Mali giganci GPW i miliardy nie do wydania | "Rozmowy Spekulowane" [Recesja, Dług USA, Złoto]

Mali Giganci GPW i Miliardy Nie Do Wydania

Zapraszamy na najnowszy odcinek „Rozmów Spekulowanych” z CMC Markets, gdzie Łukasz Wardyn, Daniel Kostecki i Maciej Leściąż dyskutują o aktualnej sytuacji na rynkach finansowych.

Recesja w USA – czy jest nieunikniona? Eksperci analizują krzywą rentowności, historyczne trendy po cyklach podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz najnowsze dane z rynku pracy. Omawiają wpływ tych czynników na giełdę i banki.

Dług i konsumpcja w USA – rosnące zadłużenie na kartach kredytowych i wysokie oprocentowanie kredytów dla firm to kolejne sygnały ostrzegawcze. Czy amerykańscy konsumenci utrzymają poziom życia, finansując go długiem?

Limit zadłużenia USA – eksperci omawiają impas polityczny wokół podniesienia limitu zadłużenia i potencjalne konsekwencje braku porozumienia. Omawiają również wpływ tej sytuacji na dolara i giełdę.

Złoto – czy to dobry moment na inwestycje w złoto? Eksperci analizują wzrosty cen złota, raporty CFTC i zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych. Zastanawiają się, czy hossa na złocie dobiega końca.

Rupia indyjska – Rosja ma problem z miliardami rupii, których nie może wykorzystać. Eksperci omawiają ten problem i jego implikacje dla Rosji i globalnego systemu finansowego.

Wyniki spółek – sezon wyników w USA zaskakuje pozytywnie. Eksperci analizują wyniki spółek z różnych sektorów i zastanawiają się nad perspektywami na przyszłość.

Polskie spółki – małe spółki na GPW notują spektakularne wzrosty. Eksperci omawiają sukcesy takich spółek jak Sanex, Cognor, Signity i Mirbud.

Dodatkowo w odcinku:

  • Dyskusja o sytuacji na polskiej giełdzie
  • Analiza rynku złota i Bitcoina
  • Komentarz do słów Siergieja Ławrowa
  • Sukces Rakowa Częstochowa

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji!

Zobacz pełną transkrypcję filmu

[Muzyka] Dzień dobry witamy w kolejnym odcinku rozmów spekulowanych Ja nazywam się Maciej leściąż ze mną jest Łukasz warden Dzień dobry oraz Daniel Kostecki Dzień dobry witam cała nasza trójka siemcy Markets tradycyjnie jak w każdym odcinku zaczniemy od tego wątku najbardziej pesymistycznego czyli od czarnej melancholii Znowu nam wraca temat recesji w Stanach Zjednoczonych jak wskazuje krzywy rentowności i szanse na recesję w Stanach Zjednoczonych są w tym momencie największe od lat 80 no z jednej strony mamy zakończony cykl podwyżek przez Fed natomiast No musimy odnotować że takich podwyżek jakby miały miejsce w ostatnim czasie też od dawna nie mieliśmy od 5 punktów procentowych zostały stopy podniesione no i też patrząc historycznie praktycznie każdy cykl zakończenia podwyżek kończył się recesją więc Wszystkie znaki na niebie ziemi wskazują na to że ta recesja powinna być na wyjątek by w latach 90 jednorazowo no więc no oczywiście może być wyjątek i w kolejny w tym okresie teraz No ale jednak wszyscy dookoła wieszczą tą recesję mówić o niedawna ona cały czas nam się trochę w czasie przesuwa ale jednak nagrodniej będzie najprawdopodobniej będzie i tutaj trzeba by naprawdę liczyć na jakieś super wydarzenia żeby jej uniknąć tak mi się wydaje przynajmniej w tym na tę chwilę bo nawet po ostatnich danych w piątek z rynku pracy Znowu Euforia super dane feat pauza no to indeksy w górę Z quiz na tych małych amerykańskich bankach gdzie po parędziesiąt procent przecież ceny akcji zaczęły rosnąć wtedy w ogóle zastanawianie się nad banem w ogóle shortzela w Stanach Zjednoczonych też się pojawiło żeby nie dołować tych akcji i już teraz Na tych Na tych poziomach tak już nawet tak zaczęto to rozważać Natomiast ja tutaj też warto zwrócić uwagę że te dane wracają jeszcze na chwilę do tej recesji i tej sytuacji na rynku pracy bo też tak zazwyczaj było że najpierw tutaj Krzywa rentowności potem dodatnie realne stopy procentowe z którymi powoli mamy do czynienia w zależności od tego jaką miarę inflację przyjmiemy za tą właściwą to potem rynek pracy szedł w górę jeżeli chodzi o wzrost stopy bezrobocia a na razie bezrobocie nam do 3,4 spadło według tego sekretarialnie ale od początku roku każda z tych danych która jest publikowana jest potem rewidowana w dół i w ogóle na to nikt nie patrzy i to jest interesujące że rynek reaguje na te headliny pierwsze newsy a potem mamy jeszcze rewizję telewizję To nie jest tam o 3000 w dół tylko parędziesiąt tysięcy w dół i na to już jakoś tak nie zwraca się uwagi a to nam tylko pokazuje że właśnie ta sytuacja na rynku pracy ona niekoniecznie jest tak dobra jak się wydaje że jest i to będzie taki efekt jakby skumulowany tak Czyli nie wiem 30 tysięcy redukcja jednak danych w dół 40 tysięcy No i minie nam 10 miesięcy i nagle się okaże że pół miliona jest pracy gdzieś tam wcięło gdzie wcześniej Zakładano że jest o tyle Więcej więc wydaje mi się że to jest sytuacja na którą Też trzeba zwracać szczególnie uwagę No i mamy ten jeszcze element banków który się nie skończył on ciągle świetli ale do tego też za moment pewnie przejdziemy No to jak na tak wielkie prawdopodobieństwo recesji to i rynek ma dyskontować wszystko to powiem że słabo to dyskonuje nas od historycznego szczytu jest ile około 20% tak mniej więcej no to jest tak naprawdę nic bo takie 25% to indeksy po takiej wieloletniej chości już nie mówiąc o tym ostatnim stadium hossy to mogłyby sobie w ogóle skorygować dość naturalnie to by była zupełnie naturalna korekta nawet gdy rynki byłyby gdy w ogóle nie byłoby prawdopodobieństwa żadnego recesji więc jak na taką sytuację to bardzo spokojnie tutaj nie mamy przewidzianej dzisiaj rozmowy o sytuacji w Polsce natomiast taka refleksja mnie tutaj jest tak jakby jakoś natchnęło męskie jak powiedziałem to realnych dodatni stopa procentowych Stanach w zależności o tym jak staniflacja mierzona Gdzie w nasz nasza Rada Polityki Pieniężnej czystości też porównuje działania plany względem tego co się dzieje w Stanach A jaki tutaj mamy rozjazd pomiędzy tym co jest w Stanach gdzie tam już faktycznie jest może uzasadnione myślenie o tym że obniżać 100% A jakie jest U nas tutaj na dwa dni przed wartościach bezwzględnych działalność dokładnie tak porównujemy tak jak w Stanach Zjednoczonych się przyjmuje dwie miary tutaj my też jeszcze trzecią sobie przyjmujemy i zawsze można znaleźć argument faktycznie jesteśmy w tygodniu decyzyjnym też Rady Polityki Pieniężnej trzeba pamiętać że w Polsce jest opcja technicznej recesji również tak medialnie będzie można ją odtrąbić No ale na razie jakby odczuwalna wydaje się że nie jest żaden taki bardzo dotkliwy sposób natomiast też o tym się nie mówi o tym też jest prognozach Narodowego Banku Polskiego przy utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie że bezrobocie w Polsce też ma rosnąć tam do połowy 2024 i do końca 2024 testowa bezrobocia ma zdecydowanie pójść w górę Zresztą podobnie o tym się mówi w Stanach Zjednoczonych okolice 4,5% to nie byłoby nic nadzwyczajnego w tym momencie Także to sytuacja jakby dopiero może się zacząć pogarszać na pewnie i tak najciekawsze z konferencji NBP będzie kto przehulał 2 miliardy złotych na Future Zobaczymy czy się tego dowiemy Myślę że będzie na pewno w poetycki sposób wiele rzeczy odpowiedzialnych ale to chyba jednak nie ale możemy znowu ja wracam do tych wartości bezwzględnych wiem wszystko się wszystko się dobrze jeszcze wątku czarnej melancholii pozostając tutaj mamy informacje o bankach które raportują słabość popytu na kredyty dla firm a także też to jest taki sygnał powiązany z tą recesją i z tym z tym widmem które gdzieś tam wisi na Stanach Zjednoczonych to jest taka świeża świeża ankieta no i tutaj ewidentnie widać że jesteśmy przy poziomach gdzieś z 2009 roku jeżeli chodzi o ten odsetek banku właśnie raportujących pytanie było tak że Które banki ile banków raportuje silniejszy popyt na kredyty no i tutaj ten odsetek banków No jest jak widać na prawie -60%, także mało kto zaraportował że faktycznie jest większy ten popyt na kredyty także to nam pokazuje w jaki sposób Pewnie z czasem te warunki kredytowe będą się zacieśniać w Stanach Zjednoczonych i teraz 100% to jedno ale jakby perspektywa banku do udzielenia komuś pożyczki to drugie bo to przecież nie ma znaczenia jaka jest stopa procentowa aż tak bardzo jak sam fakt pożyczenia komuś pieniędzy czy to będą mnie 5%, 4%, czy 6% po tej różnicy nie będą duże wiadomo między 25%, No to jest już ogromna różnica ale tu będzie na 6% czy na 4%. i tutaj zaczyna się robić pewnego rodzaju zgrzyt i problem dla amerykańskiej jakby gospodarki jako takiej w całości dodam już też że dług na kartach kredytowych oprocentowanie tego długu przekroczyło 20%. już No bo to oczywiście mnożnikowo idzie do stołu procentowej zacznę tak jak w Polsce natomiast mamy też rekordy tego długu na kartach kredytowych czy z Amerykanów czyli Amerykanie jakby utrzymując swój stan jakby życia czy też poziom życia robią to tylko że ten kredyt to już nie jest 5%, tylko to już jest 20% i pytanie kiedy się też przewrócą i kiedy będą zmuszeni tego żeby obniżyć poziom swojego życia a jeśli to zrobią No to znowuż mniejsza konsumpcja a Ameryka bez konsumpcji to już nie ten sam kraj zawsze robili to na kredyt Tylko teraz przez te trudniejsze warunki przez wyższe ceny jeszcze dołożyli tego kredytu i A do tego jest właśnie drożej z jednej strony mają spiralę z drugiej strony większy ból i faktycznie w końcu ograniczenia A to co to co mówiłeś o właśnie o tym kredycie dla dla firm no to raz że jest po prostu nominalnie i relatywnie w stosunku do tego jak firmy przyzwyczaiły się przez ostatnie lata Jakie są te wartości samej stopy procentowe to już jest drogo Natomiast jeżeli banki nie będą chciały udzielać tych kredytów No to też te które będą chciały udzielić odpowiednią marżę sobie zwiększą więc tutaj no no problem jest spore jeszcze a tego konsumenta amerykańskiego to to chyba już mówiłem o tym kiedyś ale to właśnie pamiętam gdzieś tam w Stanach podczas drogi jakiś samochodem włączyłem Właśnie jedno jedno ze stacji radiowych i tam właśnie porady takie albo ludzie którzy Dzwonili z problemem w stylu mam 100 tysięcy dolarów albo mam 200 tysięcy dolarów kredytu na karcie kredytowej i ty jak ja mam z tego wyjść to mnóstwo tego było i to mnie wtedy zszokowało Po pierwsze to że jak jakie to były wartości właśnie 100 200 tysięcy dolarów na kartach kredytowych takie wartości No a druga kwestia chociaż w polskiej telewizji też są takie programy No kompletna taki brak brak pomysłu jak w ogóle z tego wyjść bo jedynym pomysłem jak z tego wyjść to był taki że z jednego kredytu po prostu w drugi w Polsce jeszcze się pojawiają to na mnie Ścigały reklamy Jeżeli masz taki sytuacje to zainwestuj bitcoina albo skryptowaluty i to jest zazwyczaj ta rada Niestety tych różnych szemranych tworów niekoniecznie z regulowanych i też o tym wielokrotnie wczoraj ale oni mówiliśmy ale to też jest odpowiedź ta Polska na na te problemy ale wiecie co jeżeli mamy takie stan zadłużenia amerykańskiego konsumenta od lat właściwie był wydawało się alarmujący zawsze to było Przynajmniej dla nas tutaj w Polsce czy nie mówiąc o Europie Zachodniej no to no to te poziomy były wręcz abstrakcyjne tego zadłużenia na kartach kredytowych A mimo tego no doszliśmy ze stopami procentowymi naprawdę relatywnie wysoko No jeżeli koszt ktoś ma na przykład obsługi swojego zadłużenia na karcie 20% i jeszcze nie ma tragedii No to znowu co ten rynek dyskontuje tutaj No naprawdę mnie to sprawia dlaczego taka beztroska cały czas jest No to może może ma renegację może może będzie miękkie lądowanie szybkie szybkie obniżki stóp procentowych które doprowadzą do jakiejś tam ulgi w jakiejś takiej stagnacji może dłużej zostaniemy ale nie będzie tragedii No bo to naprawdę jest zastanawiające przykład idzie z góry tutaj też w ramach czarnej melancholii mamy wątek związany z limitem zadłużenia w Stanach Zjednoczonych Dylan ostrzegała że te środki skończą się mogą się skończyć już na początku czerwca więc ta przepychanka cały czas trwa No oczywiście mieliśmy przed majówką jeszcze ten wątek limitu zadłużenia o tym że ten limit był podnoszony w przeszłości już wielokrotnie to kilkadziesiąt razy i to to nie jest nic nadzwyczajnego natomiast taki najpotężniejszy dotychczas zgrzyt miał miejsce na 12 lat temu w 2011 roku a politycznie sytuacja była podobna tak wtedy prezydentem był Barack Obama czyli demokrata tak jak jou baiden A z kolei Izba reprezentantów była Republikańska Czyli też był ten impas który wtedy No przepychali się przepychali i się nie przepchnęli ta lina pozostała cały czas na środku no i są obawy że teraz będzie to samo A jeżeli będzie to samo to będzie chaos absolutnie jak ostrzegają tutaj takie oczywiście trochę przesadzone sposób politycy po jednej i po drugiej stronie No tutaj faktycznie rynek jakby wierzę w to że będzie ten impas i wcześniej mógłbyś w sobie o tych spredach między 3 miesięcznymi jednomiesięcznymi bonami skarbowymi No teraz skoro już za miesiąc Ma zabraknąć pieniędzy nawet mniej no bo na początku czerwca to widać to po notowaniach jednomiesięcznych bonów których rentowność wzrosła niesamowicie już od początku maja do 5,61 setnych procent z okolic tam 4,5%, więc to jest mega duży ruch także inwestorzy wyprzedają ten krótkoterminowy dwóch bardzo szybko Natomiast co jeszcze dzisiaj podał routers routers podał oczywiście anonimowe źródła nie do końca być może potwierdzone że sama Janet jelen ma dzwonić do See you największych spółek w Stanach Zjednoczonych Czyli w sumie świata i tłumaczyć i ostrzegać Co to oznacza ten limit zadłużenia i to że nie będzie od razu szybkiej decyzji tylko że to będzie trwało I być może chodzi też o to że jak oni się przestraszą No to wiadomo kto sponsoruje partie polityczne będą naciskać na polityków żeby ci szybciutko przegłosowali ten limit zadłużenia także bardzo ciekawa sprawa jak sekretar skarbu dzwoni do seao spółek amerykańskich tłumacząc im jakie są zagrożenia z tego że nie padnie decyzja o tym żeby natychmiast podnieść ten limit No bo to też w interesie pani jelen no bo w końcu No ona tutaj stoi za finansowaniem USA ja już się wystraszyłem że będzie dzwoniła do radia mówiła że ma tyle i tyle zadłużenia nikt nie chce odebrać się odwracają od nas ale jeszcze z takich zupełnie na marginesie to aż jak teraz o tym mówię Wydawało mi się że może tak jest że mi się to śniło ale wydaje mi się że wczoraj widziałem jakiś sondaż gdzie pan Trump przekroczył w sondażach jest ma Lepszy wynik niż joeba w tym momencie Wydaje mi się że to wczoraj tak jak mówię jest to tak abstrakcyjne dla mnie że wydaje mi się że mi się to śniło ale wczoraj chyba był taki sondaż może sytuacja w tym momencie sprzyjać natomiast jeszcze wracając do do tematu z tego zadłużenia No to wszystko i tego tego impasu potencjalnego Ja mam wrażenie że w krótkim terminie to może sprzyjać tutaj nam warszawskiej giełdzie no bo jednak dolar przez to się mocno osłabia ten kapitał jednak szuka możliwości lokowania no więc no być może GPW przynajmniej w tym krótkim terminie biorąc odwagę to niedowartościowanie na tle innych rynków jest szansa że 20 wszystkie No Maluchy są są mocne i też o tym są jeszcze teraz dzisiaj powiemy ale to wątku optymistycznym ale pozostającym pesymistycznym póki co cały czas jesteśmy na tym nawet niepłaskowyżu ale tam po nizinach się cały czas jakiś podolinach przechadzamy no ale może to ta sytuacja niejako w krótkim terminie pomoże tak to byłoby pozytywne nie wiem czy w to wierzycie czy nie jeszcze jeszcze do mnie to nie dotarło jak to połączyć ale OK ale to połączmy sobie w takim razie jeszcze złoto bo wydaje się że to powinien być wątek patrząc znaczy Myślę że posiadacze złota Daliby ten wątek do różowych świateł różowych okularach natomiast my nie my tu mamy w czarnym melancholi ale mimo wszystko tak jest sielankowo się wydaje praktycznie można by pakować się w to złoto bo mamy przecież ponad 10% wzrosty w ciągu tych 5 miesięcy tego roku wydaje się że wszyscy się na to złoto rzucają zresztą nawet recesja tak mówimy o tej recesji i z wszystkich stron nie jest odmieniane wszystkie przypadki A to jest sytuacja kiedy złoto zyskuje więc też widać że inwestorzy indywidualni w to złoto się też pakowali ale jednak z ostatniego raportu VT który publikuje komisja sift wynika że jest przewaga pozycji długich na krótkimi o 200 tysięcy kontra a w 2020 roku tak Czyli już przed tymi wszystkimi wzrostami ta przewaga wynosiła 350 tysięcy Czyli co to pokazuje nam że mamy zrosty to dzisiaj w komentarzu porannym to to pisałeś on jest dostępne na naszej stronie w Pulsie rynku też na naszym na naszej platformie transakcyjnej także zachęcamy do wejścia do doczytania szczegółów natomiast wskazuje to że mamy wzrosty cen a instytucjonalnie inwestorzy jednak ograniczają zaangażowanie w to złoto No właśnie i to jest zastanawiające i to bardzo mocno zastanawiające mówimy Oczywiście o rynku kontraktów terminowych w Stanach Zjednoczonych jako próbce dla całego rynku i to jest pierwsze założenie No ja jestem generalnie fanem raportów komisji safetyce od wielu wielu lat je śledzę jeżeli pojawi się taka dywergencja czyli Rozbieżność między ceną gdzie cena ustanawia nowe szczyty jak to miał w przypadku miejsce złota oczywiście w nocy na małej płynności i tak dalej no ale to już nie chodzi o ten szczyt akurat ten dokładnie nie tylko o tendencję właśnie wzrostową przy jednocześnie spadkowej tendencji dla pozycji długich netto która trwa 3 lata nawet nie 3 miesiące a trzy lata to jest to potężny sygnał ostrzegawczy że coś na tym rynku jest nie do końca tak Czyli nie mówimy tutaj o tym że nie wiem pojutrze nagle będzie minus 15 na złocie tylko mówimy o tym żeby się zastanowić czy aby na pewno wszystkie czynniki idą w jednej linii i czy nie ma jakichś haczyków w tym podejściu że Złoto jest teraz tutaj receptą na wszystko bo to jest taki jeden wielki sygnał ostrzegawczy że wraz z tą hossą na złocie No nie ma jakby zaangażowania dużych inwestorów poprzez rynek futures w dalsze wzrosty cen tego kruszcu a jeżeli taka dywergencja się pojawia to nie można jej bagatelizować A dodatkowo No wygląda na to że też od 2015 roku mamy trwający cały czas Impuls na złocie No i niewykluczone że ten Impuls po prostu gdzieś sobie pomału może dobiegać końca może 2-150 może 2 200 jeszcze zahaczymy ale że to generalnie No nie jest powiedzmy wybicie szczytu I tam kolejne dziesiątki procent w górę tylko bardziej wybicie szczytu I być może nawet większy zwrot dlatego jesteśmy w czarnej melancholii tak krótkoterminowo też ostatnio złoto względnie podobnie chodziło jak Bitcoin i też też mówiliśmy o tym że ten poziom 3031 tysięcy to jest właśnie taki ostatni już ostatni już opór ale jednocześnie bardzo ważnym na razie Bitcoin odbił się też od tego poziomu idzie w stronę gdzieś 27 tysięcy jakby to 27 tysięcy udało się przebić No to szybko możemy półkę przynajmniej 3000 niżej się znaleźć a ostatnio było tak że i złoto właśnie i Bitcoin podobnie się zachowywały więc no coś jest euro Zawsze z takim pewnym opóźnieniem reagowało złoto niedawno było to chyba nawet historyczne szczyty osiągnęło tak przynajmniej na chwilę na srebro jednak jest tutaj spory spory tego dystans więc tutaj może nastąpić to co potencjalnie oczywiście to co się działo często czy jest ta reakcja srebra z opóźnieniem co z kolei byłoby pozytywny choćby dla naszego kghm-u tak Szukając tutaj natomiast no też może Tak nawet Podsumowując a propos tego złota To co od wielu lat się dzieje Ja bym właściwie powiedział mimo wszystko nie dzieje się na rynku złota No bo tyle różnych argumentów i konfiguracji argumentów pozytywnych dla złota które były przez ostatnie lata w różne sposób można było to sobie dopasować one zadziałały tak że złoto można powiedzieć utrzymało wysokie poziome tak suma sum bardzo wysokie poziomy historyczne ale nie weszło w jakąś taką naprawdę agresywną hossę no pomimo tych wszystkich czynników najpierw właśnie niskie stopy które miały pomagać później potencjał inflacji później ta inflacja wysokie stopy wojna w międzyczasie jeszcze jeszcze przed wojną też różnego rodzaju niepewności geopolityczne masę masy tego wszystkiego było No może to zadziałało ale zadziałało do dla złota także utrzymuje się po prostu na wysokich poziomach ale jakiś tutaj rewelacyjne hossy No to nie ma no może Przejdźmy sobie do mądry głów do kolejnego wątku mądry głowach często cytujemy ludzi zarówno mądrych jak i tych niemądrych tak spokojnych szalonych złych dobrych więc tutaj w tym momencie będziemy cytować sergieł ławrowa więc każdy może sobie do tej kategorii go przypisać do tego że możemy mówić w wartościach bezwzględnych może dokładnie Możemy zmiany każdy sobie przypisze gdzie chce Do której kategorii Natomiast pod nie będziemy zmieniać nazwy naszego wątku którego się trzymamy od samego początku Natomiast w ramach konferencji prasowych która się odbyła w goła czy w Indiach Sergiej ławrow powiedział że on jest w ogóle do problemu walut tak no bo jak wiadomo gdy zostały wprowadzone sankcje No Rosja miała problem tutaj jeżeli chodzi o wymianę handlową zgodziła się na to żeby dostawcy od odbiorcy towarów mogli płacić swojej walutach No między innymi tutaj Indie płaciły w rupiach indyjskich No i teraz się okazuje że Rosja ma konkretny problem dlatego że ma tych rupii o miliardy nie ma co z nimi robić no i w związku z tym właśnie taki cytat z Sergiej ławrowa to wielki problem bo nie możemy tych środków wykorzystać musimy je przetransferować do innej waluty I teraz ten temat dyskutujemy natomiast jak to zrobią i co z tym zrobią No to już jest poważny problem Rosji ciekawe ciekawe wątek jak się tutaj w ogóle dziwię że paru tutaj w cytacie że Rosjanie mówią że mają jakiś problem mamy problem to jest bardzo zaskakujące w tym momencie no ale nie ma się co dziwić No bo faktycznie ten Handel z Indiami zdecydowanie Dzięki zakupom oczywiście przez Indie rosyjskiej ropy No bo gdzieś ta ropa musiała popłynąć się bardzo mocno rozwinął ale najciekawsze tak jak popatrzyłem później na całą rupie No to te rób ja no to nie jest jakaś niestety mocarna waluta tylko waluta która leci przez parędziesiąt lat na łeb na szyję i teraz Rosjanie się obłowią w Rupie którą będą musieli być może kiedyś wymienić jak im się to uda za jakiś czas pewnie się uda za jakiś czas na euro czy na dolary No to po jakich kursach jeszcze które tutaj po kursie samej rupiny nie wyglądają dobrze także no A wiesz co pomyślałem z tym że mają problem ale jak to zostanie potem w mediach przedstawione że Rosja ma wielki problem ma za dużo pieniędzy zupełnie w ten sposób nie za dużo środków mam miliardy z którymi nie ma co robić i tak dalej wszystko da się w jakiś sposób przedstawić może będą rozdawać te rupie wycieczki robić jakieś wczasy w obywatelom sponsorować w Goa też tam ładnie jest ładne plaże na pewno te dane nie są publikowane przedstawiają naszą z opublikowane nie wiem czy są przedstawiane w mediach publicznych ale według danych Ministerstwa handlu i przemysłu eksports Indii do Rosji skurczył się o 11,6% do 2,8 miliarda dolarów w pierwszych 11 miesiącach roku finansowego 2023 mamy eksport który się kurczy a w tym czasie import wzrósł pięciokrotnie więc tutaj widać Jaki jest kierunek No i to pokazuje że te de sankcje w jakiś sposób Jednak działają czyli to co chciały kraje Zachodnie osiągnąć no choćby po tych danych widać że że osiągnęły ale chyba też niespecjalnie natomiast nie widzimy żeby przynajmniej w parametrach tamtej gospodarki żeby akurat ta tania ropa jakoś bardzo Znaczy no wiadomo że ona sprzyja tak że lepiej się prowadzi biznes ale jakieś rewolucji nie ma Jeżeli chodzi o właśnie indyjską gospodarkę no nie nie widać tego natomiast dla Rosji nowość to co Daniel ty powiedziałeś Nie dość Kupują za rupie które rupia spada i traci na wartości Czy to jest takie podwójne podwójne uderzenie a przypomnijmy że ta wartość kiedy te sankcje tutaj nie nie grają roli można tą wymianę handlową dokonywać dotyczą poziomu 60 dolarów No teraz no ta ropa do tych 60 dolarów ma już można powiedzieć mogłabym mieć niewiele tak czyli mimo wszystko prawdopodobnie w Indiach kupują ją może i taniej jeszcze nie z kątem prawda nie wiemy z jakim natomiast na pewno sam fakt że tutaj jest to i Chiny i Indie właśnie na pewno spore promocje mają na rosyjską ropę naftową a świat Jakoś w rupiach nie chce handlować Może to byłby pomysł dla Orlenu żeby pewnie bardziej właśnie w juanach nie to też pokazuje że jednak przez sankcje Stany Zjednoczone odcięły sobie jakiś jakąś cząstkę globalnego rynku No bo Rosja to nie jest jakiś potentat No ale jakby nie było istotny gracz No i odcięły sobie możliwość obrotu czyli ten dolar też przez tą sytuację w Rosji No na pewno nie zyskał tylko w długim terminie po prostu stracił odbiorców No bo oni muszą szukać Juana rupi pewnie innych jeszcze innych jeszcze Wald więc to myślę że dla Stanów Zjednoczonych akurat też nie jest to dobra sytuacja no też trudno żeby finansowanie długu amerykańskiego na przykład w tym momencie było z Rosji w jakiejkolwiek postaci Nie no to to też są ważne ważne elementy też A propos dedolaryzacji Juana to mówiliśmy sobie o tym w poprzednim odcinku Potem kilka dni później A właśnie pojawił się na bluebergu wykres pokazujący że Juan przeskoczył dolara w transakcjach międzynarodowych z Chinami więc tutaj już ten Flip taki jednej waluty na drugą się pojawił gdzie jeszcze w 2017 roku Prawie 80% stanowił dolar udziału w tych transakcjach teraz już mniej niż 50 także szybko poszło w 5 lat a co to jeszcze de do dolaryzacji to też w Social mediach dostępna jest nagranie kilkunastolatki która zadaje warnowi buffetowi na co dorocznym spotkaniu z akcenariuszami pytanie Właśnie o to czy dolar straci status waluty rezerwowej co ciekawe to ona bodajże ma 13 lat jest już po raz szósty na spotkaniach scenariuszu Halloween jak akcjonariusz Ciekawe kiedy u nas będzie można mieć akcję jakikolwiek spółki nie mając 18 lat w ogóle ilu 13 latków będziesz w stanie powiedzieć co to jest w ogóle waluta mądre pytanie obserwatorzy chwalili nastolatkę za właśnie takie podejście to faktycznie mądra mądra głowa Może za jakiś czas będziemy mogli o niej mówić jako tej Następczyni Urana bufeta zmienimy sobie może wątek na kulturę ma niejednokrotnie w ramach Kultury mówiliśmy o sporcie No i teraz też mówimy omówimy o sporcie ja osobiście ekspertem od piłki nożnej nie jestem to od razu się przyznaję w tej kwestii jestem noga ale warto powiedzieć wspomnieć o Krakowie Częstochowa który no sposób zasłużony został zapewnił sobie tytuł mistrza polski i ja tutaj mam też taką refleksję bo ja pamiętam jakby nie śledzę Tak więc ta piłka nożna to na poziomie ligowym No to jakoś nie jest przeze mnie obserwowana Ja ten Raków Częstochowa kojarzę jeszcze ten zespół sprzed lat kiedy grał w drugiej widzę w ogóle nie wiedziałem że aż tak się wspiął dopiero No teraz w ramach też tych informacji które się pojawiały w mediach dopiero doczytałem tak jak tutaj te ostatnie 7 lat kiedy przejął je został Marek patrząc trenerem i doprowadził najpierw z drugiej ligi do pierwszej potem do ekstraklasy No i potem jeszcze w międzyczasie pojawił się dwa miecze 100 wicemistrzostwa polski Potem dwa kredy puchary i dwa superpuchary Polski także takie faktycznie pasmo sukcesów ja właśnie jeszcze tak wracając do samego rakołu ja kojarzę nawet przed lat sam ten stadion który to tak dla mnie No to był taki zespół właśnie bardziej No nie chcę obrażyć tutaj fanów Rakowo natomiast takie sprawy dla mnie wrażenie takiego właśnie trzecioligowego niewielkiego ze spoliku tak jak gdzieś tam wtedy widząc ten niemalże Osiedlowy stadion Teraz to się też wszystko pozmieniało z tego co się orientuję to już tam powstał nowy stadion ale no mimo wszystko było to spore zaskoczenie No i gigantyczny sukces ale jako że my nie o sporcie mamy tutaj o finansach my o spółkach No to można by się tutaj odwołać do naszych lokalnych sukcesów ale też może poszukać jakiś takich światowych maluchów którzy stali się gigantami w tak krótkim czasie takie jednorożca amerykańskie polskie również no to chyba spółki w Polsce to z branży albo gamingowej albo fotowoltaika i pokrewne prawda w ostatnim czasie tutaj sobie zrobiliśmy takie zestawienie bo o tym też będzie w dalszej części programu Top spółek z wilk 80 właśnie skoro mówimy o jakichś takich maluchach które pną się mocno w górę no to trzyletnie stopy zwrotu czyli od pamiętnego roku 2020 kto tutaj w 3 lata najwięcej zaszalał no i w zasadzie mamy spółkę na pierwszym miejscu o której mówiliśmy też ostatnio a propos pomp fotowoltaiki i tak dalej spółka Sanex która wzrosła o niemalże w 3 lata 1000% na polskiej giełdzie ze zwykłą 80 także niesamowity wyniki w ogóle co jest ciekawe zestawieniu to tutaj mam nawet Top 4 tu mamy 733 800 207 857 968% to po zwrotów 3 lata i spółki każda z innej w ogóle bajki mamy Sanex fotowoltaikę pompy cognor który jest hutniczy mamy signity które jest informatyczne i mamy mirbud który jest budowlany to w ogóle niesamowity przekrój podobnych stóp zwrotu i w ogóle kosmicznie różnych branż to pokazuje tak jak był Gaming No to CDR ciągnął Ale to były też inne spółki z bardzo solidnymi wzrostami już nie mówiąc o tym co się na New conneccie działo ile ile było tych debiutów i tak dalej jak i jakie te debiuty były w momencie gdy było dobrze no to tutaj jednak widać że to są te spółki wybitne z różnych branż nie ma jakiejś jednej konkretnej branży to są po prostu wybitne spółki No dobrze że takie są natomiast no jednak w Stanach Zjednoczonych ten rynek wewnętrzny który jest który jest pierwszym poligonem do testowania działalności takiej spółki zanim ona w ogóle globalnie zacznie działać no Tamten jest gigantyczny rynek wewnętrzny więc to łatwo sobie wyobrazić jak tam takie maluchy właśnie mogą się rozwijać a jak A jak to jest u nas No ale to i tak jest imponujące No to prawda No nie też nie mamy w Polsce znaczy tutaj trzeba żeby szukać okazji No bo teraz no widzimy No najłatwiej też sobie to zaokrąglić do swingu z kategorować natomiast no duża część tych spółek te 3 lata temu jeszcze nie była tak no to 3000 procentowym wzroście wartości No po prostu tam tego indeksu zostały dołączone no i tutaj chyba teraz takiej okazji to też największe szanse na tysiąc procentowe wzrosty są chyba na New conneccie Gdzie znowu jest też to ryzyko gigantyczne i pytanie czy tam szukać inna sprawa wejść łatwo czasem wyjść trudniej z takich inwestycji samemu sobie kursu nie podbicie można sobie samym dokładnie widełki się nie wbić samemu sobie jedną jednym zleceniem No więc jednak te Stany Zjednoczone na to zupełnie inna bajka pod tym kątem No Daleko nam jeszcze też do tego ale Gratulujemy też tych spółek którzy wytrzymali te do wzrosty dokładnie No tutaj to tysiąc procent 3 lata To myślę że zadowalająca stopa stopa zwrotu przy ostatnim odcinku mieliśmy dobrą bardzo sugestię dziękujemy za komentarz żeby się zabrać za zegarki i żeby zbadać ten rynek no zbadamy i przy okazji Kultury wrócimy do tematu a to myślałem że już powie że zbadałeś i właśnie chciałem to jest złożone złożony temat czy nasza na pewno Wiedza to się często sprawdza tego że mamy w reżyserce osoby która wskazuje że się nie znamy na zegarkach i przedłużamy za bardzo poszczególne wątki więc żeby nie przedłużać kolejnego wątku Przejdźmy sobie do tego optymistycznego no bo jednak w tym wszystkim co się teraz dzieje mamy sporo optymizmu z jednej strony mówimy o recesji A tej recesji nie widać to jak świetnie określiłeś rynek średnio to dyskonuje nie idzie mu to dyskontowania tego co nas potencjalnie czeka my mamy sezon wyników też No już jesteśmy za półmetkiem blisko końca sezonu wyników w Stanach Zjednoczonych No i już Można pokusić się statystyki się okazuje że mamy najlepszy sezon wyników od nie tyle wyników nie same wyniki ale faktycznie wynik względem oczekiwanych tego co jakie było oczekiwania i mamy najlepsze właśnie te różnice tata rozpiętość jest od czwartego kwartału 2021 roku rozbieżność słowa mi zabrakło więc to jest to jakaś forma optymizmu pomimo wszystko te wyniki nie są super ale oczekiwania były dużo gorsze to oczekiwania jak obserwowaliśmy przez ostatnie już teraz więcej niż 4 miesiące jednak bardzo spadały to też to też widzieliśmy od końca ubiegłego roku właściwie to był konkretny zjazd No już wcześniej Każdy podczas każdej publikacji danych wszyscy prezesi wypowiadali No tak teraz jeszcze mamy takie wyniki ale czeka nas recesja tak no tutaj w zasadzie jak to porównywałem w komentarzach do tego że to będzie taka zima w Europie to znaczy szykujemy się na mrozy a nie będzie tak zimno jak się spodziewaliśmy że będzie Czyli będzie chłodno ale bez przesady i tak samo jest tutaj miało być tragicznie nie jest tragicznie ale też No jakby nominalnie nie jest super Natomiast jest lepiej niż zakładaliśmy więc to jest porównywalne ten sezon wyników właśnie do do zimy w Europie i do wzrostu gospodarczego że też miała być recesja którą potem Odwołano na 423 spółki 3 przejść na razie pobiło pobiło nam konsensusy rynkowe z czego na razie najlepiej sobie według tych danych poradziły spółki z sektora Consumer Staples A najgorzej z sektora Real States która Nieruchomości więc to też nam jakby pokazuje Gdzie znowu jest jakiś problem ale do tego może teraz nie przechodźmy w tym wątku Natomiast w tym wątku mamy to że właśnie te wyniki są generalnie bardzo dobre w relacji do konsensusów i co więcej prognozy epsów zysków na akcję według s&p Global w zasadzie no mają dalej rosnąć więc skąd te niedźwiedzie których też tak mnóstwo jest w Social mediach biorą energię na te krachy jeżeli na razie przynajmniej według tych informacji no żadnego krachu na horyzoncie w wynikach spółek to nie widać ja jeszcze mamy bigtechę przecież który nam ciągnął tak naprawdę w dużej mierzenie zaskoczenie w ubiegłym tygodniu a wszystkie i Microsoft Czyli wcześniej Wszyscy tak naprawdę z tych Gigantów bigtechowych publikują bardzo dobre wyniki no i też są dobre oczekiwania tutaj mają wkraczamy znowu w te sektory teraz powiązane z sztucznym inteligencją to napędza dużej mierze te spółki technologiczne Czyli tak naprawdę one sobie radzą w każdej sytuacji gospodarczej będzie recesja też przez nią mogą przejść obronną ręką takie są już w tym momencie oczekiwania dużej części rynku inwestorów którzy są w tym powiązani można powiedzieć że musi naprawdę tutaj nam wyskoczyć jakieś zjawisko zdarzenie totalnie nieprzewidywalne żeby ten rynek załamać i wywrócić do góry nogami nie wiem z małej recesji O ile w ogóle jakaś będzie przechodzimy do jakiejś dużej ze spadku inflacji do celu przechodzimy do deflacji to są tego typu wydarzenia które by musiały się pojawić żeby ten rynek do góry nogami wywrócić No bo na razie tutaj ku temu podstaw solidnych na takie mocnego Niedźwiedzia to No to nie widać no i ta efektywność jest szansa że będzie rosła czyli wyniki przynajmniej te netto będą w stanie się utrzymywać słyszeliśmy to chyba vibm-ie była wypowiedź właśnie prezesa i Jak szokująco wysoki był poziom kadry którą on uważa że w następnych latach chyba to było 30%, że jest że będą w stanie przez właśnie różnego rodzaju sztuczną inteligencję zastąpić więc no jakkolwiek by to było dla konsumenta dla poczucia konsumenta i też dla bogactwa konsumenta dobre w długim terminie No tak w takim krótkim terminie to cały czas uważam że że rynek ma prawo właśnie pod to grać bo bo to jest temat jest a jeszcze tylko taka krótka dygresja jeżeli chodzi o wyniki w Stanach to uważam że w Polsce Generalnie też były bardzo dobre wyniki na naszej giełdzie i to nie tylko jeżeli chodzi o właśnie w stosunku do oczekiwań rynkowych ale też też nominalnie no sporo spod niezłe wyniki podało A ty z tym jeszcze z tymi miejscami pracy które będzie zawierała sztucznej inteligencja jak tutaj mamy zgrzyt No bo z jednej strony mówimy o tym że zniknie z rynku kilka milionów miejsc pracy czyli to będzie wpływało na zamożność obywateli na konsumentów produktów które produkują ci Giganci z kolei ci Giganci będą mieli mocno ograniczone koszty przez to że nie będę musieli zatrudniać No i gdzieś tutaj to wszystko będzie musiało znaleźć swój balans tak no i pytanie Na co powstały inwestorzy na to że te koszty będą tak mocno cięte czyli na to że ta konsumpcja jednak poprzez to spadnie moja właśnie wersja jest bardziej taka że oczywiście tak jak przyzwyczajeni do wzrostów i właśnie że lepiej się pewniej się zarabiało przez ostatnie naście lat na optymizmie najpierw na to postawią A jak to ostatni rynek nas przyzwyczaił do tego dopiero później będziemy martwić co z tym co z tego wyjdzie coś w tym jest No jeszcze z ciągnąc wątek z wyników No mamy w tym tygodniu kolejne 30 dwie spółki no trzy już wczoraj opublikowały tam mieliśmy między innymi PayPala i lucid czyli producenta samochodów elektronicznych natomiast jeszcze przed nami No między innymi What Disney tutaj Mieliśmy w ostatnim programie wątek Walta Disneya No to jest gigant wchodzi w skład indeksu dow Jones ale może to już nie być tak kolorowo jeżeli chodzi o to spółkę o te wyniki także tutaj może być kolejnym wątku kulturalnym pewnie poruszymy może zrobimy taki miks właśnie streamingu i będziemy jeszcze porównywać Jak to jak to wygląda wszystkie spółki związane w jaki sposób z kulturą z drugiej strony właśnie wtedy zastanowić te osoby o których też wspominaliśmy że dwie tury zwolnień były w Disneyu czy potem chodzą do kina na filmy Disneya No tak czy jeszcze koniec ale już w ogóle mniej osób chodzi do kina więc myślę że z tych najnowszych newsów był strajk scenarzystów w Stanach Zjednoczonych bo właśnie mają bardzo niskie gaże i też się właśnie też się boją że tak że dokładnie że w Stanach już nawet tam widziałem jakiś Live Show gdzie był wstępnie jak na zasadzie ten program został stworzony w 100% przez ludzi nie wspomagaliśmy sztuczną inteligencją także takie rzeczy już tam też się dzieją to tak jak u nas No my jeszcze nie my się trzymamy twardo Nie oddamy się sztucznej inteligencji No ale już skoro poruszyłeś i Łukasz wątek polskich spółek No to tak jak mówisz No jest dobrze w ostatnim odcinku na samo zakończenie wróżyliśmy że najpierw nie w kolejnym będziemy mogli mówić o swigu jako spółce z ATH No i faktycznie mamy ATH na svik 80 totalitarne najwyżej w historii czyli maluchy dalej mają się dobrze 30 tysięcy zostało naruszone także trzymamy kciuki za te najmniejsze spółki No i cóż no tutaj chyba duża część inwestorów liczy na polskim parkiecie że to będzie jak skrypto na zasadzie altcoiny poszły czyli te najmniejsze a potem pójdą średniaki i pójdą największe No i tak czekają aż ten WIG20 chociaż cokolwiek wyrówna tam chociaż w jednej czwartej wzrostów ze zwigło 80 z ostatniego czasu No może się kiedyś doczekamy również i hossy na tych największych Albo chociaż do tych zachodnich indeksów ale w porównaniu do mniejszych No to i dalej jest głęboko w tyle trzymamy się tych maluchów ale też średniaki też radzą sobie dobrze bo na Anglii też cały czas sytuację jest dobra No oby tutaj się sytuacja taka jak na tych spółkach które mieliśmy w ramach wątku kulturalnego czyli 1000 procentowe stopy zwrotu No i myślę że to jest ten Akcent pozytywny Staram się zawsze w sposób radosny kończyć nasze programy więc tutaj stawiamy kropkę Bardzo dziękujemy za dzisiejszy odcinek do zobaczenia w przyszłym tygodniu

Przewijanie do góry