Fitch obniża perspektywę ratingu Polski [Rating Polski i WIG20]

Fitch obniża perspektywę ratingu Polski: analiza wpływu na rynki

W najnowszym odcinku analizujemy decyzję agencji Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu Polski z stabilnej na negatywną, przy zachowaniu poziomu A-. To wydarzenie, będące odpowiedzią na rosnące obawy o finanse publiczne, politykę fiskalną i brak reform, może znacząco wpłynąć na polskie aktywa. Ekspert omawia, jak inwestorzy zagraniczni reagują na te sygnały, w tym projekt 30-procentowego podatku CIT dla banków i potencjalne dalsze obciążenia dla przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa.

Kluczowe ryzyka dla polskiego rynku

  • Polski złoty i obligacje: Sesja giełdowa jako papier lakmusowy – obserwacja, czy informacje są już w cenach, czy wywołają dalsze spadki.
  • WIG20 i akcje bankowe: Ryzyko testowania poziomów wsparcia na 2650-2700 punktów, z możliwością głębszej korekty do 2400 w scenariuszu bessy.
  • Globalne konteksty: Polityczne turbulencje we Francji mogą osłabić euro i europejskie aktywa, umacniając dolara i zwiększając presję na Polskę.

Dodatkowo, omawiane są światowe trendy: słabe dane z rynku pracy USA sygnalizujące recesję, decyzja EBC ws. stóp procentowych oraz nadchodzące dane o inflacji. Rynek ropy stabilny powyżej 65 USD, złoto blisko 3600 USD, a technologia (np. Nvidia) w formacji podwójnego szczytu. Bitcoin stabilny, ale pesymistyczny poniżej 113 000 USD.

Sesja Q&A i ankieta: Społeczność przewiduje spadki na WIG20 (55% głosów). Ekspert podkreśla subiektywny charakter analiz – brak rekomendacji inwestycyjnych. Zachęta do ostrożności i monitoringu obligacji oraz spreadów międzyfrancuskich a niemieckimi.

Ten materiał to must-watch dla inwestorów śledzących rynki emerging. Zrozumienie tych dynamik pomaga w zarządzaniu ryzykiem w niestabilnych czasach. Subskrybuj po więcej analiz finansowych!

Zobacz pełną transkrypcję filmu

Witam serdecznie. Dzisiaj o poranku witam. Będziemy sobie dzisiaj mówić o tym, co się wydarzyło w ostatnich godzinach. Będziemy sobie mówić o tym, co może się dzisiaj wydarzyć, więc zostańcie z nami do końca tego materiału. Tradycyjnie zachęcam do subskrybowania, dodawania komentarzy, zostawiania kciuków w górę. Będziemy sobie dzisiaj mówić o wydarzeniach, które znowu uderzają w polskie aktywa i zobaczymy. Dzisiaj będziemy testować jaka jest odporność polskich aktywów na tego typu informacje, więc trzeba trzymać rękę na pulsie plus oczywiście świat, plus oczywiście oczekiwania na kolejne wydarzenia, zwłaszcza w Europie, bo dzisiaj mamy ryzyka polityczne związane z polityką francuską, mogą się też odbijać na na polskich, na europejskich aktywach, więc zapowiada się kolejny ciekawy dzień i o tym sobie będziemy mówić. Zostańcie z nami do końca tego materiału. Przypominam, na kanale nie ma żadnych rekomendacji. To są tylko i wyłącznie nasze opinie. To co robicie na własnych rachunkach, robicie na własną odpowiedzialność. Motto kanału to subiektywny punkt widzenia, więc na samym początku ja powiem swoją opinię. Później będzie sesja Q&A. W tle jest ankieta z bardzo prostym pytaniem. Czego się dzisiaj spodziewasz na indeksie WIG20? Wzrostów, spadków czy sesji bez zmian? Zachęcam do oddawania głosów i tworzenia naszego wskaźnika nas trojów. A więc szanowni inwestorzy, dzisiaj będziemy mówić przede wszystkim o wydarzeniach krajowych ze względu na to, że w ostatnim czasie pojawiły się super ważne informacje. Informacje dotyczące tego, jak inwestorzy zagraniczni podchodzą do sytuacji polskiego budżetu. I widzimy, że w piątek po sesji po naszym spotkaniu doszło do weryfikacji ratingu dla naszego kraju. Co prawda rating pozostał na niezmienionym poziomie, na poziomie A- i jak widzimy tutaj od ponad już prawie 20 lat jesteśmy na tym samym poziomie. Natomiast w ostatnim czasie, w ostatni piątek doszło do weryfikacji i agencja zmieniła perspektywę ratingu dla Polski na negatywną. No i oczywiście powody, powody to jest niepokój. niepokój związany z polską sytuacją finansów publicznych, z tym co się dzieje w polskiej polityce i oczywiście z brakiem reform i realizacji wyborczych scenariuszy i oddaleniem się tej wizji stabilizacji finansów publicznych. Więc widzimy, że wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie i czego konsekwencją między innymi był projekt 30% podatku na na polskie banki, odzwierciedla się w podejściu już inwestorów zagranicznych. Dlatego to już jest to kolejne uderzenie i sygnał ostrzegawczy w polskie aktywa. Jeżeli za tym pójdą kolejne, jeżeli nie dojdzie wkrótce do działań, które będą miały na celu przynajmniej zasygnalizowanie, że idziemy w kierunku zwiększania dochodów podatkowych, bo myślę, że przede wszystkim agencja będzie się na tym koncentrowała, no to być może będziemy świadkami kolejnych weryfikacji negatywnych sygnałów płynących od międzynarodowych inwestorów. Natomiast oczywiście my musimy się do tego dostosować. My musimy oglądać jak bardzo rynki będą odporne na tego typu sygnały. Natomiast jest to oczywiście negatywna informacja i moim zdaniem zwiększa prawdopodobieństwo, że po pierwsze ten podatek CIT, który został w projekcie zaproponowany na poziomie 30% będzie nawet zwiększony. To jest moim zdaniem pierwsze ryzyko. Po drugie, że pojawi się projekt dodatkowego, bardzo podobnego opodatkowania innych przedsiębiorstw, gdzie ma wyraźny udział w skarb państwa i być może także zwiększeniem podatków w wielu innych miejscach. Dlatego też dlatego też trzeba być bardzo ostrożnym i wkrótce obserwować. Dlatego ta dzisiejsza sesja będzie takim bardzo ciekawym papierkiem lakmusowym pokazującym jak bardzo tego typu informacje są już uwzględnione w cenach. Dlatego też będziemy będziemy dzisiaj w szczególności myślę, że patrzeć na polskiego złotego oraz na polskie obligacje. Myślę, że już w 2/3, co najmniej w 2/3 polski rynek akcyjny uwzględnił ten 30% CIT na polskie banki. Natomiast oczywiście konsekwencje niepokojów międzynarodowej finany o polskie finanse publiczne mogą się odbić spadkiem zaufania i pozbywaniem się polskich akcji. Więc moim zdaniem tego typu ofensywa negatywnych informacji na dla polskich aktywów jest no może wkrótce doprowadzić albo przynajmniej we wrześniu do tego, żebyśmy jednak jednak ten potężny poziom wsparcia, całą strefę wsparcia 2652 700 punktów zwiedzili. Jeżeli dodamy do tego także zachowanie europejskich aktywów, które relatywnie są słabsze, dzisiaj mamy jeszcze, przypominam, to ryzyko polityczne, mogą być y zmiany na scenie politycznej we Francji, które mogą też oddziaływać negatywnie na strefę euro i na samego eurodolara. Jeżeli dodatkowo eurodolar pójdzie w dół, czyli amerykański dolar będzie się umacniać, będzie to zaproszenie do gwałtownego wyprzedawania polskich aktywów. Warto być po prostu na to przygotowanym. Warto być yyy i obserwować oczywiście co się tutaj dalej wydarzy. Tak naprawdę w tym tygodniu dla światowych aktywów moim zdaniem najciekawsze wydarzenia to jest to jest yyy to co się y wydarzy w środę, czyli jakie będą dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych. Na drugi plan schodzi decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Ale jeszcze proszę pamiętać o tym, że 11 września będziemy mieć decyzję CUE w sprawie tego, czy Wibor to jest dobry to jest dobry wskaźnik zgodny z polskim prawem. No i proszę sobie wyobrazić, co by się stało, jeżeli rynek dostałby także sugestie, że wszystkie umowy kredytowe, wszystkie inne zobowiązania i wszystkie działania oparte na tym wskaźniku są jakby jakby tak jakby tak można by powiedzieć nielegalne, bądź też będzie można je podważyć, to w takiej sytuacji byłby to kolejny cios w polski sektor bankowy i w ogóle w polskie aktywa. Więc naprawdę przed Polską nieciekawy czas. polskie aktywa naprawdę mogą obrywać yyy we wrześniu. No i zobaczymy jak sobie z tym poradzą. Także wygląda to nieciekawie, wygląda to niedobrze. No i jeszcze na na domiar złego przypominam, pojawiły się w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy. No ale co się okazało po weryfikacjach? Mamy informację, że w czerwcu wskaźnik przyjął wartości ujemne. Proszę zwrócić uwagę, że od maja praktycznie w niewielkim stopniu amerykański rynek pracy się rozwija. To jest bardzo negatywna informacja. Jeżeli się okaże, że w najbliższych miesiącach wskaźnik rzeczywiście ma wartość ujemne, ma będzie przyjmował wartości ujemne, to będzie to wyśmienity pretekst ku temu, żeby rozpocząć większą korektę spadkową na kierunku nawet głębszego cofnięcia niż 10% od swoich ekstremów, bo po prostu rynek pracy sygnalizuje bliskie procesy recesyjne. No a my jesteśmy na maksimach wszech czasu. Dlatego też sygnały ostrzegawcze są wysyłane także przez świat. Myślę, że w przyszłym roku będziemy także zmagać się ze światowym dyskontowaniem efektów taryf celnych, które są najwyższe od lat od 90 lat, czyli od lat 30. poprzedniego wieku. Moim zdaniem wpłynie to jakoś na światową gospodarkę, nie wiadomo jeszcze jako jak. Natomiast jeżeli te sygnały będą utrzymywane, no to w takiej sytuacji no zrobi się środowisko ku temu, żeby w naturalny sposób doprowadzić do korekty głębszej niż 10% albo nawet 15 na indeksach głdowych w Stanach Zjednoczonych. No i zobaczymy jak sobie rynek z tym poradzi. Więc dzisiaj najgorzej byłoby dla rynku, gdyby doszło do umocnienia amerykańskiego dolara i dodatkowego kupna amerykańskiej obligacji. Taka sytuacja, kiedy ceny obligacji idą do góry, czyli rentowności spadają, a dodatkowo amerykański dolar się umacnia. jest byłaby to negatywna wiadomość, że światowe finanse wracają i szukają bezpiecznej przystani. Dlatego też gdybyśmy zaobserwowali tego typu zjawisko, bądźmy przygotowani nawet na bardzo mocną negatywną sesję z dużym dy z dużym impulsem spadkowym, ale czy tak będzie to się zobaczy. Także dzisiaj śledzimy te poszczególne aktywa, będziemy obserwować co się dzisiaj wydarzy. No i na samym początku oczywiście komentarz do wydarzeń, które mają miejsce teraz na rynkach finansowych. Zaczynamy oczywiście od eurodolara, który jest głównym takim wyznacznikiem dzisiaj ryzyka światowego związanego z francuskimi wyborami. Jesteśmy cały czas w strefie oddziaływania płaskiej trzymiesięcznej linii trendu spadkowego. Jesteśmy jednak cały czas nad poziomem 117, więc yyy delikatną przewagę mają ci, którzy liczą na umocnienie europejskiej waluty, ale każdy spadek poniżej 17 powinien być przez rynek odebrany jako zachęta do tego, żeby dynamicznie umocnić amerykańskiego dolara w oczekiwaniu na to, że będziemy świadkami jednak kolejnego odbicia, odbicia od oporów, odbicia także kontynuacji odbicia od góry. górnego ograniczenia kanału wzrostowego trzyletniej historii. No i proszę zwrócić uwagę, że sytuacja na eurodolarze jest bardzo, bardzo ciekawa. Byliśmy o krok w piątek od wybicia górą z konsolidacji i potwierdzenia tego, że w okolicach na chwilę obecną 11650 przebiega już taka półroczna linia trendu wzrostowego. Dlatego też sytuacja staje się bardzo interesująca i moim zdaniem wkrótce będziemy musieli obserwować, będziemy mieć pretekst do wywołania impulsu. No i jako, że inflacja ma teraz też duże znaczenie, to moim zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz jest jednak taki, żeby w tych okolicach czekać na dane o inflacji, na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Więc czy tak będzie, to się zobaczy. Amerykańskie obligacje są kupowane cały czas. Uczulam na to, żeby obserwować sytuację taką, gdy ceny idą do góry obligacji, a eurodolar eurolar spada. Jest to negatywna wiadomość, w szczególności do aktywów związanych z ryzykiem. Obserwujemy złoto. Złoto jest o krok od tego, żeby pokonać barierę 3600. Obserwujemy także yyy miedź, która otwiera się raczej negatywnie niż pozytywnie dzisiaj y w Londynie. Obserwujemy także złoto. Złoto na fali spadków związanych z oczekiwaniem, że będzie zwiększona podaż przez Arabię Saudyjską mocno spadła, co bardzo mocno sprzybiało tendencji wzrostowej. Jednak dzisiaj o poranku ten cena wzrasta, więc to jest negatywna wiadomość dla popytu na ryzyko. Na Bitcoinie stabilizacja, ale pod strefą 112 113 000, więc raczej o charakterystyce pesymistycznej, negatywnej. Jeżeli chodzi o rynek akcyjny, to ja uczulam i zachęcam do tego, żeby patrzeć na MDF 7, przede wszystkim na spółkę Nvidia, gdzie mamy formację podwójny szczyt z zachętą do tego, żeby ruszyć w kierunku 150 doarów. Więc moim zdaniem krótkoterminowe odwrócenie tendencji zbocznej na spadkową na Nvidi zachęca do tego, żeby przeżyć także mocniejszy impuls spadkowy na spółkach technologicznych. na szerokim rynku tak samo, ale dzisiaj giełda w Azji jest optymistyczna, pozytywna. No i oczywiście zobaczymy co y tutaj dalej w Europie. Na razie mamy delikatny optymizm na giełdzie w Niemczech. Yyy no i zobaczymy jak zareaguje warszawski parkiet, bo piątkowa sesja z odwrotem od oporów 2800 2830 potwierdza znaczenie tych poziomów. No i jeżeli się dzisiaj okaże, że jesteśmy poniżej 2800, no to prawdopodobnie będziemy świadkami ruchu w dół, ruchu na kierunku ostatnich minimów z dużą szansą, że będą one pokonywane. Spływają, przypominam, kolejne informacje, które są negatywne i świadczą negatywnie o sytuacji polskich finansów publicznych i o tych perspektywach co do tego, co się może wydarzyć z budżetem. A no a inwestorzy tego nie lubią. Więc popatrzmy na polskiego złotego i na polskie obligacje, czy one dzisiaj będą tracić na na wartości. Jeżeli ktoś nie ma podglądu pod obligację, zachęcam do tego, żeby sobie śledzić zachowanie polskiego ETF na obligację. On też tam powinien wiele ciekawych informacji przekazać. Także tak wygląda sytuacja. obserwujemy rynek, zobaczymy czy będziemy mieć pretekst do dalszych spadków, jak zachowają się polskie aktywa, jak zachowają zachowają się dzisiaj europejskie aktywa na fali spływających informacji. Jeżeli ktoś ma podgląd, zachęcam do śledzenia francuskich obligacji oraz do spredu między francuskimi a niemieckimi obligacjami i francuskimi amerykańskimi obligacjami. Te aktywa, te wykresy też nam wiele powiedzą, czy inwestorzy i rynek boi się o ryzyko polityczne. No dobra, to tak wygląda sytuacja. Zachęcam do oddawania głosów ankiecie z prostym pytaniem. Czego się dzisiaj spodziewasz na indeksie WIG 20? Zobaczymy za chwilę jak wystartuje sesja w Warszawie na kontraktach terminowych. No a my pytania i odpowiedzi czas zacząć w ogóle. Witam wszystkich. Pitbrad uważa, że będzie zjazd na 2500. Gdyby do tego doszło, gdyby do te, gdyby wystąpił ruch przebijający opórem, wsparcie 2600, 2650, to proszę zwrócić uwagę, bylibyśmy na dobrej drodze, żeby przetestować dolną krawędź kanału wzrostowego o trzyletniej historii. I gdyby do tego doszło, no to w takiej sytuacji ten kanał byłby takim wskaźnikiem, czy rozpoczyna się Bessa, czy też nie, bo mniej więcej jest on teraz na poziomie 20% cofnięcia od ekstremów. 3000 powiedzmy punktów maksima 20% cofnięcie, czyli granica Bessy 2400. Więc ten rejon, gdyby rynek do tego miejsca doszedł, no to warszawski indeks giełdowy testowałby, czy Bessa się u nas rozpoczyna. Dobra, ta zwała w piątek wygląda, że że ktoś już wiedział. No chyba tak. Chyba tak. Dobra. Witam Robercie, witam Waldemarze. Witam Macieju, witam Wielki, witam Smoku, witam Michale, Rafale, witam. Jak decyzja OPE wpłynie na cenę ropy w najbliższych dniach? No widać panie Rafale, że ewidentnie rynek chce teraz rosnąć, natomiast nie ma nowych sygnałów do czasu utrzymania poniżej 65 $arów i przejście przez te ostatnich maksima i poziom 65 $ar byłby bardzo negatywnym sygnałem dla giełdy papierów wartościowych. Na razie mamy tylko delikatne sygnały ostrzegawcze, więc na razie tak na ropie niewiele się wydarzyło. Witam ZBI. Jaki jest powód spadku firm kurierskich takich jak UPS czy FedEx? Rafale nie wiem. Ja nie śledzę zwłaszcza takich spółek mniejszych, więc przykro mi, nie wypowiem się. Czyli dla Ficha jesteśmy niewiarygodni, no mniej troszeczkę wiarygodni. Trzeba zmienić rząd. Chyba wybory wiosną coraz realniejsze. No tak, CPK moim zdaniem jest to na chwilę obecną dla mnie scenariusz bazowy, ale czy tak będzie zobaczymy. W piątek już wiedzieli, był zjazd. Chyba tak. Witam Michale. Okej. Pan Adamos też nastawiony na ruch w dół. W 16 też nam obliżono rating po dojściu PiSu do władzy mieliśmy 2 lata bez na WIG 20. Dzięki, dzięki, dzięki za twoją opinię. Jak ETF, ET, ETFY na spadki? Jakie ETFY na spadki? Polecam, panie Ami, Amigi, jakie ETFY? Wangarda przede wszystkim ma być weto prezydent dotyczące banków. No właśnie nie, panie Tomku, ja słyszałem, że raczej będzie nawet projekt, który będzie zwiększał projekt prezydenta, który będzie zwiększał podatek podatek na na banki. Czy jest jakiś etap podobny jak dla standard są standard tylko na spółki technologiczne? Nie wiem, aż tak bardzo nie jestem w tym temacie, czy nie warto właśnie spółki technologiczne chińskie brać, jeśli tam są najlepsze uczelnie na dziś. Panie, każdy musi sobie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Przypominam, tutaj na kanale nie ma żadnych rekomendacji. Wczoraj widziałem 18 pana z rodziną na spacele. Zibi, super, cieszę się, cieszę się. Tak, byłem około 18:00 poza domem. Okej. No widzi pan Zibi. Tak jest. Widzi widzi pan. Świat jest mały. Negatywny rating nam nie daj Boże obniżenie w przyszłości przy rekordowym deficycie nie wróży nic dobrego. Rumor właśnie zobaczymy dzisiaj. Ja jestem ciekawy zachowania polskiej obligacji. Jeżeli nic tam się nie wydarzy złego, czyli jeżeli ceny nie spadną, rentowności nie pójdą w górę, to będzie to jednak sygnał, że wszystkie te informacje są jednak w cenach. Witam Damianie. Czy czas na dymisję Domańskiego? No myślę, że nie mają lepszego eksperta obecnie rządzący niż pan Domański, który trzyma stery polityki finansowo-gospodarczej. W piątek szybki zjazd na WIG. Dzisiaj zobaczymy reakcję. Duże ruchy, czyszczenie stop losów. Mariusz, dobra, to chyba już tam wystarczy, wystartował rynek i proszę zwrócić uwagę, jesteśmy troszeczkę wyżej. rynek trochę odreagowuje, więc y po prostu powielenie zachowania DAXa na chwilę obecną. Tak, tak. Jak myślis DX w tym tygodniu? No ja jestem nastawiony na umocnienie dolara. Pierwsza część sesji to kapitał krajowy. Zobaczymy co po 1514 zrobi kapitał z USA. Tak jest. Przy tych cenach poziom hałas indeksów tylko na spadki grać i zarabiać. Dobra, pan Piotr nastawiony tradycyjnie pro spadkowo. Dobra, czy są jeszcze jakieś pytania? Jak nie ma, to kończymy nasze spotkanie. Widzimy się w kolejnym materiale. Nasza ankieta. Czego się dzisiaj spodziewacie na indeksie WIG 20? Wygrywa opcja spadkowa. 55% społeczności, 35 na wzrosty, 9% na spadki, 209 głosów. Dziękuję za każdy za każdy głos. To do zobaczenia. Trzymajcie się dużej dodatnie stopy zwrotu. Jeszcze raz przypominam, po południu się znowu widzimy w okolicach otwarcia w sesji sesji w Stanach Zjednoczonych. No i jestem ciekawy, co się dalej wydarzy. To dużej dodatnie stopy zwrotu i do zobaczenia. Cześć.

Przewijanie do góry