Czy hossa na rynku kryptowalut powróci w tym roku?
Jacek Kubiak, product owner w Ari10 i doradca w Satsback, rozmawia z Piotrem Zającem o fundamentach Bitcoina i prognozach na przyszłość.
Jacek Kubiak, ekspert od kryptowalut, omawia bieżącą sytuację na rynku i argumenty przemawiające za powrotem hossy. W filmie poruszane są m.in. następujące kwestie:
- Wpływ sytuacji geopolitycznej (Chiny, Kazachstan) na górników Bitcoina.
- Skutki wdrożenia Taproot, najważniejszego upgradu Bitcoina od lat.
- Potencjał rozwoju smart kontraktów i innych funkcjonalności (np. NFT) na Bitcoinie.
- Rola Elona Muska i Dogecoina w ekosystemie kryptowalut.
- Perspektywy rozwoju metawersum i jego wpływ na rynek.
- Nowe produkty i usługi Ari10, takie jak transakcje rekurencyjne (DCA).
Dowiedz się, jakie czynniki mogą wpłynąć na cenę Bitcoina w najbliższej przyszłości i czy warto inwestować w kryptowaluty. Film jest skierowany do osób zainteresowanych technologią blockchain i inwestycjami w kryptowaluty, niezależnie od poziomu zaawansowania.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i dyskusji w komentarzach!
Zobacz pełną transkrypcję filmu
Cześć [Muzyka] dzień dobry państwu Zapraszam na środowy odcinek programu ale akcja na kanale citymarket Polska Ja nazywam się Piotr zająca dziś moim gościem jest Jacek Kubiak Product owner rx10iii doradcatv back.com czyli ekspert od kryptowalut Cześć Jacku to jest bardzo miło znów mnie również Cieszę się bo jesteś tą osobą z którą można o Bitcoin o kryptowalutach porozmawiać od strony fundamentów a nie tylko od tej która najbardziej wiesz elektryzuje interesuje ludzi od strony wykresu ale zanim do tych fundamentów przejdziemy to chciałbym na początek tak zapytać Tak hipotetycznie Załóżmy że jesteś Górnikiem bitcoina prawda i jeszcze w maju dawałeś prężnie na terenach na terenie państwa środka ale chińskie władze kazały ci jednak usunąć swoją firmę z tamtego regionu przeniosła się do kawy panu jest początek 2021 roku nagle władze Kazachstanu odłączający internet i nie możesz kopać masz przerwy w dostawach Powiedz co byś w takiej sytuacji teraz zrobił jakie byłyby twoje plany jakbyś się czuł jako górnik nabyć ochotę Wiesz rzucić wszystko i przenieść się w Bieszczady czy czy czekałby czasie czekałby się jeszcze w tym Kazachstanie bo wydaje mi się że ta sytuacja górników jest trudna to co ty byś zrobił jakbyś się czuł czują w ogóle od dawien dawna powtarzam że że kopanie bitcoinów to jest jedna z tych najtrudniejszych rzeczy które są tutaj w obszarze tak bardzo dużo jeszcze jakiś czas temu Kilka lat temu bardzo dużo osób zaczynała od kopalnia tak naprawdę co funtów w tamtym okresie mogło być okej natomiast w dzisiejszych czasach czyli w czasach już styków już taki zorganizowanych by kopalni nowego h4c tak trudności kopania wysokiej to już to już nie jest takie proste woda jedna z tych najtrudniejszych rzeczy które można robić w tym obszarze tak Chociażby ze względu na ceny prądu który obserwujemy teraz tak generalnie natomiast no nadal są osoby które chcą to robić Nadal są osoby które jest ich coraz więcej tak naprawdę nadal powstaje coraz więcej firm robione są rozwiązania które to ułatwiają i to jest Z jednej strony bardzo trudny obszar z drugiej strony tam jest naprawdę niesamowite postęp jeśli chodzi o infrastrukturę o wyposażenie kopalni oto jak one działają chociażby ostatni ostatni News taka właściwie dwa ostatnie newsy w ciągu trzech dni pojawiło się o tym że wypuszcza nową koparkę s19 która będzie chłodzona wodą już nie będzie chłodzona powietrzem tylko będzie już nawet nie nawet nie zanurzona w takim technicznym płynie który też jakby kopanie w tak zwanej immersafe technologii zanurzanie technicznym swoje wady Natomiast w tym wypadku po prostu taki który jest włączasz podłączasz i masz wszystkie plusy i minusy które były ciepło Tak więc to jest jedna rzecz Druga rzecz Intel wypuszcza u siebie informacje o tym że będzie produkował bitcoina które będą wymagały takiego nakładu energii czyli z jednej strony spore trudności z drugiej strony to jest trochę tak że dużo ryzykuje ale też można zyskać tak bransoleta branża cały czas się rozwija czyli pod względem Nie ma tutaj ryzyka że wszyscy górnicy biednego sprzedaje swoje koparki w Bieszczady wyjechali my tak trochę żartem bo chciałbym żeby to był taki Przyczynek do rozmowy o tym że jednak trochę to co stało się w Kazachstanie było Taką wodą na młyn tych osób które lubią mówić a co to będzie jak wam ten internetowy łącząca to będzie z tym waszym bitcoinem wiemy że Kazachstan to jest tam 18 procent tego hashrate ale jednak brak dostępu do sieci przełożył się na to że nagle ten hashrate spadł Powiedz mi czy ta jest takie ryzyko Bo Popraw mnie jeśli się mylę ale Bitcoin Potrzebuję trochę czasu nim dostosuję trudność do tego ile jest mocy podłączone i w tamtym Jak powstaje taka Luka I ona trochę czasu trwa to czy wtedy mogą być może to szkodzić stabilności sieci może to szkodzić wiesz jej przepustowości i na przykład czy mogłoby to sprzyjać jakimś niekorzystnym atakom Czy wiesz chodzi mi o to czy Kazachstan przez przypadek Nie obnażył nam tutaj jakiegoś takiego problemu że gdyby do czegoś takiego doszło w Stanach Zjednoczonych gdzie tego waszej to jest więcej to mogłoby się bitcoinowy jutro duże kuku tak zaczynając od początku To myślę że takie wahania typu 18 20 25 30 czy nawet to co pokazałeś nawet do 40 50 to nie jest żaden problem tak naprawdę tak to jest jedna rzecz Druga rzecz żyjemy w czasach internetu dostarczanego satelitarne Chociażby przez Starling maska czy też przez rozwiązania które są typowo robione pod podkopanie bitcoina tak oni mają mamy pełne węzły bitcoina które są posadzone w satelitach które krążą naokoło ziemi i można sobie takie odbiorniki kupić za naprawdę tanie pieniądze każdy może to zrobić Może mieć taką zapasowy zapasowy dostęp do zapasowe do tego plus jeżeli będzie miał internet dostarczany jest żaden problem tak naprawdę obsługa obsługa takiego kopalni nawet bez internetu dostarczone w kablu straconego jakiś tam sposób sposób radiowych w swoim kraju więc o tym trzeba pamiętać druga rzecz to co się stało w Chinach udowadnia że górnicy Są absolutnie bardzo mogli tak to znaczy że jeżeli się im zagrozić tym że muszę się wyłączyć to nie po prostu się przenoszą tak albo sprzedają te koparki komuś komuś się przydadzą tak popyt na koparki jest ogromne więc tutaj jakby naprawdę w momencie w którym nie wiem 80 procent załóżmy załóżmy tak nawet Nawet fantazyjne że 80 procent górników jest odciętych od siebie od internetu nagle został odcięty od internetu to po pierwsze oznacza że mamy jakieś dużo większe problemy związane z tym że w wielu miejscach na świecie nie ma tego internetu tak po drugie Nawet jeżeli oznaczałoby to podejrzewam kilka do kilkunastu tygodni tak bo faktycznie logowania jeśli chodzi o transakcje na bitcoinie Natomiast po jakimś czasie ta trudność dostosowała i tyle by się skończyło tak nasze problemy się skończą się problemy w momencie w którym zaczęli wracać to wszystko wróciło do normy dodatkowo jeszcze trzeba pamiętać że większość transakcji tak naprawdę na dzień dzisiejszy w przyszłości prawdopodobnie obsługiwanych będzie jednak tak ma to do siebie że on nie potrzebuje nowych transakcji do tego żeby działać tak On potrzebuje tak naprawdę do tego żeby uzupełniać jakieś pliki które które z jednej strony kanał kanału tak naprawdę teoretycznie powinny być środki żeby ten kanał jednego z jednego kanału i żeby przesyłane były dalej więc ewentualnie Myślę że w leasingu ten ten efekt taki związany z tym że mamy bardzo dużo transakcji i ten Bitcoin gdzieś tam laguje tak Nazwijmy to że ma problemy z przetwarzaniem transakcji byłoby jeszcze widać z taką z opóźnieniem tak Czyli dopiero po jakimś czasie zaczęły się pojawiać tak naprawdę transakcje związku z tym że ktoś na przykład nie mógł uzupełnić płynności w danym kanale przez to że jego transakcji na przykład czeka w kolejce cały czas tak Czyli na bitcoinie byłoby to widać od razu Natomiast po kilku tygodniach to ten problem by po prostu zniknął na Lightning on mógłby się pojawić na tych źle tak naprawdę zarządzanych kanałach w momencie w którym zabrakło płynności tak Podsumowując ten wątek Górniczy kwestia Chin Wiem że to trochę odległa ale jednak I teraz Kazachstan Czyli jednak te Chodzi mi o godz często problemy górników związane z pewnymi geopolitycznym i kwestiami to nie jest coś co na ten moment szkodzi bitcoinowy w tym sensie że mogłoby zaburzyć tego chce i rozwój jego ekosystemu według mnie okej dobra To czemu teraz do drugiego wątku przejść bo jak ostatnio się widzieliśmy też online to był listopad i wtedy chyba byliśmy tuż przed wprowadzeniem takiego najważniejszego w ostatnich latach upgradu Bitcoin nie mam na myśli Ta pruta on został wdrożony Z tego co wiem to w jego ramach było tam kilka rozwiązań między innymi podpisy sznura które tam zapewniają lepszą lepszą prywatność też pewne rozwiązania które pozwalają na większą efektywność sieci i chciałbym ciebie prosić o takie skomentowanie jak z perspektywy tych dwóch miesięcy of droższe od wdrożenia wygląda sytuacja od strony technologicznej czy Bitcoin jest teraz lepszy czy też jakoś przełożyło na jego gdy taką efektywność i użytkowość i bo A to potem jeszcze jedno pytanie to najpierw Technologicznie czyta się udało Czy uważasz że to jest że to było Po pierwsze to na pewno się udało tak tym sensie że ta możliwość te możliwości o których rozmawiałeś rozmawialiśmy o których mówiłeś one już są to też przykład tego że to nie jest tak że Bitcoin stał w miejscu cały czas rozwija z głową że tak powiem ale się rozwija natomiast należy pamiętać że 2 miesiące zdecydowanie za mało na to żeby określić jakie mamy postępy w tym względzie Oczywiście są czy pojawiają się te transakcje tapetowe one są jeszcze na małą skalę Musimy pamiętać że Podobnie było z cellulitem tak adopcja sekund zajęła został wprowadzony w tej chwili 73 Fundacja gotowe po właściwie czterech latach więc to też nie jest tak że to zostanie wprowadzone od razu tu mamy trochę efekt kuli Śnieżnej tak Czyli ktoś musi zacząć żeby jak najwięcej jakby portfel jak najwięcej giełdy jak najwięcej operatorów te adres statutowe wprowadza wall-it.eu możliwość robienia tych traktatowych wprowadzał o więc myślę że będzie trzeba jeszcze trochę poczekać Myślę że po roku mniej-więcej będzie można zobaczyć czy faktycznie coś tam się dzieje w tym obszarze czy nie Czy portfele wprowadzają już takie możliwości na ile na ile to jest proste czy one się różnią jakoś czy być może była jakieś czy być może było jakieś wolne bilety Jeśli chodzi o to dla mnie najważniejsze Po pierwsze że że ta jutro ulepszenie zostało wprowadzone po drugie że nie łączyło się to z żadnymi problemami w sieci to znaczy nie było żadnego artworki nie było nic się nie stało złego z rapem Apo a po trzecie No kwestia teraz po czekania na to żeby ludzie zacząć to wykorzystywać tak możliwości się pojawiły co społeczny z nimi zrobić to już jest i kiedy coś z nimi zrobić bo wcześniej ugryzłem się w język bo chciałem właśnie zadać pytanie dotyczące tego że to się synchronizować trochę w czasie z ADHD Bitcoin to znaczy był upgrade mamy a tam blisko 70 tysięcy dolarów za jednego bitcoina i po tym od mniej więcej połowy listopada Bitcoin traci w tym momencie On jest tam trochę Powyżej 40 tysięcy dolarów Co oznacza że jest no 40 procent poniżej tego swojego a t h e Czy ty myślisz że to ma jakiś jakiś związek że wiesz była taka na giełdzie Ktoś by powiedział że była taka pompka mówiąc kolokwialnie pod nowy update pod wdrożenie nowego know-how pod pod lepszą technologię no a potem jak już to wdrożyliśmy to się wyprzedajemy czy taki scenariusz tobie tutaj pasuje czy raczej być tych dwóch wątków nie wiązał z A wiesz co wydaje mi się że Gdzieś czytałem ostatnio znaczy jakby po pierwsze tymi kwestiami rajdowym i tak naprawdę interesuje się stosunkowo niewielka ilość społeczności Tak jeśli chodzi o bitcoina sposób stosunkowo niewielka ilość rynku też natomiast Wydaje mi się że ta wygrana to ostatnia cecha Z tego co czytałem przynajmniej z tych rozmów które których byłem świadkiem wynika raczej jest odrzucenia jakiegoś otw ile dobrze pamiętam takiego sportowego po raz kolejny bo tam zdaje się że to też też się grało w czasie jakoś w tym okresie i niż niż potrafiły tapetowy tak wydaje mi się że No cena jest teraz Oczywiście ważne tak no bo nie możemy powiedzieć że nie bo wszyscy wiemy co się dzieje na rynku jeżeli Jeżeli cena mocno leci w dół natomiast jakby nic z tego co się dzieje go pod spodem nie wskazuje na to żeby żeby Ani to żeby to był koniec osy takiej długoterminowej Ani żeby jeżeli nastąpi jakaś korekta czy nastąpiła jakaś korekta Nie wydaje mi się oczywiście tutaj nie ma Techników tak teraz nie wydaje mi się żebyśmy zobaczyli jeszcze w przyszłości taki niedźwiedzi rynek jak widzieliśmy ostatnio tak Czyli te korektę po 85 popu 85 procent bitcoiny oczywiście wymagałoby to powiedzenie ode mnie że dostajemy z different tak lubisz robić generalnie ale ale tak mi się wydaje Tak jakoś jakoś nie No nie wyobrażam sobie w tym w tym etapie które mamy W tej chwili po podobnego zachowania rynku jak mieliśmy to jak się w 2017 roku Zresztą tak naprawdę to też bardzo ciekawego zobacz że wszyscy mówią o tym że wszyscy mówią o tym że Bitcoin w pewien sposób nie spełnił twoich oczekiwań które wiązały się z tym z tym nowym atak czyli ten ten rynek byka jakby był zupełnie inny niż ten ostatni rynek byka a jednak mimo wszyscy a jednak mimo wszystko większość spodziewa się takiego samego rynku Niedźwiedzia Jaki jaki był tam 2018 roku czyli tutaj zupełnie inny Market Ai tak wszyscy spodziewają się że będzie takie supermarket Także ja bym ja bym pozostał przyznaniu że musimy spodziewać się niespodziewanego tak I jakby myśleć w kategoriach długoterminowych podstaw niż tak naprawdę kwestii rynkowy kresowych statystycznych jeszcze sobie wrócimy bo to wiem że większość faktycznie na to patrzeć Ja myślę że chyba zauważyłeś żeby powiedzieć taką prawdę fundamenty nie uzasadniają tutaj akurat wyceny w przypadku bitcoina a niestety też jest tak to trochę dużo jestem prawdy że mało tych inwestorów śledzi faktycznie to fundamenty bo to jest trochę trudna kwestia to na ucho bitcoinowe jest wymaga jednak trochę większej wiedzy trochę większego zaangażowania i myślę że jeszcze nie mamy takich inwestorów tak na giełdzie którzy na przykład skrupulatnie czytają prospekty emisyjne czy raporty okresowe które mają po kilkadziesiąt stron to raczej wątpię że jest wiele takich inwestorów którzy na przykład czytają wszystkie opisy do upgradu czy wszystkie bitwy prawda które są wdrażane czy proponowane natomiast ale to chciałbym taką dygresje zrobić bo to ciekawy wątek poruszyła jakie często spotykam z takim zarzutem nawet kolegów z pracy Czy twoim zdaniem jak Bitcoin był na temat czyli Cofniemy się te trzy miesiące do tyłu 70 tysięcy dolarów czy ta wycena twoim zdaniem jest uzasadniona właśnie biorąc pod uwagę fundamenty bo to ja sobie sam Odpowiadając na to pytanie Ja często odpowiadam że moim zdaniem znaczy że nie mam na to modelu matematycznego ale dobrze Jeżeli ten pod uwagę w całą moc obliczeniową zaangażowany w to wycenił wszystkie nowe które zostały wdrożone Lightning Network teraz ta prócz i w ogóle wszystkie te umysły które są tam za zaimplementowane i traktować to jako pewne czynniki produkcji właśnie na o technologię to wydaje mi się że 70 tysięcy dolarów jest jak najbardziej uzasadnione się nie jest za mało A jakie jest twoje zdanie tako ja myślę sobie podobne tak naprawdę to znaczy że tak przygotowując się do tego naszego spotkania zacząłem się zastanawiać co tak naprawdę stało się w ostatnim roku Co warte podkreślenia tak I jakbyśmy Jakby wypunktował sobie te rzeczy tak jakbyśmy jakbyśmy cofnęli 2 lata czytam 2002-2019 i bym sobie powiedział wszystkie te punkty które gdzieś tam które gdzieś tam stały w międzyczasie tam no to bym się za głowę złapał tak to bym sobie mówił nieraz to jest niemożliwe tak nie ma takiej opcji żeby to się stało A jednak się stało Tak mogę ewr170e uzasadnione na ten moment w którym będziesz miała było uzasadnione tak teraz prawdopodobnie rynek wskazuje nam że uzasadnione 40.000 tak to jest rynkiem natomiast Wydaje mi się że dla mnie najważniejsze jest tak jeżeli mamy trend ten fundamentalny Trend rosnący widzę po prostu cały obszar się rozwija Widzę że się rozwija Widzę że Widzę że coraz większa ilość użytkowników mnie jakby to jest najważniejsze i swoje decyzje związane z chociaż bez portfelem przed tym przypadku kupować czy dokupować No wiąże z tym tak jeżeli zobaczę że to podejrzewam że dla mnie nic natomiast na dzień dzisiejszy produkcja mogę wypunktować to rzeczy które właśnie chciałem cię poprosić tak Jeśli możesz to co sprawiło że zapobiec się za głowę Gdyby ci ktoś kiedyś powiedział wcześniej że to wszystko zostanie wdrożony to o czym o czym mówisz to co to za punkty go tu mamy tak Strike wchodzi do Salwadoru taksówek czyli tata firma obsługująca bitcoinie Ta która zajmuje się przekazywaniem międzynarodowym tak 70 procent 70 proc Podobno w tej chwili mieszkańców Salwadoru miał już do czynienia z bitcoinem tak ten czy inny sposób więcej mieszkańców Salwadoru ma w tej chwili portfel bitcoinów niż 3 portfelik nowych niż kąt banku Tak naprawdę Salvador ogłasza bitcoina kolega zęby tak Strike pojawia się w Argentynie Teraz dosłownie sprzed tygodnia dwóch tygodni do Argentyny w międzyczasie w ogóle fidelity ogłasza że prawdopodobnie mają oni tak bardzo ładnie ubrać w słowa Także nie zdziwi byśmy się Chodzi mi o tą firmę inwestycyjną jeździli byśmy się gdyby 2 kolejne kraje w tym roku ogłosił monitor1 Bank Centralny nie zacząłby tak dalej kasab czyli aplikacja wersja który która właściwie głównie głównie używane w Stanach Zjednoczonych nie wiem czy w Europie również już natomiast głównie w Stanach Zjednoczonych ma tam 70 milionów użytkowników wprowadza płatności ratingowe tak to znaczy że ktoś kto ma kaszel Może teraz zapłacić przez liga każde sobie na świecę jakąś tam jakoś tam sumę może sobie która też ma portfel ratingowe i to niekoniecznie kaszel tak czy może mieć jakiekolwiek inne potreningowy i oni są zintegrowane w tej chwili wypuszczają to partiami Czyli coraz więcej użytkowników będzie miał dostęp co że tak powiem w pewien sposób udowadnia nam że Lightning może działać na dużą skalę tak Co co jeszcze dwa lata temu Ma bardzo wiele osób poddawał w wątpliwość banchina chce zdarzył tak zdarzyło się w Chinach górnicy potrafili kopalnie po przemyśleniu Nic się nie stało a Shade Co wytrąca jakby przeciwnikom z ręki Orange pod tytułem Chiny kontrolą bitcoina w tej chwili makrostrategii konsekwentnie akumuluj bitcoina wador już pierwsze państwo konsekwentnie jak mu jest bitcoina meningeus które zostało założone przez Michaela serwera czyli przez co metrostav dosłownie teraz w czwartym kwartale ogłosiło że szacowany przez nich udział energii odnawialnej w wyniku to około 50 procent Myślę że mają takie liczby które możemy wierzyć vattenfall i City to jest vattenfall to jest taka firma Energetyczna zajmująca się energią odnawialną w Szwecji a City to jest jakby nowa firma Active Family to jest takie konsorcjum firm zajmujących się źródłami odnawialnymi tylko w Norwegii skandynawowie generalnie firmy energetyczne w Skandynawii bardzo pozytywnie oceniają wpływ bitcoina na koordynację sieci energetycznych na wpływ koparek na to żeby żeby regulować pewne kwestie przed energetycznych wiadomość z ostatnich też chyba trzech dni biceps kupuje jakiś stary niemiecki Bank w 160 stopni jakiś Nieduży ale jednak tak to też jest to krok milowy pewien także firmy z obszaru kryptowalut zaczynają kupować firmy tradycyjne powstają trasy o których mówiliśmy które są Wild Black dorsi w ogóle zrezygnuje z Twittera najlepszy pracy w bitcoinie tak zakłada blog.cz pojawiają się obligacje na kopalnie bitcoina na wulkanach tak w salwadorze czym tak naprawdę Salvador chce zastąpić pożyczki od mfw Wow związku z czym No to są to są takie rzeczy które które po prostu na które się dzieją tak i które jakbym sobie pomyślała nich to 22 lata temu No to byłem pod wielkim szyszakiem tak pod No i teraz i teraz co ja mam ci powiedzieć tak że cena pójdę do 10000 nawet jak pójdę to myślę że to będzie jakiś nie wiem może to być związane z kimś nananana takim świecie Makro no bo wiadomo że tutaj jakby na to nie jesteśmy odporni ale też trzeba pamiętać że nawet że nawet w świecie takich tradycyjnych finansów czy tradycyjnych akcji jeżeli następowały krachy to zawsze były jakieś aktywa które były nieskorelowane z tymi spotkaniami i w tym wypadku Bitcoin może mieć dosyć duże szanse na to że stałeś takim neskoromna więc to są to są wszystko takie rzeczy które które powodują że myślę sobie no dobra jest był po 72 140 co z tego tak Ale jak to mówią investor.net.pl OK Ja myślę że w ogóle do tej listy jeszcze pewnie sporo punkt aby można było dodać tak przyszło mi do głowy na przykład to co całkiem czytałem że apka crypto.com chyba zdaje się że w pewnym momencie tamtego roku była w ogóle w top 3 ściągany hapek w Google Store No wygląda Matt Damon reklamie także dobra się strasznie się rozwijamy z tym tak dużo niuansów że w ogóle czasem ciężko nadążyć natomiast Tak możemy być spokojni o górników upgrady się udają poczekamy trochę na efekty ale.to fundamenty jesteś spokojny trzecia kwestia o którą chciałbym zapytać którą też zahaczyłeś w listopadzie ale nie mieliśmy czasu jej rozwinąć To jest coś co może nas czekać I co jest dla mnie osobiście zaskoczeni Myślę że dla wielu osób też mianowicie to że dzięki tym nowym Androidem Bitcoin będzie mógł podobno rozwijać też sparkon Smart kontrakty ty mówiłeś o tak zwanych distrilog kontrakt z euro to jest jednak coś co bardziej nam się kojarzy z itinerarium zdecydowanie bardziej natomiast skoro Bitcoin też takie funkcjonalności gdzieś ma w zanadrzu gdzieś ma w planach oczywiście uwzględniając to o czym ty mówisz one znacznie bardziej konserwatywny i raczej wątpliwe w to że chciałbyś konkurencją dla Imperium No ale jednak Powiedz czy to się to się rozwija To ma jakieś realne szanse wdrożenia I co to mogłoby pomóc Bitcoin nowi w sensie myśliwego funkcjonalności czy to jeszcze łatwiej ułatwiłoby jego adopcję i korzystanie z niego takim takim szara.com jak ja tak nie jeśli chodzi o skład kontrakty ci chodzi w ogóle o dyskrecję kontrakt to przynajmniej część osób które pracowała nad tym rozwiązaniem to była też część osób która pracowała nad licznikiem tak związku z czym możemy sobie możemy zobaczyć jakiego to są jakie to są kategorii osoby takie jakiej kategorii może to być rozwiązanie Wydaje mi się że przynajmniej spoglądając na to co się dzieje w obszarze Wydaje mi się że i wydaje mi się że wspominałem o tym ostatnim razem że jeżeli już gdzieś Wtedy screw-lock kontakt by powstawały to raczej już w tej chwili na lotnisku tak Czyli h&m przez to że że ta warstwa korowa no już już w tej chwili bardzo dużo pieniędzy tam siedzi i tutaj to ten rozwój naprawdę myśli konserwatywnej naprawdę musi być taki z głową robiony to wszystkie takie zerem a kwesty tak jakieś takie szukanie rozwiązań na szybko Takiemu chwasting to wszystko zostało przeniesione laik pewnym sensie to też do końca nie jest czy to jest bardzo fajne tak bardzo dobrze w ten sposób działa natomiast trzeba pamiętać o tej o tej wersji o tej wersji online owej od o tym o tym kolorze bitcoina tak Tam też powinny się pojawiać upgrade ja na przykład czekam na takie aby który spowoduje że że będzie mógł że będziesz mógł być uczestnikiem mailing pula jednocześnie będziesz miał będziesz miał kontrolę taką zupełną nad środkami które dostałem już od razu tego manipura tak już w tej chwili Jeżeli masz Jeżeli masz swoją moc obliczeniową mainkuna to musisz co jakiś czas wypłacać od nich Czyli jesteś pewien sposób niezależny natomiast pracujesz to też już na taką taką pod takim adresem który będzie powodował że każdy Górnik będzie miał swoje konto i te pieniądze Te będą przelewane od razu na jego konto nie będzie tam dobrego pośrednika nie takie rzeczy takie rzeczy również również powinniśmy o nich pamiętać tak letnich troszkę troszkę wziął na siebie ciężar tego rozwoju który jest w bitcoinie nie Lightning jest super On jest bardzo fajny on może służyć naprawdę bardzo wielu bardzo wiele bardzo wiele różnych sposobów ale też trzeba pamiętać że ten że tą podstawową warstwę ona też powinna być powinno być rozwijane tak nie na pewno nie powinna stać w miejscu i teraz jak mówisz o tych distributor kontrakt No to tutaj przez to że można sobie na Lightning No właśnie testować pewne rzeczy dużo szybciej wprowadzać pewne upgrade dużo dużo szybciej Jakby działać z tym oprogramowaniem No to tak jakby w pewnym w pewien sposób to przeniosło się tam i myślę że jeżeli się rozwinął jakiekolwiek wkład kontrakty jako człowiek typu Smart kontrakty w takim rozumieniu w jakim znamy być może strima przynajmniej takie podstawowe tak bo to nigdy nie będą takie takie kontrakty takie kontrakty jakie mamy w istnieją natomiast jakiś jakieś pochodne No to raczej będzie to na ringu tak samo tokeny tak prawdopodobnie jeżeli się pojawią to też pojawią się nasilił tak samo z tej był kolejny już bardzo dużo mówi się o tym że spokojnie powinny pojawić się także być może zresztą powstała też taka niedawno taka firma która to do której mam trochę podobne przeczucie jego strajka jeszcze rok temu tam półtorej roku temu tak Firma nazywa się symbolem jest prowadzona przez żakard bo to jest człowiek który już podoba od bardzo dawna bitcoiny i ona jest między innymi współfinansowana przez TDI przez Linuxa tak Czyli i oni mają do czynienia bardzo dużo zawodnikiem i prawdopodobnie tak przynajmniej przypuszczam pierwsze wersje tonera na ringu będą właśnie w we współpracy z nimi opracowane Tak więc być może Doczekamy się teraz naleśniku to oznaczałoby że na przykład terenie będziemy musieli już przesyłać przez istnieją przestronny tak to bardzo często ma miejsce w tej chwili A te opłaty na ringu jak wiadomo są bardzo niewielkie także także myślę że to będzie z korzyścią dla wszystkich i Wracając do twojego pytania Smart kontrakty jeżeli się pojawiał to myślę że pojawią się na pikniku na bitcoinie nie jeżeli już to podejrzewam że jakieś najprostsze chociaż do trzeba pamiętać tak naprawdę że pewne luzak już w tej chwili mogą wyglądać jak smak kontrakty tak bo zakładanie kanałów ratingu to tak naprawdę jest trochę takich Smart kontrakt tak bo to jest to jest tak naprawdę swoistego rodzaju multisync tam tam dochodzi do zawiązania transakcji później to transakcje zaktualizowana i później to transakcja jest zakończona dopiero więc to jest swoistego rodzaju sportkontakt w takich w takiej najprostszej formy to my już mamy Wstępnie bitcoiny tak natomiast to o czym mówimy czyli te dyski są to są już tego typu kontrakty które potrzebowały jakiejś danych zewnątrz do tego żeby zadziałać na przykład nie i tego typu rozwiązania myślę że zobaczymy raczej marketingu już na już na ma już na tej podstawie warstwę Przepraszam jeśli się rozglądałem ale jakoś tak gdyż mój umysł od jednego tematu z drugiego ale bardzo dobrze chodzi o to w tym programie w właśnie akcentować te kwestie technologiczne nawet jeśli są zawiłe natomiast tarasowe tak to wyobrażam że trochę Nawet jeśli smak potraw tam będą powstawać to jednak z obszaru takiego finansowego Tak powiedzmy taki że to będzie taki taki taki taki Defy bitcoinowy natomiast temu gdzieś też się spotkam już nie pamiętam gdzie że ktoś tam mówił że te te nowe rozwiązania nowe upgrade konie też umożliwią jakieś nft i tak dalej ale czy to w ogóle miałoby miałoby tutaj sens czy właśnie Bitcoin raczej chciałby chociaż pewnie tego nie wiesz ale moim zdaniem czy on nie chciał jednak zostać w tym obszarze finansowym czyli właśnie Smart kontrakt na przykład takiego płynnego wypłacania środków z mailingu czy na przykład tworzenie jakieś płynność taka to rozumiem podstawą kolejny nie pójście w stronę Energetyków na przykład czy jednak to jest możliwe i to byłoby chwytliwe więc co sądzisz o tym że musielibyśmy znaleźć jakiś faktyczny Justyś dla elektryków tak poza tym że jakieś tam handel i odpadami na jakiś tam partii tak z natomiast no to jest bardzo proste tak Bitcoin jest protokołem który można rozwijać Jeżeli będzie potrzeba która będzie rozwiązywała konkretny problem i będzie na nią za i jakby ludzie będą chcieli to robić to podejrzewam że prędzej czy później to powstanie Tak więc tutaj Myślę że czas zweryfikuje dlatego też często mówię że istnieją po części jest trochę takim testem dla bitcoiny tak bo jeżeli Jeżeli jakieś rozwiązanie [Muzyka] potwierdzi się także zapotrzebowanie na jakieś rozwiązanie w misterium No to oczywiście i będzie to możliwe żeby żeby to zrobić na bitcoina większość tych rozwiązań jednak tak jest możliwych czy to na bitcoin.pl to mnie się wydaje że prędzej czy później powstaną chyba że to co dzieje się na YouTube to jest po prostu jakieś jak coś pompowanego sztucznie tak przez te czy inne podmioty siły czy A jak jest rynkowe działania tak które w dłuższej perspektywie nie okażą się nie okażą się w żaden sposób perspektywiczne czy nie okażą się bardzo wykorzystane to myślę że umrze śmiercią naturalną i nikt tego po prostu nie będzie chciał na bitcoina robić bo teraz Tak mi przyszło do głowy jakbyśmy chcieli na przykład połączyć bitcoina zenetti i na przykład porównać to do świata numizmatów który znany jest takiego realnego świata że ktoś jednak chciałbym mieć pierwszą wyprodukowaną przez Polski Bank Centralny 10 złotówkę to myślę że nasz byłaby taka opcja że pierwsze wykopany przez satoshiego 50 bitcoinów ja nie wiem czy gdzieś tam się zamroził czy one gdzieś kończą Ale chyba dałoby się prześledzić historię pewnie jak na przykład inna dać energetyka i traktować się jako numizmat Wiesz jako wersja kolekcjonerska bitcoina bo pierwszych 50 wykopanych a świecie tym wiesz tym blokken nowym tym Bitcoin nowym czy to jest czy odpłynęły bardzo tak teraz na szybko jutro do głowy po prostu no Podejrzewam że Miejmy nadzieję że te ostatecznego jakby nie będą już gdyby one się ruszyły tak naprawdę to znaczy że albo wrócił albo ktoś uzyskał dostęp do do jego płytki jest w stanie nimi dysponować A jest ich podobno czy Szacuje się że jest dosyć sporo także mogłoby też namieszać na rynku ruszył No i teoretycznie nawet jeżeli nawet jeżeli mówimy o historycznie sięgają aż do aż do ostatecznego to jest to jest no to to nawet jeżeli byśmy gdzieś do sięgnęli tamtych czasów to one prawdopodobnie zostały już rozpatrywane tak raczej raczej nie raczej nie bylibyśmy w stanie aczkolwiek na przykład są nie tylko że to już ze świata fizycznego tak są takie są takie monety normalnie złote albo też platynowe czy srebrne na których ktoś na których ktoś swojego czasu drukował klucze prywatne i przelewał tam bitcoiny tak czy mamy na przykład takie 10 bitcoinowe monety jedną bitwę nowe monety One potrafią chodzić za dosyć duże stawki w tej chwili na jakiś secondary Market nawet nie wiem nie wiem Ja obserwuję prawdę mówiąc obszar nfts ciekawością również jakby nie zamykam się zupełnie na tę kwestię natomiast na dzień dzisiejszy wydaje mi się troszkę trochę jeszcze mało dojrzały żeby myśleć poważnie Chociażby ze względu na to że tak jak pewnie wiesz można to robić wszelkie przekręty Jakie można robić też świecie z takich sztuki tradycyjnej czyli na przykład kupować własne Jeżeli mamy ft tak której zlicytowane na przykład i nie ma nic przeciwko żeby ktoś licytował swój własny wetknąć kanał pensji tak Czyli Możemy założyć dwa oddzielne portfele i podbijać cenę własnego nft tak Wyobraźmy sobie sytuację w której ktoś kupuje energetyka za jedno za jedyne TH tak następnie wystawianego do sprzedaży za 30th powiedzmy kupuję go od siebie tak Czyli płaci sobie z jednego porcelana drugie tak naprawdę jego newteck ma w tej chwili cenę 30th ktoś kupuje od niego za 10 lat i cieszę się że dostał tam 60 procent obniżki na ten temat technologii i takie rzeczy się dzieją Nana na codzień bardzo często na Twitterze można spotkać takie posty na zasadzie Ktoś zaproponował mi tam nie wiem 8 milionów dolarów za energetykę ale Odrzuciłem tak to to bardzo często są influencerzy ci energetykowi którzy znowu najpierw budują swoje własne metechi później odrzucając swoje własne transakcja później fanów na Twitterze po to żeby zyskiwać wyznawców tak naprawdę są już nie mówiąc już nie mówiąc o tym że potrafi blokować które są które teoretycznie powinny być powinny być otwory na cenzurę I nie zatrzymane zatrzymywane Natomiast w momencie w którym obecnie dostaję informację o tym że na przykład jakiś tam ktoś padł ofiarą oszustwa i nie wiem ktoś tam wykradł z jego portfela jakieś tam tokeny to potrafi to zablokować tak Czyli nie ma nic przeciwko żeby o pensji w pewien sposób cenzurować transakcje które które natychmiast taka się dzieją tak no to są znowu mamy do czynienia z bańką pewno tak jak wypadku SJ tego wypadku to jesli tak tak tak samo w te znowu mamy do czynienia z bańką która po której na pewno coś zostanie Bo każda Pokażę wam coś zostaje w obszarze natomiast pytanie co jak długo jaką to będzie miało wartość dodaną Tak właśnie Wyprzedziłeś mój dodatek do tej wypowiedzi bo chciałem powiedzieć że NFC przejęły trochę rolę bańki spekulacyjnej 2021 bo jak Sprawdzałem na przykład w ubiegłym roku Bitcoin podążał tylko tylko o 59 procenta na przykład te podstawowe takie projekty z obszaru Play to Earn ale jednak powiązane z NRD camino to są tam po kilkanaście tysięcy do góry więc to jako taki symbol jednak tego że bańka przesunęła się w innym kierunku Okej Chciałbym jeszcze przyjść teraz do kolejnego wątku brakuje jeszcze tylko tak tutaj mamy typowy przykład takiego flipowania także lub do kapitał szuka nowych okazji tak na dzień dzisiejszy Ja mam wrażenie że to jest że jakby w mniejszym stopniu z zaczyna może inaczej energetyki Delfina pewno przyciągnęły nowy kapitał tak tutaj nie podlega wątpliwości co nie podlega wątpliwości natomiast ten ten główny kapitał czy te główne główne pieniądze które przechodzą to One przychodzą tak jakby z jednej narracji w drugą narrację trzecią narrację tak teraz widzimy na przykład przechodzenia już ostatnio widzę na przykład że coraz więcej osób Denerwuję się na Inspirion ze względu na wysokie ceny względu na wysokie ceny opłat transakcyjnych które tam są inne przykład coraz więcej osób patrzy strony avallon szczypce wysłany tak Czyli tych bardziej scentralizowanych ale jednak działających również pracując nad kontraktowych tak tutaj no ten kapitał cały czas szuka nowych okazji i ja mam wrażenie że to jest dużej mierze ten sam kapitał gdzieś tam próbuję się próbuje znaleźć kolejną niższe żeby powstrzymać to wszystko natomiast zapytania tak naprawdę co co następne tak I czy to ma znaczenie w pewnym sensie jaki to rozwiązuje No jaki rozwiązuje problem jakby to tu mamy główne pytania tak jakbym miał odpowiadać na pytanie co następne To pewnie powiedziałbym że jednak projekty metaverse co wy metawersum a to jeszcze o tym będziemy rozmawiać natomiast tak Podsumowując bo tak podzieliła się trochę tę rozmowę na kilka wątków do To był trzeci a propos tych różnych wdrożeń wszystkich przyszłościowych Bitcoin mówiliśmy tych Smart kontraktach czyli tutaj też są dobre perspektywy co nie zaszkodzi ewentualnej kontynuację hossy A teraz chciałbym jeszcze czwarty wątek poruszyć jednego z naszych ulubieńców tak mi się wydaje się obrażę kryptowalutą czyli ona maska bo to jest człowiek który z jednej strony w maju pogrążył bitcoina najpierw go wprowadzając może taką możliwość płatności za Teslę tego odrzucił go sobie przypomniał że Bitcoin jednak zostawia dużo ślad węglowy No ale przy okazji wyboru chyba najbogatszym człowiekiem świata czy ogłoszenie bo jakoś tak udzielił wywiadu magazynowi Times i powiedział że do szkoły Proszę państwa jest lepszy od bitcoina i powiedział że go wdroży i nie mija parę parę tygodni i mamy już do szkoły na w ekosystemie Tesli to znaczy Można do szkolnym płacić widziałem nawet jest w zakładce support wyjaśnione dokładnie co trzeba zrobić żeby do szkolnym za różne gadżety w tej chwili zapłacić i chciałbym się ciebie zapytać co ty sądzisz o argumentację Ilona maska g-dob koniec lepszy od bitcoina i czy ogólnie bo moim zdaniem ogólnie na to patrząc to jest bardzo dobry ruch bardzo pozytywna informacja dla całego ekosystemu kryptowalut bo chociażby wspomniany support to pokazuję ludziom Jak łatwo można tego używać i to też wprowadzić trochę nowych ludzi właśnie świat portfeli świat przesyłania sobie środku z jednego na drugie publiczny Czyli po prostu będzie to jakiś swego rodzaju wątek edukacyjny A co ty co ty o tym sądzisz moim zdaniem jest ogólnie pozytywne info chociaż też nie zgadza się raczej z elonem muskiem jest lepszy od bitcoina z całym szacunkiem tak no tak tutaj jakby już sposób w dużej mierze z tobą zgadzam tak człowiekiem sukcesu i można Natomiast No ja też wychodzę z założenia że nie można przede wszystkim i mam wrażenie trochę że przechodzi dokładnie tą samą ścieżkę co wszyscy inni w obszarze tak bo wydaje mi się że to jest proste To wcale nie jest takie proste jak się Wydaje mi się że pewne rzeczy są oczywiste a one nie są oczywiste O ile dobrze pamiętam musiałbym sprawdzić ale ale wydaje mi się że tak dotknąłem również bardzo jest opór worek widzę pierwszą hipokryzję tak naprawdę w ten sposób bo skoro używa się koparek a do tego żeby żeby kopać do szkoły na to dlaczego Bitcoin jest Beatą jest super te opłaty w dukania oczywiście tak one są małe w każdym rokiem nie są małe dopóki ten blog siebie zacznie być popularne co bardzo ładnie widać nam na podstawie na podstawie bitcoina każdego innego Podejrzewam że dokładnie taką samą dokładnie taki sam taką samą ścieżkę będziemy obserwowali chociażby jeśli chodzi o to że te w momencie w którym faktycznie zyskały bardzo dużą popularność te opłaty transakcyjnej w górę i i okaże się że albo trzeba ją bardziej scentralizować jeszcze i powstanie jakiś konkurent który będzie realizowany my SQL albo albo się okaże że trzeba jednak jednak stalowe strazak.com nowo tak czy to co już dawno robi Bitcoin to co niedawno zauważyło instream wprowadzając rola pyta czy ten optymizm glowczyce z tego Labs do i do czego podejrzewam dojrzeją też a przynajmniej tak mi się wydaje projekty jakieś jakieś które będą osiągały sukcesy w przyszłości Ja mam wrażenie No musimy pamiętać że LO też też jakby nie Stroni od dosyć kontrowersyjnych opinii związanych z tym na przykład że ziemi grozi utrudnienie tak naprawdę nie przeludnienie w tej chwili na przykład tak albo [Muzyka] No nie wiem no już nie przypomnę sobie żadnej innej kontrowersyjnego opinię natomiast myślach a ona przykład że właściwie jest osobą która wierzy w to że żyjemy w symulacji tak więc w pewien sposób działa też tak żeby trochę jego działania w sposób symulacje popsuć nie znajdziesz tam kiedyś taki wywiad z nim oglądałem zdanie go Ja mam wrażenie że dla niego to jest zabawa w pewnym sensie że to jest taki Project taki wiesz taka A co by się stało gdyby na przykład tutaj jednak skupił się na dół tak ale no ale mam wrażenie że jeżeli oczywiście tak to to jest fajne To jest fajna zabawa fajnie że coraz więcej osób poznaję te kryptowaluty natomiast znowu Skupmy się na czubku Fajnie byłoby się skupić na rzeczach na projektach na kierunkach które faktycznie rozwiązują jakieś problemy tak tutaj jeśli chodzi o testy i zakup do szkoły No to tak jak mówię bardziej to bardziej to Rozważam na zasadzie na jakiejś takiej fan tak jest fajny można sobie kupić do szkoły nam tutaj zresztą też podkreśla także że to byłoby dobrze gdyby dołhun stał się największą stolicą świata i w ogóle jakimś tam rezerwą finansową dla niej banków centralnych to byłby najbardziej ironiczne najbardziej śmieszny Wynik jaki mógłby być i na postawę Ja jednak myślę że myślę że tak nie będzie może Elon Musk przygotowuję się na przybycie Marsjan idziesz ich chcę ich takim dowcipem zaskoczyć że zobaczcie ziemianie używamy jeden śmieszny kryptowaluty środek to tak się śmieje ale okej czyli czyli jednak uważasz że to jest trochę Ja też się zgadzam chwyt marketingowy jednak i pewnie jeżeli zyska popularność to pewnie też pojawią się takie problemy jak ty głównych proteinach podkreślić to że nie sprzedała żadnego bitcoina w tym czasie tak to że zlikwidował jakby zakup to wcale nie oznaczało że pozbyli środowisko na którego mają u siebie na balans smutne bo tam faktycznie wykupili trochę także tutaj jakby cały czas cały czas mają nie sprzedali tego co mi wiadomo na dzień dzisiejszy LO cały czas też Podpisuję się pod holowaniem to dobry kolega kolejny pozytywny czynnik okej kolejny wątek do którego już trochę nawiązałeś wcześniej czyli co następne po wifi.net wcześniej i co mamy bo o tym w ogóle nie zdążyliśmy porozmawiać jak się ostatni raz widzieliśmy a to jest wątek który od kilku miesięcy już trafił na takie szerokie mainstreamowe salony mówię o właśnie projektach metawersum dużo tej oczywiście zrobił Mark Zuckerberg który zmienił Facebooka nameta i powiedział że to internet 30 to jest ta przyszłość Microsoft z kolei szef Microsoftu Bill Gates mówi że ciągu dwóch-trzech lat większość konferencji takich biznesowych będzie odbywać się właśnie w świecie metawersum Wiem że świat świat blokken Nowy Świat gry lub też w ten ten obszar wszedł już dawno bo takie projekty jak decentraland Sandbox czy akcji Infinity ona już trochę mają lat jeszcze chciałem ciebie zapytać co ty o tym sądzisz jako człowiek który wnikliwie śledzi świat kryptowalut ale też bo przypominam sobie naszą pierwszą rozmowę ONZ jeszcze za czasów moich czasów parkiecie i Ty wtedy byłeś bardzo sceptycznie nastawiony właśnie podkreśla jest też to co dzisiaj już tylko zwrotu że to takie handlowanie i odpowiedziami czy też myślisz teraz o tym metawersum że to jest pompka i to się nie sprawdzi bo zdania są zdania są różne naprawdę ku No to jest to jest ciężki temat w tym sensie że to trochę tak że ja nie Nie uważam się za najmądrzejsza osobą na świecie Tak martwy kelberg odniósł wiele sukcesów w życiu biggest również wiele w życiu Być może oni wiedzą coś czego ja nie wiem na przykład tak być może mają jakiś pogląd na rzeczywistość szerszy niż ja albo leczniczy albo [Muzyka] No nie mają jakieś dane które pozwolą im sądzić że taka jest przyszłość mnie osobiście świat metaverse uzupełnienie zupełnie w transporcie to zupełnie nie moja bajka jestem w stanie zrozumieć Próbowałem kiedyś okularów wiar jestem w stanie zrozumieć dlaczego to może być atrakcyjne natomiast możesz jestem stary też trochę prawdę mówiąc to na pewno różnica pokoleniowa będzie robić będzie robić swoje pytanie też o adopcji oto jak to się jakie to będzie od strony użytkowej łatwe bo jeżeli to będzie łatwo wejść w ten świat to podejrzewam że i starsze pokolenia nawet starsza od ciebie będą być może z łatwością będą Zobacz na świat smartfonów Ja wiem że jak się jedzie komunikacją publiczną to większość osób która jest pochylona nad smartfonem to są osoby raczej młodsze ale coraz więcej jest też ludzi starszych więc smartfony z jakimś czasem też przekonały starsze pokolenia może będzie podobnie z metawersum być może tak natomiast ja jakby tutaj znowu znowu powstaje pytanie po co trochę tak w sensie takim że bo tak czy metaverse jako całość jako pomysł Jakie problemy rozwiązywać Czy to ma być kwestia tego żeby nie możemy się albo albo inaczej rozwiązać pewien problem związany z transportem być może nie wiem ślad węglowy na przykład lotów międzykontynentalnych okaże się tak ogromny i tak zły dla środowiska że że w pewnym momencie te loty będą ograniczane albo bilety lotnicze mną ceny biletów w urosły tak w związku z tym ludzie zaczną chętnie korzystać z takich narzędzi które będą pozwalały się połączyć międzykontynentalne bez tej fizyczności którą znamy czyli bez lotów bez spotkań bez podawania sobie ręki jakby tutaj widzę widzę pewną potrzebę widzę poniemieckiej Widzę Widzę gdzieś że to rozwiązuje jakiś problem i myśląc na przykład o moich dzieciach bardzo Nie chciałbym żeby moje dzieci wybierały na przykład spotkania w metavir się ponad spotkanie w takim świecie rzeczywistym tak z koleżankami z kolegami Mam wręcz wrażenie że to będzie trochę rzeczy zastanawiam się czy to nie będzie trochę tak jak na przykład z Google Glass tak które się ukazały jednak mimo wszystko wielkim niewypałem także gdzieś ta granica jednak ludziach jest to znaczy mamy bardzo często jakby mamy dostęp do całego świata ze smartfona ale on taki jest integralną częścią nas tak to nie jest tak że to jest że to jest cały czas jakby że Jesteśmy jednością Z tym telefonem tak powiem ci że ludzie spierali ale to może tak każdym razie mam wrażenie to już zupełnie subiektywna opinia nie będę się to nie jest według mnie osobiście mam wrażenie że metaverse cały świat wirowy on będzie służył jako rozrywka natomiast natomiast mam też wrażenie że ludzie podświadomie odczują pewną granicę której nie będą chcieli przekraczać chociażby jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie tak Zobacz bardzo dużo mówiło się o tym że i faktycznie tak pandemie na przykład praca zdalna stała się o niebo łatwiejsza stała się dużo bardziej dostęp nastała się Chociażby tak jak teraz Mamy wywiady tak no dużo fajniejsze opcją natomiast pytanie czy będzie potrzeba pchać to dalej na przykład tak czy my czujemy potrzeby tego żeby żeby to było jakieś wirtualnym Studio żebyśmy byli jakimiś wirtualnymi avatarami i żebyśmy żebyś mógł pokazywać jakieś rzeczy w metaverse tak No nie wiem nie wiem po prostu nie wiem wydaje mi się jednak że że że to może być kolejna bańka tak że że być może w dłuższym terminie znowu tak być może w dłuższym terminie coś z tego wyniknie fajnego ale na dzień dzisiejszy A tego jeszcze nie widzę a jeśli chodzi Tak już czysto Rynkowo nad Bo wiele osób uważa że 2022 roku świecie kryptowalut to będzie rok spod znaku metawersum wydaje ci się że zakładając że te projekty bo jest coraz coraz więcej że one się będą Rozwiń istotą to będzie dobre dlatego żeby przyciągać ten kapitał i podtrzymywać takie dobre nastroje wokół Wokół tego rynku albo nawet w tej roli przejęcia ewentualnych baniek spekulacyjnych że Zostawcie bitcoina jest w spokoju tam w bańki bawcie się właśnie na meta wesołych rozwiązanie Myślę że to może być ciekawe pobudzonym tego że na przykład mamy akcji Infinity tak to tam bardzo dużo osób w pewnym momencie zarabiało na tym tak to oznacza że być może da to do ludziom uświadomić ludziom że że pieniądz nie musi być emitowany przez rząd że tak naprawdę Pieniądz to jest coś w gruncie rzeczy bardzo umownego także na co my też możemy mieć wpływ on nie musi być nie musimy używać tej waluty którą narzuconym ktoś lokalnie mamy już waluty które funkcjonują globalnie tak naprawdę tak I jeżeli ja mogę używać takie waluty którą w która jest używana globalnie to właściwie to ja potrzebuję używać tej waluty które używam lokalne tak przecież może nie czy są takie rozwiązania które gdzieś tam pozwalają mi tego uniknąć nie być może nastąpi tutaj jakieś głębsze zastanowienie się nad funkcjonowaniem pieniądza w świecie i nad tym jak on wygląda i co za nim stoi tak dalej natomiast No nie wiem jakoś jakoś osobiście miałem że jestem takim względem trochę takich serdeczny względem ale jakoś jakoś nie wiem jakoś do mnie nie przemawia taką być może spekulacyjne nie owszem ale ale wciąż nie widzę do końca jak jaki problem to ma rozwiązywać tak nie na przykład osobiście przygotuję taka wizja trochę porównaniu do przeszłości to znaczy Gdyni pod koniec lat 90-tych ktoś powiedział że my teraz będziemy żyć w świecie smartfonów a Facebook to będzie taki portal gdzie będziemy kreować swoją rzeczywistość dziś i swoje profile i to one czasem będą wybierać te profile rzeczywiste bo to się trochę dzieje u niektórych osób bardziej U niektórych mniej no to pewnie wtedy pod koniec lat 90-tych bym to zupełnie nie uwierzył Natomiast teraz wiedząc Jak szybko rozwija się technologia jakie ma możliwości jak mi ktoś mówi że to będzie taki Facebook Ale wersji 30 Czyli jeszcze więcej opcji wiesz budowania tego swojego profilu budowania tego swojego cyfrowego prestiżu to to wtedy wiesz w środku uśmiechem tylko bardziej Oczywiście myślę pod kątem tego że sobie kupię kryptowalut na tym zarobię więc to tak tak tak tak z mojej strony ja to tak Natomiast ciekawe byłoby zrobić jakieś muszę odebrać Feedback od jakichś takich kategoriach od przedziału wiekowego 10 20 lat nie przykład na to patrzą czyli czy nie czy chcielibyście spotykać ze znajomymi w A no wiesz w sumie nie wiem przykład Minecrafta pokazuje że czasem z bardzo prostej rzeczy potrafili wyjść No jakby Game changer nie i to na pokolenia prawda No zobaczymy zobaczymy Okej to jeszcze dwa ostatnie wątki jeden bo przedstawiłem się Jacek na początku Product owner rx10ii doradcatv to miałeś wpleść gdzieś ale chyba nie blokujesz tych wątków a to też jest o tyle Ciekawe że działasz dwóch firmach startupach które działają w obszarze kryptowalut co też trzymając się tych wątków które to poruszam że jednak takiej argumentacji za tym że ekosystem kryptowalut ma się dobrze to Chociażby to że Ty tam pracujesz rozwijasz się rozwijasz te startupy i wprowadzać nowe produkty to chyba też jest dobry dobry Omen tak możesz nam to przybliżyć opowiedzieć to jakoś zrobić jak działacie zdecydowanie tutaj jeśli chodzi o ludzie alicanto w ogóle to jest [Muzyka] to jest jest na skalę Polski nawet bardzo ciekawa rzecz po bo potem zabrały się właściwie trzy produkty to jest bitcoinie że to jest to są posty które mamy przy takie kantory stacjonarne i to jest kantor taki online nowy Bitcoin bo to właściwie od niego się zaczęło natomiast taką najnowszą Najlepszą rzeczą którą którą w nabidka Nie właśnie wprowadziliśmy ostatnio jest jest możliwość robienia DC a nie wiem czy to jest gdziekolwiek w Polsce dostępne na ten moment To jest po prostu transakcje rekurencyjny to znaczy wchodzisz chociaż nabidka na to jest normalny kantor z bitcoinem Sycylią tam mam jeszcze parę innych kryptowalut i możesz sobie ustawić na przykład że masz się kupować co miesiąc na 500 złotych Bitcoin za 100 zł nic nie wiem na przykład i on chce sobie co miesiąc tam w jedną kartę i liczy się zbiera tak czyli takie konto go troszkę bitcoiny co jakiś czas oczywiście dobrze wejść na bitwę mi wypłacić te kryptowaluty na jakiś własnym portfel kryptowalutowy Taki hardcorowy sprzętowe to jest jedna rzecz i faktycznie nourrisson rozwija się w bardzo dużym tempie tutaj nawet ciężko ciężko mówić o tym co tam co co co w tym roku planujemy to jak pomyślę co planujemy w tym roku to to strasznie przypomina że muszę wracać do pracy natomiast najważniejsza rzecz to jest zebranie właśnie tych trzech produktów pod jedną








