PPK, bitcoin po 30k USD, sezon wyników na Wall Street i pozytywne afirmacje! | "Rozmowy Spekulowane" [PPK, inflacja, wyniki spółek]

PPK: Sukces czy porażka?

Zapraszamy na najnowszy odcinek „Rozmów Spekulowanych” z CMC Markets, gdzie Łukasz Wardyński i Daniel Kostecki omawiają bieżące wydarzenia rynkowe i ich wpływ na inwestorów.

Eksperci analizują Pracownicze Plany Kapitałowe, zastanawiając się nad przyczynami niskiego zainteresowania Polaków tym programem. Omawiają czynniki takie jak inflacja, wzrost kosztów kredytów oraz obawy związane z polskim rynkiem kapitałowym. Zastanawiają się, czy konstrukcja PPK jest wystarczająco atrakcyjna i co mogłoby zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę.

Sezon wyników na Wall Street

W kontekście zbliżającego się sezonu wyników spółek amerykańskich, dyskusja skupia się na odpływach z depozytów bankowych, zacieśnianiu warunków udzielania kredytów oraz potencjalnym wpływie tych czynników na gospodarkę. Omawiają również indeks wyprzedzający US Conference Board Leading Economic Index i jego korelację z EPS dla S&P 500.

Bitcoin po 30 000 USD

W odcinku poruszony zostaje temat bitcoina, który ponownie przekroczył poziom 30 000 USD. Eksperci analizują cykle rynkowe i zastanawiają się nad potencjalnymi scenariuszami dla ceny bitcoina w kontekście zbliżającego się halvingu.

Inflacja i polityka monetarna

Rozmowa obejmuje prognozy inflacyjne dla Stanów Zjednoczonych oraz Chin, a także politykę monetarną Fed. Omawiają oni również wpływ dezinflacji na różne gospodarki i potencjalne wyzwania dla banków centralnych.

Afirmacje i rozwój osobisty

W nietypowym wątku, eksperci poruszają temat afirmacji i rozwoju osobistego, zastanawiając się nad skutecznością tych metod w kontekście finansów i inwestycji.

  • Kluczowe tematy: PPK, Bitcoin, inflacja, sezon wyników, Wall Street, afirmacje
  • Eksperci: Łukasz Wardyński, Daniel Kostecki
  • Partner: CMC Markets
Zobacz pełną transkrypcję filmu

[Muzyka] Dzień dobry witamy państwa bardzo serdecznie dziś ponownie w okrojonym składzie wcześniej nie było mnie teraz miała Maćka ale jest Łukasz wardyński Market Dzień dobry No i ja Daniel Kostecki także też się z państwem Witam No więc dziś taka rozmowa powiedzmy o ważnych kwestiach rynkowych ale no troszkę może i Politycznych może troszkę o przekazie marketingowym do społeczeństwa no i może o tym co poszło nie tak albo Co zrobić żeby było lepiej bo pomówimy sobie na starcie w Czarnej melancholii o Pracowniczych planach kapitałowych w Czarnej a wrzuciłeś to do czarnej melacholi czyli de facto już narzucasz narrację No że chyba miało być lepiej no wyszło jak zawsze i dlatego to chyba no tutaj sukcesu jakiegoś odtrąbić nie można dzisiaj więc może się zastanowimy co tutaj poszło nie tak my ekspertami Co prawda nie jesteśmy od tego ale jesteśmy jakby tej potencjalnymi uczestnikami beneficjentami może może i beneficjentami No ale też i osobami które jakby z racji również branży gdzie chodzi przecież o pieniądze finalnie chodzi o pieniądze no to dlaczego Polacy tak bardzo nie chcą w tym uczestniczyć jakby tutaj pomysłodawca tego programu oczekiwał a także tutaj mamy wyniki zapisów w bankach banki Oczywiście mają też swoje pracownicze plany Emerytalne więc to też jest jakby inna działka natomiast statystyki No nie są wciąż najlepsze i temat się pojawił też odnośnie autozapisu No tak ale to znaczy dla mnie pierwsza kwestia to jest taka ja akurat jestem zwolennikiem tego typu tego typu oszczędzania oczy odkładania Może szczególnie w polskim społeczeństwie które właśnie nie jest w ogóle zdyscyplinowanej jeżeli chodzi o próby podejmowania jakichś prób zabezpieczenia na emeryturę więc ja jestem zwolennikiem tego i uważam że tak ta konstrukcja jest relatywnie generalnie atrakcyjna no może to za dużo trochę słowo ale jest OK tak ta konstrukcja natomiast no zaskoczył te w momencie gdy przypomina się o istnieniu tego ppk uczestnikom no to oni bardziej są wtedy chętni wypłacić środki I z jednej strony no to jest właściwie za przepaszczenie całej idei wtedy dla takiej osoby bo przecież ona też ponosi konsekwencje w związku z podatkiem i tak dalej i tak dalej no i też nie oszczędza na to emeryturę w ten sposób Obawiam się czy to nie jest też moment taki właśnie Czy to czy to nie jest efekt tej wysokiej właśnie inflacji rosnących kosztów kredytu inflacji i po prostu potrzeby utrzymania statusu na finansowego na tym samym poziomie No a tu są środki które można wziąć i wydać tak No tutaj też pojawił się opinie że tak mniej więcej do średniej krajowej jednak wspinanie tych budżetów domowych może być bardzo trudne przy wzroście też rat kredytów gdzie te nawet i 100 zł miesięcznie ma znaczenie dla budżetu domowego i dlatego też to może być ten czas który No nie sprzyja temu tematowi ale jak czytam tej Pierwsze zdanie w biznesie że w marcu 8 milionów Polaków zostało zapisanych od górną decyzją do rządowego programu to już te parę słów powoduje że ja na przykład z takim programem to za bardzo nie chcę mieć do czynienia że ktoś odgórnie mnie zapisuje A ja muszę mówić że ja dziękuję No bo jak coś jest fajne no to wystarczy tylko wyedukować powiedzieć dlaczego jest fajne A jak jeszcze czytam że państwo mi dopłaca nie państwo tylko tym Łukaszu tam kolega operator mi dopłaca za swoich podatków więc mnie to tak trochę mierdzi jak słyszę o czymś takim a zaczęło się przede wszystkim od tych statystyk które też myślę że branża nie zostawiła tutaj suchej nitki gdzie przedstawiano przecież te znakomite statystyki zysków z ppk typu ja mam na rachunku na przykład maklerskim 10 000 zł Moja ciocia bo jest dobrą kobietą przesyła mi drugie 10 Ja wrzucam na swój rachunek mam 20 i ja mówię że ja zarobiłem w 100%. tak to było przedstawiane to było dosyć dziwne znaczy wynik Generalnie to są gorsze niż gdyby te środki w obligacje przy oba znacznie znacznie znacznie gorsze one są tylko dlatego Powiedzmy że tożsame z tym Gdyby to właśnie na jakieś bezpieczne aktywach z uwagi na właśnie tą konstrukcję czyli wpłatę z własnych środków i pracodawcy i tylko dlatego w tym momencie przynajmniej No ale może jesteśmy przed wielką hosso natomiast no tylko dlatego faktycznie te wyniki są w miarę zbieżne od bezpiecznego lokowania No właśnie tutaj też biznes insider próbuje to wylistować w jaki sposób jesteśmy w stanie zarobić i przy jakich kwotach wynagrodzenia brutto ile potrąca się z wypłaty czyli ile mniej Mamy do dyspozycji ile trafia do ppk i jak jest wynik tego net No ale też warto w tym kontekście powiedzieć o tym że te pieniądze mają trafiać i trafiają do funduszy zdefiniowanej daty czyli No wiemy ile komu zostało do emerytury mniej więcej więc tam są te różne fundusze porobione no i ten fundusz w zależności od tego ile nam tych lat do emerytury zostało tak nam tymi środkami dysponuje że część idzie jest bezpieczna obligacje część w akcji te proporcje się zmieniają w zależności od tego ile do tej emerytury mamy czym dłuższy wiek tym bardziej ryzykowne te inwestycje z czasem coraz mniej ryzykowne No i to chyba dochodzimy do setna sprawy czyli polskiego rynku kapitałowego wyników polskiej giełdy bo założenie tego programu jest takie dosyć w polskich warunkach specyficzne No bo zakłada że wszystko będzie rosło A my mamy non stop trend horyzontalny no właśnie a inflacja nie ma trendu horyzontalnego i tutaj Może to też jest jakby taka kwestia że Polacy to może nie do końca wierzą że ta giełda nasza to jest w stanie się na tyle dźwignąć typu nie wiem Stany Zjednoczone że po prostu tych pieniędzy to nie zobaczą a stracą przez ten czas na pewno nie mają dobrego doświadczenia no bo no bo skąd no indeksy nasze rysują takie trendy jakie rysują więc nie może być dobrego doświadczenia zawsze jest też niestety ta niepewność u nas w związku z doświadczeniami złymi z OFE jakkolwiek tutaj by jakie tu by nie były konstrukcje prawne Co by nie było zagwarantowane to to myślę że nikt oprócz może twórców Tego programu nie w stanie powiedzieć na 100%. Nie nigdy to nie będzie dotknięte przez jakąkolwiek ustawę zawsze to będą się środki klientów Nikt tego nie wie nikt tego nie nikt nie jest w stanie tego zagwarantować ta niepewność zawsze będzie po tym co się stało z o.o No właśnie więc tych wątków jest kilka No ja tak sobie myślałem na przykład no co mnie sceptyka ale nie ekonomicznego bo ekonomicznie ten program się spina I tutaj jeżeli komuś zależy tylko i wyłącznie netto i nie potrzebuje tych pieniędzy dzisiaj na zasadzie tych które są potrącane z wypłaty czyli jeżeli jest w stanie pozwolić sobie na to żeby otrzymać nieco mniejsze wynagrodzenie kosztem odłożenia No to ekonomicznie to się spina ten program ideologicznie różnie natomiast tak sam siebie próbowałem przekonać co by się musiało stać żebym ja się zdecydował na przykład no i dajmy na to gdyby była opcja wyboru że za te pieniądze będą kupowane na przykład 10-letnie obligacje indek sowane inflacją i jeszcze nie od drugiego od pierwszego roku od zera w ogóle od startu że ja dzisiaj płacę i za tydzień za dwa kupowane są te obligacje to pewnie bym się zgodził bo ufałbym że jednak marża plus inflacja da wyższą stopę zwrotu niż polska Giełda jest w takim momencie jak jesteśmy przy tak wysokich kuponach No pewnie tak faktycznie tutaj ja akurat jestem zwolennikiem po prostu żeby posiadać różnego rodzaju kanały emerytalne i utrzymywać to i później się zobaczy za jakiś czas pamiętam Dawno dawno temu w jakiś tam okresie wakacyjnym jechałem na rowerze chyba w jedną stronę 40 km do najbliższego właśnie zakładu zus-u żeby właśnie się zapisać przepisać tą część z OFE która miała Truck nic specjalnie na dobre mi to nie wyszło no ale jednak Uważam że powinno się mieć różne różne nogi natomiast no mnie martwi to jak ja akurat zauważyłem te wypłaty szczególnie to mnie to martwi że takie są że takie są wartości No bo bo to po prostu oczywiście bardzo łatwo jest powiedzieć że no niestety Polacy patrzą na to bardzo krótkoterminowo właściwie konsumpcyjnie że pojawiła się jak pojawiły się jakieś środki więc dajmy to nie do końca tak jest bo tak jak mówię No może być po prostu potrzeba faktycznie żeby się tym finansować natomiast myślę że w dużej części to jest taka sytuacja że pojawiły się jakieś środki No konsumpcja więc to to tak nie powinno takie twarde zaskórniaki które trzeba było i tak już zabrać No pojawiły się jeszcze pomysł że może jakoś ograniczyć wypłaty ale to już w ogóle chyba gwóźdź by było do programu No właśnie i to i właśnie to jest to jeżeli znowu pojawiają się takie pomysły to rośnie ta niepewność tylko tylko bo przecież tak nie miało być a tutaj już jest jakiś mieszaniną A taka może inna jeszcze kwestia cały czas One nie mają jeszcze wpływu to to wpływ na naszą giełdę jest znikomy cały czas to nie są takie wartości to nie są takie kapitały tak jak w tym szczycie OFE no bo to to jednak OFE były sta dawały płynność rynkową nie wszędzie bo w przypadku małych średnich dospijały też tą płynność ale w przypadku największych spółek No to to był ważny ważna część naszego rynku No ppk już trochę trwa już daleko do tego no nic będziemy przyglądać się sytuacji jak to się rozwija także każdy oczywiście musi samodzielnie tutaj taką decyzję podjąć czy się wypisać bo zapisać i tak już zostanie zapisany więc to tylko w jedną stronę No dobrze a my teraz zmieniamy temat na taki który gdzieś się tli ciągle czyli tematy dotyczące sektora bankowego No i tego że zbliżają się po wielkimi krokami wyniki również spółek amerykańskich za pierwszy kwartał No i tu w Czarnej melanżu Jesteśmy na tak dobrze Tak tak ciągle tak bo tak Mamy ponad 900 miliardów odpływów z depozytów to jest od momentu kiedy Fed zaczął podnosić stopy procentowe to jest największy odpływ pieniędzy w historii No i mamy również temat dotyczący tego że banki zacieśniają warunki udzielania kredytów co może finalnie wpłynąć na gospodarkę jako taką Czyli coraz mniej pieniędzy do niej może trafiać z kredytu to może mieć też przełożenie na konsumenta o czym informował nowojorski oddział feduk który robi takie badania ankietowe wśród konsumentów i tam konsumenci zwrócili uwagę że te warunki otrzymania kredytu one się faktycznie pogarszają czyli mówimy o mniejszej mniejszym kredytowaniu przedsiębiorstw mniejszym kredytowaniu gospodarstw domowych i finalnie oczywiście może się to przełożyć też na wyniki wreszcie spółek No i na taki nie Soft Landing a na hardlanding także te tematy one się tlą nie wiem tej Łukaszu czy też czy coś w ostatnim czasie wyskoczyło pod nieobecność ale wydaje mi się że chyba to jest po prostu tam się mieli ciągle tam nie cały czas sporo pojawia się i to akurat uznałbym że ten że to jest dobra wiadomość Cały czas pojawia się jednak sporo komentarzy i jakiś opracowań dotyczących właśnie tych tych nieruchomości komercyjnych w Stanach Zjednoczonych zagrożenia z tym płynącego Wydaje mi się że no jeżeli coś takiego cały czas jest na wizji i my o tym czytamy słyszymy to szansę są coraz mniejsze żeby taki bardzo negatywny scenariusz się zrealizował aczkolwiek no tak jak ja wielokrotnie o tym mówiłem gdy zaczynały rosnąć stopy procentowe to to dla mnie naturalnym właśnie takim sektorem który może mieć problemy to był właśnie ten na dużym lewarze nieruchomości komercyjnych i to i to zarówno właściwie na wszystkich rynkach na na polskim rynku również przecież no bo pomimo że wiele z tych z tych inwestycji z tych aktywności jest w euro albo gdzieś tam jest po zabezpieczane różnymi słapami na stopę procentową No to jakby nie było non stop stopy urosły w każdej walucie więc myślę że to że to jest problem ale myślę że do momentu gdy słyszymy o tym o tych zagrożeniach to to szansa że to się będzie materiał coraz mniejsze na razie za wszelką cenę gdzieś próby albo stabilizacji albo nie jest tak źle jak się wydaje że jest I tutaj mamy jeszcze jedną taką grafikę pokazującą nam oczekiwane epsy Zresztą do nich będziemy jeszcze przechodzić No właśnie z racji sprzedającego się sezonu wyników i taki wskaźnik jak US conferenceboard Lay Lady to jest lining ekonomic index czyli taki indeks wyprzedzający dla gospodarki No i on tak sobie z tymi fps-ami w miarę koreluje dla s&p 500 Oczywiście w ujęciu rok do roku pokazujący nam że te epsy No teoretycznie powinny podczytać arna linia za tą czerwoną powinna podążać do dołu i do tego na koniec przejdziemy bo ja zauważyłem Nie wiem jak ty że mamy tak spolaryzowanych teraz komentatorów sytuacji w Social mediach chociażby że dla jednych właśnie ten wykres który przed chwilą pokazałem na przykład będzie wykresem krachu przez moment tepesy to polecą będą tam na minusach rok do roku a dla innych co przejdziemy sobie na koniec dzisiejszego spotkania dokładnie ten sam wykres będzie tym że teraz to już tylko w górę bo najgorsze dyskontowane przez rynek te miesiące temu że nie wiem jakie ty masz wrażenie ale ja mam wrażenie że te obozy byków i niedźwiedzi są totalnie teraz podzielone skrajnie tak dla mnie to jest idealna recepta właśnie na Trend horyzontalny jak jest aż taka właśnie takie zróżnicowanie na na dwóch biegunach No dobre dla rynku jest to że są aż tak skrajne opinie No i najgorsze co dla rynku może być gdy większość gdy nie wszyscy to nigdy ale gdy większość uzna że będziemy szli w bok No bo to już będzie oznaczało że mamy Mars na rynku i niewiele się będzie działo ale faktycznie No w zeszłym tygodniu nie pamiętam który to był bank wydał właśnie Śmieszne to było poważny Bank i tam było chyba pięć sygnałów które zapowiadają hossę i de facto sprowadzało się to do tego że w związku z tym że wyniki spółek cały czas są stabi lne albo spadają ale indeksy już przebiły którąś tam średnią No to to jest bardzo wiarygodny sygnał hosty no jak jak naprawdę nie pamiętam czy to był Bangkok Ameryka jak który to z banków ale no naprawdę to była Taka analiza z tiktoka podobno tam używają prostych narzędzi ale czy aż tak ciężko stwierdzić albo przynajmniej No coś trzeba wysłać do klientów dobrze to przejdźmy teraz do wątku mądrychów no i tutaj nie śledziłem żadnych wypowiedzi oprócz oczywiście zmiany loga Twittera w pewnym momencie co musiało mocno zszokować ludzie niezwiązanych w ogóle z finansami skrypty opatrzą jakiś piesek w logo Twittera i o co tutaj chodzi także no to było dosyć ciekawe ale o tym o tym nie będziemy natomiast prezes Banku rezer federalnych w Nowym Jorku John Williams oświadczył w poniedziałek że spodziewa się spadku inflacji do 2%, ale dopiero w 2025 roku czyli jeszcze troszkę czasu podkreślając że dynamika wokół wskaźnika CPI jest skomplikowana trudno się dziwić żeby nie była CP powinny powinna wylądować w okolicach 175% w 23 roku natomiast kryzys bankowy co do tego Williams podkreślił że podwyżki stóp przez Sweet nie wywołały tego kryzysu mówiąc że upadające instytucje finansowe miały swoje unikalne problemy Czyli że to nie jest problem taki systemowy wszystkich tylko po prostu no ktoś tam się potknął i upadł także Musi tak mówić nawet jakby było zupełnie na odwrót To i tak tak Nic nam to nie mówi to akurat albo komunikacja musi Taka i tak wygląda natomiast właśnie temat inflacji w Stanach Zjednoczonych bo to musimy też chwilkę poruszyć dlatego że zbliża nam się kolejny odczyt prognoza jest taka że z 6% na 5 i 2 ma ta inflacja w Stanach Zjednoczonych spaść Oczywiście mówimy o tej całej inflacji nie bazowej bo bazowa aż tak ładnie to ma nie spadać No a to akurat będą dane za kwiecień bo przecież OPEC w międzyczasie podjął swoją decyzję wysyłając ropę wyżej wysyłają ceny paliw w Stanach też wyżej ale to dopiero będziemy się martwić przy odczytach w majusach kwiecień jak to wyglądało a na razie te inflacja ma spać do 5 i 2 dziesiąte procent tutaj też jak obserwujesz te trendy inflacyjne czy się wydaje że to może być taki Górka i faktycznie spadamy Czy to jednak będzie jakiś taki trochę wielbłąd może ja myślę że ten Trend dezynflacyjny będzie Oczywiście że on musi zwolnić ja Bardziej się obawiam tego momentu który na przykład dla naszej gospodarki jest bardzo odległe a dla amerykańskiej nie jesteśmy coraz bliżej że gdzieś tam się zbliżymy do tego celu powiedzmy na będziemy jeden punkt od celu w Stanach Zjednoczonych ale też już będziemy mieli w tym momencie tą dynamikę gospodarki na bardzo niskich poziomach i trzeba będzie wtedy zacząć No antycypując już to oczywiście wcześniej zaczną się pojawiać obniżki stóp procentowych które bardzo szybko spowodują że my znowu od tego celu się oddalimy i Jeżeli miałbym być właśnie pesymistą to myślę że to byłby dla rynków ten najgorszy moment że rynek zobaczy że bez stymulacji niższymi stopami procentowymi nie da się odbić w gospodarce w wynikach spółek ale to o wiele bardziej jeszcze i szybciej przynosi wyższe poziomy inflacji i to będzie dla mnie taki właśnie krytyczny krytyczny moment a w polskiej gospodarce jesteśmy bardzo dalecy od tego no a tam powoli powoli będziemy się zbliżać Przyznam że i tak nieźle Fed to wszystko na razie prowadzi No wyniki ma dobre O tak to jeżeli porównać jakie my mamy wyniki w Polsce tych wszystkich zabiegów braków zabiegów stymulacji stymulacji w tą niewłaściwą dla inflacji strony rządową cały czas przecież jeszcze też mamy stawki VAT 0 na na niektóre produkty spożywcze więc cały czas jeszcze to stymulujemy wakacje kredytowe i tak dalej i tak dalej No to jeżeli zestawimy to co się dzieje w Polsce w Stanach Zjednoczonych to w Stanach Zjednoczonych naprawdę nieźle sobie z tym na razie radzą tak na biorąc pod uwagę też no bieżące jeszcze dane No właśnie widzieliśmy ten wskaźnik leading wyprzedzający No tam tak pięknie nie jest ale zobaczymy zobaczymy może on się dźwignie jeszcze może może jeszcze będzie światełko w tunelu ale właśnie też o inflację to jest dosyć ciekawe to co dzieje się w Stanach co dzieje się w Europie co dzieje się w Chinach bo tam jest zupełnie inny świat w tym momencie tam ppi mają deflację producentów a inflacja roczna w Chinach w marcu wyskoczyła na 7/10 procent 7/10 procent także spadek jest pokaźny i za momen że i będziemy mieli deflację w cenach konsumenta w Chinach czyli scenariusz którego w ogóle wszyscy totalnie się boją w Europie i w Stanach bo to naprawdę by mogło zmieść gospodarkę bardzo mocno Natomiast co jest też ciekawe Chiny stymulują bardzo mocno kredytem gospodarkę swoją i tutaj też właśnie na naszej platformie na ten temat też wpis się pojawił gdzie właśnie ta akcja kredytowa jest ta potężnie rozkręcona także może to jest jakieś takie trochę Proxy do tego co nas czeka w przyszłości w Europie w Stanach Czyli to co dzieje się teraz w Chinach że jednak nie uciekniemy od stymulacji kredytem gospodarki i że widmo deflacji które teraz jest odległe totalnie że jeszcze raz nawiedzi kiedyś w ogóle brzmi to niesamowicie że przecież mamy globalną gospodarkę która troszkę jest mniej globalna niż to było przed przed pandemią O tak umownie powiedzmy no ale jest globalna nadal i że mogą być aż takie dysproporcje są ogromne ogromne jeżeli zestawimy taką chińską gospodarkę z tym co u nas się dzieje no to to w ogóle dwa dwa światy No to niestety też pokazuje że nie do końca jest tylko tak na co liczy prezes glapiński że my możemy tutaj wspomagać się tym importem dezinflacji bo te uwarunkowania wewnętrzne są bardzo silne i to co wiele ekonomistów mówi jak jak mocno inflacja bazowa się i tempo zakorzeniło się w Polsce to jednak pokazuje że te takie regionalne właśnie uwarunkowania inflacji bazowej mogą być i to jest wtedy problem bo jeżeli będziemy mieli jeden kraj taki istotny zdezynflacją w Stanach z bardzo mocną dezinflacją bo to co ty mówisz No to w ogóle już są kosmiczne poziomy ale też zdezinflacją na przykład w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych A u nas mielibyśmy cały czas mieć wysokie poziomy stóp procentowych tracimy w tym momencie jakieś tam nasze przewagi konkurencyjne No zaczyna się problem zaczyna się problem więc tutaj prezes glapiński przynajmniej w tych swoich wypowiedziach cały czas na to daje do zrozumienia że na to liczy że ta dezinflacja przyjdzie po prostu z zewnątrz no Wygląda na to że niekoniecznie tak musi być to jest problem co więcej do dzisiaj się nikt nie pochylił nad tym jak bardzo stymulu rozprowadzony właśnie w Polsce wpłynął na właśnie inflację w naszym kraju mówili że nawet gdyby nie było wojny to prawdopodobnie zmniejszą bo mniejszą ale też skończylibyśmy z dwucyfrową najprawdopodobniej inflacją No dobrze to przejdźmy dalej do wątku kulturalnego no i tutaj Zaskoczyłeś mnie tym wątkiem czyli afirmacja pieniądze tutaj akurat pojawił się odcinek afirmacja obfitości dobrobytu i przyciągania pieniędzy Możecie państwo też dać znać w komentarzach czy słuchacie państwo tego typu materiałów ja Wysłuchałem kiedyś rozwój osobisty te wszystkie historie z tym związane No gdzieś otarłem się o temat No bo ciężko było się nie otrzeć Ale przyznam że lepsza wersja siebie to już mam tak dosyć tego stwierdzenia że już nie mogę na niego patrzeć ani go czytać i to jest tak powielane okropnie wszędzie No ale tutaj Wysłuchałem faktycznie Znaczy ja z dystansem tak na razie Usłyszałem o tak czy dotarło Nie wiem Raczej chyba jeszcze nie natomiast jakby to jest dosyć ciekawe wątek No bo jeżeli komuś pomaga w mojej opinii No to świetnie jakby Ja jestem zawsze z założenia że jeżeli się drugiej osobie krzywdy nie robi to może być wszystko i to jest najistotniejsze Ale tutaj nie wiem co ciebie skłoniło do takiego podjęcia wątku czy Widzisz jakiś Trend może w tym że tego się pojawia więcej tak tak tak właśnie bo ja widzę Trend już parę miesięcy temu właśnie gdzieś tam Zaczęły pojawiać się na tiktoku ktoś przesyłał mi różnego rodzaju właśnie wykłady tego typu nie wiem jak to nazwać trenerów coachów gdzie właśnie jakieś banalne właściwie czynności nawet nie inwestycje tylko czynności często związane z tym żeby mieć żeby szybko móc wydać No i pojawiała się właśnie afirmacja to na początku myślałem że to jest totalna egzotyka A teraz widzę że coraz więcej tego jest i jeżeli jest tego więcej to znaczy że muszą być odbiorcy Zakładam że po my teraz po tym że się pojawi w naszym programie to znowu tych będzie więcej słuchających nie taki jest nasz akurat cel tylko pokaże pokazać zjawisko jako zjawisko kulturalne ciekawe no takie dla mnie jeżeli chodzi o jakiś Nigdy czegoś takiego chyba za mocno Stoję na ziemi mimo wszystko żeby czystą pan żeby w coś takiego wierzyć i stosować natomiast wyobrażam sobie że tego typu techniki mogą być skuteczne na przykład w sportach w jakiś tam aspektach życia codziennego gdzie trzeba się wziąć garść coś tam przedsięwziąć być konsekwentnym mieć chęć do działania motywuje motywuje tak motywację tak bez dwóch zdań uważam że to to może działać natomiast takie puste afirmowanie by pieniądze do ciebie przychodziły ale za tym nie robisz nic no to są to są naprawdę dla mnie absurdy No chyba że to taki ma wywołać też mindset taki że podświadomie jednak zacznie się coś robić oprócz słuchania tylko jeszcze jakieś działanie do tego dojdzie no może może jeżeli takie Combo by było właśnie że faktycznie działamy coraz więcej i jeszcze no to to może faktycznie chociaż przyznam się że kiedyś to już lata temu miałem taką sesję to akurat mój bardzo dobry kolega on jeździł do Londynu tam się uczył coachingu i tak dalej mówił a zrobię ci taką sesję nie pamiętam opowiesz bo też mu mówiłem że tego mi się nie chce tu widzę że inni robią ale ja to tak średnio i To chodź to testuję na tobie Czego się nauczyłem no i w zasadzie pomogło bo rozbroił mnie pytaniami to coś innego niż tutaj bo to słuchamy prawda u coacha zadaniem coacha jest rozbroić i złożyć tą lepszą wersję siebie No i w zasadzie pomogła dobre pytania zastanowienie się co się robi i dlaczego się czegoś nie chce zrobić albo robi się źle pomogło to to faktycznie naprawić a to myślę że No widzieliśmy też rytuał płacenia zapewne różne są te historie ale to też widać jakie to tłumy potrafi za sobą pociągnąć i to jest jako zjawisko właśnie coś na co na co warto pewnie zwrócić uwagę No zobaczymy też jak się to będzie rozwijać tutaj akurat mamy jeden temat może warto na platformie naszej wprowadzić taki taki po prostu w sekcji edukacja na przykład taki filmiki z afirmacją osobne mogą być osobne mogą być dla długich pozycji w danym momencie osobne dla krótkich No można zacząć też od podcastów które już są nagrane w artystach rynków faktycznie nie No jakby temat jest jest dosyć ciekawy Myślę że w takich momentach kiedy jest coś potrzeba komuś do takiego zmotywowania kopa super sprawa a cała reszta no to już indywidualny temat no ale skoro tak zahaczyliśmy wątek Spotify bo tamto też można w sobie wysłuchać między innymi tak to to jest to dowolne No to tak sobie popatrzyłem też na tego Spotify No bo mamy go w formie cvd na platformie no radzi sobie tak sobie dodatkowo wyniki spółki No też takie sobie ten EPS to ciągle ujemny niby jest prognoza że na 25 rok dopiero zysk na akcję wyskoczy w górę no i też zacząłem sobie wreszcie na netflixie oglądać serial o tym jak Spotify powstawał No w ogóle nie fajne to co super To jest dopiero afirma obejrzeć jak od pomysłu o ale to pięknie pięknie powiedziałeś bo właśnie uważam że jako afirmacje lepiej oglądać albo czytać od tego typu historiach niż właśnie dawać się w pewnym stopniu zmanipulować czymś takim pustym i bardzo często niestety właśnie jest tak że Coach z tego rodzaju zabiegów No to jego sukces polega na tym że on jest coachem właśnie i tu jest jego sukces natomiast taki normalny działalności czy czy zawodowej czy jako przedsiębiorca innej No to nigdy się nie sprawdził Tak właśnie to to się zgadzam że tego typu seriale Gdzie jest pokazana historia sukcesu taka jaka była to jest niezła afirmacja tak no i dążenie do doskonałości do zrealizowania swojego pomysłu No coś niesamowitego upór w tym wszystkim na razie ten upór No jest Jaki jest pomysł był biznesowy oczywiście reklamowy i subskrypcyjny na razie słuchamy muzyki natomiast spółka tutaj póki co sukcesów w kursie ani też sukcesów w finansach jeszcze nie osiąga ale dajmy jej dajmy jeszcze więcej może czasu No więc przejdźmy sobie już do ostatniego naszego dzisiejszego wątku czyli świat w różowych okularach No i cóż zaczniemy sobie może od bitcoina bo dzisiaj to tam też Top popularność w mediach społecznościowych trójka z przodu trójka z przodu ale ważne że jeszcze zera są też z tyłu a nie ma samej trójki z przodu z 3000 Tylko 30 tysięcy Zegar halvingowy tyka 360 dni zostało do kolejnego tego typu zjawiska które zdaniem wielu ma przyczynić się właśnie też między innymi do wzrostu ceny bitcoina No i ja tak przyznam się szczerze że jak padną jakby Jeżeli ktoś patrzy na te cykle No to są jeszcze ci którzy wieszczą krach Oni nie jeszcze nie przeminęli tutaj z Social mediów No ale Tak patrząc właśnie historycznie co się może ale nie Musi powtórzyć no to jakby jakiś krach miał przyjść no to tak blisko szybko to by musiało przyjść taką naprawdę petardą kapitulacją na rynku Krypto żeby te nowe dołki jeszcze mogły się pojawić No bo jak tego nie będzie gdzieś tak Przejdziemy przez te 31 31,5 tysiąca może dolarów No to w teorii już ta droga na na te wyższe poziomy mogłaby się otworzyć tak no bo ja akurat nigdy nie angażowałem się w kryptu zawsze byłem tym właśnie jak to kolokwialniliśmy frajerem który ściany przytrzymywał i stał z boku podtrzymywał ale No jestem względnie względnie obiektywny No to z punktu widzenia takiego spekulacyjnego No to zdecydowanie im plus jest to że odbiliśmy się od tego w okolic tych dołków 2017/2018 one zadziałały więc to jest pierwsza kwestia i to jest na pewno in plus bo znieśliśmy też tą praktycznie całą najbardziej spekulacyjną falę która była w 2020 roku ta ta szalona właśnie fala więc no ci wszyscy którzy gdzieś tam z Zahaczyli się weszli w Krypto podczas tej fali rzadko Kto wszedł wraz tylko Pewnie było uśrednianie w góry i tak dalej bo przecież to miało iść do 100 tysięcy i do Miliona i tak dalej i tak dalej więc ta fala została zniesiona ale nie spadliśmy niżej czyli Aż ta panika taka to jest wszystko im plus według mnie jedyne dla mnie cały czas Dlaczego warto być ostrożnym przy tych okolicach 30 tys No to są właśnie te wsparcia maj czerwiec i lipiec 2021 No bo ja cały czas mimo wszystko widzę tutaj właśnie podwójny szczyt taki wieloletni No a ta linia szyi jest tam gdzieś właśnie w okolicach tych 30 tys więc tarcia mogą zamienić się w opór powietrza więc jeżeli ma to zawrócić i jeszcze raz testować na przykład 17 tysięcy czy gdzieś tam zejść na nowe dołki No to faktycznie za wiele tu miejsca nie ma No może być jakieś naruszenie tak 31 2000 może ale to już z szybkim zawróceniem z powrotem poniżej 30 tysięcy Jeżeli tego nie będzie No to to trzeba przypomnieć sobie właśnie o tym wsparciu z 2017 roku że ono zostało obroniona i tutaj też myślę że znakomite sytuacja do podręczników dotyczących psychologii tłumu czyli opinie o Krypto w dołkach przy okazji upadków giełd Jakie panowały sentymenty Jakie teraz panują i to jest Myślę że naprawdę Jeżeli ktoś to gdzieś archiwizuje sobie te opinie właśnie to potem całkiem niezła książka może z tego powstać jak to człowiek ciągle gdzieś tam widzi albo super euforię albo super krach a Rynek jest zawsze gdzieś tam w miarę pośrodku No oczywiście nie zawsze przepraszam bo były też super krachy w innych częściach na bankach niedawno także w Stanach niektórych więc to też się zdarza ale zazwyczaj mamy skłonności do odchyleń bardzo mocnych a Rynek aż tak mocno się nie odchyla Natomiast teraz przejdziemy sobie do slajdów które o których wspominałem wcześniej że dla jednych to jest po prostu że za moment już niczego nie będzie a dla drugich że spokojnie wszystko jest pod kontrolą No i tutaj widzimy taki wykres dotyczący wzrostu zysku w s&p 500 w pierwszym kwartale 23 a w zasadzie ich spadku a nie wzrostu w porównaniu jeszcze do tego jak szacowano to na dzień 31 grudnia zatem widać tutaj ewidentnie szacowanie w dół No i tak naprawdę jeżeli chodzi o jakieś wzrosty No to mamy wciąż konsument discrationery czyli te dobra pierwszej potrzeby No ale tu akurat inflacja robi swoje więc te spółki No muszą siłą rzeczy więcej też zarabiać mamy industrials Energy financials tam z lekkim plusem Real State tam delikatnie na plusie niby No ale co ciekawe mamy z Dużym minusem na przykład communication Services No i tutaj mamy na przykład metę albo mamy information Technology też z Dużym oczekiwanym minusem na 15%. gdzie na znak odbił 26% od mnóstwo naprawdę z tych największych gdy się obserwuje jak właśnie to się kształtowało oczekiwania 90 dni temu No to to naprawdę to są spore różnice 90 dni temu rynek było wiele wiele bardziej optymistyczny tak A teraz już niestety tego optymizmu nie ma No i tu właśnie wchodzi ten drugi wykres gdzie widać eps-y które schodzą sobie coraz to niżej No i mamy tutaj tak taką wyliczankę od j.p Morgan Czyli że ty zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy przedtem nim EPS łapały swój dołek to kończył się rynek niedźwiedzia też na DNA rynku tutaj Może jak Piotr będzie z nami też to więcej o tym opowie bo bardzo bardzo lubi ten temat No to właśnie to ten moment bo Zbliżamy się tymi fps-ami właśnie w teraz może pierwszy drugi kwartał No to jeżeli pół roku temu do 9 miesięcy miał wystąpić dołek cenowy na rynku czyli w nazaku s&p No to już teraz mamy Volume Market a nie bermark I znowu te same informacje gdzie dla jednych to jest skrajnie niedźwiedzie że zaraz to się posypią wyniki spółek i wszystko runie dla drugich jest spokojnie tak eps-y Będą gorsze tak będzie recesja w Stanach ale rynki urosną No ja widzę jeden oprócz jakiś zaskoczenia w tych trendach dezynflacyjnych No to albo po prostu jeżeli ta dezinflacja by szło to w takim kierunku jak rynek tego oczekuje czyli No nie drastycznie ale też nie drastycznie ma drastycznych zmian na rynku pracy i minu w ogóle gdzie i minus na razie no ale im minus cały czas to to się wszystko raczej dość dobrze dość dobrze pracuje ten ten system w Stanach Zjednoczonych No to dla mnie jeżeli miałoby być jakiś element który miałby naprawdę zmienić optykę w najbliższym roku dwóch No to będzie według mnie też sztuczna inteligencja No to perspektywy jeżeli chodzi o rynek pracy w takim długim terminie nie są dobre no bo coraz więcej jednak jest raportów takich które nie uspokajają pokazują że tych udział tych zawodów które będzie można zlikwidować i zamienić je po prostu większą efektywnością jest coraz większy to już naprawdę mówimy o dziesiątkach procent w tych zawodach w których się da zastosować sztuczną inteligencję to nawet po 60% uznaje się że jest możliwość redukcji kadry więc myślę że dojście do tego poziomu to jest piękny temat który też w końcu przełoży się na wyniki spółek więc wydaje mi się że to jest piękny temat dla optymistów bo nie dość że na razie to jest wielka niewiadoma można założyć że będę będzie wielka poprawa efektywności ale jeszcze nie wiemy jaka dokładnie a później zaczną się pojawiać faktycznie poprawa wyników spółek idealny miks dla mnie pod właśnie mocny ruch wzrostowy jak ktoś później zakończy inna bajka wiadomo że rynek tak na to nie patrzy więc No ja myślę że jeżeli przy tych wszystkich zamieszaniach które teraz mamy udało nam się utrzymać bieżące poziomy no to myślę że jesteśmy w stanie przetrwać najgorsze w trendzie horyzontalnym i w pewnym momencie zacząć i w pewnym momencie rynek może zacząć kombinować że no to to wkrótce będzie lepiej więc już teraz pod to możemy poważnie rosnąć że aż tak już już rośnie tak na 26% nas tak 100 nam urósł dzisiaj Dax zahaczył No bo już się cofnął ale najwyższy poziom od 15 miesięcy ale to też jest ciekawe i może mieć jakiś wpływ na zachowanie tłumu czyli inwestorów detalicznych to to że nawet jeżeli nas dach teraz utrzymałby się gdzieś przy tych 13 tysiącach punktów to jak jeszcze troszkę Poczekamy do końca miesiąca to on wyjdzie na plus rok do roku jest taka szansa że ludzie patrząc już na wyniki funduszy spółek indeksów A czym dalej będziemy czyli tak gdzieś mniej więcej do połowy czerwca nie spadając Oczywiście teraz z tych poziomów tylko właśnie się konsolidując to tym ta stopa zwrotu rok do roku będzie coraz fajniejsza czyli w takim optymistycznym scenariuszu wygląda tak że stopa zwrotu rok do roku z akcji rośnie inflacja spada rok do roku czyli finalnie wychodzi że super miejsce akcja ale oczywiście rok temu trzeba było je mieć a nie teraz No ale wiadomo jak to działa także myślę że to też będzie jakiś ciekawy wątek Na najbliższą przyszłość No i z kolei znowuż to jest wątek w różowych okularach ale nie w różowych to jest też taki że jeżeli ten kredyt crunch ma w Stanach nastąpić czyli te właśnie zacinanie warunków kredytowych No to z kolei spółki technologiczno-brywają na tym najmocniej No a my tutaj o nas dachu 100 sobie mówimy No nic ale wiesz co jeżeli ma być ten krach związany właśnie z dostępnością kredytów i tak dalej w sektorze bankowym No to powiedziałbym że w takim scenariuszu Na przykład dwuletnim No to jest coraz mniej miejsca na ten krach No bo jeżeli Zobaczymy jakie będą te najbliższe odczyty inflacji ale jeżeli Trend utrwali nam się no to on przyniesie w końcu faktyczny ten Pivot feduk i niższe niższe stopy procentowe No i to bez dwóch zdań zacznie nas oddalać od jakiś tam perturbacji w sektorze bankowym i dostępności kredytu Więc tego miejsca na na krach jest też coraz mniej i to też jest dosyć ciekawe to też akurat może trochę pozytywne że te rynkowe stopy procentowe one pospadały czyli Jakby ktoś chciał się zadłużać obligacjami na przykład to może robić to już taniej mimo że nie spadły stopy fedu więc być może utrzyma się tak taka sytuacja dosyć dawno nie obserwowana Gdzie jest oficjalna stopa fedu będzie w jednym punkcie Rynkowa w drugim punkcie i to będzie trwało ten Korytarz będzie bardzo szeroki między tymi dwoma stopami on będzie se trwać dosyć długo No i w końcu kiedyś ktoś znowuż ten korytarz nam złączy i te stopy gdzieś tam do siebie znowuż wrócą także no myślę że dosyć ciekawe obserwacje przed nami na razie różowo na świat patrząc tak epsy spadną tak prawdopodobnie będzie recesja w Stanach ale giełda będzie pod to Wrocław co jest niesamowite biorąc pod uwagę że my jesteśmy po nastoletniej choście i zatrzymujemy się w zupełnie w bardzo dobrym wysokim miejscu cały czas i jeżeli te wyniki spółek będą spadać to jesteśmy na zupełnie innych poziomach 100% przecież ta nastoletnia Hossa ona była pchana niskimi stopami procentowymi i w ogóle pompowanymi środkami to wszystko się kończy że skończyło wyniki spółek to odzwiercie dlają a i tak jesteśmy wysoko no więc do tego dojdziemy Pewnie z czasem w kolejnych kwartałach Myślę że bliżej jesieni jak bardzo rynek odjechał od realnej gospodarki i potem się będziemy zastanawiać ale na razie chyba jeszcze w tym momencie nie jesteśmy No to tym akcentem zakończymy naszą dzisiejszą rozmowę także bardzo serdecznie państwu Dziękujemy Łukasz wardyn Dzięki i Daniel Kostecki i do usłyszenia do zobaczenia kolejnym razem

Przewijanie do góry