50 lat Davos, co tym razem zafundowali nam miliarderzy? | "W Sedno Rynku" – 20.01.2023 [Strach, Davos, Narrativa, Wojna]

50 lat Davos: Co tym razem zafundowali nam miliarderzy?

Ten film analizuje Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, zastanawiając się nad jego wpływem na globalną gospodarkę i społeczeństwo. Omawia narracje kreowane wokół Davos i ich potencjalny wpływ na decyzje inwestycyjne, zaufanie społeczne oraz politykę. Zrozumienie tych narracji jest szczególnie ważne dla traderów, którzy, jak opisano w artykule Zarządzanie ryzykiem w tradingu, muszą podejmować decyzje w oparciu o rzetelną analizę, niezależnie od panujących trendów.

Kluczowe tematy dyskusji:

  • Strach i manipulacja: Film analizuje rolę strachu w kształtowaniu opinii publicznej i wpływ narracji medialnych na postrzeganie rzeczywistości.
  • Kryzys zaufania: Autorzy omawiają spadek zaufania do instytucji takich jak rządy, media i biznes, a jednocześnie wzrost zaufania do organizacji pozarządowych.
  • Davos a kapitalizm: Film krytycznie ocenia współczesny kapitalizm i jego wpływ na nierówności społeczne, a także rolę korporacji w kształtowaniu globalnego porządku. W kontekście tych nierówności warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje prop trading – handel z kapitałem firmowym.
  • Globalny totalitaryzm: Autorzy zastanawiają się nad potencjalnymi zagrożeniami dla demokracji i wolności jednostki w kontekście rosnącej roli korporacji i organizacji pozarządowych.
  • Zmiana narracji: Film analizuje, jak zmienia się narracja wokół Davos i jakie nowe opowieści o świecie są kreowane.

Film zachęca do krytycznego myślenia i analizowania informacji, a także do refleksji nad przyszłością demokracji i kapitalizmu. Autorzy podważają oficjalne narracje i zachęcają do poszukiwania faktów.

Czy Davos to faktycznie forum dla dobra ludzkości, czy też narzędzie do realizacji interesów wąskiej grupy?

Obejrzyj film i sam oceń.

Zobacz pełną transkrypcję filmu

Witam serdecznie na kolejnym odcinku w sedno rynku Cześć Jacku cześć Marcin Witam serdecznie państwa Cześć mamy dzisiaj bardzo ciekawy tydzień bo trwa Davos my nagrywamy to w czwartek wieczorem więc jeszcze Davos trwa jeszcze się dużo będzie Prawdopodobnie pojawiało informacji stamtąd ale już na ten temat Myślę że warto porozmawiać są jakieś smaczki z tego Davos które które będziesz będziemy mogli przytoczyć czy nic takiego ciekawego się nie wydarzyło i taki spotkanie jak zawsze to znaczy wiesz jak myślę będziemy gadać o dawno z to pogadamy bo mam swój komentarz do tego co tam się dzieje i myślę że taki dość poważny komentarz czyli jednak coś jest ważnego takiego co musimy wziąć pod uwagę już dziś tak o pytanie jak to tak zdefiniujemy to myślę że do tego dojdziemy więc więc chcielibyśmy tą część zostawić na później A najpierw skupić się na strachu strachu który jest dalej wszechobecny chciałoby się już przestać bać Nie chciałoby się już jakby mieć ten spokój ten Zen ten taki wymarzony czas w którym możemy się poświęcić temu co kochamy A już przestać zastanawiać się co odnośnie jutra Czekaj zastanawiać się odnośnie jutro o tyle tylko że jesteśmy w środku kryzysu więc trudno powiedzieć żebyśmy mogli to zrobić co ty na to jesteśmy w środku kryzysu od czasu kiedy człowiek się na tej ziemi pojawił cały czas ten kryzys jest w każdym rogiem więc to jest takie fajne stwierdzenie że jesteśmy w środku kryzysu bo za ostatnie 30 lat tych było co niemiara i raczej można powiedzieć że w ciekawsze to są te okresy tego kryzysu nie ma które są bardzo rzadko spotykane ale to abstrahując od tego od co mówisz to jak chciałem się odnieść do takich komentarzy które tam padają czasami od pewnego czasu żeby to tak pesymistyczni jesteśmy tak No i że my tak w ogóle to straszymy i tak dalej No ktoś mi tutaj dogryza No bo kiedyś tam wyzłem straszycielowi tak Problem polega na tym że gdzie by czego nie otworzyć prawda jakiegokolwiek strumienia medialnego to zewsząd leje się strach No tak zewsząd leją się negatywne informacje kwestia jest dość dziwna Bo mając pewne doświadczenie kilkudziesięcioletnie z pobytu na tej planecie dostrzegam od końca XX wieku a szczególnie w tym okresie tuż po World Trade Center element narracji Która właśnie oparta jest na strachu budowania wyprowadzania potem ze z tego strachu lęku i budowania wokół tego różnego rodzaju zachowań a więc lęk strach Były obecne bo są i moment tą częścią naszego życia ale od września 2001 roku stało się to podstawowe stało się to podstawowym narzędziem narracji której funkcjonujemy i teraz rozmowa o tym to jest rozmowa polegająca na zadawaniu sobie pytań Czy w tym wszech lejącym się lęku coś jest czy czegoś nie ma to znaczy czy on jest faktycznie czy też mówimy o realnym zagrożeniu i różnica w tej narracji pomiędzy tą którą ja staram się z tobą tutaj prowadzić to jest taka że Staramy się pokazać realne zagrożenia ale nie budować lęk czyli staram się pokazywać fakty które są związane ze zdarzeniami wokół nas które występują po to żeby wypracować sobie pewną perspektywę Gdzie są pieniądze bo pieniądze zarabia się nie wtedy kiedy jest szczyt prosperity i pojęcie paradygmat nigdy taniej bo wtedy ci którzy wtedy na tym Hura optymizie nie wchodzą to są zwierzyną łowną i tracą swoje ciężko zarobione pieniądze lub lekko różnie to bywa A pieniądze tak jak to w porzekadło mówi prawda kupuj wtedy kiedy krew leje się po ulicach czyli No można powiedzieć tak zadajemy sobie pytania czy ta krew już się leje czy się jeszcze nie leje czy to jest dobry moment na kupowanie czy nie i rozważając tutaj różne wektory scenariusze tego wszystkiego co się wokół nas dzieje staram się w jakiś sposób prowadzić dyskusję z tobą Marcin jest państwem Pięknie dziękuję za wszystkie wpisy pod tytułem czy to jest moment na kupowanie bo to jest ważne pytanie No wiesz na pewno trzeba rozróżnić strach poprzez stymulowanie strachu i mówienie jakby że będzie źle ale ja ci mam ja mam dla ciebie receptę i będzie wszystko fajnie na przykład a co innego jest pokazywanie faktów i wskazywanie na to gdzie te lęki są i w jaki sposób sobie też z nimi radzić bo często mówimy też o tym w jaki sposób się od tych strachów trochę uwolnić bo to też jest bardzo ważne Wiesz to jest taki element jak jesteś na ścianie 300 metrów nad ziemią tak a szczególnie jak masz Luft pod tyłkiem właśnie do takich powiedzmy tych 300 metrów No to teraz co robisz boisz się lękasz się No Czy patrzysz na to jak mówisz i wiesz o tym że logo zagrożenie jest realne bo jak źle wbijesz haka albo założysz kość albo frenda albo nie wiadomo co tam jeszcze któreś urządzenie tak no to jest szansa że polecisz tak a jeżeli to już w ogóle będzie bardzo słabo założone na przykład przez twojego kumpla który ci asekuruje razem polecicie no i będzie taki szybki lot z przyspieszeniem 981 m/s do kwadratu tak a więc zagrożenie jest realne bo można odpaść No ale czy wtedy jest lęk wiesz Nie bo jesteś przygotowany wytrenowany wiesz co się wokół dzieje Podjąłeś określone ryzyko zbadałeś warunki patrzeć na pogodę jak jest i podejmujesz decyzjedząc Jakie jest zagrożenie podstawową rzeczą jeżeli chodzi o strach jest brak wiedzy czy też przygotowania tak jeżeli zdobywamy pewną wiedzę przygotowanie no to wtedy ten strach przeradza się w pewne okej zaufanie do siebie czy potrafimy to robić czy nie potrafimy tego robić pewien dystans do tego wszystkiego co się dzieje i szacunek względem drugiego nie wiem przeciwnika jeżeli mamy przeciwnika czy natury czy czegokolwiek innego respekt Jest tutaj bardzo dobrym słowem który przychodzi do głowy Więc strach zamienia się w respekt Jeżeli mamy tą odpowiednią wiedzę przygotowanie doświadczenie które pozwala nam z tym z czym się mamy zmierzyć po prostu to zmierzyć więc ten wstęp Myślę że był ważny natomiast pytanie co teraz z tymi strachami dalej bo z tego co widziałem przygotowałeś slajdy pokazujące tego się ludzie tak naprawdę boją czy też nie ufają komu ufają lub komunie ufają to jest bardzo piękny pokaz tego komu powierzamy swoje w cudzysłowie życie bo to nie jest wprost tylko pośrednio życie a komu tak naprawdę ufamy Bardzo mnie to zaskoczyło tak to jest bardzo ciekawe ale chciałbym tutaj jej to używam ale teraz celowo zacząć od takiego motta które krąży za mną do pewnego czasu które zostało wypowiedziane Ponad 2500 lat temu przez niejakiego surcu mistrza sztuki wojny który spisał na pewno znacie To spisał w kilku księgach po kilkanaście futr pewne przesłania dotyczące sztuki wojennej i teraz stwierdziłem że na samym początku warto będzie podać Wam jedną z takich wydaje mi się ważniejszych jego spostrzeżeń dotyczących wojny że wszystkie działania wojenne opierają się na podstępie czyli na pokazywaniu sytuacji odwrotnie niż jest czyli tak jak on to napisał stąd kiedy jesteśmy w stanie zaatakować musimy wydawać się niezdolni Kiedy używamy naszych sił musimy wydawać się bezczynni kiedy jesteśmy blisko musimy sprawić żeby że w ruchu waża albo uwierzył że jesteśmy daleko i odwrotnie i do czego to mówię do tego że ta narracja którą o której za chwilę będziemy Mówili właśnie to jest pewnego rodzaju kwestia polegająca na tym żeby odszyfrować wojnę Jaka jest wytoczona przeciwko nam ja nie mówię w tym momencie konkretnie o wojnie która się toczy za naszą wschodnią granicą tylko mówię o wielu polach wojennych które się toczą wokół nas o nas o nasze pieniądze o nasze umysły o naszą duszę jeśli istnieje i o wiele innych kwestii toczymy cały czas pewnego rodzaju zmagania jest taka świetna książka Jacka truck'a z połowy lat 90 wojny marketingowe gdzie znakomicie za pomocą właśnie soilsa wojennego ale także za pomocą świetnych przykładów wprowadzają oni pewien kanon myślenia wojennego do do marketingu a więc mamy do czynienia w codziennym życiu z różnego rodzaju działaniami które w pewnym sensie są oparte na podstępie Czyż reklama nie jest oparta na podstępie czy że reklama nie jest działaniem wojennym o nasz portfel abyśmy kupili kolejny bzded albo kolejny środek przeciwbólowy albo jeszcze nie wiadomo co OK Albo nie wiadomo A może jakieś ubezpieczenie zwróćcie uwagę że reklama zazwyczaj reklamuje największe OK a więc mamy do czynienia z podstępem żeby nas zmylić i teraz pojawia się bardzo ważne pytanie w tym naszym przekazie który niektórzy odczekują prawda że to jest sianie czegoś czego nie siejemy To jest próba odszyfrowania tego podstępu bo na rynku giełdowym kiedy ktoś tam coś robi to też mamy do czynienia z pewnego rodzaju czy podstępem trochę kupię trochę Sprzedam prawda i coś tam się podzieje a więc odszyfrowanie tego co jest faktem od tego co jest podstępem lub prawdą a prawda to jest własna osobista interpretacja faktu przez pryzmat naszych przekonań wartości doświadczył umiejętności wiedzy i różnych innych rzeczy OK a więc ważnym elementem jest w tym co wam dzisiaj pokazujemy zadanie sobie pytania co jest podstępem co jest faktem a co jest cudem spojrzeniem na rzeczywistość przez pryzmat jego meta programu tak OK te takie pytanie dodam do tego jeszcze taką jedną kwestię jak już Zahaczyłem o tą wojnę na wschodzie dobra że mamy ostatnio takie wrażenie że tych komunikatorach twitterach Facebookach nie wiadomo jeszcze jakich innych portalach społecznościowych to w ogóle służb specjalnych już nie ma Bo wszyscy wszystko wiedzą wszyscy piszą generalnie wszystko jest mówione społecznie i medialnie i generalnie tak jakby ta wojna rozgrywała się na ekranach telewizorów z pełną informacją co tam się dzieje A teraz jak już wspominałem to kiedyś mamy sytuację w której jedna strona przygotowuje się jak to już popularnie jest wiadome do czegoś tak co być może nie wiadomo kiedy i jak i w jaki sposób nastąpi No i teraz będą ciągle obserwowana z dołu góry środka i nie wiadomo czego to jest coś świetny przykład tego żeby zadać sobie pytanie A gdzie tu w tym wszystkim jest Podstęp którego który jest lub będzie używany czy z jednej czy z drugiej strony aby Przechylić szale Zwycięstwa na swoją stronę i oszukać przeciwnika w w którym wszystko widać wszystkimi sensorami Jakie są tylko możliwe Co ty na to Marcinie to jest to jest aspekt który też warto brać zawsze pod uwagę że jeżeli Rosja jest w tym przypadku na talerzu w cudzysłowie tak Czyli musi się liczyć z tym że jest bardzo mocno obserwowana więc na pewno sobie zdaję z tego sprawę to nie jest tak że oni są głupi albo Nie wyciągnęli wniosków już prawie roku działań wojennych więc wydaje się to być bardzo ciekawe w jaki sposób oni sobie z tym radzą aczkolwiek można też powiedzieć że to jest może być przerażające jak w końcu się tego dowiemy więc zobaczymy zobaczymy niemniej aktualnie cały czas My jesteśmy jako Polacy też myślę w większości i też świata karmienie informacją taką że no po prostu Rosja sobie nie radzi a ukra Ukraińcy sobie radzą bardzo dobrze Chciałbym bardzo mocno w to wierzyć Mam nadzieję że tak jest w rzeczywistości więc zobaczymy jak się to wszystko rozwinie ale to co się dzieje za naszą wschodnią granicą a także inne wojny które się dzieją na świecie powodują że nasz optymizm jako ludzi na świecie jest coraz niższy jakbym coraz więcej się boimy już pomijając jakby tą narrację mówisz tam marketingową czy jakąkolwiek inną a już takie realne zagrożenie po prostu ta wojna weszła w świat zachodu do tej pory większość takich rzeczy działa się na przykład na Bliskim Wschodzie czyli tych których oczywiście do nas dochodzą w Afryce to pewnie cały czas coś się dzieje ale to Bliski Wschód Więc dość daleko od nas ale Europa dziś jest w środku własnej wojny więc to musi wpływać negatywnie na odczucia właśnie dobrze powiedziałeś bo jesteśmy teraz cały czas obdarowywanie jakimiś opowieściami tak a jakąś narracją która się toczy i różne siły strony próbują nam narzucić swoją narrację swoją opowieść abyśmy w tą opowieść uwierzyli i podążali za nią w odmętach naszej codzienności przy czym w tej grze istnieje jeszcze coś takiego jak nasza świadomość i teraz ta nasza świadomość powoduje że gdzieś głęboko istnieje pewne racjonalne myślenie które nam podpowiada słuchaj no fajne te bajki ale to są tylko bajki i popatrz jak wygląda faktycznie rzeczywistość wokół ciebie bo gdy zobaczysz tą rzeczywistość faktyczną wokół ciebie to być może zaczniesz podejmować bardziej racjonalne decyzje i wdrażać je w życie które doprowadzą do tego że będziesz miał większe prawdopodobieństwo przetrwania ty twoje otoczenie całość tego świata Tak narracja która dzisiaj się toczy jest narracją w której próbuje się skazać człowieka na przegraną pokazać że człowiek przegrał że jest przegranym gatunkiem że przyszłość należy do sztucznej inteligencji Robotów i człowieka połączonego z tym wszystkim jako nowego cyborga to jest przyszłość bo ten człowiek którego znamy który pojawił się na tej ziemi około 200 tysięcy lat temu już nie istnieje rozwijający się neomarksizm jest nurtem opowiadającym nam różne historie w których nie ma tego człowieka który trwał przez ostatnie 200 tysięcy lat i zbudował to wszystko co zbudował co nas otacza i to jest pewnego rodzaju bardzo ważna kwestia a z drugiej strony ten czynnik świadomy ukryty głęboko gdzieś w nas czy poza czasem i przestrzenią łączący się z naszą świadomością lokalną informuje nas o tym że hola hola słuchaj jesz ładne to opowieści bardzo spójne bardzo piękne jak przeczytasz artykuły na World ekonomik forum o tej sztucznej inteligencji Toż to po prostu jest piękne ale i tutaj taki szeleścik się odzywa Słuchaj coś tu mi śmierdzi nie wiem jeszcze co ale zwróci na to uwagę i skutek tego mamy taką sytuację jaką mamy Czyli mamy Czyli mamy cóż mamy No mamy to że ciągłe ostatniego roku czyli pomiar optymizmu gospodarczego wśród ludzi no załamuje się czyli czy jesteśmy głodni nie Czy leje nam się na głowę nie czy nasze dzieci nie mają w czym chodzić nie Czy jest jakieś zagrożenie że któryś z tych czynników Załamie się w najbliższym czasie nie to co się dzieje takiego że pomiędzy pomiarami w 2022 i 2023 roku pewnego zaufania pewnej nadziei na lepszą przyszłość spado 10%. co ty na to Marcinie No co ty tutaj dodać w momencie w którym masz latające rakiety obok Myślę że trudno być optymistą nawet jeżeli aktualnie jest wszystko OK to z tej strony już ten optymist spada z drugiej strony masz inflację z drugiej strony masz rząd który co chwilę coś od ciebie chce więc jakby Zależy z której strony barykady być może jesteś to też ten optymizm jest jaki jest a aktualne rzeczy czyli właśnie inflacja strach o jutro Jeżeli chodzi o żywność to co się dzieje za wschodnią granicą przynajmniej mówi o Polsce aktualnie tu uderza w największą grupę ludzi tak Czyli tych którzy polegają jednak na społeczności polegają na tym że żyjemy w Polsce nie są samowystarczalni zależą od systemu od systemu tak Czyli przychodzą na koniec miesiąca czeki na ich konto czy płatności wpłata wynagrodzenia na ich konto i jeśli przedsiębiorstwo lub urząd lub coś przestaje działać to nie mają tych pieniędzy zostając z grupą zobowiązań które trzeba uregulować dokładnie i teraz w tym świecie pojawia się takie ważne pytanie odpowiedzialna gazeta w fajniejsza Times i artykuł który się ukazuje dotyczący symulacji ataku nuklearnego na Stany Zjednoczone Gdzie leci czysta rakiet bojowych nuklearnych które mają uderzyć w silosy z bronią jądrowa amerykańską żeby przeciwdziałać w końcu uderzeniu No i teraz tym samym tej całej narracji dotyczącej pewnego powiedzmy pewnego takiego budowania naprężenia wewnętrznego w poważnej gazecie okazuje się poważny artykuł No i jak to można odbierać czy to jest element który tamuje tonuje pokazuje optymizm buduje przyszłość czy też mamy sytuację taką której Executive jakiś przeczyta to i mówię ha No to właśnie No to co ja będę robił z tymi inwestycjami No tak jak tu te 300 nuklearów ma polecić nas to może tych inwestycji robić Na razie nie będziemy poczekamy co się podzieje prawda I teraz jego podejście jego pewne przekonanie i pewien dystans powoduje że czegoś nie zrobi a z drugiej strony ten artykuł może być niczym innym tylko próbą przestraszenia Właśnie takich ryzykantów chcących coś zrobić iść do przodu hola hola chłopaki wiecie ale tu tak może nie do końca być jak sobie myślicie że będzie tak Co daje znowu kwestie przebijania piłeczki na pole słabszych zagrywanego z pola mocniejszych czyli tych którzy nie chcą do korytka dopuścić kolejnych chcących kolejnych pretendentów bo mniej więcej co 80 lat jak sobie policzycie wychodzi taki moment kiedy następuje rotacja aktywujci którzy byli wielcy stają się mali albo mniejsi prawda ich miejsce zajmują nowi pretendenci No i teraz ci którzy dzisiaj siedzą na szczycie łańcucha pokarmowego dochodzą do wniosku że nie chcą puszczać tych nowych No i mają cały czas to nowe pomysły jak tu zagrać I po prostu piłkę żeby wypadli z boiska no i taki artykuł jest na przykład jednym z tego tego po przekładu No ale w efekcie co mamy No mamy w efekcie co wzrost lęku społecznych tak tutaj jest bardzo fajnie to pokazane w tych lękach społecznych że rosną rzeczy które wydają się być absurdalne job los w Stanach Zjednoczonych mamy bezrobocie na poziomie 3,5%. oczywiście oficjalne tak dajmy na to tak więc mamy wydaje się bardzo dobry stan zatrudnienia w Polsce również jest bardzo wysoki stan zatrudnienia generalnie na świecie Bezrobocie jest o czym mówię o tych krajach rozwiniętych nie jest nadzwyczajnym problemem a ludzie się tego boją klaimed Change tak Czyli zmiana klimatu aż o 3 punkty procentowe Jak dobrze rozumiem Ten wykres podskoczył z roku 2021 na 2022 pytanie czemu Jak to czemu Dzięki narracji prowadzonej we wszystkich mediach od podłogowych do topowych leasing my Freedom to jest też 4 punkty procentowe podskoczyła ta wartość więc Ale w ogóle 65% społeczeństwa boi się u taty Wol ności I co ty na to 65% To jest dużo Moim zdaniem to jest bardzo dużo a podobnie 57% boi się tego że będzie oskarżony o razizm tak czy jakby będzie pod wpływem rasizmu jakiś takich rzeczy no znaczy my tego może nie doświadczamy w Polsce bo też żyjemy troszeczkę w innym świecie u nas rasizm mi się wydaje że nie jest jakiś wybitnie duży bo nie mamy też powodów żeby tym rasistami być bo nie ma za dużo osób innych rasy wyznań i tak dalej nie ale w Europie Zachodniej w Stanach to jest poważny problem to jest poważny problem w Ameryce Południowej nie bo tam generalnie nie ma być w stosunku do kogo racistą pytanie jest jak jest u afrykańczyków w stosunku do białych to jest takie dobre pytanie czy istnieje rasizm w stosunku do białek nie możesz być rasistą do białych przecież no kamanny Znaczy to jest zawsze odwieczny problem przy rasizmie czy też lgbt czy przede wszystkim takich rzeczach które starają się wypromować pewną nowe spojrzenie czy też zaakceptować innych ludzi przeginają później w drugą stronę nie wiem czy to zauważyłeś żeby w tym momencie to biały człowiek z dwójką dzieci z żoną jest te najgorszym człowiekiem na świecie a jeszcze nie daj Boże ma blond włosy i niebieskie oczy jak ja to już w ogóle jest skreślony Oczywiście Pół żartem pół serio natomiast sens jest tego proste tak staliśmy się żyjemy w świecie w którym forsujemy pewne zmiany światopoglądowe pokazując że ktoś kto ich nie akceptuje w sensie żyje po swojemu nawet nie chodzi o to że jakby jest wrogiem to po prostu żyje po swojemu jest zły no i to to jest niebezpieczne Oczywiście mówimy tutaj o skrajnych tych aktywistach tak bym powiedział tak bo jest gro osób które ma jak najbardziej słuszność i rację No i teraz popatrz za tymi lękami społecznymi stoi maszyna propagandowa która je generuje No patrz firmy biją się o pracowników jest duży problem z zatrudnianiem A wystarczy Parę artykułów prasie że o tutaj Facebook tam dzwonił czy Microsoft kogoś zwolnił i od razu idzie na rynek będą zwolnienia jest źle tak bo to też wpływa bardzo istotnie na co no na konsumpcję jeżeli boisz się że stracisz pracę to nie konsumujesz czy to jest dobrze czy źle z punktu widzenia światowego światowej natury gospodarki klimatu No to nie dyskutujmy ale chodzi o to że cała ta narracja budowana przez Media powoduje że ludzie zaczynają się lękać kwestii które Nie mają problemu bo na przykład na przykład w przypadku miejsc pracy starzejące się społeczeństwo powoduje że z rynku pracy odpływa więcej niż pływa starzejące społeczeństwo się powoduje to że Pojawiają się nowe miejsca pracy w których wcześniej nie było do healtheru nad osobami starszymi Tak więc o co chodzi o narrację O dzieli rządź bo myślę że od 20 ponad lat mamy nic innego tylko zarządzanie strachem w którym zarządza się społeczeństwem za pomocą budowania w nim lęków społecznych i Zarządzania nimi świetnie to przerabiamy od pewnego czasu w Polsce z lewej i z prawej strony każdy czymś straszy tak Jedni straszą tym drudzy tym a obywatel już sam nie wie w co wierzyć w związku z czym na wszelki wypadek ucieka w lęki społecznej i rośnie sprzedaż xanaxu polecam świetny film na netflixie oksanaxie oraz innych oraz leków antydepresyjnych Tak okej biznes antydepresantów jak wszystko jest biznesem jak wszystko jest biznesem natomiast kolejnym opierają się na podstępie dajemy się robić w konia albo się nie dajemy robić konia nie kolejne slajd który tutaj zostawiłeś pokazuje jakby lukę między wysokimi niskimi dochodami w sensie osoby które zarabiają dużo czują się bezpieczniej tak czy jakby mają większe zaufanie niż osoby które zarabiają mniej przynajmniej tak wychodzi z tego wykresu No i teraz znowu element strachu powoduje to że ci z mniejszymi zarobkami kurczowo trzymają się tego miejsca społecznego który są żeby nie upaść mają niski wskaźnik zaufania do otoczenia i do siebie do wszystkiego co się wokół dzieje Powiem ci że Jestem zdumiony ostatni jak rozmawiam osobami dość tak szczerze zadając im pewne pytania to nigdy nie sądziłem że jest tak dużo osób o tak niskim poczuciu własnej wartości świetnym ludzi świetnych specjalistów znakomitych gawędziarzy ale jak wszędzie co do czego to ich poziom wiary w siebie okazuje się dramatycznie niski a więc znowu wracając do tego strachu strach Jest wygodny dla bogatych bo trzyma na Krótkiej smyczy kogo biednych żeby byli w stanie dociągnąć do 30 ze swoją pensyjką popłacić rachunki zarobić na jedzonko i wejść w nowy miesiąc w miarę w dobrym stanie zdrowia który pozwoli im dopracować do końca miesiąca bo jak coś by w zdrowiu było nie tak No to tak jak w Polsce dostajesz 80% wynagrodzenia jak masz wszystko dopięte w swoim budżecie prawie do złotówki tak nie dostaniesz tych 20% to co No problem nie problem A zwłaszcza że problemem jest też to że tak jak sam w sumie powiedziałeś poprzez tą swoją może brak zaufania do siebie i chęci zmiany i wejścia na poziom wyżej osoby które są Nazwijmy na tym niskim dochodzie i są przestraszone czy też mają nie mają zaufania to na kolejnym slajdzie bardzo ciekawy jest to w jakim kraju które mają największy gałk bo te 15 punkt średni Niemcy i kto Holandia Irlandia Wielka Brytania z krajów europejskich tak największe pewnie rozwarstwienia społeczne zresztą w tym kraju nie są osoby bardzo bogate i bardzo biedne no Natomiast Wszystkie te osoby biedne sprowadzą się później do czegoś takiego że jakby pokładając swój żywot Nazwijmy to w osobach którym najmniej wierzą a jednocześnie ich słuchają czytają czy polegają na ich tam działaniach czyli na rządach na dziennikarzach to jak niewielu i na prezesach ale jak nie wierzymy dziennikarzom to po co Czytamy gazety nie oczywiście rządy to jest trochę większy problem bo trzeba ich dobrze wybierać Natomiast ciekawe jest w ogóle Rozbieżność między sio Czy jakby prezesem ogólnie postrzeganym A my See you nie wiem jakby mój prezes jest fajny do niego mam zaufanie Ale psycho innego w innej firmie to już na pewno oszukuje to już na pewno nie można nic zrobić A ja niestety ze swojej perspektywy patrząc na to że jest cały czas tak duże zaufanie do naukowców No ja mam mniejsze mam mniejszy do naukowców trzeba mieć bardzo duży dystans dlatego co się odkrywa jutro się okazuje nieprawdą tak wiesz nawet nie chodzi o to już jakby sama forma nauki która jest aktualnie uprawiana może bardziej jestem wpatrzony Polską a nie światem ale ale jednak to nie jest ten poziom który chciałbym obserwować natomiast Przede wszystkim chodzi o to że w nauce nie powinniśmy się opierać na zaufaniu w nauce powinniśmy się opierać na podważaniu więc to jest zupełnie odwrócona skala jakby to jakby totalnie powinno być na odwrót Nie no ale coś zrobić no Żyjemy w takim świecie jakim żyjemy i do ludzi którzy są mają tytuł profesora na przykład mam profesor Łapiński powinniśmy mieć zaufanie z tytułu tego że ma ten tytuł profesor to co sądzisz może za coś opowiem o nauce światowej o to jest bardzo ciekawy temat Bo ja mam akurat ciekawych rzeczy że myślę że czapki zgub pospadają różnych rzeczy tak globalnym Żeby było jasne ja mam duże duże gdzieś tam może duże to powiedziane ale jakieś doświadczenie w nauce polskiej natomiast Chętnie poczytam posłucham o nauce czy też naukowcach międzynarodowych ale to ten wykres który tutaj widzicie moim zdaniem jest totalnie na opak jakby nie powinniśmy mieć zaufania do naukowców powinniśmy podważać dyskutować rozwijać się dalej a do rządu powinniśmy mieć zaufanie bo w końcu ich wybieramy tak to są w końcu osoby które nas reprezentują No ale jest jak jest No niestety nic z tym nie poradzimy Jacku Wiesz co nie poradzimy ale tutaj to co się objawia to objawia się kryzys zaufania w stosunku do tych którzy kiedyś byli poza wszelką wątpliwością godni zaufania za którymi masy szły na wojnę i ginęły w imię idei głoszonych przez liderów rządowych tak wiesz ono w artykuły prasowe do drugiej połowy XIX wieku kiedy pojawiły się burkowce bo dziennikarz Miał w swojej etyce wpisane to żeby informować właściwie zakrzyż wielką przyjemnością czytam czasami gazety sprzed kilkudziesięciu lat mówię tu w tym momencie o gazetach czy polskich czy angielski bo takowe mam okazję i czytam z ogromnym smakiem kultury języka tak obcą obecnemu dziennikarstwu niestety niestety tak teraz się liczy clickbait Czy mogę zawierzyć któremu się liderowi rządowemu premierowi No popatrzmy na to co się dzieje ale to też jest bardzo ważne bo oczywiście wiecie jak się patrzy na ten wykres to można powiedzieć tak No jest źle No to wiadomo już obradcy i tak dalej już i w ogóle nie wolno mi wierzyć Tak istotą jest to że jest to efekt pewnego procesu który trwa od dłuższego czasu podważania zaufania i w pewnym sensie prowadzenia i dawania takich narzędzi liderom do tego żeby swoimi gafami sami z siebie doprowadzali do tego że ludzie nie wierzą rządowi to jest proces uważam że proces nieprzypadkowy tylko proces odgórnie sterowany którym w pewnym momencie ludzie pożegnają rządy z wielką radością i biciem brawa ciesząc się że w końcu odeszły te przestarzałe relikty dawnego świata do lamusa Takie jest moje zdanie dziennikarze No cóż dziennikarze zostaną zastąpieni sztuczną inteligencją sztuczna inteligencja pisze znakomity artykuły ale przecież czy sztuczna inteligencja nie jest godna zaufania czy gdybyśmy tu wsadzili na przykład do tej branży porównawczej sztuczną inteligencję i zobaczysz Marcinie że w niedługim czasie pojawi się tutaj pojawiają się algorytmy sztuczne inteligencji ludzie powiedzą że mają do nich zaufanie Bo Jednym z elementów między innymi planu na przyszły rozwój naszego wschodniego sąsiada jest to że sądy zostaną zastąpione przez sztuczną in aby zlikwidować korupcję Zwróć uwagę na narrację jeśli poczytasz wątek World ekonomic forum dotyczący sztucznej inteligencji i pomysłów na to jak zostanie ona wdrożona to przecież no nieprawdopodobny świat się rodzi tylko jest taki mały problem że sztuczna inteligencja to linijki kodu napisane przez programistów które można w odpowiedni sposób tam pokrętełkami podkręcać i ktoś przez tak zwane tylne drzwi może sterować tymi algorytmami tworząc sytuację w której to sztuczna inteligencja robi dokładnie to co on ktoś chce Czyli to co często powtarzam one Click Word czyli na końcu drogi jest jeden gościu który posiada parę potencjometrów A może tylko jeden i robi klip i wszyscy tańczą tak jak on chce tak to jest droga w którą zmierzamy natomiast powiedziałeś jedną fajną rzecz która prowadzi też do kolejnego tematu powiedziałeś o tym że rządy zostały trochę wystawione po to żeby się podkładać taki żeby ludzie im przestali mieć zaufanie a jednocześnie mówi się coraz bardziej o korporacjach które miałyby być takimi włodarzami tak Czyli paszporty firmowe czy korporacyjne to były te jedne z pomysłów i na kolejnym slajdzie też to bardzo ciekawie widać bo jak mówimy o tym kto mógłby rozwiązać jakieś problemy społeczne to uważa się że rządy już nie ale biznes Tak więc to jest bardzo ciekawa zmiana nie wiem czy zmiana bo na pewno poprawa jest bo mamy z 55 do 65 tutaj jakby zmiany ale no jest to jest to zdumiewające i pokazujące że rządy nie są już dłużej zdolne do rozwiązywania problemów społecznych a do tego służą nie jakby nie było polityka ma być takim mediatorem pomiędzy różnymi interesami społecznymi Tak i taka jest rola polityki i teraz poprzez element pewnego procesu który trwa już od dłuższego czasu zabrano żądom rządowi tym którzy reprezentują naród którzy mają ten narodem sprawnie zarządzać budując jego dobrobyt poprzez różnego rodzaju skandale awantury nie wiadomo co tam jeszcze tak utracili tą swoją rolę w której społeczeństwo mówi Nie my już nie wierzymy Was chcemy innego narzędzia traktujemy was jako przejściowe zło konieczne za to pewnego rodzaju narracja która jest uprawiana w tej chwili buduje pewną nową historię nową opowieść opowieść o dobrej firmie która Dba o środowisko o dobrej firmie która dba o pracowników o dobrej firmie która dba o inclusive kapital listen tak o dobry które istnieją tylko po to żeby robić dobrze człowiekowi a Wystarczy popatrzeć na spis dodatków do tego co kupujemy już wtedy widzimy jak te dobre firmy są tak albo to że trzeba było wprowadzić specjalne przepisy żeby jakoś towarów kupowanych w Polsce była taka sama jak za naszą zachodnią granicą tak przy podobnej cenie bo płaciliśmy za gorsze coś a wyższą cenę tak a więc mamy sytuację w której narracja i pewien Nowy obraz świata nowa opowieść o tym świecie który nadchodzi to jest to co Pokazywałem wam kiedyś w pewnej piramidzie społecznej tak w zeszłym roku tak zrobiłem ten tą nową piramidę społeczną i pokazywałem wam miejsce korporacji tylko że kwestia jest taka że ktoś jest właścicielem tych korporacji a właścicielem korporacji są fundusze inwestycyjne No i ktoś jest właścicielem funduszy inwestycyjnych tak i na końcu drogi jest ktoś kto pociąga za te wszystkie sznurki tak jak to powiedział prezes jednego z największych funduszy inwestycyjnych no pływamy na zarządzanie ale jak ktoś nie realizuje stawianych mu celów to mu Dziękujemy to co wcale nie wpływają na to co się dzieje Nie w ogóle natomiast tu kolejnym aspekt jest bardzo ciekawy bo ja liczę tylko szczególnie to jest istotne z tej perspektywy że to korporacje i korporacjonizm jej rozwój tych wielkich aglomeratów ponadnarodowych wyrywa z tej ziemi wszystko Na czym można zarobić pieniądze i my mamy do nich zaufanie co więcej uważamy że rząd i media są postrzegane jako powodujące podziały czyli nie dość że nie mamy do nich zaufania to jeszcze uważamy że są tymi złymi to jakby dodatkowo jeszcze nie chcemy w ogóle ich słuchać ani cokolwiek z nimi mieć do czynienia No przecież oni powodują u nas strach tak jak przy mediu mediach No to aktualnie trudno się w ogóle z tym nie zgodzić tak przyrządzie Czy naprawdę tak jest że rząd powoduje podziały No i to jest dobre pytanie bo jeżeli popatrzymy na antagonizowanie społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych No to odbywa się to głównie w jakich skutek czego wskutek ścierania się republikanów i demokratów tak Jeżeli patrzymy na Polskę to mamy podziały społeczne które są związane z wyzwalaniem emocji społecznych przez dwie kluczowe partie które mają najwięcej głosów tak czy one w tym momencie jednoczą czy antagonizują powiedz mi jak jest daleko im do jednoczenia na pewno A czy antagonizują wiesz co wydaje mi się że społeczeństwo same z siebie jest podzielone rząd tylko uderza w to co chcą jakby wydobyć tą Ten podział rzuca ideę a każda idea odpowiednio obrobiona jest nasycana energią tych którzy ją wyznają a więc mamy przeciwstawne idee które wskutek pewnej opowieści która się wokół nich toczy są nasycane energią ludzie którzy wychodzą na ulicę z flagami transparentami i tą ideę karmią swoim życiem swoją energią swoimi pieniędzmi tak swoim czasem o to chodzi okej okej jest nie trzeba samemu robić wystarczy rzucić sprzeczne idee to zdecydowanie to zdecydowanie Zresztą politycy starają się chyba być w tym mistrzami jeżeli chodzi właśnie o podziały Zresztą wielokrotnie na tym kanale w naszym programie wpada słowo dzieli rządź więc to wprost uderza w polityków natomiast ciekawy jest ostatni czy nie wiem czy ostatni ale wydaje mi się że jeden z ostatnich slajdów na ten temat mówiący o tym że to zaufanie do rządów spada w siedemnastu z 27 krajach czyli nie wszędzie oczywiście ale w większości co ciekawe jak tutaj spojrzymy to w Chinach na przykład rośnie To ona jest popatrz po kolei od lewej strony w Chinach rośnie w Emiratach Arabskich rośnie w Arabii Saudyjskiej rośnie ale wysoko jest a jest wysoko OK tak dlaczego jest mówisz ten a bo jest 0 tak tak w Indonezji jest plus 6 punktów Indie które są krajem demokratycznym w dół tak Singapur jest taką enklawą technokratyczną w dół No i teraz popatrzmy na samą prawą stronę tak Argentyna kraj demokratyczny minus 8% Hiszpania akurat zero Brazylia -5% Japonia -1% Rosja 3% Stany Zjednoczone -3% minus 12 Niemcy -12 tamto jest Australia minus 9 a Kanada - 6 czyli można by było krótko podsumować że w państwach w których jest rząd niedemokratyczny czyli jakby totalitarny jakby tak jak w Chinach gdzie mamy może nie totalitaryzm taki całkowity ale partie rządzącą to tam rośnie jakby to zaufanie do rządu Natomiast ciekawe dlaczego Czy to też nie narrację że to rząd jest taki jeden uczciwy najlepszy i piękny No to popatrzmy w ten sposób masz Holandię zaufanie do rządu który wypuszcza na ciebie policję konną kiedy protestujesz a tak czy to buduje no ale w Chinach też były strajki też tam Policja to to mam siła no A może było inaczej niż widzieliśmy w mediach ale to wiesz to tak można względem wszystkiego Oczywiście że tak ale w Chinach o dziewięć procent wzrosło w Emiratach Arabskich wzrosło 7 a tam nie było już akurat żadnych rozruchów nie A więc mamy do czynienia z sytuacją w której tak jak wcześniej powiedziałem rządy podejmują działania które osłabiają ich pozycje względem społeczeństwa które Pewnego dnia wyjdzie na ulicę i zrobi jakąś tam kolorową rewolucję która spowoduje to że korporacje dominujące pokiwają głową i powiedzą OK dobra to macie nasz technokratyczny rząd on wam już teraz będzie robił dobrze więcej chemii waszym jedzeniu prawda to tak na początek a więc mamy do czynienia z sytuacją która powoduje to że mamy globalny spadek o -1,5 z całkowitym spadkiem i porównaniem pomiędzy w takim uśrednioną wartością skali globalnej pomiędzy biznesem rządami mediami a Andrzej osami tutaj jest bardzo ważny element do bo dochodzi nam do tego wszystkiego jeszcze engios czyli Long Cover organisations czyli takie organizacje pozarządowe jak to się nazywa i ich ogromno ogromnie wzrastającą rolę jak na przykład fundacji melin debilla gatesów Ile takich fundacji jeszcze jest mamy fundację rockefellera mamy fundację kerne drzwi mamy fundację Nie wiem jeszcze jaką prawda i tworzy się wielkie fundacje które za pomocą pewnych mechanizmów budują wpływy dla konkretnych idei dla konkretnych poglądów dla konkretnych narracji i opowieści w danych społeczeństwach przez wprowadzanie tam działań które stanowią pewien dodatek do tej opowieści czyli prowadzi się działanie buduje się wokół tego narrację i buduje wokół tego pewne określone przesłanie tak jak to pan Bill Gates robi prawda i nie tylko on Okej a tutaj jeszcze gracz który się pojawił Zwróć uwagę jak ma bardzo wysoki wskaźnik na wysoki i ważne jest też to jak porównamy do maja 2020 roku jak jaka duża jest różnica Czyli jednak pandemia diametralnie zmieniła zaufanie do rządu ze względu na no Nie bójmy się tego powiedzieć czasami idiotyczne w ogóle działania które były podejmowane pytanie czemu były podejmowane i różnego rodzaju informacje się które się ukazują No są dość ciekawe to jest tak jak pani szefowa Parlamentu Europejskiego czy pani prezydent Europy Nie wiem jak ona tam się nazywa tak która kupiła miliard 800 milionów szczepionek i cała historia wokół tego jest przeciekawa tak On to był sprzedający tak Polecam serdecznie uwadze No bo to nie buduje zaufania No nie buduje nie buduje tak czy pani która w której walizce odkryto kilkaset tysięcy euro pani wiceprzewodnicząca czy jej postawa buduje okej No i możemy sobie zadać parę pytanie takie mamy wskutek tego taki efekt jaki mamy no Media dudniące prawda i krzyczące i tego tygodniowy bodajże do rzeczy jest prawda o covidzie jako największym humbuku XXI wieku tak taki artykuł przelotem widziałem trzeba by zerknąć zobaczyć co oni tam piszą czemu tak uważają No i to co jest bardzo ważne w tej całej narracji w tych slajdach które pokazujemy to rzecz najważniejsza W efekcie następuje spadek zaufania do demokracji i zobacz nie jest trochę tak nie masz takiego wrażenia że ludzie trochę mylą skutek Z przyczyną mamy spadek zaufania do demokracji ale tak naprawdę to trochę Dzięki tej demokracji jakkolwiek ona jest ułomna my w ogóle wiemy że ta babka miała w tej torbie tam te 200 000 dolarów czy ileś tam tak bo w Chinach Podejrzewam że tam na jakby urzędnik który wziął do łapy pieniądze po prostu nie zostanie ukarany bo taki jest model biznesowy w tym po prostu społeczeństwo się nie dowie co się z nim stało dokładnie No właśnie bo to może bo tam parę osób zapłaciło za że tak powiem mylenie się kieszeni OK ale to oni są to są osoby które są przeciwko rządowi tak przeciwko partii w związku z tym oni są karani na tym etapie partii a nie na etapie Popatrzcie to jest ten zły który wziął tam do ręki chociaż ja tutaj generalizuję generalizuję względem demokrację gdzie mamy jednak co do zasady szukanie winnych szukanie jakby osób które oszukują i tak dalej versus jakby niedemokrację gdzie zasady jakby jesteś członkiem partii to możesz więcej i jakby ludzie nie mają wiedzieć o jakichś przekrętach OK Znaczy wiesz no demokracja ma jeszcze jakieś budowane mechanizmy które systematycznie są też niszczone bo sądzę że cały czas patrząc na to doroczne badanie Edelmana która od dłuższego czasu mam okazję oglądać to dostrzegam po prostu ten element systematycznego przesuwania się w kierunku globalnego to tyle totalitaryzmu tak i wprowadzanie mechanizmów kontrolnych z którymi mamy do czynienia na różnych poziomach tej kontroli doprowadzi wcześniej później do tego że właśnie przy okazji jakichś zdarzeń ludzie pójdą powiedzą okej dobra wierzymy bardziej w tym momencie dyktaturze niż demokracji popatrz Stany Zjednoczone uważane przez długi okres czasu jako ostoję Wolności i Demokracji w roku 2022 spadło gdzie na 43 pozycję Zwróć uwagę że od 2017 roku o 10 punktów zbadło czyli z 53 punktów w ciągu 10 lat od 2017 w ciągu 5 lat o 10 punktów spadli na 43 pozycję czyli od momentu kiedy do władzy doszedł trumpli rozpoczęła się silna polaryzacja polegająca na tym że tłumione przez dwie kadencje Obamy różne głosy republikańskie mogły się ujawnić doprowadziła do ogromnego podziału społeczeństwa No i mamy element taki że w Stanach Zjednoczonych dziś nie wierzy się w demokrację te wszystkie informacje o tym kto komu zapłacił to Komu dał datę różne perki które są z tym wszystkim związane opluwanie prezydenta urzędującego Stanów Zjednoczonych o różne dziwne rzeczy tak teraz znajdowanie dokumentacji raz u jednego w garażu teraz u aktualnego prezydenta w domu które które wynajmuje tam komuś Czy jemu jest wynajmowany tak tajne dokumenty No to to nie buduje w tym momencie tak a Popatrz na to na górkę Chiny pomiędzy rokiem a 2,22 z drugiej pozycji skoczyły na pierwszą tak India z Indie z pierwszej pozycji spadły na czwartą pozycję co tu się dzieje saudi Arabia Saudyjska 72 punkty z 69 to co ma znaczenie dla ludzi powiedz mi No nie wiem wydaje mi się że jedna rzecz tutaj Znaczy tak ja widzę tutaj niebezpieczeństwo starając się starałem się jakby znaleźć pewne jakieś podobieństwa między państwami które są na górze które są na dole poza demokracją o której tutaj już też jest napisane że ten spadek jest to na górze są państwa które się bardzo mocno rozwijają ale na dole też są takie państwa tak przynajmniej według PKB już kiedyś dyskutowaliśmy na ten temat że pkbm niekoniecznie jest bardzo dobrym wskaźnikiem rozwoju Wydaje mi się że przede wszystkim te państwa na górze dają pewną obietnicę małym przedsiębiorcom małym podmiotom w stylu że możesz sobie postawić budkę z Hot dogiem i nikt ci tej budki nie zniszczy bo po prostu Po pierwsze te państwa jakby wiedzą o tym że oddolnie trzeba ten kapitał budować bo dopiero go budują Natomiast w krajach które są na dole no Poza Rosją bo Rosja to jest w ogóle abstrakcja Moim zdaniem W tym zestawieniu to mamy raczej nie masz tego bezpieczeństwa że postawisz sobie budkę i możesz ją działać no w Kolumbii ciężko mi uwierzyć że tam jest bezpiecznie na tyle że możesz sobie tą budkę postawić w Południowej Afryce No w Niemczech Myślę że już takie budki to już też nie stawia się tylko dlatego że po prostu jest zbyt dużo papierologii z tym związanych Hiszpania to ciężko mi powiedzieć Ale tam jest bezrobocie z kolei wysokie wśród ludzi młodych więc każdy z tych krajów które na dole są one mają problemy dla ludzi którzy chcieliby coś zrobić chcieliby się wybić chcieliby coś podziałać w Stanach Zjednoczonych podobno bo nie wiem niestety z pierwszej ręki ale podobno też już ci którzy są bogaci mają dobrze ale ci którzy chcieliby stać się bogaci już nie mają tak łatwo jak kiedyś już nie ma tego amerykan Dream że Wjedziesz tam I po 10 latach jesteśmy milionerem jak ciężko pracowałeś to już nie jest ten kraj to nie wiem czy mam dobrą sytuację powiedziałem na samym początku że bogaci Nie chcą wpuszczać pretendentów na salony No mówią wystarczy ta kwestia o której mówisz jest bardzo ważna dlatego że ja bym miał troszkę zredefiniował Otóż a opowieść Jaka jest snuta przez rządy chińskie w stosunku do swoich obywateli pokazuje daje im nadzieję na to że jutro będzie lepsze od wczoraj No tak te kraje które są w dolnej czyli tam gdzie jest ten dystans czyli ten ogromny spadek zaufania to są kraje które straciły narrację w stosunku do swoich obywateli że będzie lepiej albo ludzie już nie wierzą w tą narrację nie w sensie już jakby mamy do czynienia że w tych krajach właśnie te pokolenia które które nadchodzą będą żyły po raz pierwszy gorzej niż pokolenia które odchodzą stąd ten element spadku zaufania do demokracji No bo co ja mam żyć biedniej niż moi rodzice No to co to po co mi ta demokracja a w tych Chinach to prawda i Chiny opowiadają swoją opowieść o pięknym bogatym kraju trochę zapominają o tym i opowiadają o tych kilkuset milionach biedaków którzy mają pewne problemy z napełnieniem miski Ryżyn którzy żyją w tej części zachodniej Chin głównie pokazują supernowoczesne ulice tej przestrzeni Gdzie żyje około 250 milionów Chińczyków czyli Wybrzeża wschodniego tego zaplecza produkcyjnego całego świata ale nie pokazują tej części Która tym zapleczem produkcyjnym nie jest opowieść dobierają odpowiednio fakty stąd element tej gry pomiędzy tymi na dole A tymi na górze pewnego rodzaju wojny polega na oszustwie tak ktoś oszukuje ktoś ktoś że tak powiem używa podstępu do tego żeby pokazać że u niego to jest lepiej niż u innych czy nie o to chodzi w tej grze No być może tak zobaczymy Tak No wiesz to jest element bardzo ważny Jeżeli nie pokazujesz pełnego obrazu tego jak jest a Pokazujesz tylko wycinek tego obrazu na podstawie którego budujesz opowieść o tym jak piękny jest cały obraz To znaczy że chyba nie jesteś do końca szczery problem w takich krajach jak Niemcy w Francja Hiszpania Wielka Brytania także i Polska jest taka że jesteśmy bardzo malutkimi krajkami i tutaj nie da się że tak powiem budować opowieści pokazując fragment mówiąc Jak Jest zaje dlatego że widać jak że tak powiem na otwartej przestrzeni sytuacji całego kraju nie jesteś w stanie stworzyć narracji na przykład o opowiadającej o polskim dobrobycie w oparciu o 1/10 naszego terytorium No bo widać pozostałe 90 prawda wystarczy skręcić za róg ulicy tak a w Chinach można stworzyć tą narrację pokazując historię dotyczącą 10-15 może 20% powierzchni ukrywając pozostałe 80% no tak to prawda to prawda o to chodzi my jesteśmy bardziej przeźroczyści przezroczyści tak trudno nam jest budować narrację bo wszystko widać jak na talerzu mówiąc kolokwialnie no przede wszystkim też jest tak że to co widać na talerzu to raz ale poprzez wolność słowa też łatwiej podważać czy autorytet nawet fikcyjnymi znowu zarzutami więc jakby to działa w dwie strony z jednej strony jesteś przejrzyste Ale z drugiej strony atak poprzez wolność słowa też jest trudniejszy do odbicia nie zgadza się z tą masz pytania o współczesny kapitalizm na kolejnym slajdzie prawda gdzie respondenci stwierdzają że kapitalizm jaki istnieje dzisiaj tworzy więcej szkodni dobra dla świata za to i to jest 52%. a po drugiej stronie masz respondentów że centralnie zarządzane ekonomię robią lepszą robotę niż wolny rynek niż gospodarka wolnego rynku I co ty na to 33% do czego Do czego zmierzamy tak do tego z czego uciekaliśmy w Polsce z planowej gospodarki pięcioletniej Unia Europejska ma cykle planowania siedmioletnie tak czymś to się różni tylko okresem ale metodyka zbliżona tak no może nie projektuje się ile tych telewizorów ma być wyprodukowane w danym horyzoncie czasu w danym kraju a więc mamy do czynienia z bardzo poważnym elementem załamywania się kapitalizmu ze względu na to że opowieść i narracja centralnie zarządzanych gospodarek jest dla ludzi prostsza zrozumiała i Ludzie chętnie oddadzą swoją wolność tak jak oddali to Chińczycy którzy są cały czas monitorowani w zakresie swoich zachowań społecznych i nie tylko tak za co za miskę ryżu tak chodzi o to żeby miska była A co się pozostały dzieje A co mnie to obchodzi prawda i stąd dochodzimy do tego elementu chińsko-amerykańskiego rozjazd pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi Czyli to co było widać Tak Chiny mają 83 punkty w tym a Stany Zjednoczone mają 43 punkty 40%, 40 punktów różnicy pomiędzy zaufaniem respondentów do [Muzyka] Stanów Zjednoczonych tak zadziwiające statystyka że tam Ja rozumiem że maksimum to jest to Bo tak mi się wydaje to jak rząd ma 91% zaufania No ale teraz popatrz na inną rzecz 53% najbardziej zaufanych firm siedziby w Stanach Zjednoczonych a w Chinach tylko 31%. czyli w tej narracji która w tej chwili dzieje można by postawić taką hipotezkę mówiącą że OK Jeśli możemy mieć zaufania do rządu to jako że nasze korporacje są godne zaufania i wierzymy tym wszystkim wielkim naszym molożkom prawda No to może te maluszki będą rządzić w pozostałej części świata bo mamy do nich zaufanie to jest nowa opowieść która nadchodzi i element NG osób które tam się pojawiły w pewnej grze zwróćcie uwagę i pooglądajcie sobie ten wykres prawda po mnie mamy dwa okresy 2.21 2.22 zwróćcie uwagę że rząd No to tam jest niekompetentny nieetyczny na tym wykresie za to engiosy są bardziej etyczne a mniej kompetentne niż biznes bo biznes jest mniej etyczny ale za to bardziej kompetentny a więc mamy do czynienia wzrastającym trendem pojawiania się NG osób które jako że nie robią biznesu i nie są rządem zaczynają uzurpować sobie prawo do bycia nowym czynnikiem sterującym z zachowaniami społecznymi ciekawe Owszem uważam że na tym bazują takie rzeczy jakby między innymi Davos taki bardzo fajny przykład nie organizacja która teoretycznie jest pozarządowa jest jakby takim bardzo fajna Bo dba o rozwój świata i o to żebyśmy mieli tą czystą planetę za jakiś czas forum ekonomiczne brzmi dumnie a z drugiej strony przejeżdża tam kto biznes i politycy a więc swoimi prywatnymi samolotami tak no to już tam wiemy wszyscy chodzi o to że generalnie pokazuje wam pewien nowy strumień zdarzeń który się dzieje wokół nas faktów które wyławiają tego typu badania tego typu analizy pokazujące że to biznes i organizacje pozarządowe takie jak między innymi World ekonomik forum są postrzegane jako kompetentny i skuteczne siły napędowe pozytywnych zmian nie rząd nie dziennikarze którzy mieli Relacjonować nam rzeczywistość i gdzieś się pogubili tylko i zwróćcie uwagę efekty efektif skuteczność 30 punktów mają ngossy visionery czyli bardziej wizjonerskie są mgy bardziej fair są nglosy No tak tak powiedzmy wam kogoś tam Fundacja rok kogoś tam fundacje nowych bossów chińskich tak to one finansowane z pieniędzy korporacji zaczynają przejmować kontrolę nad zachowaniami społecznymi i budować swoją percepcję jako ten czynnik który ma szansę zmienić lęki które są generowane w tej chwili społeczeństwie pozytywną energię napędzania nadchodzących zmian No nową opowieść która będzie snuta przy stołach wigilijnych Polaków i innych rodzin w Boże Narodzenie za rok tak Albo może za kilka tak 50 lat to już ma tyle lat niesamowite niesamowite I co oni zrobili przez tyle lat no wiesz co mówi się generalnie o pewnym porządku który polega na właśnie takim graniu tymi wielkimi korporacjami na ten procesie globalizacji gdyż rozwój Word ekonomic forum towarzyszył procesowi globalizacji lansował ten proces globalizacji dalej Zresztą golansuje Bo widać to czy w reklamówkach Czy widać też w strukturze wystąpień prawda stara się być taki bardzo inkluzywny i dopuszczać do głosu różne narodowości które występ

Przewijanie do góry