JAK ZACZYNAM TRADINGOWY TYDZIEŃ? [Poranny Trading i Analiza Rynku]

Jak Zacząć Tydzień Tradingowy z Sukcesem?

XPreay 17 800 subskrybentów
3 455 207 30/06/2025

Dowiedz się, jak profesjonalny trader, Xpreay, rozpoczyna swój tydzień tradingowy i stosuje unikalny model handlowy „Prey”. W tym filmie edukacyjnym, Xpreay omawia swój proces decyzyjny, analizuje potencjalne setupy i pokazuje, jak identyfikować okazje rynkowe. Odkryj kluczowe strategie i techniki, które pomogą Ci zmaksymalizować zyski i zminimalizować ryzyko na rynku Forex.

Xpreay analizuje rynek na żywo, biorąc pod uwagę czynniki takie jak zmienność, wydarzenia makroekonomiczne, profil tygodnia i dzień miesiąca. Dzieli się również cennymi wskazówkami na temat zarządzania ryzykiem i psychologii tradingu, podkreślając znaczenie podejścia opartego na danych i powtarzalnych wzorcach.

W tym filmie dowiesz się:

  • Jak analizować zmienność rynkową i wydarzenia makroekonomiczne.
  • Jak wykorzystać profil tygodnia i dzień miesiąca w tradingu.
  • Jak identyfikować potencjalne setupy i podejmować decyzje handlowe.
  • Jak zarządzać ryzykiem i unikać typowych błędów.
  • Jak korzystać z narzędzi takich jak Metatrader 4, TradingView i Forex Factory.

Xpreay to doświadczony trader, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc innym osiągnąć sukces na rynku Forex. Ten film jest idealny dla traderów na każdym poziomie zaawansowania, którzy chcą ulepszyć swoje umiejętności i strategie handlowe.

Pamiętaj o wysokim ryzyku związanym z tradingiem CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. 71% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu CFD z Tickmill Europe Ltd.

Zobacz pełną transkrypcję filmu

Cześć wszystkim moi drodzy. Witam was bardzo serdecznie. Z tej strony Pre i zapraszam was do materiału, w którym pokażę wam tu i teraz w jaki sposób rozpoczynam swój tydzień z użyciem mojego głównego modelu handlowego Prey. I tak jak wspomniałem zrobimy sobie to na żywca, ponieważ ja dzisiaj w godzinach już całkowicie porannych, kiedy rozpoczyna się moja możliwość handlu na rynku, to spoglądnąłem tylko, czy pojawiły się potencjalne setupy, którym powinienem przyjrzeć się już teraz. I tak nie było. Dlatego stwierdziłem, że zostawię sobie to mięso, które lubicie najbardziej, czyli cały ten proces decyzyjny na potem, żeby właśnie dla was to całkowicie nagrać. W jaki sposób ja to robię, w jaki sposób potencjalnie odrzucimy sobie może nawet jakieś setupy bądź zaakceptujemy, jeśli się pojawią. Mamy w tym momencie godzinę 8:42 czasu polskiego, co przekłada się na 2:42 czasu nowojorskiego. Jak doskonale zdajecie sobie sprawę, pewnie wiecie, że już te największe ruchy najczęściej pojawiają się w okolicach godziny 3:00 czasu nowojorskiego. To jest taki sweet spot, który bardzo często występuje. Jeśli chodzi szczególnie o pary walutowe, to ta trzecia 00 czasu nowiorskiego bardzo często potrafi poruszyć rynkiem. No i też poczekamy sobie właśnie tutaj wspólnie na tą godzinę. Natomiast na sam początek, na sam pierw zaczniemy sobie od potencjalnej zmienności, która może nagle się pojawić przez wzgląd na wydarzenia makroekonomiczne, ale jak zresztą widać niewiele ich dzisiaj jest, no bo nie ma żadnego, które mogłoby w znaczący sposób wpłynąć. Tak jak wiecie, ja mam to ustawione tylko na High Impact i tak naprawdę na ten szary folder, pod którymi najczęściej kryją się Bank Holiday. Y, natomiast patrząc na to z tej perspektywy, jest jeszcze druga rzecz, którą biorę pod uwagę i która będzie również w ramach mojego mentorship dokładnie omawiana. A ten mentorship pojawi się już w tym tygodniu, także jest naprawdę na co czekać. I w ramach tego mentorship będziemy mówić sobie o właśnie profilach tygodnia, o dniach tygodnia, jak one mogą wpłynąć na konkretny setup i konkretne prawdopodobieństwo. Więc ja w drugiej kolejności, o czym praktycznie nie mówiłem wiele na tym kanale, ale zawsze patrzę na to, jaki mamy dzień tygodnia i który to jest dzień w ramach całego miesiąca. I w tym momencie mamy poniedziałek. I po pierwsze zaczniemy sobie od tego. Jeśli chodzi o poniedziałki, to jak już doskonale zdajecie sobie sprawę, to jest dzień, w którym rynek dopiero rozdaje karty, w którym jest tak naprawdę pokazanie tego, co mniej więcej, czego możemy mniej więcej spodziewać się w tym tygodniu, jakiej zmienności i przede wszystkim też tego, jak rynek zapatruje się na konkretne poziomy z tamtego tygodnia, jeśli są one blisko. I doskonałym przykładem będzie to, co teraz się dzieje w ramach właśnie konkretnego price action, do którego zaraz przejdziemy. Druga kwestia to jest konkretny dzień w ramach całego miesiąca i mówimy tu o 30 czerwca, czyli to jest ostatni dzień miesiąca, czyli mówimy o tym, że jest to zamknięcie świecy miesięcznej, ale co bardzo ważne w przypadku czerwca jest to również zamknięcie kwartału. Więc dzisiaj mamy zamknięcie kwartału, co z perspektywy rynku jest szalenie, ale to szalenie istotne, moi drodzy. Dobra. Więc tu już wiem czego mogę się spodziewać i co według tego robię. Już według tego mam konkretne scenariusze w jaki sposób podchodzę do rynku. Jest to szalenie, ale to szalenie proste. Nie jest to żadna czarna magia. Po prostu jest to pragmatyczny sposób myślenia. To znaczy nawet jeśli pojawiłby się jakiś setup, to zdaję sobie sprawę z tego, że mamy ostatni dzień miesiąca. To znaczy mamy moment, w którym zamyka się świeca miesięczna. I teraz jak weźmiemy sobie nawet takiego DXY na szybciutko i damy sobie świecę miesięczną i zobaczymy w jaki sposób wygląda świeca miesięczna, no to ja nie spodziewam się, że ta świeca dzisiaj w momencie kiedy zamknie się za 16 godzin, ona w jakiś diametralny sposób się zmieni. Oczywiście takie rzeczy czasem w jakimś ułamku promila pewnie się zdarzają. Natomiast generalnie rzecz biorąc cykl życia świecy najczęściej polega na tym, że jeśli ta świeca jest tak mocno spadkowa, to ten ostatni dzień to będzie tylko walka jak mocno i jak nisko ją zamkniemy. Czy ten knot będzie ostatnim, czy zbierzemy jeszcze, zrobimy jeszcze niższy poziom, czy będziemy teraz wyciągać kawałeczek tego knota wyżej. Natomiast nie spodziewam się tutaj rewolucji, mówiąc wprost, biorąc pod uwagę ostatni ostatni dzień miesiąca. I to jest bardzo ważne z tej perspektywy, żeby w ten sposób do tego podejść, bo dzięki temu jesteśmy w stanie nie być po prostu zaskakiwani konkretnemu sytuacją na rynku. Ja wiem, że dla niektórych może się to wydawać bardzo mocno skomplikowane, dla niektórych osób może to być y takie wręcz dokładanie sobie problemów na rynku, na których musimy się skupiać. Natomiast gwarantuję wam, że z czasem przyjdzie wam to niesamowicie łatwo. Czasem przyjdzie wam to tak samo jak to, że w weekend rynek jest zamknięty w przypadku Forex. No nie. I tak samo jest z takimi rzeczami, że będziecie patrzeć na to, że jest poniedziałek i będziecie wiedzieć, czym poniedziałek się charakteryzuje. Będziecie patrzeć na to, że mamy ostatni dzień miesiąca i będziecie wiedzieć, czym ostatni dzień miesiąca się charakteryzuje. Jest to szalenie, ale to szalenie moi drodzy istotne. O czym również warto wspomnieć i co również muszę zawsze wziąć pod uwagę to moi drodzy jedna z najważniejszych rzeczy, czyli oczywiście potencjalna zmienność w skali całego roku. To znaczy mamy czerwiec, zaczynamy już właściwie mamy końcówkę czerwca i rozpoczynamy zaraz lipiec. Rozpoczynamy zaraz tak naprawdę już taki okres wakacyjny, kiedy powiedzmy sobie szczerze rynek potrafi szczególnie na Forex ruszać się w specyficzny sposób, co już mogliście zobaczyć w ostatnim tygodniu. Potrafi oferować nam na przykład 1 do dóch i na razie i nie będzie i bardzo często będą jakieś setupy odwrotne, wtedy pojawi się na przykład jakiś typowy Judas Swing, ale generalnie to są momenty, kiedy nie spodziewamy się raczej nie wiadomo jak dużych runnerów. Jeśli one się pojawiają fajnie i potencjał na nie się pojawia fajnie. Natomiast ja wolę w totalnie bezpieczny sposób w takie w takie miesiące podchodzić do tego, jak najbezpieczniej potrafię, czyli celować w po prostu coś, co wiem, że jeśli pojawia się mój model to musi być zapewnione, czyli 1 do dóch. Dobrze moi drodzy? Więc tak to wygląda. No i teraz standardowo przyjrzymy się parametryzacji. Zwróćcie uwagę, y, przepraszam was też, że tak chrząkam co chwilę, natomiast jeszcze mam trochę suche gardło. Wypiłem kawę. Wiecie, czasem jak jest, wypijecie kawę, wypijecie za mało wody i później właśnie mamy takie suche gardło. Natomiast wodę też już przygotowałem, nawet pokażę wam, wydołem już prawie całą szklankę, więc mam nadzieję, że te chrząknięcia yyy znajdą swój koniec w tym materiale. Więc standardowo zaczynam od parametryzacji oczywiście konkretnych par walutowych, które wchodzą w skład mojego koszyka handlowego. Zaczynając sobie od EDCA, widzę, że EDEC spełnia tutaj założenia, jeśli chodzi o Asian Session Range. CBDR troszeczkę przekroczone, ale spoko, nie, nie ma problemu. 50 pipsów to jeszcze nie jest dramat, to jeszcze nie jest tragedia. Dopiero widzę, że teraz tak naprawdę zebraliśmy szczyt Asian Session Range na ETku, także spoko, jeśli chodzi o to, jak najbardziej, jak najbardziej okej. Jest to interwał pięciominutowy, więc już w tym momencie moje oko od razu leci na ostatni dołek, który został utworzony tutaj w postaci swing glow, od którego moglibyśmy mówić, że wydarzyłby się market structure sheet, więc ja już go sobie zaznaczam. Patrzę na USD Cut, agenc session range przekroczone, więc od razu po prostu USD Cut odpada. Widzicie, nie staram się z tym walczyć w żaden sposób. Patrzę na GBP USD w tym momencie. Asi session range się zgadza, CBDR się nie zgadza, ale dalej powiedzmy, że jest w zakresie, nawet nie powiedzmy, po prostu jest w zakresie dopuszczalnym. To znaczy te 45, 50 nie jest źle, jeśli CBDR tyle wynosi, to jest wiadomo lepiej jakby było poniżej 40, ale nie ma tragedii. CBDR nie, tak jak wspominałem w Mentorship nie skreśla handlu. No i już patrzę sobie tutaj na GBP USD i widzę, że yyy sprawdzam kiedy został zebrany Asian Session Range High. Widzę w tym momencie, że dołek, który do tego doprowadził był tutaj. I o zgrozzo jak zwykle zresztą to takie dołki i wierzchołki, które doprowadzają do zebrania potencjalnej płynności wysoce prawdopodobnej tutaj, że tam może ona wystąpić, są dołkami, na których często właśnie występują equal lowsy jakieś, występuje jakaś reakcja po prostu, bo są to realne poziomy po prostu potencjalnego wsparcia i oporu nie oparte na jakimś mambo jumo, tylko po prostu na czymś, co jest powtarzalne i i to zresztą myślę, że osoby, które śledzą mój kanał od nieco dłuższego czasu, powiedzmy sobie od około roku czy dwóch lat, nawet już niektórzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ten setup jest powtarzalny, jak ten model jest powtarzalny, bo sami możecie już na przestrzeni czasu zobaczyć jak często zresztą się to wydarza i i tutaj ciężko mówić o tym, że jest to jakaś jakieś spektrum przypadku. Yyy, więc yyy w ten sposób zaznaczam sobie od razu GBP USD i patrzę, co by musiało się wydarzyć, żeby mówić tutaj o yyy sensownym market structure shift. Patrzę sobie również w tym momencie na AD USD, czyli na Australijczyka i to jest jedyna para, któ w której zgadza się CBDL i zgadza się Asian Session Range. Podoba mi się również na Australijczyku bardzo fajna akumulacja, która tutaj występuje. Oczywiście ta godzina 20:00 troszeczkę naruszyła tą akumulację, ale w dalszym ciągu powiedzmy, że tak nawet na rzut oka, który tutaj wiele wiadomo nie wnosi, ale i tak podoba mi się po prostu, że byliśmy w takim wąskim w miarę tu zakresie. Tak jak mówię, on o 20:00 został wyczyszczony obydwie strony. Natomiast w dalszym ciągu jest to w porządku zakres 16 pipsów w ramach Asian Session Range, więc to jest naprawdę w porządku. Problem tylko polega na tym, że na od USD szukam ostatniego dołka, który doprowadził do przesunięcia do zebrania session range i on jest tutaj. E, wiem, że właściwie poczekajcie jeszcze sprawdzę dokładnie. Y, bo wiem, że może być coś pomiędzy, ale nie, on jest tutaj. I teraz, moi drodzy, dlaczego on nie jest tutaj? Bo pewnie wielu z was będzie to zastanawiać. Przede wszystkim, moi drodzy, dlatego, że ja już powolutku wystrzegam się takiego czegoś, że mamy swinga, który jednocześnie jest swingowem i który nagle zostaje przesunięty. Wiecie co? Szczerze wam powiem, że z mojej perspektywy zaczyna być to coś, co wychodzi mi dosyć mocno, że nie jest do końca jest jest trochę taką ułudą, której możemy szukać i która często potrafi nawet w jakiś sposób pociągnąć ten rynek niżej. Tylko powiem wam szczerze, w charakterze dobrego setupu coś takiego po prostu się nie mieści. dlatego że w tym momencie mówimy o tym, że to na niewielkich, na bardzo niskich interwałach. Teraz jak zejdziemy sobie na M1, no to rzeczywiście tutaj to przesunięcie rynku, jak widzicie, ładnie, ładnie następuje. Mamy przesunięcie na tej świecy rynek zamyka się niżej. Później tworzymy nowe low. Dokładnie na tej świeczce, żeby było, żeby nie było. Tworzymy nowe low, tworzymy nowe high i ładnie ta dystrybucja wygląda. Tylko wiecie, to jest troszeczkę tak, że już na interwale pięciominutowym to się wszystko wydarzyło właśnie tutaj. I teraz kiedy przychodzę na interwał 15 minutowy, to wtedy już wiem, ja już wiem czego się mogę spodziewać na 15. Mogę się spodziewać jednego wielkiego internala. I to mi wskazuje wtedy na to, że niestety 15 jest bardzo mocno w internalu i paradoksalnie niestety, ale przesunięcie 15 byłoby jeszcze niżej i musielibyśmy zanegować cały ten ruch, co jest okej, jest w porządku. Ja wolę się wtedy po prostu wtedy szukać czegoś sensownego dla mnie. Natomiast, natomiast nie chcę robić tutaj niczego na siłę i bardzo często po prostu uważam, że właśnie taki swing high, który jednocześnie później jest swing low, to to jest najczęściej po prostu nic innego jak retracement do internala i tyle. Tak to tak to niestety bardzo bardzo często wygląda. Mimo że tutaj bardzo fajnie się to zgadza, no to musiał musiałbym zobaczyć y trochę lepszą strukturę. A taka najlepsza struktura po prostu to byłaby po prostu taka, że z tego swinglowa zrobilibyśmy naprawdę fajną strukturę i jakieś tutaj przesunięcie niżej i wyżej i dopiero fajny market structure shift, gdzie 15 też by mi pokazała to przesunięcie. A tak jak mówię, mamy poniedziałek, więc po pierwsze pragmatyczne podejście, po drugie jakiekolwiek tutaj na siłę szukanie czegokolwiek. Moi drodzy i teraz bardzo ważna kwestia, to jest sam dolar. Jeszcze jest pewien wskaźnik, który zacząłem implementować w tym momencie na swój wykres, który ułatwia mi robotę troszeczkę z poziomami z wyższych interwałów. Widzicie go tutaj w formie tych linii, ale zaraz sobie do tego przejdziemy, bo jeszcze go chcę troszeczkę dopracować. To znaczy to jest wskaźnik, który jest dostępny na Trading View, ale nie do końca mi się podoba, więc zobaczymy, co z tego się uda zrobić. Natomiast patrząc na to, co się dzieje na dolarze i tu właśnie chciałbym się na chwilę na dolarze skupić. dlatego że na dolarze dosyć mocno to widać. Przede wszystkim na samym dolarze, mimo że tutaj to się nam wyświetla, tego bym na razie nawet chyba nie chciał. Y, bo to nam tylko niepotrzebnie zwraca uwagę. Czy to chcemy? M, to możemy nawet chcieć. To jest okej. Dobra, więc żeby później ktoś nie myślał, że ja na DXY patrzę na Asian Session Range. Nie, nie patrzę. Yyy, patrzę natomiast na coś innego. Patrzę, moi drodzy, na to, jaką mamy płynność potencjalnie tu nabudowaną pod tymi dołkami. Dołkami, które są dołkiem yyy z zeszłego tygodnia i dołkami, które są dołkiem również z zeszłego dnia. Więc mamy tutaj previous weekly low i previous daily low z y z piątku, z czwartku, więc jest to doskonałe. No zresztą macie to tu i teraz. No tak jak mówię, pewne rzeczy najlepiej nagrać tu i teraz, żeby pokazać wam jak takie miejsca są jak magnes. Dosłownie dla ceny, moi drodzy. No to jest to wręcz często gęsto jest. O, proszę bardzo. Dosłownie na naszych oczach w momencie, kiedy zaczynamy o tym mówić się to wydarzyło. Więc zebraliśmy teraz bardzo istotny poziom z perspektywy z perspektywy płynności. Tak jak wiecie, potencjalnie zebraliśmy po prostu previous weekly low, czyli dołek z zeszłego. Nie potencjalnie, tylko potencjalnie zebraliśmy płynność, która leżała pod previous weekly lowem, czyli dołkiem z zeszłego tygodnia. I teraz pytanie, do czego to doprowadzi? Widzicie, to jest i to jest też powód, dla którego w ogóle ja się wstrzymałem troszeczkę dzisiaj z czymkolwiek z samego rana, bo tak jak wam wspominałem, zobaczyłem tylko te struktury i yyy mówię spokojnie, musimy popatrzeć, co się dzieje na DXY. Bo DXY tak jak widzicie, tak jak widzicie wycenia w tym momencie po pierwsze ruch z tego z tego CB i teraz zbieramy te dołki. Pytanie do czego to doprowadzi, w jaki sposób w jaki sposób rynek się na to będzie zapatrywał w dalszych w dalszych etapach. Więc tak to wygląda. I teraz właśnie bardzo ważna kwestia. Zacząłem sobie implementować taki wskaźnik. On jest na Trading View, on się nazywa DWML. Ja nie wiem, to jest daily weekly monthly high and low. coś takiego. Możecie to po prostu sobie poszukać jako previous weekly high, previous weekly low. Tego jest sporo na Trading View. Mało jest porządnych, bo ja to zazwyczaj robiłem po prostu sobie, mówiąc wam szczerze, na yyy zakładce Bajas. To znaczy mam zakładkę bajas, na której sobie robię y tego typu analizę, gdzie później, którą wam raczej nigdy was wam y was ją nie zanudzam, a bo tam po prostu siedzę na wykresach i zaznaczam sobie te rzeczy i później później czytam robię alerty i tak dalej. E, natomiast chciałbym, żebyście też to właśnie widzieli, dlatego że te poziomy są, tak jak wspominałem, szalenie, ale to szalenie istotne. I zwróćcie uwagę właśnie o czym mówię w charakterze tego, co widzimy teraz na przykład na od USD, co widzimy na GBP USD, co widzimy na ETQ. Czyli to w jaki sposób porusza się w tym momencie, w tym momencie DXY mocno definiuje nam to, że tak jak wspominałem na przykład na Australijczyku, no ten ruch charakteryzujemy po prostu jako internal i nie staramy się zrobić ze swinga, jednocześnie swinglowa i tak dalej. Nie, dla mnie po prostu to jest zakres, który został zdefiniowany od tego dołka do tego wierzchołka. Tak jak wam wspominałem, po prostu szukamy ostatniego dołka, który doprowadził do zebrania Asian Session Range. I to jest tyle. Tu nie ma żadnej czarnej magii większej. To jest wszystko określane w sposób mechaniczny. I tak to, moi drodzy wygląda. Więc ja w tym momencie mam już świadomość tego, co się wydarza. Mam świadomość tego, co się wydarza w ramach DXY. Wiem, że zebraliśmy na DXY dołek z zeszłego tygodnia. Wiem, że na DXY zebraliśmy dosyć istotne z perspektywy wyższych interwałów dosyć istotną płynność, która może doprowadzić do w tym momencie yyy odwrócenia potencjalnego rynku. Natomiast biorę pod uwagę, że jest poniedziałek, jest czerwiec, więc szukam czegoś porządnego, szukam czegoś naprawdę sensownego. I teraz żeby mówić o czymś sensownym, no to ponownie to, co bym musiał zobaczyć to teraz zebranie tych szczytów. To znaczy na euro widzę na euro mamy to. To znaczy euro zrobiło tu tą strukturę i teraz jeśli euro w znaczący sposób zaczęłoby zawracać, zaczęłoby zamykać się tutaj pod tym dołkiem, dałoby nam jakiś fajny retracement na przykład, możemy mówić wtedy o dobrym setupie. Możemy mówić o tym, że blisko mamy tu sporą ilość, sporą ilość potencjalnej płynności. te dołki tutaj z piątku, które zostały utworzone. Nawet jak przejdziemy sobie na 15, to widzicie tutaj te knociska, które tu mają miejsce i z których się odbijaliśmy. Całe tak naprawdę tutaj previous day low, no previous weekly low jeśli chodzi o to, to jest w ogóle henho. Henho. I daleko, bo tu w ogóle środa, która otworzyła się na na ETku. Widzicie tutaj tą później mieliśmy tego order blocka, możemy sobie na razie to wszystko tutaj odznaczyć i zwróćcie uwagę zresztą equalsy, które zostały zebrane. Natomiast zwróćcie uwagę jakie mamy tutaj dołki, jaki mamy tak naprawdę potencjalnie retracement, do którego możemy uderzać w ramach tego, co się tu wydarza. Tylko właśnie potrzebna by było do tego jakaś sensowna reakcja. Nie zdziwiłbym się, gdyby ta reakcja musiała być właśnie mogłaby być z tych miejsc, bo zwróćcie uwagę, co byśmy mieli potencjalnie moglibyśmy mieć fail to displace, to znaczy cena nie byłaby w stanie zebrać do szczytu z poprzedniego dnia i to moglibyśmy wtedy zobaczyć. Tylko tak jak mówię, widzicie, muszę zobaczyć przesunięcie rynku. Zwróćcie uwagę, moi drodzy, coś co ja robię, bo to jest to jest szalenie istotne w ramach kwintesencji handlu krótkoterminowego. To jest coś, co uważam stanowi największy problem dla większości ludzi w ramach handlu krótkoterminowego. Ja nie staram się tutaj w żaden sposób wymyślać koła na nowo. Nie staram się definiować tego, co ma zrobić rynek w kontekście tego, że albo jeszcze w inny sposób nie staram się wymuszać na rynku swojej wizji. Nie wnoszę tutaj na rynek swoich przeświadczeń odnośnie tego, jak się dzisiaj czuję. Nie, nie wnoszę na rynek swoich przeświadczeń odnośnie tego, co uważam, że z DXYem albo z dolarem stanie się w najbliższych dwóch, trzech miesiącach, tygodniach, bo, bo coś przeczytałem, bo coś usłyszałem w weekend i tak dalej, i tak dalej. Wszystko co wchodzi w skład mojego modelu handlowego, wszystko co wchodzi w skład parametryzowania rynku jest w sposób powtarzalny określone. Tu nie ma niczego, co byłoby w jakikolwiek sposób naruszone przez moją dzisiejszą uznaniowość, bo mamy poniedziałek taki i taki. Nie mamy poniedziałek, który jest dokładnie określony jako poniedziałek 30 czerwca. Zamknięcie świecy miesięcznej, zamknięcie kwartału. To nie jest coś, co ja sobie wymyślam. Mimo że ludzie wiadomo wymyślili sobie podziałki czasowe, ale cała, cały koncept rynku i koncept tego, w jaki sposób rynek wycenia się w kontekście danych kwartałów danego roku, jest realnym zjawiskiem mierzalnym na rynku. To znaczy jeśli pracowaliście kiedykolwiek w jakiejkolwiek firmie to doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, jak istotne są kwartały, coś o czym ja mówiłem wielokrotnie, jak istotne są wyceny albo porównania kwartał do kwartału z zeszłego roku i tak dalej, i tak dalej. To są szalenie istotne rzeczy i one mogą zawrócić w tym momencie, moi drodzy, rynkiem. I tutaj z tego miejsca chciałbym wam po prostu pokazać, w jaki sposób po prostu ja w tym momencie do tego podchodzę, czego szukam. Widzicie? Te ktoś powie, ale sobie chłopak narysował tutaj kres kreseczek na wykresie, ale te kreski nie są na bazie jakiegoś mojego wymysłu, są na bazie powtarzalnych czy powtarzalnych zjawisk, które mają miejsce. To znaczy to jest coś, o czym ja mówiłem bardzo często, ale warto podkreślić to ponownie. To to jest moment, w którym odetniecie pępowinę tego, że handel na rynku jest oparty na jakichkolwiek waszych wierzeniach. może być oparty na jakichkolwiek waszych wierzeniach, na tym, że coś wam się tak wydaje i zrozumiecie, że handel na rynku to w każdym aspekcie jest po prostu szukanie okazji. Niezależnie czy mówimy o handlu takim tutaj, wiecie, za pośrednictwem po prostu analizy wyceny, bo to to robimy, patrzymy na co ja, moi drodzy, robię. Patrzę na po prostu rynek w kontekście ruchu ceny i staram się wskazać potencjalną okazję i jak konkretna okazja mogłaby wyglądać. I to jest wszystko. Staram się. Podstawowa rzecz w książce, którą znajdziecie tutaj zresztą za mną w transie inwestowania Marka Douglasa, podstawa tej książki. Handel na rynku to umiejętne wskazanie bardziej prawdopodobnego wydarzenia. To nie jest wskazanie wydarzenia, bo tak wam się wydaje. To jest wskazanie bardziej prawdopodobnego wydarzenia. Jeśli odcinamy tą pępowinę, w której określamy prawdopodobieństwo wydarzeń na bazie naszego widzimisie, tylko staramy się znaleźć model, który jest oparty na powtarzalnych i w 100% mechanicznie stwierdzanych przesłankach i służy nam do tego, żeby parametryzować rynek, bo to bardzo ważne. Jeśli tych rzeczy nie mamy, to później i tak ta uznaniowość będzie się wkradać, bo to jest pusty, pusty kielich, do którego i tak się coś wleje. Wleje się niepewność, wleje się revenge trading, wleje się to na rzeczy. Więc jeśli nie mamy z naszej strategii parametryzacji środowiska rynkowego, jeśli to jest pierwszy, to jest fundament, jeśli nie mamy parametryzacji środowiska rynkowego, to i tak strategia będzie nas kopać w dupę w długim terminie. Przede wszystkim ze względu na to, że żadna strategia w długim terminie, jeśli nie ma parametryzacji środowiska, to nie działa. To jest proste. Dlaczego nie działa? Dlatego, że żadna strategia nie działa w każdym środowisku. To to jest banalnie proste. Jest wiele strategii, które działają doskonale w trendzie wzrostowym, w trendzie spadkowym, a tragicznie w akumulacji. I na przykład jeśli wasza strategia ma założenie śledzić trend wzrostowy i na przykład handlujecie breakouty, to w tym momencie akumulacja może wyczyścić wam przez całe konto. Po prostu wyczyści wam cały profit tylko ze względu na to, że akumulacja może trwać x czasu. akurat traficie na grudzień i na przykład akumulacja będzie trwała cały miesiąc. Pojawi się 15 potencjalnych setupów na breakout, które wyczyszczą cały wasz zysk z ostatnich kilku miesięcy i pojawi się co? Pojawi się to, co zwykle. Pojawi się negowanie swojej strategii i powrót do korzeni w postaci szukania złotego grala na bazie swojej własnej uznaniowości. I to zawsze wynika z problemów, które w których skład wchodzi to, że po prostu ktoś nie włożył roboty w coś, co powinien zrobić. włożyć robotę przede wszystkim dlatego, że nie miał tego świadomości. Czyli po pierwsze środowisko, parametryzacja środowiska, parametryzacja powtarzalnego wydarzenia, które jesteśmy w stanie wskazać jako bardziej prawdopodobne prowadzące do konkretnej konkretnego zjawiska, czyli market structuri, nie wiem, przecięcie się linii, odbicie się od linii, trzy razy trendu, cokolwiek, co historycznie wskazuje na prowadzenie do bardziej prawdopodobnego wydarzenia, że jak jebnę głową ścianę, to wielcem prawdopodobnym jest to, że mnie ten łeb głupi zaboli. Jak pójdę w trampkach na lodzie, to wielcem prawdopodobne jest to, że się na tym lodzie wypieprzę i sobie ten głupi ryj rozwalę. I tak to wygląda również na rynku. Wskazujemy konkretne prawdopodobieństwo konkretnych zdarzeń. Na tym polega ten biznes. Na tym polega całość waszej strategii. Ona powinna wskazywać środowisko i je parametryzować, wskazywać sposób, w jaki będziecie byli w stanie w tym środowisku wskazać bardziej prawdopodobne wydarzenia. I po trzecie, odpowiednie zarządzanie ryzykiem dopasowane w tym momencie do potencjału waszej strategii, do tego, co ona jest w stanie wam zaoferować, tak aby pieniądze się po prostu zgadzały. I to jest wszystko. Jeśli tych trzech rzeczy nie ma, to nie mówimy o sensownych strategiach. Mówimy to nawet wtedy, moi drodzy, to nawet wtedy ciężko nazwać hazardem, mimo że ktoś by chciał, bo wtedy jeśli tych trzech rzeczy nie ma, to to nawet nie jest hazard. To jest po prostu łażenie, to jest siadanie gołą dupą na mrowisko i poproszenie mrówek, żeby wam weszły nie powiem gdzie. To jest, to jest taka sytuacja po prostu jakby mówiąc wprost, to jest dokładnie taka sytuacja. Zwróćcie uwagę, co właśnie się stało na DXY. Zwróćcie uwagę, jak w tym momencie zaraz po zebraniu właśnie tych punktów mamy odbitkę. Czy ja mówię, mówiłem wam, że potencjalnie, że odbitka się wydarzy na 100%. Nie mówiłem wam, że potencjalnie może się wydarzyć i zwracam uwagę na to, co się dzieje tu i teraz. Odbitka ma miejsce. Otwarliśmy się na tej świecy i równo o 3:00 zaczynamy zawracać. Czy DXY w ten sposób przełamał jakąś strukturę? Na razie na razie nie, moi drodzy. Na razie może jakiegoś mitigation blocka tu po lewej stronie, ale nawet nie ostatniego swing high nie naruszyliśmy w tym momencie. Czyli co? Co się dzieje? Znowu bardzo proste, dokładnie to samo, co robię w ramach swojego modelu wejścia. Patrzę, czy konkretna Wyobraźcie sobie teraz na chwilę, że te dołki tutaj to jest Asian Session Range. Wyobraźcie sobie na chwilę, że to jest Asian Session Range. Czy zebranie tego Asian Session Range doprowadziło do przesunięcia rynku, do przesunięcia ostatniego swing high, który doprowadził do tego do tego ruchu? Widzicie, jeśli komuś teraz to, co wam teraz pokazuję, to jest kwintesencja tego, co robimy na wszystkim, na każdym instrumencie, na DXYu, to jest jedno i to samo. To jest dosłownie to jest jedno i to samo, moi drodzy. To jest jeden i ten sam sposób na to, zwróćcie uwagę, to jest jeden precyzyjnie określony od samego początku do samego końca sposób na handel, sposób na zrozumienie rynku. To jest stały, powtarzalny język z użyciem propabilistycznego modelu. Wszystko. Tu nie trzeba wiele. I zwróćcie uwagę na to, w jaki sposób teraz właśnie formują się te świece. Co jest ciekawe, otwarliśmy tą trzecią 00 na tak zwanym ściętym tyłku. To znaczy po prostu otwarliśmy się i od razu zaczęliśmy rosnąć. Co bardzo często wskazuje na to, że cena lubi przywitać z powrotem taki poziom. Nie zdziwiłbym się. Yyy i patrzę teraz na to, jak wygląda cała reszta, moi drodzy, tego, jak wygląda po prostu rynek. GBP USD zrobiło w tym momencie ładny atak, ładne przesunięcie. Czy mnie to interesuje w momencie, kiedy się z wami rozgadałem? Czy mnie to interesuje, moi drodzy, żeby w to się zapakować? Jeszcze mam na to 18 sekund, moi drodzy. No patrząc na 15, czy mnie to interesuje w tym momencie? Szczerze mówiąc musiałbym zobaczyć na DXYu odwrotną sytuację. A skoro na DXYu nie ma interwału na pięciominutowym przesunięcia, no to co robię? Nie robię nic, bo wiem, że to dosłownie GBP USD to jest to jest nic innego jak po prostu instrument finansowy, który jest mocno skorelowany już mimo wszystko z DXY. I jeśli nie zobaczę tego samego, co chcę zobaczyć tutaj, widzę bardzo ładną reakcję o tej 3:00 z mocnym CB. Natomiast DXY robiąc to samo, no nie przesunął rynku. Yyy, mimo że ta reakcja była wyśmienita, no to przesunięcia rynku nie mieliśmy. Musiałbym zobaczyć, no po prostu jakieś potwierdzenie tego. Tylko znowu pytanie, co wtedy pytanie, czy yyy czy to, co mamy powyżej na previous day high, te właśnie equal highsy, y, czy mam tu coś, co mógłbym targetować. W teorii tak, w teorii mam sporo dołków. W teorii GBP obecnie wskazuje jako jedne z niewielu coś potencjalnego. EDEC również. No ale mamy już 310, więc znowu 310. patrzę na to, ile mi czasu zostało do czegoś sensownego. Czy jeśli pojawiłby się setup na EDQ to mogę szukać szukać jasnej punktów do ataku. Mogę szukać jasnego punktu do ataku. No ale powiedzmy sobie szczerze, jeśli to coś istotnego nie wydarzy się do godziny 4:00, to ja dzisiaj już wkładam ręce pod tyłek, nie mylić do tyłka i i w tym momencie, moi drodzy po prostu kończę handel i tyle potencjalny. Tak, moi drodzy, brak pozycji to też jest y bardzo istotna część yyy istotna część handlu. Zwróćcie uwagę, co robi DXY. Widzicie, od razu zaczyna w tym momencie zawracać. Nie mieliśmy żadnego przesunięcia tutaj. A co robią niższe interwały? Mimo że przesunęły tutaj tego order blocka, to zaczynają po prostu zawracać i tyle. I piątka, to co mówię cały czas. Czy jedynka przerzuca się na piątkę? Nie przerzuca się na razie. No i to wszystko. Czy piątka na 15 na H1 to są wszystko te same elementy i to daje to daje powiem wam moment w tym momencie to co dzisiaj będzie taki materiał pogadankowy. Trudno, musicie mi wybaczyć, ale w tym momencie nigdy wcześniej w całej swojej przygodzie z handlem krótkoterminowym nie miałem tak jasnego umysłu. powiedzmy tak, nazwijmy to w ten sposób umysłu w kontekście tego, co się dzieje na rynku. Nigdy wcześniej i w kontekście tego, czego szukam. Nigdy nie miałem takiej jasności co do tego i strasznie mnie cieszy to, że wielu z was również podchodzi do tego, zaczyna dostrzegać tą powtarzalność w ramach tego modelu, tą powtarzalność w ramach tego systemu i czego jesteśmy w stanie się spodziewać w taki sposób, że mamy spokój z tyłu głowy. Mamy załatwiony ten problem w postaci tego, że dobra, nie ma setupu, to nie ma, idę dalej w swój dzień. Po prostu najważniejszą robotą, którą dzisiaj mam wykonać, to po prostu trzymać ręce pod tyłkiem. I tego nie zrozumie nigdy osoba, która nie handlowała krótkoterminowo i zresztą nie tylko, bo będziecie tłumaczyć takiej osobie, że no tak, częścią mojej pracy dzisiaj jest to, że po prostu w tym zakresie nie robię nic. Dlatego ja mówię jak ważnym jest, bardzo często powtarzam o tym, jak ważnym jest nie opierać całego swojego życia zawodowego na handlu, na rynku. Ja wiem, że wiele osób w kontekście tradingu krótkoterminowego, wiem, że wiele wiele osób się ze mną nie zgodzi. I coś co ja również powtarzałem wielokrotnie, ja mam dozgonny szacunek dla wszystkich osób, które robią to full time, robią to na pełen etat. Naprawdę chylę czoła i podziwiam was, mówiąc szczerze. No ja nie potrafię po prostu. Dla mnie to jest, ja nigdy nie starałem się tutaj robić z siebie omnibusa w tym zakresie. Staram się robić omnibusa w ramach swojej strategii. To znaczy tutaj potrafię być przemądrzały, jeśli chodzi o moją prywatną strategię, bo to ja nad nią pracowałem przez ostatnie lata, z użyciem tutaj konceptów ICT. I to jest ten jedyny zakres, w którym sobie pozwalam. A jeśli chodzi o całą resztę, to tutaj już y szczerze wam powiem, że tak jak mówię, po prostu ja mam niezwykły szacunek do osób, które robią to full time i potrafią to robić jako jedyną rzecz, bo to jest dla mnie wyczyn. W sensie to jest rzecz, która wymaga od nas całkowitego dostosowania swojego życia do biznesu opartego na modelu probabilistycznym. I to jakiej psychiki to wymaga, to jest dla mnie po prostu jakiś poziom kosmiczny. W sensie ja nie wiem, ja mam wrażenie, że tacy ludzie to się po prostu nie urwali z Marsa jakiegoś albo skądś po prostu, że mają taki poziom możliwego wytłumienia swoich emocji na tyle albo kontroli swoich emocji na tyle i sposobu zaufania do siebie, że wiedzą, że wyobraźmy sobie teraz taki taką potencjalną sytuację. To znaczy ja w tym momencie kończę ten materiał, kończę handel dzisiaj, bo do 4:00 się nic nie wydarzyło i nie robię nic zawodowego, już nie robię nic, co wymaga ode mnie konkretnych konkretnych działań, takich wiecie zmużdżania się przez resztę dnia, a mamy godzinę 9:15, nie? Ja wiem, że nie dla niektórych ludzi to może być ich jakby coś, do czego oni dążą, ale ja mam wewnętrznie jako osoba, która dosyć mocno wychowywała się i tak jakby jest z pokolenia ludzi, którzy pracowali bardzo mocno rzemieślniczo, to znaczy i stolarzy i takich zaawansowanych stolarzy, powiedzmy w cudzysłowie, zaawansowanych, to znaczy ludzi, którzy byli naprawdę specjalistami w tej branży. To ja nie mi nie sprawia przyjemności w żaden sposób leżenie dupą i po prostu na dupie i nie robienie niczego. Po prostu wam mnie to nie jara. To nie jest po prostu kwestia tego, że w jakiś sposób czuję się wtedy nawet nie wiem nieproduktywny i ten wyścig szczurów mnie goni, tylko bardziej po prostu mnie to nudzi. Jakby uważam, że to jest marnotrastwo czasu. Po prostu można ten czas na tyle ciekawych sposobów spożytkować i poczuć jakby taką siłę sprawczości w ramach różnych rzeczy, które robimy. Tylko pytanie, czy lubimy to, co robimy. Nie, to jest to jest szalenie istotne, nie? Nigdy nie powiem, że dojście do takiego momentu w życiu to jest rzecz prosta. Absolutnie nie. Uważam, że to jest hardcore w obecnej sytuacji. Dobra, moi drodzy, ja na ten moment kończę ten materiał. Wiecie w jaki sposób nastawiam się dzisiaj do rynku. Doskonale zdajecie sobie z tego sprawę co by musiało się wydarzyć żeby żebym mówił o potencjalnym setupie. Jeśli on się wydarzy, zapraszam na Instagrama. Na pewno was o tym poinformuję, że uczestniczyłem w tym setupie. Natomiast na ten moment kończę nagrywanie. Bardzo miło było mi dzisiaj was tutaj gościć. Yyy, dziękuję wam bardzo za to, że na przykład ktoś z was rzeczywiście dooglądał ten materiał do tego momentu. Serdecznie prośba wtedy o yyy to, żeby y dał znać w komentarzu, bo jest mi wtedy niezwykle miło. Przypnę, polajkuję, dam serduszko m bądź odpowiem, jeśli ma wtedy taka osoba również jakieś pytanie. Zresztą jak wiecie, ja dosyć mocno staram się wasze komentarze i czytać, brać sobie do serca uwagi i tak dalej, i tak dalej. Trzymajcie się, bądźcie bezpieczni. Miłego tygodnia i widzimy się w następnych materiałach. Pozdro.

Przewijanie do góry