Czy polityczna giełda jest słaba? Zrozumienie przyczyn stagnacji.
Ten film analizuje przyczyny słabej wydajności EUR/USD i WIG20 w porównaniu z rynkami rozwiniętymi. Autor omawia wpływ globalnych przepływów kapitału, koncentrując się na relacji między aktywami wahającymi się w prop tradingu (CFD) a dolarami.stage 2-w. Film zagłębia się w szczegóły, omawiając słabość indeksu WIG20 i porównując go z déplacementami walutowymi, w tym USD/JPY. Dla inwestorów szukających strategii przełamania trendów, film poświęca rozdział na dynamiczne korelacje z BITCOINem (BTC) i surowcami strategicznymi.
Kluczowe zagadnienia poruszane w filmie:
- Walutowe czynniki decydujące o kapitałowych przepływach.
- Analiza korelacji WIG20 z Bitcoinem i złotem.
- Rola dolaru jako miernika zmian w stawkach rynkowych.
- Escapismy związane z sektorami defensywnymi i komentarz o zagrożeniach geopolitycznych.
Film zawiera również porównawcze studium przypadków z rynkami EOF (Emerging Markets) i daje rekomendacje na temat alokacji w perspektywach 2026 roku.
Zobacz także:
Narodowe strategie inwestycyjne w prop firmie.
Zobacz pełną transkrypcję filmu
Witam serdecznie w dzisiejszym popołudniem odcinku Czemu polska Giełda jest taka słaba zobacz proszę państwa Zachęcam do subskrybowania dodawania komentarzy lajkowania wpisów jeżeli uważacie państwo że niosą one dla was jakąś wartość A tych wszystkich którzy chcą śledzić mój portfel edycji majowej Zachęcam do wysłania specjalny wiadomości adres email poniżej będziecie państwo otrzymywać wiadomości informacjami Jak modyfikuje mój portfel w zależności od zmieniającej się sytuacji rynkowej na indeksach giełdowych na Forexie na surowcach obligacjach a nawet na bitcoinie Nie zapraszam zachęcam i zaczynamy Czemu polska Giełda jest taka słaba Zobacz Drodzy państwo Materiał będzie poświęcony warszawskiej giełdzie papierów wartościowych ze względu na to że obserwujemy w ostatnim czasie ono w ostatnim czasie bardzo wyraźne spadki takiej serii czarnych świec dziennej na indeksie WIG20 No nie było już od bardzo bardzo długiego czasu no i pesymizm na warszawskiej giełdzie jest duży i należy zastanowić się czemu są jakie są powody przyczyny takiego zachowania że to jest jakaś lokalna specyfika czy też Jest to związane z czymś innym League państwo pierwszy wykres na który Moim zdaniem należy zwrócić baczną uwagę który pokazuje nam i objaśnia dlaczego teraz przeważnie dlaczego tak jest ten wykres jednoznacznie sygnalizuje że obserwujemy od ponad już 10 lat relatywna coraz większą słabość rynków emerging Markets względem rynków rozwiniętych Ten wykres to bardzo dobitnie pokazuje jako że Polska jest mniej więcej pomiędzy rynkiem emerging Markets rynkiem rozwiniętym dla części jednak jest rynkiem rozwijającym się emerging Markets czyli Warszawska Giełda także trafia do koszyka z takimi rynkami jak tam Chiny Czy podobne rynki azjatyckie czy też te europejskie czy też z Ameryki Południowej więc Drodzy państwo obserwujemy napływ albo dopływ globalnych kapitałów I to właśnie te globalne napływy przepływy finansowe one sterują tym co się dzieje na giełdach pap wartościowych Jaki jest wniosek patrząc na ten wykres pierwszy jest taki że od 10 lat trwa wielka presja i kumulacja kapitału właśnie w Stanach Zjednoczonych przede wszystkim Stanach Zjednoczonych ponieważ to właśnie na te rynki płynnie kapitał kapitał stąd też gdy Zobaczymy jak wygląda indeks s&p na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat no to widzimy tam rekordowe wzrosty bardzo dynamiczną falę hosty a rynki emerging Markets bardzo wyraźnie cierpią i Warszawska Giełda jako że jest w koszyku tych które są Energy Markets dla większości instytucje albo dla części instytucji to właśnie to jest jeden z tych powodów dlaczego Warszawska Giełda od ponad 10 lat cierpi na to że nie ma tutaj praktycznie większych wzrostów nie obserwujemy aż tak dynamicznej hostii jak to obserwujemy na przykład właśnie w Stanach Zjednoczonych więc globalny przepływy finansowe to jest ta podstawa i odpowiedź na pytanie czemu polska Giełda jest taka słaba ponieważ od 10 lat globalne przepływy finansowe kierują się w Rynku w kierunku rynków rozwiniętych taki giełd jak na Wall Street a nie kierunku giełd światowych podobnych do Warszawy i to jest właśnie przyczyna słabości odpowiedź na pytanie czemu polska Giełda jest taka słaba Drodzy państwo ale w Warszawie są dwa rodzaje indeksów giełdowych indeks WIG20 główny skupiający te największe spółki i oczywiście indeks Wig i zobaczcie państwo dwa wykresy jeden WIG20 drugich Dlaczego one się różnią ponieważ WIG20 jest indeksem cenowym on się inaczej tworzy a indeks Wig jest indeksem dochodowym to jest także inna kategoria indeksów giełdowych widzicie państwo rozjeżdża rozbieżność dlatego Warszawska Giełda pan przez pryzmat indeksu WIG20 zachowuje się inaczej A i A Warszawska Giełda poprzez pryzmat szerokiego rynku nadanego przez indeks zachowuje się także inaczej tutaj Mieliśmy jednak Maxima nowe maksima hossy No i byliśmy świadkami tendencji wzrostowej Drodzy państwo odsyłam oczywiście do definicji kto chce sobie prześledzić Co to znaczy y dochodowy indeks cenowy to że państwo No i oczywiście jako że przyczyną słabości polskiej Giełdy są globalne przepływy finansowe to obserwujemy oczywiście bardzo dużą dynamikę i korelacje powiązanie między zachowaniem polskiego indeksu WIG20 indeksem na euro dolarem ponieważ amerykański dolar jest bardzo dobrym takim miernikiem gdzie przepływają filtr kapitału i jako że kapitał lubi amerykańskiego dolara na przestrzeni ostatniego roku to widzimy że świat pompuje teraz rynki finansowe w Stanach Zjednoczonych były one na giełdzie napompowane teraz te spadki powodują że ta bańka że te wzrostem są korygowane mamy do czynienia także z odpływem bardzo znaczącą wielką bez są na Ameryka w obligacjach i oczywiście to oznacza że inwestorzy lubią samego amerykańskiego dolara więc ta Hossa która trwa od roku na amerykańskim dolarze bardzo dobrze pokazuje i do Drodzy państwo Ten wykres jeszcze raz należy zobaczyć czyli korelacja powiązania między xm20a eurodolar wynosi przecinek czy jest praktycznie od dwóch lat jest cały czas bardzo wyraźnie się utrzymuje powyżej tego poziomu 0 i generalnie mamy do czynienia z dużą korelację między zachowaniem eurodolara a indeksu WIG20 więc mówiąc to potocznie takim chłopskim językiem jeżeli eurodolar rośnie to występuje także dodatkowa presja na to żeby indeksy Warszawie ale tym wypadku indeks WIG20 wzrósł a jeżeli Euro Dolar spada to poprzez te dodatnie prostą dodatnią korelację WIG20 czyli Warszawska Giełda ma potencjał do tego spadać tak mniej więcej takie zależności występują i ten wykres To także bardzo dobrze pokazujemy kolejny wykres który pokazuje zależność między rynkowej między warszawskimi xm20a taki skrajnie nastawionym na spekulacje i na ryzyko aktywnym jakim jest Bitcoin i zobaczcie państwo on w ta korelacja jest jeszcze większa wynosi plus przecinek 5 i to jest naprawdę duża wartość ty powiązanie między globalnym przepływem kapitału do ryzyka bądź też od ryzyka widać na bitcoiny to obserwujemy w ostatnim czasie No i oczywiście obserwujemy to także na warszawskiej giełdzie na indeksie WIG20 i to także potwierdza i odpowiada na pytanie czemu polska Giełda jest taka sprawa taka słaba ponieważ No globalny przepływy finansowe nie sprzyjają tylko teraz polskimi akcją bez względu na to czy one zarabiają czy też nie zarabiam jakieś kondycja finansowa to dla globalnego kapitału nie ma większego znaczenia ponieważ Liczy się to Czy inwestujemy teraz na rynku związanych z ryzykiem czyli Energy Markets czy też inwestujemy na rynkach bardziej bezpiecznych w tym wypadku były to indeksy giełdowe zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych Czy też na przykład w Niemczech Moi drodzy państwo ta korelacja jest bardzo Szczególnie dobrze widoczna od 2020 roku więc Zobaczcie państwo jak to co się działo dwa lata temu przełożyło się na powiązanie zachowania bitcoina czyli aktywa związanego bardzo ale to bardzo mocno z ryzykiem na takiej globalnej przepływy kapitału związanego z rynkami takimi jak na przykład Warszawska Giełda Papierów Wartościowych ponieważ globalne przepływy finansowe odpowiadają za to czy lubimy taki rynek czy też inne rynek bez względu na fundamenty które mogą być dobre ale inwestorze na za granicą jako całość patrząc nie nie nie przywiązują do tego większej wagi Drodzy państwo No oczywiście badając nas i patrząc na krajowe aktywa warto się zastanowić co się teraz dzieje z ręki złotego ponieważ te globalne przepływy kapitału do i od rynku Energy Markets widać także na krajowej walucie Drodzy państwo i dlatego też euro-zloty na przestrzeni ostatnich lat czy też dolar złoty na przestrzeni ostatnich 10 lat miała raczej tendencję wzrostową a nie spadkową pomimo tego że ta zmienność jest bardzo niewielka W ostatnich latach ale te globalne przepływy finansowe jeżeli one od wypływają z rynku Virgin Market czyli z takich jak na przykład Warszawska Giełda Papierów Wartościowych one prowadzą taki deprecjacji Krajowej waluty I to jest właśnie Główna Odpowiedź dlaczego złoty jest generalnie przy swoich oporach wieloletnich niż przy tym przy swoich wsparcia Ponieważ także zasiłek złotego odpowiada globalny przepływów kapitałowych czy do rynku emerging Markets czy też do rynków rozwiniętych tak jak to miało miejsce od 10 lat rynek wybiera teraz kapitał przepływa teraz właśnie do rynków rozwiniętych a nie do jean-marc teraz główny powód to Drodzy państwo i dzisiaj także londyn-city dyskontuje wybory Prezesa glapińskiego na drugą kadencję mili państwo nas na rynku złotego niewiele się dzieje On podlega generalnie zachowaniu teraz eurodolara a nie jakimś lokalnym tutaj naszym informacjom i to tylko potwierdza że na przestrzeni ostatnich już kilku lat wszystkie informacje z polityki wszystkie informacje z polskiej gospodarki praktycznie nie mają większego znaczenia dla polskich aktywów ponieważ za to jakie jakie są wyceniane polskie aktywa odpowiada właśnie globalny przepływ kapitału uwidoczniony jeszcze raz przypominam Na tym pierwszym wykresie który pokazuje że od dziesięciu ostatnich lat kapitał globalny wybiera rynki rozwinięte Anielinki Energy Market czyli te rozwijające się jakim jest na przykład Warszawski parkiet i Drodzy państwo jeszcze jedna ciekawostka je na obserwację zobaczycie państwo że te ta występują zmiany w globalnych przepływa wina tych z państwo kapitał lubił rynki takie jak Warszawa 20 lat temu zaczął szczególnie lubić W203 drugim roku Zobaczcie państwo wtedy coś co się wtedy działo byliśmy także relatywnie słabi do rynków rozwiniętych ale sytuacja się odwróciła i globalny kapitał zaczął zaczął szukać stopy zwrotu i Warszawa między innymi była jednym z tych rynków do których kapitał zawitał i wy dźwignię To wtedy warszawską giełdę Hossa trwała kilka lat 2007 roku były bardzo lub bardzo silne wzrosty kto wtedy inwestował na giełdzie to wiem Drodzy państwo I teraz jest pytanie czy czasem nie na rynku nie funkcjonuje pewnego rodzaju 10 letni cykl przepływów kapitału jeżeli 10 lat temu zaczęła się faza na rynki rozwinięte toczy teraz kiedy jesteśmy już 10 lat po tym rozpoczęciu tego cyklu czyta czasem nie nadejdzie faza właśnie na rynki tak jak warszawskim Park zgina rynki emerging Markets i moim zdaniem jedną z kluczowych od wskazówek na to czy rzeczywiście tak będzie będzie zachowanie właśnie eurodolara jako takiego miernika czy globalny kapitał przypływa do amerykańskiego dolara czy lubi amerykańskiej aktywa czy też się z nich wycofuje i szuka na całym świecie stopy zwrotu jeżeli eurodolar spróbuję rosnąć będzie rósł ale zobaczymy tendencję wzrostową ale oczywiście nie w ujęciu intraday nowym czy jakieś krótkoterminowym ale średnio czy też długoterminowo to zobaczycie państwo że Warszawska Giełda Papierów Wartościowych odżyje a jeżeli ta tendencja narodowa że będzie trwała wielomiesięczne wielu kwartalna wieloletnia to na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych będzie potężna gigantyczna Hossa bez względu na fundamenty Drodzy państwo bo takie są globalne przepływy finansowe i takie i to one właśnie będą powodowały utrwalanie tendencji na rynkach finansowych ponieważ O tak to już jest od państwo No i moim zdaniem byliśmy bardzo blisko to jest moja Jeszcze raz podkreślam osobiste i subiektywne odczucie że jesteśmy bardzo blisko takiego przełamania Może one dość Może one mieć miejsce za parę miesięcy może być miejsce za rok zobaczymy Moim zdaniem jeżeli tylko spowolnienie gospodarcze które się szykuje teraz na horyzoncie będzie już za nami a to może być mniej więcej za rok no to wtedy właśnie dojdzie do tego że to właśnie Warszawski parkiet i giełdy bardzo podobne zyskają siłę i będą Jeżeli rzeczywiście ta obserwacja jest trafna że te cykle trwają 10 lat to że przed polskim parkietem przed Polską wiedzą faza dziesięcioletniego fantastycznego wzrostu bardzo wieloletniej hossy która powinna państwa zadowolić nie zadowolić każdego inwestora i oczywiście polską gospodarkę która sprawa będzie miała wyceny których które nie były obserwowane już od wielu wielu lat także Oczekujemy na to co się będzie działo w globalnych przepływach finansowych Mam nadzieję że na państwo na pytanie czemu polska Giełda jest taka słaba Mam nadzieję że jeżeli kanał będzie funkcjonował za parę lat spotkamy się i będziemy robić by zrobię państwa specjalny materiał czego polska Giełda jest taka silna i wrócimy do tego wykresu który widzicie państwo w tle dobrze Drodzy państwo ale jeszcze dzieją się na rynku ważne rzeczy ponieważ mam oczywiście przed nami 48 godzin bez handlu na rynkach światowych trwa wojna wiele może się wydarzyć więc dzisiejsza sesja na Wall Street może być niezwykle interesująca ponieważ będą ścierały dwie frakcje ci którzy liczą na to że wczorajsza sesja była początkiem odbicia na ryzyko bądź i oczywiście ci którzy będą się bali tych 48 godzin więc jeżeli dzisiejsza dzisiejsze zamknięcie na indeksie s&p będzie wyżej niż wczorajsze zamknięcie to moim zdaniem będzie to sygnał że tutaj popyt na ryzyko rzeczywiście atakuje ale do tego dojdziemy ponieważ chciałbym zacząć jeszcze o tych korelacji o tych odpowiada rynkowych iw tym wypadku z Drodzy państwo zobaczycie Zobaczcie to macierz gdzie widzimy wiele instrumentów invil wiele różnych klas aktywów Jakie są między nimi powiązania Możecie państwo sobie zapamiętać ten wykres i obserwować rzeczywiście pokrywa się to w rzeczywistości czy te powiązania rzeczywiście one funkcjonują Drodzy państwo mówiłem także o tym że jest silne powiązanie co najmniej od dwóch lat między zachowaniem bitcoina a zachowaniem indeksu nasdaq indeksów giełdowych zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych Moi drodzy państwo zobaczcie na ten wykres mamy rekord rekord dodatni korelacji między zachowaniem nas da.kaa bitcoinem wynosi plus odcinek 8 jeszcze nigdy w historii nie było takiego silnego powiązania czyli Innymi słowy mówiąc jeżeli Bitcoin spada nas będzie spadał jeżeli Bitcoin będzie rosnąć to nazwać będzie rosnąć więc potwierdza się także to spostrzeżenie takie intraday owe trade.gg Bitcoin stara się wyprzedzić globalny popyt albo mu słabość popytu na ryzyko więc radzę jeżeli państwo nie chcecie inwestować na bitcoinie oczywiście ale radzę obserwować co tam się dzieje Ponieważ wiele ciekawych informacji płynie właśnie z bitcoina sam Bitcoin do z państwa walczyc a cały czas o ten kluczowy poziom 30 tysięcy dolarów Moim zdaniem on jest cały czas w grze i dzisiejsza sesja także nam odpowie na pytanie czy świeca tygodniowa złamię tym ważne warte ważny poziomie Jeżeli tak się stanie otworzą się perspektywy naprawdę do bardzo mocnego spadku w kierunku 10 15 tysięcy dolarów po drodze oczywiście poziom 22000 warów także będzie wsparciem i oczywiście patrzymy także na amerykańskie obligacje jeżeli rentowności będą cały czas spadać to w takim wypadku to odsyłam oczywiście do porannego wpisu będzie to sygnał że inwestorzy wierzą w to że szczyt inflacji jest już za nami w Stanach Zjednoczonych zaczynają kupować po prostu obligację na kolejnym ciekawym wykresie widzicie państwo Jak rosną koszty obsługi długu Zjednoczonych i one w tym roku przekroczą pół biliona dolarów Czyli 500 miliardów dolarów widzicie państwo na przestrzeni lat jak bardzo zachowanie jak zmieniały się te koszty obsługi długu dla budżetu Stanów Zjednoczonych No i teraz Oczywiście Forex zaczynamy oczywiście od eurodolara który jest najważniejszy kluczowy ponieważ w tym tygodniu złamał poziom 105 Czyli dolne ograniczenie czteromiesięczny czteromiesięcznego kanału spadkowego i otwiera sobie przestrzeń do tego żeby ruszyć w kierunku parytetu czyli poziomu 100 i zauważam Real poziom 105 z przed paru lat jest słabym wsparciem na tą siłę kapitału globalnych przepływów finansowych które teraz obserwujemy na następnym wykresie widzicie państwo że wskaźnik free dla amerykańskiego dolara pokazuje rekordową rekordową chciwość amerykańskiego dolara i to także potwierdza Jesteśmy teraz w fazie że cały świat kupuje amerykańskiego dolara bo widzi że w tym stopę zwrotu i stara się tutaj uzyskać jakieś profity widzimy że państwo jak parę dążą do parytetu już wczoraj do lat do franka szwajcarskiego ciemną parytetu No i teraz zobaczymy wkrótce czy eurodolar także zbliża się do tego kluczowego poziomu jako że z obligacjami jest powiązany zachowanie je na to także napary z jednym należy bacznie patrzeć w tym wypadku dolaren który mamy na chwilę obecną próbie wywołania spadkowego odbicia od tego górnego ograniczenia wieloletniego kanału wzrostowego widzimy to powiązanie między zachowaniem jena japońskiego aplikacjami Ona jest bardzo ale to bardzo dobitne Moi drodzy państwo na tym następnym slajdzie Chciałbym pokazać państwu bardzo atrakcyjną ciekawą rekomendację berkeleya która się pojawiła wczoraj A ona mówi o tym że bank sprzedaje w okolicach 130 parę ze 100% 134 Take Profit m122 mając na uwadze To co się dzieje na amerykańskich obligacji korelację między jednym a obligacjami moim zdaniem to obligacje ta rekomendacja Peryklesa jest warta uwagi i jest oczywiście godna zastanowienia z powodu tego że może się zrealizować i ona ma bardzo dużą perspektywę do tego żeby się zrealizowała no i oczywiście dodzwoni będziemy oczywiście śledzić to należy także pamiętać że to jest rekomendacja na średni termin a drugi tak nie jest to rekomendacja intraday oczywiście I jo i myślę że będziemy bardzo z dużą intensywnością patrzeć ponieważ zmienność na rynku jedna jest duża ogromna a jeżeli rzeczywiście doszłoby do pewnego rodzaju korekty na amerykańskiej obligacjach to jeden z pewnością będzie to odzwierciedlał idea naprawdę wiele różnych rodzajów okazji inwestycyjnych do tego żeby przeprowadzać transakcję nawet w ujęciu INT radiowym czy też skautingowy tutaj zginą jest ogromna Innymi słowy Riderów To są właśnie pary z1i Dody państwo widzicie państwo ten wpis ten pochodzi z naszego konta na Twitterze zachęcam jeszcze raz żeby go subskrybować nasze konto obserwować lajkować wpisy lewitować tam zamieszczam bezpośrednio wpisy z ubergabe żadnych opisów bez żadnych analiz subiektywnych wniosków czyste hydrain żebyście mogli państwo sami interpretować a jeżeli ktoś nie potrafi posługiwać się językiem angielskim to jest automatyczny tłumacz który państwu pozwoli zrozumieć o co chodzi W treści tego materiału indeksy giełdowe o czym już mówiłem kluczowe będzie indeks s&p dzisiaj obronił poziom 3930 Najlepiej żeby sesja była wzrostowa A jeżeli tak się stanie to inwestorzy nie tylko zauważą że broni się 20-procentowy cofnięcie czyli poziom od którego przekroczenie czyli poziom 3800 takiego przekroczenie da techniczną bezcenna indeksu s&p A każdy powrót do wnętrza kanału da techniczne podstawy po jakiś zostały Odbicie i najlepiej Oczywiście gdyby było nas skorelowane z ze wzrostem bitcoina zachowaniem innych klas aktywów zwłaszcza ruchem dalszym spadkowym na rentowności amerykańskich obligacji to że eurodolar spadam uwaga niemieckim akcją widzicie państwo dlaczego teraz niemieckiej-aukcje zachowują się tak silnie i tak nie spodziewam się żeby dzisiaj doszło do zamknięcia tygodnia powyżej poziomu 14000 punktów Drodzy państwo i na koniec dział poświęcony surowcom na którym także wiele się dzieje bądź zanim to co obserwujemy świadczy o tym że rynek surowcowy dyskontuje spowolnienie gospodarcze bądź też nawet recesję ponieważ No połamane są pierwsze potężne ważne wsparcia na przykład na srebrze Chciałbym od tego metalu rozpocząć Jeżeli dzisiaj spadniemy utworzymy przeniesiemy Pro spadkowe sygn a wykres tygodniowy to naprawdę będzie to wielka zachęta do ruchu w dół bardzo podobnie zaczyna zachowywać się złoto ale tutaj tendencja spadkowa jest ograniczona natomiast każdy dalszy spadek oddalenie się od średniej w sesyjnych będzie moim zdaniem interpretowane jednoznacznie prospak owo coraz bardziej Pro spadkowych sygnałów jest także na rynku miedzi i także Zbliżamy się do linii szyi informacji szczytowej i oczywiście jako że geopolityka ma swoje konsekwencje na rynkach finansowych to ropa naftowa wyłamuje się cały czas z tego zachowania globalnych ten surowców no i tutaj na razie nie ma żadnych sygnałów jeden jedyny Jedyne co w tym tygodniu się wydarzyło to znowu obroniło się wsparcie 100 dolarów co tylko potwierdza znaczenie tego poziomu psychologicznego dla trenerów w kolejnych dniach Dziękuję bardzo za oglądanie tego materiału Zachęcam do subskrybowania dodawania komentarzy lajkowania wpisów jeżeli uważacie państwo że niosą one dla was jakąś wartość A tych wszystkich którzy chcą śledzić mój portfel edycji abyś Zachęcam do wysłania specjalnej wiadomości adres e-mail tutaj poniżej będziecie państwo Otrzymać wiadomość z informacjami Jak modyfikuje mój portfel zależności od zmieniającej się sytuacji rynkowej na indeksach giełdowych na Forexie na obligacjach na rynku surowców a nawet na bitcoinie nie bez względu na to czy mamy hosse bezsens inflacji deflacji pokój wojnę Drodzy państwo wzrosty gospodarcze ożywienie czy też depresję zapraszam zachęcam życzę stopy zwrotu i oczywiście miłego słonecznego weekendu







