Inwestycyjne podsumowanie roku 2023 i plany na 2024
System Trader podsumowuje swoje inwestycje w 2023 roku, omawiając wyniki różnych strategii i rachunków, w tym IKE i IKZE, oraz dzieląc się planami na 2024. Więcej szczegółów na temat strategii stosowanych na kontach emerytalnych można znaleźć w materiale Moja strategia inwestycyjna na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE).
Osiągnięte wyniki i zastosowane strategie
W filmie przedstawione są wyniki strategii inwestycyjnych z 2023 roku, w tym:
- Strategia GEM (Global Equity Momentum) na IKE: +11,5%
- Pasywny portfel globalnych akcji na IKE żony: +9,1%
- Strategia AEM (Advance Equity Momentum) na IKZE: +31,3%
- Pasywny portfel globalnych akcji na IKZE żony: +8,9%
- Kontrakty terminowe na GPW: +48,2%
- Rachunek maklerski (Interactive Brokers): +8,4% (w EUR)
System Trader omawia szczegóły każdej strategii, w tym alokację aktywów, kryteria wyboru spółek i momenty rebalansowania portfela. Podkreśla znaczenie systemowego, regułowego podejścia do inwestowania, niezależnie od sytuacji rynkowej. Dzieli się również doświadczeniami z publicznego prowadzenia portfela i radzenia sobie z komentarzami.
Plany i skupienie na Atlas ETF
W 2024 roku System Trader planuje skupić się na rozwoju portalu Atlas ETF. Nadal będzie publikował comiesięczne wyniki swoich rachunków IKE/IKZE, ale ograniczy tworzenie innych treści, takich jak podcasty i wpisy na blogu. Zamiast tego, skupi się na vlogach i materiałach edukacyjnych związanych z ETF. Warto zapoznać się również z jego szerszym inwestycyjnym podsumowaniem 2024, które stanowi świetne uzupełnienie tematu.
Dla kogo jest ten film?
Film jest przeznaczony dla osób zainteresowanych inwestowaniem, w szczególności w strategie pasywne i aktywne, zarządzaniem portfelem, IKE/IKZE oraz ETF. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy znajdą tu cenne informacje i inspiracje. System Trader zachęca do wyciągania wniosków i dostosowywania strategii do własnych potrzeb, a nie do ślepego naśladowania.
Zobacz pełną transkrypcję filmu
dzień dobry Dzień dobry Witam was serdecznie w kolejnym odcinku mojego podcastu mówię W kolejnym tak jakbym wydawał je regularnie Prawda jest taka że one się pojawiają bardzo nieregularnie już teraz u mnie na blogu system Trader dlatego że w gruncie rzeczy podstawowe odcinki które wychodzą To są takie w cudzysłowie odgrzewane kotlety na bazie moich vlogów które nagrywam to wynika wszystko z braku czasu i z masy różnych zajęć o czym jeszcze też opowiem sobie pod koniec tego dzisiejszego odcinka ale dzisiejszy odcinek to jest zarazem podsumowanie roku 2023 no i też zapowiedź tego co będę robił I co planuje w roku 2024 przy czym mówiąc tutaj o podsumowaniu Mam na myśli podsumowanie przede wszystkim inwestycyjne to jest powiedzmy trzon tego dzisiejszego odcinka chociaż też wspomnę i o takich różnych innych dodatkowych aspektach które wejdą też W skład tego podsumowania roku 202 23 a dziś porozmawiamy przede wszystkim o podsumowaniu moich rachunków ikx rachunków które prowadzę publicznie od roku 2021 tam wtedy zacząłem rachunek x później stopniowo upublicznia pozostałe rachunki o tym dzisiaj opowiem jakie to są strategie i jakie one uzyskały wyniki za miniony już rok 2023 też opowiem chociaż publicznie prowadzę tych rachunków o rachunkach poza Ike xz czyli rachunkach tych tak zwanych zwykłych opodatkowanych będzie też okazja żeby wyciągnąć pewne wnioski odnośnie tego co się wydarzyło w zeszłym roku No i jak już mówiłem Przedstawię wam plany na rok 2024 to bez zbędnego przedłużania o założeniu dla moich portfeli inwestycyjnych portfeli emerytalnych No więc jak sama nazwa wskazuje portfele Emerytalne to są portfele które mają służyć nam przede wszystkim na emeryturze przy czym no powiedzmy sobie to nie jest też tak że jeżeli emerytura wypada nam ustawowo dajmy na to w wieku lat 65 to my musimy czekać do 65 roku życia i gdyby ktoś uzyskał na przykład wolność finansową wcześniej no to nie będzie miał pieniędzy bo oczywiście można sięgnąć po te środki wcześniej chyba że też mamy jakie jakieś środki jeszcze na innych rachunkach to co jest przede wszystkim interesujące jeżeli chodzi o rachunki ikx czyli indywidualne konto Emerytalne i indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to jest trzeci filar to jest nieobowiązkowy że tak powiem program jeżeli chodzi o uczestnictwo w inwestowaniu z myślą o emeryturze No to tam mamy przede wszystkim zwolnienia podatkowe ja o tym w tym odcinku już nie będę dyskutował bo jak zacznę mówić o tych wszystkich wątkach pobocznych to ten odcinek będzie trwał kilka godzin a chciałbym się zmieścić w pół godziny może 45 minut tak żeby przede wszystkim przedstawić wam to co jest no treścią tego dzisiejszego odcinka Natomiast jeżeli chodzi o moje generalnie inwestowanie to ja staram się kontrolować to na co mam wpływ a więc przede wszystkim Właśnie te podatki Dlatego rachunki ikz ale również koszty koszty które ponoszę w trakcie inwestowania mogą być to koszty Na przykład w postaci tak zwanych kosztów za zarządzanie jeżeli kupujemy na przykład jakieś fundusze ETF czy jakiekolwiek inne produkty inwestycyjne mogą być to koszty też związane na przykład z prowizjami maklerskimi również podatki można traktować jako koszt chociaż ja tutaj akurat te podatki wyszczególnił jako odrębną kategorię No i wreszcie to na co również mam wpływ to jest to jak ja się zachowuję moja dyscyplina Czy jeżeli przygotowałem sobie jakąś strategię to czy trzymam się tego planu czy w ogóle mam jakiś plan to są rzeczy na które mam wpływ zupełnie mam wpływu na przykład na to jak rynki będą się zachowywały Dlatego nawet nie staram się tutaj cokolwiek w tym grzebać przewidywać i stawiać moich że tak powiem scenariuszy inwestycyjnych No na bazie tego co mi się wydaje wydarzy się chociażby na przykład w roku 2024 Dlatego też bardzo lubię proste i takie jednoznaczne strategie systemowe system Trader nazwa mojego bloga bardzo wiele osób nie do końca być może nawet nadal wie dlaczego taka nazwa system Trader Otóż Chodzi tutaj o to żeby mieć podejście systemowe regułowe algorytmiczne skwantyfikowane czyli proste reguły kiedy mamy coś kupować kiedy mamy coś sprzedawać nie kiedy nam się coś wydaje tylko kiedy mówią nam dane najprostszą formą takiej systemowej strategii może być nawet portfel pasywny dla jasności to jest również forma taka skwantyfikowanie wyobrazić ale jednak jest to strategia również regułowe więc ja bardzo lubię jeżeli chodzi o moje strategie takie podejście jednoznaczne i proste ale również lubię żeby ono miało poparcie w danych jeżeli coś Mówiąc krótko nie działało dawniej historycznie na danych historycznych No to nie łudźmy się że zacznie działać w przyszłości czasami tutaj mówią niektórzy że to jest tak że analiza wsteczna zawsze skuteczna No ale zaraz zaraz Jeżeli ktoś nawet inwestuje pasywnie to czy on inwestuje pasywnie dlatego że za ostatnie na przykład 100 lat globalny koszyk akcji generował pozytywne stopy zwrotu czy negatywne Otóż okazuje się że inwestujemy pasywnie dlatego że wiemy historycznie że takie podejście ma sens że w długim okresie generalnie jeżeli chodzi o chociażby globalny koszyk akcji mamy tutaj no spore szanse na to żeby wygenerować stopę zwrotu powyżej inflacji pozytywną stopę inflacji dlatego inwestujemy chociażby pasywnie gdyby za ostatnie 100 lat okazało się że to jest strategia która nie pozwalała nam zarobić ani grosza No to chyba nikt by nie inwestował pasywnie Przynajmniej gdyby sprawdził sobie jak to działało wcześniej historycznie Oczywiście to jest taki najprostszy przypadek bo można sobie wyobrazić jakieś strategie aktywne gdzie ktoś dopasowuje swoje reguły decyzyjne do danych Mówiąc krótko prze optymalizując nie wiem czy jest takie słowo ale nadmiernej optymalizacji swojej strategii do danych historycznych tak zwany overfitting No i to oczywiście Wtedy się źle kończy ale to mówimy o jakimś ekstremalnym przypadku osób które szukają jakichś świętych grali Natomiast ja lubię jak powiedziałem proste strategie strategie które mają też zaczepienie w ludzkich zachowaniach tak Czyli chociażby podejściu trendowy A po co to wszystko robię Jak już wspomniałem w roku 2021 upublicznił swój pierwszy rachunek emerytalny bardzo niewielki rachunek on miał tam wtedy 30 parę tysięcy rachunek xep indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego wówczas to był pomysł na to żeby wam pokazać jak można stosować regułowy strategię Choć już nieco bardziej zaawansowaną zresztą jej nazwa advance equity momentum mówi że jest to zaawansowane momentum rynku akcji czyli jest to strategia W dużym skrócie która po prostu wybiera spółki które są w trendzie przy czym robi to w sposób zupełnie regułowy natomiast To był pierwszy rachunek który upublicznił z czasem upublicznia kolejne rachunki czyli przede wszystkim swój rachunek Ike ale również upublicznił rachunki swojej żony Ike i XE Dlatego teraz że tak powiem pod tym parasolem emerytalnym mam dwa rachunki Ike i dwa rachunki x i o tych wszystkich rachunkach W tym odcinku opowiem mówię o tym bo też czasami zadają mi tak ludzie pytanie po co to w ogóle robię Otóż mówię o tym inwestowaniu w taki publiczny transparentny sposób dlatego że po pierwsze jeżeli ja jestem postrzegany przynajmniej przez niektórych jako osoba która edukuje w zakresie Nie wiem jak mądrze uczciwie podchodzić do swoich pieniędzy to dobrym jest jeżeli jeżeli pewnym sensie tak nie wiem sprowadzając to do sytuacji że piekę ciasteczka które sprzedaje innym to żebym ja te ciasteczka również spożywał dlatego też pokazuję że to co mówię to co pokazuję to też stosuje w pewnym wymiarze bo dopasowany do moich potrzeb na swoich rachunkach I to jest właśnie powód dla którego chciałem właśnie zapoczątkować takie publiczne rachunki poza tym one mają taki walor edukacyjny bo jeżeli mówimy o inwestowaniu tylko i wyłącznie w takim ujęciu teoretycznym to może być to dla niektórych po prostu nużące natomiast Jeżeli ktoś widzi realnie na przestrzeni lat jak ktoś na realnych pieniądzach po prostu w sposób taki transparentny buduje ten kapitał stosując strategię x czy y no to to ma pewien walor taki edukacyjny bo ktoś widzi że to nie jest tylko jakaś opowiastka dla grzecznych dzieci ale faktycznie ktoś to realnie stosuje w realnym świecie przy czym Uwaga bardzo duża Uwaga to że ja to pokazuję to nie robię tego po to żeby ktoś to naśladował ślepo Otóż chciałbym żebyście wyciągali z tego wnioski inspirowali się ale ślepo nie naśladowali Zwłaszcza pod wpływem na przykład tego że akurat dana strategia miała super rok A więc to się komuś wydaje że jest świetna strategia i trzeba wszystko ładować do tej strategii bo ona jest najlepsza No nie to jest słaby sposób na inwestowanie Odrób swoje zadanie domowe jeżeli chodzi o moje rachunki Ike x i mojej żony No to tutaj teraz nadszedł czas żeby przedstawić je nieco bliżej dla jasności to nie będzie bardzo szczegółowe opowiadanie o tych strategiach natomiast na tyle żeby nawet jeżeli ktoś mnie słyszy pierwszy raz czy w ogóle o tych strategiach czy o tych portfelach miał już jakieś wyobrażenie o czym mowa a do tego materiału będą podlinkowane artykuły i inne opracowania gdzie już w szczegółach będzie naprawdę wejść w te strategię i również będzie można wejść w historię tych moich rachunków No to po kolei Ike czyli indywidualne konto Emerytalne jak mówiłem dwa konta mam swoje konto i tutaj stosuję strategię Gem Global equity z momentum jest to strategia aktywna i za chwilę o niej powiem więcej no a na rachunku żony jeżeli chodzi o rachunek Ike stosuje portfel pasywny 100% są to globalne akcje jest to ETF varda F world czasami niektórzy mi mówią że wręcz w formie zarzutu że ja tak dużo mówię o pasywnym inwestowaniu a sam inwestuję tylko aktywnie no nie jest to prawdą chociażby tutaj co prawda można powiedzieć że jest to rachunek mojej żony ale ja tam inwestuję te pieniądze i też robię to na rachunku właśnie żony jeżeli chodzi o portfel pasywny bo najłatwiej jest mi wytłumaczyć jej co robię na jej rachunku i dlatego też uważam że pasywne inwestowanie ma dużo sensu właśnie dla osób które nie chcą za bardzo wnikać to nie oznacza że one nie powinny w ogóle się do tego inwestowania przygotować jak najbardziej powinny natomiast jest to świetne podejście jest to świetna strategia dla kogoś kto chce robić to najmniejszym własnym wysiłkiem a przy okazji mieć poczucie że naprawdę robi to bardzo dobrze Dlatego też na rachunku Ike właśnie stosuje No dość specyficzny można powiedzieć portfel bo w 100% są to globalne akcje ale też tutaj ta perspektywa Inwestycyjna jest jeszcze bardzo długa bo ponad dwie dekady a więc mogę sobie tutaj pozwolić na nieco szaleństwa a jestem człowiekiem który siedzi mocno w danych wiem czym to pachnie to znaczy wiem że bywały momenty w historii gdzie taki portfel mógł osuwać się o nawet ponad 60 a wychodzenie z tych obsunięcie lat to jeżel chodzi o rachunek ik i zaraz sobie wejdę w szczegóły jak powiedziałem do strategii Gem którą Realizuję na swoim Ike gdzie opowiem jak to robię już w szczegółach a jeszcze szybko teraz powiem o drugim filarze czyli znaczy tak naprawdę emerytalnym trzecim filarze ale drugim filarze moich strategii inwestycyjnych czyli x indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i tutaj znów na swoim rachunku tym od którego de facto zaczynałem te swoje inwestycje Emerytalne to mam strategię advance equity momentum a kolei na rachunku żony podobnie jak w przypadku Ike również stosuje strategię pasywną 100% globalnych akcji dokładnie ten sam ETF No to teraz ponieważ te portfele żony nie wymagają specjalnego tłumaczenia No bo jak jest jeen ETF 100% globalnych akcji No to co tu więcej mówić właściwie temat zamknięty to teraz tylko wytłumaczę Wam swoje rachunki Ike i x tak żebyście rozumieli co na nich robię bo tam sposób aktywny Otóż jeżeli chodzi o swoją moją strategię Ike indywidualnego konta emerytalnego tam stosuję strategi Gem Global equities momentum tak przynajmniej Książkowo ona się nazywa czyli globalny globalne momentum rynku akcji tak naprawdę w moim przypadku ja podzieliłem sobie ten portfel na dwa takie pod portfele na część taką lokalną czyli zbudowaną o ETF GW notowane na GPW oraz część zagraniczną jeżeli chodzi o część lokalną część GPW tak to sobie nazwałem to tutaj stosuje przede wszystkim to ta część jest podzielona na dwie kolejne części czyli pierwsza część to jest taka Gdzie stosuje momentum dla wigu 20 i wigu 40 mgu 40 czyli 20 największych spółek z GPW oraz 40 spółek średnich no i tutaj w zależności od Jaki jest Trend mam w portfelu albo ETF na vig 20 od beta Securities albo na mvg 40 a jeżeli w ogóle nie ma trendu wzrostowego ani na jednym ani na drugim No to stosuje po prostu gotówkę czy ucieczkę do obligacji i zazwyczaj wcześniej stosowałem ETF na tbsp czyli obligacje stało kuponowe ale od teraz już właściwie od grudnia albo od stycznia Przepraszam nawet dokładnie nie wiem kiedy wystartował ale na dniach na pewno jak słuchacie to już jest taki ETF który ma symbol ETF b Cash i to jest ETF który zastąpił zarazem też wigtech ETF na wigtech który ja stosowałem natomiast no za chwilę jeszcze o tym powiem Natomiast teraz generalnie jak chcę uciekać do gotówki to po prostu będę kupował bo jeszcze tego nie robiłem nie miałem jeszcze takiej sytuacji będę uciekał do ETF b CAS czyli taki odpowiednik w dużym uproszczeniu lokaty bankowej leż w formie ETF I teraz jeżeli jeszcze chodzi też o to w jaki sposób Ja stosuję to momentum to Tutaj będzie podlinkowany materiał gdzie opisuję jak to robię Natomiast ja tutaj stosuję też dwie transze czyli transze liczone dla różnych okresów czyli liczę momentum dla trzech miesięcy a więc wtedy sprawdzam na przykład stopę zwrotu dla WIG 20 i Wig 40 za ostatnie TR miesiące i kupuje Ten który ma wyższą stopę zwrotu tutaj jeszcze jest jeszcze istotne to są WIG 20 Total Return i mvg 40 Total Return a więc wraz z reinwestowany dywidendami jeżeli na przykład wg 20 mocniej rósł od wigu 40 to mam wg 20 jeżeli na odwrót No to mam wg 40 jeżeli ani jeden ani drugi nie rośnie No to mam wtedy w portfelu gotówkę przy czym robię to na począt na Przepraszam na końcu miesiąca czy też początku miesiąca to jak gdyby nie ma znaczenia bo to de facto jest przesunięcie o je d dni ale robię to właśnie raz w miesiącu licząc dla okresu 3 miesiące i 12 miesięcy a więc jest tam po prostu transza dla trzech miesięcy i 12 miesięcy to są równe transze dlaczego tak robię No chodzi o to żeby po prostu rozproszyć ryzyko gdyby na przykład rynek szybko zmienił Trend to żebym przynajmniej częściowo szybciej Ja również w portfelu to odzwierciedlić drugiej strony jeżeli to będzie fałszywka No to nadal jeszcze część portfela jest w tych akcjach a więc żeby nie było takiego zero jedynkowego przejścia z rynku akcji do obligacji czy tam gotówki i znów Jeżeli ktoś słucha tego pierwszy raz ja wiem zwłaszcza w formie podcastowe To może być bardzo skomplikowane odsyłam do materiału który dokładnie opisuje strategię Gem Global equity momentum No i teraz druga część tego rachunku na GPW jest z kolei dla innych indeksów mianowicie dla sgu 80 i tutaj zmiana w tym roku wcześniej był tam wigtech Wig techu już nie ma ponieważ ten ETF został zamknięty nie cieszył się zbyt wielką popularnością w jego miejsce ja tutaj zastosowałem ETF na nasdaq przy czym na ten nasdaq w wydaniu polskim to znaczy zabezpieczony do polskiego złotego jest to ETF również od beta Securities i generalnie w tej części GPW wszystkie ETF jakie stosuje są od beta Securities i tutaj jest podobna analogiczna sytuacja tyle że akurat nie robię tego na początku czy na końcu miesiąca a w środku miesiąca że sprawdzam sobie stopę zwrotu za ostatnie 3 lub 12 miesięcy bo mam też dwie transze dla sgu 80 i naz daka no i mam w portfelu to co mocniej rośnie A jak nic nie rośnie No to również w portfelu ląduje gotówka i też stosuj tutaj jak wspomniałem momentum za TR miesiące i za 12 miesięcy Mówiąc krótko strategie trendowe bazujące na no bardzo dobrze znanej anomalii momentum dlaczego robię to w środku miesiąca No to jest dodatkowe znów takie zabezpieczenie rozproszenia tego ryzyka że część portfela jest rebalans na koniec Czy na początku miesiąca a druga część jest z kolei w środku miesiąca więc Są tutaj takie przesunięci oczywiście można by sobie wybrać Tylko jeden moment kiedy robimy rebalancing i tylko transzę ale zamiast miałbym kombinować przy tym żeby bardzo tutaj skomplikować proces decyzyjny w samej strategii te strategie są bardzo proste nadal tyle że są w różnych że tak powiem konfiguracjach i realizowane w różnych momentach w trakcie miesiąca żeby to ryzyko się rozproszyło Ale w gruncie rzeczy jak ktoś już naprawdę jest zgubiony to chodzi o to że ja chcę mieć w portfelu te akcje czy te indeksy które po prostu rosną albo wg 20 albo mvg 40 to w jednej części a w drugiej SG 80 albo nasdaq to jeżeli chodzi o tą część na GPW więc tu można powiedzieć że tak naprawdę no tych portfeli jest już w tej części GPW A4 No bo mamy Jak widzimy na koniec miesiąca czy na początku miesiąca dwie transze No i również w środku miesiąca kolejne dwi TR a ale mam też część tak zwaną zagraniczną o której wspomniałem na początku i tu jest z kolei taka sytuacja że by nie mieć tylko i wyłącznie ekspozycji na GPW przy czym Tu oczywiście nzd jest dość takim można powiedzieć no Specyficznym przykładem bo to są akcje amerykańskie 100 największych akcji spółek z indeksu nzd bez finansowych spółek głównie spółki wzrostowe technologiczne natomiast one są zabezpieczone do polskiego złotego i w tym kontekście no Ja to traktuję jako powiedzmy dalej GPW No zresztą sam ETF jest notowany na GPW tam mam stopę zwrotu taką jaką daje nazdar bez względu na sytuację walutową czy polski złoty się umacnia czy osłabia względem dolara natomiast na części tej zagranicznej takiej prawdziwej zagranicznej już no to tutaj mamy taką sytuację że znów ona jest podzielona na dwie takie grupy w pierwszej przepinanie akcji spółek z rynków wschodzących emerging Markets i tu Również robię to w środku miesiąca robię to dla momentum liczonego z trzech lub 12 12 miesięcy a w drugiej części tej części zagranicznej mam z kolei coś takiego że robię de facto to samo Tyle że nie robię tego w środku już miesiąc A robię tego robię to na koniec miesiąca czyli przepinanie prostsza można powiedzieć bo w gruncie rzeczy tutaj zawsze mam w portfelu coś jeżeli chodzi o akcje z akcji amerykańskich s&p 500 albo i lub akcji emerging Markets Natomiast jeżeli pojawia się część gotówkowa No to tutaj w tej części gotówkowej przynajmniej póki co być może się to zmieni na coś jeszcze bardziej bezpiecznego mniej mniej zmiennego jest taki ETF o symbolu V GF vangard to jest globalny koszyk obligacji zabezpieczonych do Euro także ten portfel jest taki bardziej można powiedzieć w tej części wiele będzie przeważał zwykle dolar lub też jeżeli chodzi o emerging Market in szereg innych walut cały koszyk walutowy tak to wygląda i znów jeżeli ktoś nie wie o czym to jest że tak powiem na czym to polega czym to się je to odsyłam do materiału gdzie dokładnie opisuję tę strategię gdzie tak naprawdę lepiej jest sobie poczytać i popatrzeć jak działa w ogóle momentum co to jest momentum Co to jest Global equities momentum w dużym uproszczeniu są to strategię gdzie kupujemy coś co rośnie nie przewidujemy że coś będzie rosło dla jasności tylko my się podpinamy pod coś co rośnie jeżeli to przestaje rosnąć kończy się trend spadkowy Przepraszam wzrostowy zaczyna się trend spadkowy to my po prostu uciekamy do części gotówkowej czy obligacyjnej to jeżeli chodzi o Ike a teraz x strategia tutaj z kolei jest stosowana nie już na ETF a strategia na spółkach indywidualnie dobieranych do portfela spółkach z indeksu WIG 140 takiego indeksu tak naprawdę formalnie nie ma Jest to konglomerat trzech indeksów wigu 20 m vigu 40 i s vig 80 czyli 20 największych spółek z GPW 40 spółek średnich i 80 spółek małych i ten wg 140 to jest w gruncie rzeczy Ta najbardziej płynna część polskiej giełdy jeżeli chodzi o spółki I tutaj jeżeli chodzi o realizację tej strategii advance equity momentum aem ona nic nie ma wspólnego z g dla jasności również jest wykorzystanie trendu i momentum ale w odniesieniu nie do indeksów a w odniesieniu do spółek indywidualnie już dobieranych do portfela i ja Do tego wykor wykorzystuje swoje oprogramowanie st tutaj liczenie tego samemu na piechotę jest już bardziej skomplikowane także gdyby ktoś był zainteresowany strategią advance equity momentum to znów odsyłam w tym materiale do konkretnych opracowań Gdzie jest to wszystko w szczegółach opisane mam tutaj w tym momencie a właściwie Miałem trzy transze które rebalans zuje co kwartał czyli portfel był podzielony na trzy części i każda ta część była rebalans nowa czyli aktualizowany skład jej Był raz na kwartał przy czym z przesunięciem o jeden miesiąc więc De Facto co miesiąc 1/3 portfela była rebalans przez to i ten rebalancing ma miejsce w środku miesiąca i maksymalnie w jednej transzy może być maksymalnie może być pięć spółek ale to nie oznacza że tam musi być pięć spółek może być ich mniej może w ogóle nie być spółek i może być tam wtedy gotówka w tym momencie też będę kupował ten sam ETF czyli ETF b CAS o którym mówiłem przy opowiadaniu strategii Ike Natomiast tutaj zmiana jest taka pewna nowość zasz że dokładam czwartą transzę przy czym ta transza będzie już rebalans raz w miesiącu a więc wpłacając nowe środki na rok 2024 w ramach limitu na rok 2024 na X tutaj te środki zaprzęgnąć taka że tutaj chciałem mieć taką transzę która będzie rebalans raz w miesiącu raz w miesiącu i będzie dzięki temu też można szybciej reagować na pewne zmiany No bo jeżeli są transze które są rebalans nowan raz na kwartał No to to jest coś co fajnie działa jak jest coś w trendzie i my omijamy dużo szumu Ale z drugiej strony jak są jakieś duże zmiany na rynku szybkie gwałtowne No to też możemy dzięki temu w części przynajmniej portfela szybciej reagować na to co się dzieje czyli znów nie wymyślam tutaj koła na nowo tylko staram się po prostu rozpraszać ryzyko stosując to samo tylko nieco inaczej również w ujęciu czasowym tak bo tutaj nie będę robił chociażby rebalancing już w środku miesiąca ale na początku miesiąca ale transza również może mieć maksymalnie pięć spółek i tutaj stosuj też tak zwany parytet ryzyka czyli nawet jeżeli mam w transzy pięć spółek i załóżmy dla uproszczenia bo te transze są większe że transza ma 10000 zł to to nie oznacza że jest 5 SP po 2000 zł Tylko jest tak zwany parytet ryzyka więc te spółki które są mniej zmienne czyli mniej ryzykowne ich udział w portfelu może być większy może być to 30 proc nawet 40 proc i więcej A spółki które są bardziej ryzykowne bardziej zmienne ich udział w portfelu będzie mniejszy Mówiąc krótko chodzi o to żeby w portfelu poszczególne spółki miały podobny poziom ryzyka mierzony zmiennością tutaj z kolei na tym slajdzie pokazuje jak te transze działają w czasie te transze kwartalne czyli na przykład mamy transzę którą startujemy na przykład w lutym i rebalancing tej transzy pierwszej będzie dopiero miał miejsce w maju bo przez całe trzy miesiące trzymamy w portfelu ale to nie oznacza że w marcu nic nie robimy w portfelu bo w marcu z kolei mamy rebalancing transzy numer 2 która będzie z kolei rebalans nowan później w czerwcu No i z kolei mamy transzę numer 3 która jest na przykład startuje sobie w kwietniu i TR miesiące później czyli w tym przypadku byłoby to w lipcu byśmy ją zmieniali Także znów jak ktoś słucha tego to może jest to trudno sobie wyobrazić ale jak ktoś by miał szansę zobaczyć sobie prezentację zachęcam na YouTubie czy chociażby pobrać sobie w pdfie na mojej stronie No to już będzie wszystko jasne o co chodzi i też tak czysto informacyjnie mój rachunek x jest w pełni że tak powiem raportowany każdego miesiąca i również można sobie wejść na stronę gdzie będziecie widzieć pełną historię nie tylko że tak powiem wartości tego portfela ale składu każdego miesiąca tych wszystkich transz czyli de facto jednego zbiorczego rachunku XE Także to wszystko jest transparentne każdy może zobaczyć na bieżąco co się w tym portfelu dzieje i jakie są stopy zwrotu i również tutaj jeżeli chodzi o stra rachunek xze to tu pokazuje jak to wyglądało historycznie jeżeli chodzi o wartość tego rachunku za chwilę przejdziemy sobie w ogóle do wyników ale ten rachunek x ponieważ od niego że tak powiem zaczynałem raportowanie i on od początku ma tą historię No to na początku 2021 jego wartość jak mówiłem było coś w okolicach 35000 chyba nawet ni pełna złotych i to Sob to sobie rosło na przestrzeni kolejnych lat oczywiście też dopłacał przysługujące mi limity ale rok 2020 po też zasileniu tego rachunku o wpłatę o limit na rok 2024 ten rachunek ma teraz kwotę około w momencie jak to przynajmniej nagrywam około 95000 zł także Zbliżamy się powoli ku 100000 to też pokazuje że tak naprawdę rok 2021 22 23 po trzech latach z tam 30 ponad 1000 zł na rachunku już jest No niemalże 100 000 Oczywiście to nie jest wszystko zarobione Tylko na giełdzie na rynku ale również są tutaj w międzyczasie dopłaty i o to chodzi ale mówię do szczegółowych wyników sobie dojdziemy i To dojdziemy właśnie teraz No bo jakie te wyniki inwestycyjne miały wartości za rok 2023 rozbijemy sobie to najpierw na te wszystkie cztery rachunki czyli 2 2 a później też powiem jak to przenosi się na cały rachun wszystkie rachunki Emerytalne jeżeli chodzi o strategię Gem czyli rachunek Ike MJ to tutaj w roku 2023 stopa zwrotu wynosiła 11 I5 PR na plusie jeżeli chodzi o rachunek mojej żony ike2 czyli tam gdzie były akcje globalne 100% akcji globalnych tu stopa zwrotów wyniosła w polskim złotym Po przeliczeniu do polskiego złotego plus plus 9,1 czyli nie mniej niż na moim Ike jeżeli chodzi o x czyli advance equity momentum tutaj ta strategia w roku 2023 wypracowała stopę zwrotu na poziomie 31,3 PR A jeżeli chodzi o x mojej żony czyli 100% akcji globalnych to było 88,9 PR tutaj też taka uwaga jak widzicie chociaż na ike2 i na x2 czyli na rachunkach mojej żony chociaż 100% akcji globalnych to na IKE 2 o 0 d % tutaj jest przesunięcie stopa zwrotu jest 91 versus 8,9 PR te różnice wynikają tylko z tego że te rachunki były zasilane w różnych nieco momentach przy nieco różnych znaczy co prawda to się działo w styczniu zeszłego roku ale wystarczyło na tyle że nie zostało zrobione to w tym samym dokładnie dniu w tej samej godzinie żeby te drobne tutaj odchylenia miały miejsce ale tak naprawdę to są dokładnie te same portfele tak się kształtują te wyniki i dla jasności byłbym bardzo daleki od stawiania tezy typu No to widać że strategie aktywne są lepsze od pasywnych No to jest tylko jeden rok to nic nam zupełnie nie mówi być może rok 2024 będzie zupełnie inny tak naprawdę nie wiem czy będę robił to co miesiąc to raportowanie przez kolejne czy 10 wrz lat ale być może chociaż wystar na tyle energii żeby raz w roku nawet za te lat pokazywać jak te rachunki Emerytalne się kształtują żeby właśnie nieco zachęcić na realnych przykładach ludzi do tego żeby myśleli jednak o oszczędzaniu i inwestowaniu w długim horyzoncie czasowym i wtedy tak naprawdę za na przykład 20 lat będzie można więcej sobie coś powiedzieć o strategiach aktywnych wersus pasywnych ale to nawet nie po to i wtedy będę to mówił żeby powiedzieć o aktywny lepszy od pasywnego albo odwrotnie to są po prostu różne strategie ważne żeby mieć po prostu strategię i się jej trzymać i lepiej jest realizować Nawet przeciętną i nawet wręcz może słabą strategię ale ją realizować konsekwentnie niż cieszyć się jakimiś wielkimi szybkimi sukcesami ale tak naprawdę zabraknie nam po drodze dyscypliny nie będziemy dopłacać no i ten portfel tak naprawdę na końcu może mieć gorszy wynik od przeciętnej strategii jeżeli chodzi o taki wynik zbiorczy za rok 2023 to tutaj stan rachunków może Najpierw podam w ujęciu kwotowym Ike xz na początku roku 2023 już po wpłatach na jakie przysługiwały na rok 2023 A te wpłaty robiłem w styczniu zeszłego roku wynosił 425 tys także przed tymi wpłatami te te te limity te te wartości tych rachunków były poniżej 400 000 coś tam 300 już nie pamiętam tam 60 chyba tys czy coś takiego z taką kwotą wchodziłem w rok 2023 po dopłatach było to 425000 w styczniu czyli rok temu można powiedzieć natomiast na koniec roku 2023 na ostatniej sesji po zamknięciu ostatniej sesji w roku 2023 czyli de facto wchodząc w rok 2024 na rachunku ikx była kwota 482 000 czyli raz jeszcze yyy rozpoczynały rok 2023 kwotą 425 000 a zakończyłem go kwotą 482 000 co kwotowo oznacza że rachunek przyrósł o plus 56 000 zł co się z kolei procentowo przekłada na stopę zwrotu plus 13,2 PR No więc tutaj można sobie powiedzieć że te rachunki z jednej strony aktywne z drugiej strony dzięki temu że jest też ekspozycja na GPW które akurat w roku 2023 miało całkiem dobrą że tak powiem dobry wynik w końcu po latach bardzo mizernych no To spowodowało że dzięki temu ten wynik plus 13 i % jest wyższy od tego niż gdyby ktoś inwestował w 100% sobie Nie wiem w globalny koszyk akcji i oczywiście tutaj dla jasności ja wszystkie te wyniki podaję akurat w polskim złotym bo polskie Przepraszam globalny koszyk akcji w ujęciu na przykład dolarowym czy eurowyborow inwestowaniu akurat ostatni kwartał roku 202 trzeciego to jest umocnienie się polskiego złotego Co oznacza że jeżeli ktoś inwestuje na rynkach zagranicznych No to Po przeliczeniu do polskiego złotego Ten wynik jest słabszy ale to nie wszystkie moje portfele jakie mam I co prawda tylko pokazuje portfele publicznie Ike x i i nie zamierzam tego zmieniać dla jasności nie dlatego żebym miał coś do ukrycia tylko uważam że też są granice eksponowania się i pokazywania co się ma w portfelu więc myślę że i tak pokazuje bardzo dużo względem tego co się w ogóle robi w publicznej przestrzeni to tutaj Niech rzuci kamieniem ten kto naprawdę pokazuje więcej ode mnie w tych aspektach zanim będzie tutaj ktoś starał się przyciskać że dlaczego nie pokazuje tych portfeli poza ikx natomiast chociaż nie pokażę w szczegółach to tak naprawdę też bez jakiegoś Powiem tak nie będę podawał kwot o może w ten sposób ale podam wam jak procentowo się te rachunki zachowywały I co na tych rachunkach poza ikem mamy mimo wszystko No więc tak w roku 2023 na nowo że tak powiem powróciłem do czegoś co robiłem przed laty czyli do kontraktów terminowych i tutaj znów Uwaga to jest coś co ja robiłem przed laty i to jest coś co jest mi bliskie i żeby się ktoś nie podpalił Kto jest dopiero początkujący że usłyszy ogromną stopę zwrotu Otóż na kontraktach terminowych na GPW wykręciłem stopę zwrotu plus 48 i2 proc w polskim złotym to były kontrakty na WIG 20 i na Wig 40 stosuję tutaj podejście trendowe nie będę w szczegółach w to wchodził bo to jest taka część fan portfolio taki portfel do w cudzysłowie zabawy No nie do końca zabawy bo tak naprawdę tam są pieniądze takie które mogłyby No posłużyć na kupno całkiem niezłego samochodu Natomiast tak to ujmy bez podawania kwot Natomiast po prostu podpinam się pod trendy jak się te trendy wzrostowe zakończą a nie gram tu akurat na spadki No to się to zakończę natomiast lubię coś takiego to daje mi gdzieś fan Zresztą obserwuję sobie to na spokojnie przewiduje dla jasności żadnych trendów dalej na GPW znaczy pewnie gdybym tak miał sam rzucać monetą To bym bardziej obstawiał że będą wzrosty ale ale nie wiem tego i i nie stawiam na to pieniędzy jeżeli trend się zakończy to tam również te te te moje pozycje będą zamknięte kontrakty terminowe nie będę tutaj wchodził w szczegóły więcej jeżeli chodzi o rachunek mój główny taki inwestycyjny Interactive Brokers zagraniczny to tutaj stopa zwrotu w euro bo moją walutą bazową na tym rachunku jest EURO była dość można powiedzieć mizerna 8,4 i tutaj można by powiedzieć że są trzy powody dla których ta stopa zwrotu jest taka bo dla przykładu nie wiem s&p 500 wzrosło tam 20 30 tak już nawet nie pamiętam teraz ile ujęciu dolarowym w zeszłym roku 2023 dlaczego taka stopa zwrotu Otóż Po pierwsze dlatego że stosuje tam strategię Gem gdzie no po prostu przy ostrym mocnym trendzie wzrostowym to wcale niekoniecznie musi być najlepsza strategia to jest jeden powód Drugi powód jest taki że mam tam też menage futures o których znów tutaj więcej nie będę opowiadał bo to znów byłby wątek poboczny na kolejną godzinę albo i dłużej które miało słabe wyniki w roku 2023 i wreszcie trzeci powód w sumie też bardzo istotny tutaj nawet bardziej istotny podejrzewam niż manage futures chociaż tego nie przeliczał to to że rok 2023 był dla mnie o tyle dość taki wyjątkowy w tym sensie że tam od długiego czasu była taka oto sytuacja że nie dopłacał do tego rachunku a z niego wyciągałem pieniądze i to przez kilka miesięcy wyciągałem większą kwotę bo po prostu kupowałem mieszkanie Kupiłem mieszkanie w Krakowie robiłem to za gotówkę więc potrzebowałem No większej gotówki mówiąc zupełnie wprost i przygotowywałem się do tego jak gdyby w dłuższym okresie to to to trwało miesiącami gdzie no tak żeby po prostu jak najmniej wpływać na ten portfel No ale to nie dało się nie wpłynąć na portfel kiedy się wypłaca sporą część tego portfela No i to też wpłynęło na to że te pieniądze te te te ten kapitał na tym rachunku w Interactive Brokers w roku 2023 nie pracował tak super efektywnie tak super jak to jest zaplanowane mówię to jest sytuacja wyjątkowa i i i to powiedzmy wręcz chyba póki co jednorazowa jeżeli chodzi o takie wydatki Nie planuje większych No ale też no na Boga No po to się też ma te pieniądze żeby je móc w końcu wydawać i i cieszę się że mogłem w ogóle chociaż kupić taką No sporą rzecz jak nieruchomość posiłkując się własnym kapitałem Natomiast jeżeli chodzi o skład portfela w Interactive Brokers No to tutaj tak szybko 10 proc to są akcje spółki berer haw czyli taki moje Proxy do akcji które są Value i zarazem Quality 20 to są manage fers to jest coś co w gruncie rzeczy wskakiwał do portfela właśnie w roku 2023 w dużej mierze konkretnie dwa ETF dbm i KLM nie będę więcej o tym tutaj mówił gdyby ktoś chciał Bench futures poczytać to odsyłam do materiałów uzupełniających No i 70 proc to jest strategia Gem wnioski co do wniosków to jest tak Ja generalnie jak już mówiłem na początku lubię inwestować systemowo regułowy gdzie wiem co robię to nie jest tak że nagle bo jest taki problem Czasami widzę u początkujących inwestorów kupili coś rośnie cieszą się super to jest zrozumiałe że się cieszą Ale później się trend kończy i się zaczyna przebieranie nogami co teraz tak a nie daj Boże jeżeli się zaczyna jakiś duży krach No to się wtedy zaczyna robić głupie rzeczy ja coś takiego również przeżywałem tyle że lata temu jeszcze przed kryzysem z roku 2008 więc ja lubię podejście regułowe gdzie Bez względu na to co się na rynku nie dzieje Ja wiem co Na tym rynku mam robić i jak robić zwalnia mnie to z myślenia co teraz I te decyzje Nie są też obarczone jakimiś emocjami które przeżywam tu i teraz Natomiast jeżeli chodzi o publiczne prowadzenie portfela jeżeli chodzi o takie wnioski No bo już teraz prowadzę ten portfel od 2021 swoją drogą Ike dopiero pokazywałem i pozostałe rachunki później dlatego też rok miniony 2023 jest pierwszym rokiem kiedy pokazuje w pełni te wszystkie rachunki i od roku 2023 no do kolejnych lat w przyszłości będę już pokazywał też historię właśnie wszystkich r rachunków emerytalnych łącznie również nie tylko IG które ma pełną historię od roku 2021 to taka na marginesie uwaga że kolejne lata będziecie mogli widzieć już nie tylko jak przyrasta jeden rachunek XE ale jak cały portfel emerytalny na przestrzeni kolejnych lat nie wiem na ile wystarczy tutaj determinacji żeby to robić no to będziecie mogli widzieć jak to się dzieje jak wygląda budowanie kapitału długoterminowo Ale to tak na na boku uwaga Natomiast są pewne wnioski które mnie naszły jeżeli chodzi o publiczne pokazywanie portfela że jest to pewnym W pewnym sensie wyzwanie bo jeżeli wychodzi się publicznie i pokazuje co się ma w portfelu i jak się to robi i pokazuje się po prostu konkrety to oczywiście jest bardzo dużo osób które są za to wdzięczne i dziękują mi i i cieszę się że są takie osoby którym to ewidentnie pomaga gdzieś tam się odblokować że widzą że to nie jest tylko tak że ktoś opowiada o tym inwestowaniu gdzieś tam że to jest takie mityczne tylko ktoś faktycznie to robi ale są też takie osoby które gdzieś być może pobieżnie tylko obserwują Bez zrozumienia tego co robię i No cóż bez względu na na wtedy niezbyt zawsze jakieś sensowne komentarze takich osób trzeba po prostu robić swoje i to jest taki mój wniosek że bez względu na to co kto mówi dookoła nam to my musimy robić po prostu swoje co nie zawsze jest takie proste bo ludzie różni są i różne mają porady A my powinniśmy mieć swój rozum i robić swoje to są nasze pieniądze to są w tym przypadku moje pieniądze i ja powinienem tak naprawdę robić swoje i brać odpowiedzialność na własne barki ale tak żeby nieco żartobliwie to to to to coś takiego tutaj chciałem powiedzieć że jak pokazuje na przykład swój portfel w momencie kiedy jest akurat dobra passa że tak powiem kiedy te rachunki gdzieś tam przybierają na warto no to na przykład jeden z komentarzy jaki ostatnio pierwszy się pojawił pod moim tweetem czy na obecnie platformie x to było No tak na na rosnącym rynku No to każdy zarabia tak w momencie z kolei jak jest gorszy okres kiedy te rachunki tracą na wartości No to już się wtedy pojawiają komentarze o strategia się być może popsuła No czy nie stracisz pieniędzy No więc jak zarabiasz to jest źle jak tracisz też jest źle natomiast też pojawią bardzo regularnie takie komentarze po co mi w ogóle Ike xz nie Boję się że ktoś mi zabierze te pieniądze tak jak się to stało rzekomo z OFE tak i No właśnie wtedy ja tłumaczę że OFE to nie ikx że tam był Drugi filar tutaj jest trzeci filar że jeżeli ktoś się boi ik to w gruncie rzeczy łatwiej byłoby zabrać nam pieniądze z rachunku takiego który mamy w banku bo to są też środki prywatne niż dobierać się do środków prywatnych na IKE Gdzie są gdzieś jakiś papierach wartościowych te pieniądze Ale to tak na boku taka uwaga oczywiście to te żeby dobrze wy brzmiało ja się nie obrażam na nikogo nawet jeżeli krytycznie gdzieś tutaj się odnosić do tego co ja robię natomiast tylko wskazuje że jeżeli inwestujemy i pokazujemy to publicznie to musimy być odporni na takie komentarze żebyśmy po prostu pod wpływem gdzieś tam różnych komentarzy nie zaczęli schodzić zbaczać z tego obranego kursu obranej strategii jaką realizujemy no i na koniec tego odcinka Chciałbym wam powiedzieć nieco o planach na rok 2024 Otóż jeżeli chodzi o ten aspekt taki powiedzmy inwestycyjny No to tutaj bez zmian ik po prostu będę dalej robił swoje natomiast poza inwestowaniem tutaj akurat bardzo dużo zmian bardzo dużo rzeczy się dzieje no pierwsza kwestia jest jak już mówiłem na początku że nie będę nagrywał regularnie tych odcinków podcastu No bo czas nie jest z gumy AA ma 24 godziny Ja po prostu jestem zaangażowany na tyle w inne projekty że no nie będę w stanie tutaj mówiąc wprost być takim nazywać się wręcz blogerem podcaster bo nie będę tego robił regularnie natomiast natomiast będę starał się nadal nagrywać swoje vlogi które cieszą się gdzieś tam jakąś popularnością przynajmniej pośród niektórych osób i wiem że wielu z was podobają na tyle że Chcielibyście żeby one nadal były tworzone więc będę starał się te vlogi nagrywać bo to jest coś co najszybciej najłatwiej mi teraz przychodzi jeżeli chodzi o tworzenie jakichkolwiek materiałów natomiast no nie będę pisał na blogu ani nagrywał takich odcinków podcastowy a jeżeli to będę robił to bardziej jako nie wiem to będzie coś okazjonalnie natomiast będę starał się nadal każdego miesiąca publikować swoje wyniki na rachunkach Ike x a powodem głównym dla którego tak się dzieje jest to że Jak wiecie a jak nie wiecie to właśnie teraz mówię no moje większość moich zasobów czasowych poszło teraz do portalu Atlas ETF do projektu Atlas ETF czyli portalu funduszy ETF I to właśnie jest projekt który pochłania większość moich zasobów czasowych i tak też dla tych z was którzy być może śledzą ten projekt wyruszyliśmy z tym projektem tak naprawdę rok temu ponad nieco rok temu jeżeli chodzi o pierwsze prace w lipcu 2023 pokazała się czy upublicznil miy pierwszą wersję beta tego projektu tego portalu na który serdecznie zapraszam do odwiedzenia go na Atlas etf.com publiczną taką darmową częścią czyli ten katalog etfów plus wypuścić wersję [Muzyka] anglojęzycznego w dowolnym miejscu świata globu i w tym roku również planujemy pracę już rozpocząć nad tak zwaną strefą premium premium a więc częścią portalu która będzie wymagała logowania nie zawsze będzie oznaczała też potrzebę płacenia czegokolwiek nam aczkolwiek docelowo też i takie usługi płatne się pojawią natomiast będą to już takie bardziej Premium usługi które będą pozwalały personalizować Z jednej strony to w jaki sposób korzystamy z takiego portalu a dwa będą tam dodatkowe usługi ale to z czasem my zaczniemy te prace w tym roku No ale one na pewno będą się no toczyły w przyszłym roku również bo tego jest już bardzo dużo znów to nie jest odcinek żeby o tym dzisiaj mówić no i też będę starał się tworzyć materiały edukacyjne Czy współtworzyć tutaj z Arturem Wiśniewskim na YouTubie oraz wpisy w ramach właśnie portalu atl ZF tak także generalnie jeżeli mniej mnie będzie A prawie mnie nie będzie wręcz na moim blogu czy podcaście to będzie mnie można nadal odszukać odnaleźć na portalu Atlas ETF i to tyle na dziś tutaj jeszcze linki z materiałami dodatkowymi dla tych z was którzy oglądają to widzą linki na YouTubie Będą pod filmem również Zapraszam na stronę mojego bloga gdzie dla tego odcinka będzie odpowiedni wpis i tam również będą linki z materiałami uzupełniającymi Gdzie jest dokładnie opisana strategia każda o której tutaj mówiłem jak i również dla tych z was którzy chcieliby skorzystać na przykład Chociażby z mojego oprogramowania st to również tam będzie link Gdzie można to oprogramowanie odszukać No i oczywiście Gdzie można znaleźć link do atlasu ETF czyli portalu n którym pracujemy Atlas et.pl ale jakby ktoś mimo wszystko chciał te wszystkie linki to znajdzie na mojej stronie z mojej strony to wszystko na dziś Dziękuję serdecznie za uwagę życzę wam wszystkiego dobrego w nowym roku 2024 ale przede wszystkim jak miałbym czegoś życzyć tak tylko jedną rzecz miałbym wymienić to byłoby to zdrowie bo uważam że jeżeli zdrowie będzie nam dopisywało to cała reszta może być formalnością bo bo to oznacza że jeżeli jesteśmy zdrowi to tylko od nas zależy co będziemy mogli robić i jak będziemy to robić także wszystkiego dobrego w nowym roku i do usłyszenia bye bye







