Nowości z Twittera i Santandera
Bitcoin, Ethereum, Twitter i Santander – ten film omawia najnowsze wydarzenia w świecie kryptowalut, skupiając się na integracji krypto z platformami społecznościowymi oraz regulacjami bankowymi.
Dowiedz się o nowej funkcji Twittera, która wyświetla ceny Bitcoina i Ethereum. Film analizuje również kontrowersyjne praktyki Santandera, który pyta o źródło pochodzenia gotówki wpłacanej we wpłatomatach. Omówione są implikacje prawne i regulacyjne te działania, w kontekście przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.
Przewidywania Vitalika Buterina na 2023
Film omawia trendy w kryptowalutach, które według Vitalika Buterina będą dominować w 2023 roku. Bezpieczne portfele, stabilne coiny odporne na hiperinflację i zdecentralizowane technologie to kluczowe zagadnienia poruszone w tym fragmencie.
Upadek FTX i dalsze konsekwencje
Film relacjonuje najnowsze doniesienia w sprawie upadku giełdy FTX, w tym przyznanie się do winy kluczowych osób i potencjalne dalsze zarzuty.
Rosja i Indie a kryptowaluty
Z filmu dowiesz się o rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami w Rosji, a także o sceptycznym stanowisku szefa indyjskiego Banku Centralnego.
- Bitcoin
- Ethereum
- Santander
- FTX
- Vitalik Buterin
- Regulacja kryptowalut
Zobacz pełną transkrypcję filmu
[Muzyka] [Muzyka] [Muzyka] [Muzyka] [Muzyka] [Muzyka] [Muzyka] i raz dwa trzy Witam was moi drodzy serdecznie w kolejnym bitcoinie przy kawie i chyba ostatnim przed tym okresem świątecznym więc tym bardziej cieszę się że mogę dzisiaj wam przedstawić dosyć krótką Ale zwięzłą prasówkę poświęconą najważniejszym wydarzeniom z minionej doby na rynku kryptowalut technologii blockchain dla tych którzy nie wiedzą To jest kanał kryptora port Ja nazywam się Patryk Kępiński i dzisiaj postaram Was się przeprowadzić właśnie przez najciekawsze zagadnienia A w dzisiejszym odcinku Oprócz oczywiście sobie naszej tradycyjnej analizy domniemania ceny bitcoina za kilka dni wróżenia Ze szklanej kuli porozmawiamy sobie o dosyć gorącym temacie który No może nie jest już taki gorący ale po prostu obecnie Jeżeli chodzi o samego Twittera to zrobił się dosyć Hot a mowa tutaj o santanderze i bankomatach Santander którzy to czynności wpłaty gotówki do wpłatomat na rachunek bankowy dostaje Santander czy wyświetla Santander informację z prośbą o wskazanie źródła pochodzenia gotówki o tym mój komentarz i o tym jak to wygląda naprawdę w rzeczywistości już za chwilę a oprócz tego pracujemy sobie o predykcjach witalicka buteleina i o tym co on uważa że może być trendy w 2023 roku dodatkowo porozmawiamy sobie o kontynuacji wydarzeń związanych z upadłą giełdą ftx i o tym kto się rozpruł na kogo A dodatkowo porozmawiamy sobie o ciekawym fidczerze Twittera który już jest nawet dostępny na naszych polskich na naszym polskiej wersji twitterowej bo też musicie pamiętać że tak jak Twitter Google już różne ciekawe rzeczy związane z kryptowalutami stawiał tak jakby chociaż Google który wstawiał chociażby ceny bitcoina albo jakieś różne inne dodatki to one niestety tylko i wyłącznie działałem w Stanach Zjednoczonych porozmawiamy sobie też krótko o tym co Rosjanie uważają o kryptowalutach może niektórych to interesuje ale uważam że warto dla tych którzy podchodzą jednak do tematu ekonomicznie a nie sen mentalnie albo w jakikolwiek sposób innym to będą zaciekawieni tym bo jest to jednak bardzo duża grupa odbiorców oprócz tego porozmawiamy sobie o tym co sobie szef indyjskiego Banku Centralnego uważa o kryptowalutach dalej no i to będzie tyle więc nie przedłużając przychodzimy popatrzę sobie jeszcze oczywiście mi się tutaj jakaś reklama wywaliła chamska i nie widzę tutaj waszego podglądu ta godzina o wiele lepsza właśnie bo ja już któryś raz spytam i ostatnio pytałem więc może zapytam na samym początku i wtedy będę miał więcej odpowiedzi bo nie chcę tutaj robić teraz ankiety bo robienie live'a i wstawienie ankiety gdzie muszę opowiadać wiadomości jest dosyć więc po prostu w dzisiejszym odcinku albo na topczacie nawet piszcie to sobie to wybiorę albo w komentarzach pod tym materiałem widać że nie oglądasz tego na żywo Daj znać która godzina tak do godziny 12:00 powiedzmy do 9:00 do 12:00 najbardziej ci pasuje Jeżeli chodzi o taki przegląd prasówki przegląd z rynku na naszym kanale bo możliwe że późniejsza godzina będzie ciekawsza Witam cześć timelapse O witam cię serdecznie Eee no i Słuchajcie zaczynamy Pozdro z UK i wesołych świąt dla wszystkich skryptoraportów Vista rzeczy Dziękuję bardzo dobra słuchajcie Bitcoin 16832 dolary obecnie po dosyć dużym spadku można dużym jakby przyzwyczailiśmy się już że to już nie są jakoś za specjalnie bardzo duże spadki a przyzwyczailiśmy się też do nich obecnie Bitcoin 16800 dolarów patrzę jeszcze trochę poprawy sobie chyba kamerkę o teraz jest trochę lepiej chyba albo schrzaniłem no nieważne A cena bitcoina zjechała nam do 16270 obecnie 16 tysięcy 800 dolarów za jedną sztukę jednak Jak widzimy po odbiciu mieliśmy wybicie do 17 tysięcy znowu to osłabienie więc no Najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z kolejną korektą kto wie tak naprawdę Jakie wydarzenie wpłynie obecnie oceny bitcoina bo można powiedzieć że obecnie to różne tego typu wydarzenia wpływają na cenę BTC natomiast widać że ten Bitcoin nie ma za specjalnie siły obecnie i nawet ta konsolidacja nie wygląda już tak fajnie jak w ostatnim przypadku więc możemy też tutaj sądzić że jakby patrząc bardzo takiego odległego czasu to jest nic innego jak po prostu kolejna kontynuacja spadków czyli spadek korekta spadek korekta spadek korekta do spadku która jest w tym momencie wzrostem No i znowu spadek lekka korekta i kolejny spadek co by też oznaczało że te poziomy o których mówimy w okolicach tych 12 tysięcy dolarów a wcześniej te 14 tysięcy które tak naprawdę nam zostaje ze szczytu z 2019 roku jest jak najbardziej realne natomiast żeby to się stało realne nie chcę też was straszyć musimy najpierw przebić te wsparcia w okolicach 16 i 15 500 dolarów więc zawsze możecie sobie to ustawić na jakieś aplikacji kiedyś było blockfolio które się zamieniło na ftx teraz jest ani Block folia nie wtx ale jest masa innych fajnych takich alertów powiadamiaczy kiedy cena spada lub rośnie na Trading View też możecie sobie to ustawiać nawet w wersji darmowej możecie 1 czy 2 takie alerty ustawić więc to nie będzie żadnego problemu żeby się sobie to ustawili na aplikacji no i wtedy jeżeli ceny nam zjedzie na 16 tysięcy Możecie ustawić sobie kolejne art na 15 500 no i wtedy wiecie co się dzieje niekoniecznie cały czas oglądając wykres przy stole wigilijnym natomiast idziemy sobie teraz do głównego tematu który może nie jest jeszcze w tytule bo nie sądziłem że o tym dzisiaj będę rozmawiał ale wydaje mi się że warto bo widzę że trochę burzliwa dyskusja się na Twitterze w tym temacie pojawiła mowa tutaj o tym co o czym już mówiłem na zapowiedzi czyli w wpłatomatach banku Santander które to od jakiegoś czasu i to już nie jest od jakiegoś czasu bo bo ta sytuacja tą sytuację już widziałem i słyszałem o tej sytuacji i no jakieś już dłuższy czas temu natomiast o co tu chodzi Chodzi o to że ty jako zwykły użytkownik jako osoba prywatna posiadająca zwykłe konto indywidualne wpłacając środki czyli wpłacając gotówkę za pomocą wpłatomatu Santander w tym momencie pobierając tą gotówkę No wyskakuje z komunikatem abyś podał źródło pochodzenia gotówki No i cały rumor się z tego wybór że jak to bank chcę wiedzieć skąd pochodzą moje środki i to jest kolejno ograniczenie Dlaczego Santander to robi A inne banki tego nie robią I jakby moim dzisiejszym moim dzisiejszym wypowiedzeniu nie będzie bronienie banku bo jestem ostatnią osobą która broni jakikolwiek sposób banki tym bardziej Banki które są tak mocno nieprzychylne kryptowalutom a z Santander jest jedną z takich banków ponieważ znam też z doświadczenia z taką sytuację z własnego doświadczenia że w momencie kiedy się chce wpłacić pieniądze na przykład wymieniając je w kantorze Czyli idziesz do mnie do kantoru wypłacasz nie wiem 10 20 000 zł no powiedzmy trochę większą sumę ponieważ przy 10-20 tys zł Przy wpłacając przy punkcie raczej nie pytają o źródeł pochodzenia środków natomiast przy wyższych kwotach jak najbardziej mają do tego prawo jest to wszystko tak naprawdę spowodowane niczym innym jak procedurom przeciwko praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu którą wszystkie podmioty obowiązane banki czyli instytucje jak jak właśnie Santander muszą czy kantory muszą tym przypisom do tych przepisów się dostosowywać niedostowywanie się do tego przepisu dla takiego banku podczas kontroli Może nawet w ostateczności spowodować że bank straci możliwość wykonywania usług bankowych takich jak robią obecnie co by spowodowało że przez jednego takiego użytkownika Może to nie jest aż tak dostaliby co najwyżej karę natomiast gdyby nie przestrzegali tych przepisów To mogliby dostać zakaz wykonywania tych usług CO spowodowałoby że bank przestałby istnieć natomiast Wracając jednak do sedna co ten Santander zrobił bo trochę odpłynąłem No to przy wyższej kwocie zapytania się do pochodzenia środków dostali normalnie dokument k czyli to z taki dokument do wypłacania potwierdzający wypłatę gotówki czyli tak naprawdę sprzedaży stablecoinów czy kryptowalut jakikolwiek tam miałeś No i ile tej gotówki dostałeś jest podmiot wydający czyli kantor jest osoba przyjmująca No bo musiała przejść weryfikację ponieważ limit jest teraz 1000 euro No więc wszystko przeszło jak najbardziej zgodnie z literą prawa No i Bank w momencie kiedy pytał o źródeł pochodzenia dostał tą karteczkę Skąd pochodzą te pieniądze No i w tym momencie odmówił możliwości wpłaty tych pieniędzy Pomimo że ten klient jest już od wielu wielu lat właśnie klientem tego banku Więc to jest to jakby potwierdzające że Santander bardzo nie lubi kryptowalut natomiast wracamy do samej sytuacji tutaj i mówienie o tym że dlaczego w ogóle o to pytacie i dlaczego tak jest Słuchajcie przepisy tak naprawdę dotyczące przeciwko praniu brudnych pieniędzy i tak naprawdę wewnętrzne procedury które cały czas są udoskonalane Są tylko i wyłącznie robione tylko po to aby Jak mieć jak największy dupochon wobec organów kontrolujących Czyli generalnie inspekcji informacji finansowej czy krajowa administracja samorządowej No ale to tak naprawdę do bank nie podlega tak bezpośrednio nie wiem jak bardziej podlega pod gif który robi kontrolę i robi je sprawniej i robi je bardzo szczegółowe i nakłada masę różnego typu Car co też powoduje że dla banków jest to no Jeden z takich elementów które trzeba coraz bardziej uszczelniać Poza tym Trends związany właśnie z z uszczelnianiem w ogóle tego przepływu pieniędzy jest już od wielu lat stosowanej jakby chociażby w 2019 2020 roku czy w listopadzie 2021 roku przepraszam to rok temu w listopadzie jak zniżyli tak naprawdę próg możliwości wypłaty kryptowalut bez konieczności weryfikacji czyli mówimy do tych tysiące euro to nie było płaczu A jednak to już był jeden z kolejnych kroków potwierdzających tylko to że uszczelniamy uszczelniamy kolejnym krokiem będzie chociażby możliwość wypłacania gotówkowego w kantorach zwykłych kwiatowych za rok tylko do 20 000 zł powyżej 20 000 zł tylko wszystko przelewem No i teraz dlaczego oni o to pytają pytają przede wszystkim o to bo tak wymagają przepisy tak wymaga najprawdopodobniej ich zaktualizowana procedura wewnętrzna do której można się dostosować muszę ją wdrażać banku to za specjalnie nie interesuje czy ty im podasz to czy nie podasz w jaki sposób im ty to podasz dlatego że to ty przedstawiasz skąd te środki są zawsze może zaznaczyć inne i pójść dalej jeżeli natomiast bank nie przyjmie ci tego no to jakby będziesz musiał wtedy ewentualnie iść w okienku Albo zmienić bank który jeszcze tak rygorystycznych procedur wewnętrznych po prostu nie ma natomiast mowa jest o tym jak to banki nas kontrolują i jak chcą o nas wszystko wiedzieć Ja się przyzwyczaiłem już od dawna z tym Pracując w takiej branży a nie innej prowadząc biznes w takiej branży nie innej że tak naprawdę pytanie mnie o źródło pochodzenia środków jest rzeczą wręcz normalną no i jakby jeżeli te pieniądze twoje nie pochodzą nie wiem z kradzieży z nie wiem handlu narkotykami handlu organami i jeszcze jakimś innymi rzeczami No to w czym jest problem abyś podał źródło pochodzenia środków przecież jeżeli ty wpłacasz te pieniądze na konto to i tak sprzedałeś się że te pieniądze Masz To i tak będzie odnotowane i tak Urząd Skarbowy tą informację dostanie i ewentualnie to kolejne organ czyli Urząd Skarbowy wezwie cię o wezwie cię do kontroli i zapytacie skąd te pieniądze były i dlaczego na przykład te pieniądze jeżeli były a nie były on nie chodziły one na przykład z twojego z twojego wynagrodzenia a z jakichś innych rzeczy Dlaczego od tych innych rzeczy nie i od tych kwoty nie odprowadziłeś podatku więc jakby trochę to jest taka hipokryzja że wpłacając pieniądze do bankomatu wpłacasz pieniądze do instytucji która przechowuje ci te pieniądze w jaki sposób je przechowuje i jak mocno cię zabezpiecza to nie jest temat na dzisiaj natomiast jedna jest ważna rzecz że jeżeli ty to robisz No to musisz mieć świadomość tego że te pieniądze które tam wpłacasz to muszą być pieniądze z legalnego źródła a nie z nielegalnego więc jeżeli są z legalnego to jak najbardziej możesz dać pochodzenie tej gotówki z prostego powodu bo i tak to zostało wcześniej zarejestrowane natomiast taka sytuacja jak tutaj najprawdopodobniej będzie w kolejnym roku częściej występowała i wielu innych bankach nie tylko w samym santanderze jakby tak jak powiedziałem nie bronię tutaj nie bronię tutaj w żadnym wypadku santandera natomiast Wydaje mi się że wieszanie psów i mówienie o tym dlaczego w ogóle i dlaczego państwo to tak wszystko uszczelnia to też bym trochę poszedł troszeczkę w bok i zboczu z tematu i zadał takie pytanie OK to są te na razie tylko pieniądze mówimy o tym jak to cbdc będzie nas kontrolowało i zgadza cbdc będzie niczym innym jak kolejnym narzędziem do nawet nie naszej kontroli jak bardziej do wyznaczania nam kar ponieważ jeżeli coś zrobimy będą mogli zablokować nam środki i nie pozwolić nam kupić w tym i w tym miejscu Zresztą o tym mówiłem w ostatnim odcinku że już to teraz można robić natomiast tam będzie można to robić z pozycji jakby głównego organu natomiast wracając jakby do Klu tego o czym o czym chcę powiedzieć to to to jest to że my powinniśmy się bardziej martwić Co by się stało gdyby taki Google i taki Facebook i taki Apple udostępnił dane albo inaczej Co by było gdyby państwo realnie zaczęło korzystać z danych które tworzy dla nas Google Facebook czy czy czy Apple o nas czyli Gdzie idziemy Co oglądamy Jak często odpalamy aplikację Jakie rzeczy oglądamy na Kanta na kartach Incognito z jakimi IP się łączymy gdzie chodzimy Przecież mamy lokalizatory powłączane Jak często spędzamy miejsce w tym miejscu w tamtym miejscu jak często przemieszczamy się taksówką Jak często rowerem Ja wiem że można powiedzieć No bo tutaj jest kontrola ale my zapominamy o tym że mówimy No tutaj jest kontrola a dajemy po prostu upust z tym wszystkim znaczy dajemy możliwość tym wszystkim organom kontrolować nas i tyle i w ogóle sobie nie zdajemy z tego sprawy Dlatego wydaje mi się że ten temat po prostu był fajny medialny i tyle Natomiast Wydaje mi się że jeżeli mówimy o cbdc i o gotówce która nam zaczyna powoli umierać to najprawdopodobniej tą nową gotówką właśnie są te kryptowaluty które macie na portfelach i to one będą poza tym systemem one będą tak naprawdę tą nowoczesną gotówką którą będziemy się w przyszłości wymieniać idziemy sobie następnego tematu mowa o vitaliku buterinie gotówkę gotówka jeszcze raz gotówka tak łyżeczka mi spadła Dziękuję bardzo mam blisko kamerę na dzisiaj taki ubity jestem dobra witali butterin ostatnio miał przeprowadzony wywiad z Dawidem Hoffmanem z bancles w którym to podzielił się kilkoma trendami które mogą wystąpić w 2023 roku oczywiście Hoffman z banklesu powiedział jedną ciekawą rzecz Czyli że fala masowa i adopcji zasobów cyfrowych dobiegła końca No i oczywiście witalic się temu sprzeciwił my też najprawdopodobniej tutaj na czacie też byśmy się temu sprzeciwili natomiast wracając co witalik powiedział pierwszym z nich czyli pierwszym trendów będą portfele zasobów cyfrowych które podkreślają potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na infrastrukturę portfela aby umożliwić bezproblemowe korzystanie miliardów użytkowników więc cytując go jeśli możesz stworzyć portfel z którego będzie korzystać miliard ludzi to jest to ogromna szansa pytanie o jakie portfele mówi czy mówi o non-stidelowych portfelach które jednak będą miały Bridge do tego tradycyjnego oferta finansów w którym będziesz mógł bardzo prosty sposób zakupić sprzedać kryptowaty to już to mamy A czy mówimy jednak o takich portfelach które będą nam dawały taką możliwość żeby nie pamiętać na przykład o Fi do transakcji że jeżeli mamy usdt albo usdc to nie musimy mieć ethereum jeżeli będziemy przesyłać to po łańcuchu rc20 znaczy łańcuchu eterium i nie będziemy potrzebować ethereum do tej transakcji Czy to na innej sieci też będziemy musieli potrzebować Czyli można powiedzieć takie narzędzie trochę albo takie rozwiązanie jak upadła tera która miała z ust że wysyłając z ust mogłeś pobierać dawać sieci Fi też wst więc jeżeli takie rozwiązania będą z takimi konwerterami albo z takimi rzeczami to najprawdopodobniej będą one zdecentralizowane i dalej one będą nonka studialowe czyli takie w których to nie przechowują się klucze prywatne w żadnej bazie danych nie logujemy się tego portfela tego za pomocą nie wiem hasła loginu i hasła a klucze prywatne i środki te są przechowywane w jakimś głównym skarbcu do którego nie mamy dostępu to uważam że będzie to bardzo duży Trend tylko takich rozwiązań już trochę jest więc o czym witalik mówi pewnie coś mówi o czymś o czym jeszcze do końca sami nie dowiedzieć się nie możemy kolejną rzeczą dalej są z tej belcoiny które były w tym roku drażliwym tematem po upadku terr w maju dla baterii na wciąż istnieje więcej możliwości programistów do tworzenia web free celem deweloperów na 2023 jest budowanie stajni odporne na iperinflację będzie rewolucyjna w branży cotując jeżeli możesz stworzyć monetę stabilną która faktycznie może przetrwać wszystko włącznie Skipper inflacją dolara amerykańskiego Jest to również ogromna szansa jeżeli możesz stworzyć coś co będzie wyglądało jak koło ratunkowe dla wszystkich przechodzących przez tę sytuację No bardzo w ogóle takie można powiedzieć dramatyczną z Dramatyczny scenariusz tutaj przedstawił vitalik no bo wiadomo że to ta hiperinflacja z dolarem amerykańskim jest dosyć takim marzeniem na pewno dla wielu ale na pewno bardzo utopijną utopijnym scenariuszem który mógłby spowodować że Krypto też by nie przetrwało tej wartości bo nie ukrywajmy hiperinflacja na dolarze czyli na najbardziej globalnej i dostępnej i sterującej całą globalną gospodarką walucie miałaby powstać to raczej nie byłoby co zbierać i dalej możliwe żebyśmy wrócili do do kwestii wymiany kamyczkami albo jakimiś muszelkami Oczywiście żartuję sobie obecnie teraz z jednego i drugiego bo oni hiperinflacja ani wymiana kamyczkami muszelkami raczej nas nie czeka natomiast no na pewno stworzenie sobie coina który nie był był uzależniony do amerykańskiego dolara i nie byłby jeden do jeden skorelowany właśnie z tym dolarem amerykańskim jest to coś o czym wiele osób marzy mamy teraz dalej Natomiast takich algorytmicznych stablekoinów to tak naprawdę nie ma widzimy że wszystkie te algorytmiczne zostałyby konie które miały bardzo zbliżony model do tego co co co u westii No to widzimy że giną chociaż mamy wavesa który No chyba tam już się rozjechał prawie że na do połowy czyli jeden usdn kosztował pół dolara trochę chyba tamto odbiło nie obserwuje jakby tej części projektu w uve chciałem niestety waves popełnił błąd z którego raczej już chyba nie wyjdzie bez szwanku Natomiast takich innych algorytmicznych też jeszcze jest dużo i to wszystko tylko zależy od tego kto kiedy wciśnie na nim przycisk sprawdzam Idźmy sobie jednak do kolejnej rzeczy to jest kwestia na koniec zasugerował rozwój techniczny łańcucha bloków aby kąty aby konkurować z dużymi technologiami wykorzystując ethereum jako punkt odniesienia jeżeli Programiści będą mogli używać łańcucha bloków do walki ze scentralizowanymi podmiotami takimi jak Google Facebook doprowadzą do większej dominacji rynkowej dla programistów w by branży więc jeżeli możesz zalogować się do ithereum aby pracować i jeżeli możesz usunąć Facebooka Google Twittera jako władców logowania w internecie to samo w sobie jest ogromną szansą tak i tutaj stopując się na sekundę racja gdybyśmy znaleźli takie rozwiązanie Już są te rozwiązania powiedzmy zdecentralizowane jednak one nie są jeszcze za specjalnie spopularyzowane Poza tym i tak większość osób ląduje na YouTubie jeżeli chodzi o nie wiem chociażby streamy w których muszę uważać na masę słów Czasami gdy coś więcej powiem no to w tym momencie wyłącza nam się monetyzacja albo na przykład może spowodować że w ogóle cały materiał zostanie wywalony bo zbyt dużo poruszyłem zbyt nielubianych tematów przez YouTube natomiast dlaczego my tutaj nadajemy i to pytanie można zadać wszystkim innym też twórcom którzy to robią na YouTubie prosta sytuacja sami wy bo ja też jestem jednym z użytkowników YouTube nie tylko nadającym ale też korzystającym oglądającymi materiały przyzwyczailiśmy się do tego YouTube'a i wiemy że to w tym miejscu jest najwięcej informacji i to myśl już przyzwyczailiśmy że tu mamy muzykę tu mamy newsy tu mamy materiały tu mamy twórców więc skakanie między platformami tylko po to żeby pójść do tego danego twórcy nie jest koniecznie dobre dla danego twórcy dlatego że te zasięgi są bardzo mocno okrojone i wtedy to powoduje że tylko ci najbardziej zagorzali fani trafiają do tego punktu ale jest bardzo duży problem z pozyskaniem nowych odbiorców ponieważ ich tam na tej platformie nie ma a YouTube potrafi po prostu zaproponować coś albo podrzucić ale oczywiście też wyłączyć na przykład powiadomienia i dużo z was nie wie o tym na przykład że ten Live się odpala i zauważyłem taki też Trend że muszę to wrzucać też na Twittera daje wam informację na Twitterze i w momencie kiedy daje na informację na Twitterze to jest totalny Boost jeżeli chodzi o ilość widzów No ale to możecie dać znać też na tapczacie czy YouTube poinformować dzisiaj o tym że Live wchodzi a jeżeli was poinformował To o której was o tym poinformował to piszcie idziemy do ftx-a do ftx-a i do byłej albo i obecnej nie wiem może już sobie napisali jakiś liścik albo dostał on grypsa z którym przekazała to Karolina że że zrywa z bankmanem natomiast wracając do kwestii Karolina ellison I Gary Wang przyznali się do zarzutów karnych które poinformował o tym nas prokuratura w USA w Południowym dystrykcie Nowego Jorku Williams dodał że zarówno elison jak i wong bo mówimy tutaj prokuratorze tym williamsiem że współpracują z prokuratora i czyli z nimi i że przewiduję wniesienie kolejnych zarzutów przeciwko innym osobom ale wezwał także inne osoby zaangażowane w upadłą firmę kryptowalutową aby zgłosiły się Zanim zostaną postawione za zużyty ostrzegając że nasza cierpliwość nie jest wieczna czyli to jest taka typowa postraszanie dobra Jeżeli coś miałeś wspólnego z tym upadkiem to przyjdź do nas dostaniesz łagodniejszą karę czyli na przykład pojedyncze dożywocie a nie potrójne natomiast Ważne jest to że Komisja Papierów Wartościowych giełd wniosły również oskarżenie cywilne przeciwko Tym dwóm osobom że oszukali inwestorów natomiast uwaga tutaj jest ciekawa sytuacja ponieważ z racji tego że elison i łąk równie współpracują przy dochodzeniach przy czym obie agencje zauważyłem że elisan i wong doszli do porozumienia więc jeżeli ugoda zostanie zatwierdzona przez sędziego obaj zrezygnują z pieniędzy zarobionych ftx i lamedy otrzymają zakaz emisji kupna oferowania lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych z wyjątkiem i ich osobistych rachunków inwestycyjnych i w ramach ich oszustwa natomiast no tutaj jest kwestia gurygansler mówi że w ramach jego oszustwa twierdzisz że oni manipulowali tym tą ceną fttm zabezpieczającą tak naprawdę cały biznes i tu powinni oni za to jeszcze przede wszystkim oberwać natomiast prokurator mówi No dobra gęstler okej Uspokój się ale oni tutaj dla nas pracują oni tutaj sypią wszystkich No i w sumie to nie możemy teraz zrobić tak że oni wysypią wszystkich a my wrzucimy ich tak do pierdla bo przy kolejnej aferze jeżeli kogoś złapiemy i zacznie sypać a bo będziemy obiecać Nie wiem że wyjdzie wolno z nową tożsamością a będzie wiedział że tak już obiecaliśmy i w sumie skłamaliśmy i tak i wsadziliśmy do więzienia to nikt nie będzie chciał być tą 60 dlatego No wydaje mi się że właśnie tutaj ta była albo obecna dziewczyna dosyć mocno wrzuci naszego kudłacza w problemy już go wkopała i będzie jeszcze bardziej A z racji że poszła na układ i zaczęła po prostu przedstawiać całą sytuację Jak wyglądała od podwórka No to najprawdopodobniej jej ujdzie to na sucho albo dostanie bardzo niski mały wymiar kary co spowoduje że te 5-10 lat sobie tam posiedzi w jakimś fajnej wygodnej celi sobie nowym tvkiem i z pysznym jedzonkiem i przez te 10 lat przygotuję sobie jakiś plan podboju świata Albo analizy poza tym nie ukrywajmy że na pewno i każdy z nich ma bokitrane bitcoiny po za pomocą mikserów i jak wyjdzie nawet za te 10 lat zakładając że ten Bitcoin za 10 lat naprawdę będzie dalej szedł do góry i będzie tą wiodącą kryptowalutą patrząc na to co robią banki i do czego się przygotowują to wcale źle nie będzie miała A chociaż nie będzie miała pokus ze sprzedażą idziemy do Twittera z racji tego że w Twitterze dodano nową ciekawą funkcję i dla tych którzy nie wiedzą jak ta funkcja wygląda Wystarczy wpisać sobie dolara wpisać sobie na przykład Bitcoin i nie wiem Bitcoin Price i wizują sobie Bitcoin Price i pokazuje nam się taki features Trading View w którym to od razu pokazuje nam się cena bitcoina tak samo możemy sobie dodać bo nie dodali tylko bitcoina możemy sobie ethereum Price i mamy taką samą rzecz Wow co z tego będzie korzysta jak nie tylko ci którzy korzystają z kryptowalut natomiast nie ukrywajmy że Twitter jest największym agregatorem społeczności kryptowalut tak samo jak i innych branż o czym rozmawialiśmy już zresztą niedawno A co też powoduje że no takie ficzerki są tylko takim ukłonem w naszemu w naszym kierunku bo wiedzą że gdyby nie my to by naprawdę stracili dosyć dużą ilość takiego prawdziwego mocnego komentującego Community z którego żyje ten portal a Dlatego sam Twitter mówi że na tym się nie zatrzymują najprawdopodobniej będą dodawać kolejne ciekawe fischery czas pokaże bardziej pierdoła niż jakiś nie wiem rewolucyjny przełom w Twitterze na pewno tym Przełomem będzie zmiana stanowiska seają z elona maska na jakiego zastępcę No bo jakby wiecie że Elon Musk wprowadził ankietę niedawno w którym powiedział że czy ma odejść z Twittera No i większość zagłosowało za to że mało Day z Twittera potem powiedział że w sumie to powinno być głosowanie tylko wśród zweryfikowanych kont jednak powiedział że odejdzie ale jak znajdzie zastępcę No coś się dzieje z tym elonem Oby tylko coś mu głupiego nie przyszło do głowy Idziemy sobie do ankiety ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców w Rosji którzy to bardzo ciepło wypowiadają się na temat kryptowalut i nie chcę tutaj teraz mówić o tym O super że że oni są bardzo procrypto bo można powiedzieć że przez ogromną ilość sankcji to za specjalnie te relacje biznesowe z Rosją zaczynają nam coraz się oddalać niż przybliżać natomiast kwestia jest inna to pokazuje jak kolejny kraj który jest słusznie czy niesłusznie to już to nie jest nie jest ten temat dla mnie słusznie objęty ogromną ilość sankcji sankcjami Natomiast te sankcje też są dziurawe jak cholera I tak naprawdę to jest wszystko medialna tak naprawdę propaganda a nie a realne sankcje bo nawet i chociaż takie molochy jak LPP czyli Reserved House które znacie z polskich sklepów No to jednym z drugim co do wielkości ogromnym rynkiem dla LPP jest Rosja no z którego musieli się wycofać No to nic bardziej mylnego nigdzie się nie wycofali tylko zamiast Reserved ssr zamiast Chaos jest hmm mają w logo te same kolekcje ciuchów Jesiennych zimowych dalej są w tych sklepach dalej one funkcjonują w tych galeriach handlowych po prostu dostawcą nie jest już LPP i producentem nie jest LPP tylko chińska spółka która pewnie od tego LPP w jaki sposób jest zależna ale to są tylko moje domysły żadne oskarżenia nie chciałbym żeby tu cokolwiek mnie o cokolwiek posądził ale polecam po prostu pogugować sobie w internecie Jeżeli kogoś to ciekawi Wracając jednak do tego tematu pokazuje to jak bardzo ludzie w krajach które są objęte sekcjami zaczynają coraz częściej interesować się kryptowalutami z prostego powodu chociażby kupić coś za granicą żeby coś przyszło żeby coś przysłali żeby coś załatwić chociażby nie wiem kupić jakiś sprzęt elektroniczny do tego będą wymagane kryptowaluty tak samo tam w tych państwach które są objęte sankcjami jednak ta kontrola inwigilacja obywatela jest zdecydowanie większa niż w krajach Unii Europejskiej patrząc pod względem takiej wolności słowa to że wiedzą u nas Nasi włodarze co robimy to jest jedno ale dwa że nas nie każą jeszcze za to i przymykają oko to jest drugie natomiast z tamtych krajach Nie dość że wiedzą wszystko to jeszcze od razu cisną ich za za te rzeczy ciekawa jest jednak rzecz w tej ankiecie ponieważ 78% stwierdziło badanych że Bitcoin jest niezawodnym tokenem znaczy kryptowalutą 36% stwierdziło że ma również zaufanie do Stable coinów jak do usdt a 35 stwierdziło że również ethereum jest niezawodne co jest jednak ważne to jest to że ich jakie mają zasoby już w Krypto to prawie 10% stwierdziło że posiada kryptowa wartości od 7 do 14 tysięcy dolarów 2 i 3% stwierdziło że ma powyżej 14 tysięcy więc jeżeli 10% badanych czyli łącznie tak naprawdę 12,3% badanych ma przynajmniej te około 14 lub powyżej 14 tysięcy dolarów obecnie w kryptowalutach Ciekawe jak wygląda to w Polsce warto byłoby taką ankietę zrobić a czas pokaże Może ktoś to wymyśli ale robienie ankiety wśród osób w Polsce gdzie Polacy nie za specjalnie lubią się chwalić pieniędzmi może po prostu się nie udać Jeżeli tego nie robi guz A kto by w ogóle gusowi powiedział ile masz kryptowalut No nie to jest takie trochę jak nie wiem podejście na ulicy do faceta i zapytania go A ile masz centymetrów No nie no bo to trochę tak wygląda takich rzeczy się nie mówi ze bezpieczeństwa taki może głupi przykład podałem ale jest nawet całkiem OK dobra gubernator szef indyjskiego Banku Centralnego ostrzega przed korowoltami i on uważa przede wszystkim że że tutaj był ją fajny ten cytat miałem jest jeżeli się pozwoli rosnąć kryptowalutom zapamiętacie moje słowa następny kryzys finansowy będzie pochodził z prywatnych kryptowalut on uważa że tak naprawdę to cbdc ma tylko i wyłącznie możliwość powodzenia i to cbdc powinno królować Na tym rynku A kryptowaluty właśnie powodują że ten kapitał odpływa zupełnie gdzieś indziej i jest to bardzo niebezpieczne dla całej gospodarki bullshit trochę ponieważ No gdybyśmy mieli porównywać te dwa rynki to jest kryptowaluty to jest gdzieś około 1 do 2%. całej kapitalizację rynkowych bobalne więc o czym w ogóle gadamy no właśnie no dobra Idę sobie do was pozdro z Liverpoolu wesołych Marek Kowalski Allison wygląda na tego słowa nie mogę powiedzieć choć nie ma nic z tym złego uważam że jej wosk z głowy nie spadnie nie chcę tutaj przedstawiać znaczy działać tutaj stereotypowo ale nie mówię nie Jakie macie opinie o my eter wallet kiedyś był dosyć często wykorzystywa sam korzystałem kiedyś z Mayer wallet potem tak naprawdę przestałem z niego korzystać bo ten Majer wallet było mi potrzebny tylko do tego że kiedyś Trezor nie obsługiwał innych altcoinów więc trzeba było się logować na tresora za pomocą myer wallet i dlatego to tak wszystko wyglądało choć się z perspektywy czasu korzystam większości teraz z meta- maska a nie z mewa i tyle kupa trygowi zgrzewkę Energetyków Jak zrobić prędkość odtwarzania 1,25 tak zgrzewka Energetyków i będę mówił szybciej idę sobie dalej czym bliżej południa a tym lepiej Dzięki temu Załapałem się na live O widzę że kolejna tutaj jest 10:30 Marek Kowalski pisze 10:30 dla mnie 11 godzina Słuchajcie mi się to podoba Jeżeli naprawdę O tutaj już dziewiąta dziewiąta 11:30 jest najlepsza kurde podoba mi się to bo jednak będę mógł sobie tą chwilkę później chodzi na siłownię i chwilkę dużej pospać on czasami naprawdę jest grubo jak na przykład zasypiam o tej drugiej wpół do trzeciej bo jeszcze coś muszę zrobić jeszcze coś muszę zrobić siłownia o 6:30 i potem Live o 9:30 No i jest grubo A potem mówicie że nie umiem się wypowiadać że że język mi się plącze że w ogóle do dupy jestem i tak dalej A to przez zmęczeniem Dobra to że nie mam nic do ukrycia nie znaczy że muszę o wszystkim i innych informować a tylko że tu nie ma tego że czy informujesz informujesz to że bank zbiera tą informację ten ma gdzieś tą informację to bardziej jest jego dupochron pod ewentualne pod ewentualną kontrolę generalnie inspekcji informacji finansowej natomiast no muszą to robić ale nie ukrywa że nie musisz się nie musisz wszystkich informować o o tym co robisz to zgadzam się tylko że wtedy polecam kupić Nokię 3310 wsadzić w kartę SIM najlepiej z Czech i w ten sposób się poruszać po świecie Nie podoba mi się to zamykam konto tak trzeba z nimi jechać tak no tym bardziej że jeżeli nie podoba ci się działanie danego banku to masz do dyspozycji masę innych banków Ja polecam osobi też banki spółdzielcze które mają te same podlegają tym samym przepisom są o wiele bardziej można powiedzieć przyjazne ponieważ tutaj mowa jest o tej przyjazności czyli możliwości negocjacji różnych warunków danej umowy możliwość pogadania z osobą w miarę decyzyjną w tym banku a nie tak jak jest to w przypadku chociażby mBanku którym to decyzyjność w ogóle jest żadna blokują ci pieniądze i ty tak naprawdę gadając tą osobą którą się umawiasz od tygodnia która niby ma rozwiązać z tobą ten problem na każde twoje pytanie odpowiada ci nie jestem przeszkolona z tego nie wiem z tej grupy pytań i nie jestem w stanie w stanie panie Kurde muszę wyciszyć te słuchawki nie jestem w stanie panu udzielić odpowiedzi na to pytanie a to po cholera ja się tam spotkałem z panią No ale to tą właśnie duże ogromne molochy a się różnią z małymi lokalnymi bankami które też podlegają bankowemu funduszowi gwarancyjnemu więc Stresu nie ma gotówka gotówka jeszcze raz gotówka Tak zgadzam się tylko wiecie gotówką jest też ten problem że posiadanie samej gotówki jednak No daje nam tutaj o muszę tak odrzucić sobie żeby się też słyszeć tu daje nam jednak ten problem że jesteśmy bardziej narażeni na ewentualną kradzież rabunek stracenie tych pieniędzy przez pożar zalanie i tak dalej i tak dalej no trzymanie na kontach natomiast no tu podlegamy kontrolom różnych innych organów i blokadą tych przez te organy No nie mamy złotego środka złotym środkiem są kryptowaluty Stable coiny i po prostu do tego trzeba się przyzwyczaić Jeżeli ktoś chce być jak najmniej uzależniony od decyzji kogoś innego z góry no to Znacie tą drogę jak najbardziej Tym bardziej że wszyscy tutaj na żywo czy czy oglądający to później właśnie tymi kryptowalutami się interesujecie jakie macie opinie to już było lepszy od maja termolad Może być Trust wallet tak z transmulatem w ogóle jakiś czas temu opowiedziałem o sytuacji w której to w pewnym serwisie telefonów komórkowych sieci serwisów telefonu komórkowych w punkcie z tych z tej sieci okradziono właśnie z ich klienta czyli oddał telefon podał PIN Okazało się że ten sam PIN można tym samym pinem blokować wallet i jeszcze aplikację bo tam była mowa o Jell upie No i w ten sposób stracił środki ze swojego portfela natomiast wiem i dużo osób mówiło że jest aktualizacja w trasonelecie w którym to można ustawić sobie swój indywidualny PIN niezależny od pinu który odblokowujemy telefon więc tutaj to chciałbym tylko to z update'ować dla wszystkich tych i czy ta z translate jest bardzo wygodny to nie można ukrywać w porównaniu do meta- maska i jest bardziej jakby multifunkcyjny więc jak by nie można by z niego korzystać info było Nie ja z głównej o Piotr pławiak jeżeli to jest głównej No to jeżeli z głównej to słuchajcie teraz jest nas 267 osób jeżeli wam się podobało Do tej pory co robię i o czym dzisiaj mówiłem Dajcie łapę w górę udostępniajcie ten materiał wideo ile się da komu się da na Twitterze na Facebooku do waszych znajomych Wiem że czasami nie lubicie się chwalić o tym że tym się interesujecie więc może Twitter który jest bardziej anonimowy w którym bardziej się posługujemy jakimi pseudonimami ale jest czym bardziej propagujecie takie materiały więcej osób trafia do nas więc też może to powodować że więcej osób będzie patrzyło bardziej logicznie na ten świat gary ma podobne rysy twarzy Zgadza się wygląda na taką uważam że już głowa jej nie spadnie to składa A same banki za co płacą gigantyczne kary sami sobie robią gigantyczne przewałki a nas z drobnych rozliczają Nie no wiecie to zgadzam się z tym że karę dostają też banki też dostałem karę ale rzadko dostają Te kary z General od Generalnej inspekcji informacji finansowej bardziej dostają nie wiem zwłokików bardziej dostają jeszcze taki jest rzecznik bankowy zapomniałem jak się nazywa ta instytucja do końca ale to jest taki trochę UOKiK dla banków w których to jeżeli banki nie działają zgodnie z podpisanymi umowami to można ich o to tam też po prostu nadać ich tam i i z nimi trochę powalczyć natomiast no słuchajcie No ja nie chcę tutaj stawać po po ich stronie bardziej jestem przychylny naszej stronie nawet nie bardziej tylko w 100% prawie że natomiast gdybyśmy tak patrzyli sobie tak mocno kapitalistycznie nie No to masz prywatną instytucję która podlega jakimś tam regulacjom to co się tak samo jak ktoś przychodzi do mnie do kantoru i nagle ktoś przychodzi do mnie do kantoru i mówi ma pan mi wymienić te pieniądze albo że chce wymienić te pieniądze mówię Dobrze no to wymienimy panu te usdt na ten ile pan chce na przykład 6000 USD No mówię No to dobrze możemy wymienić ale musi pan z racji tego że jest to powyżej progu czyli powyżej 1000 euro Musimy przeprowadzić weryfikację No ja nagle mówi że ja nie przeprowadzę wam tej weryfikacji ja wam tego nie zrobię ale gówno mnie to obchodzi macie mi to wymienić No to przecież to jest moja prywatna firma a ja nie będę opowiadał za kogoś więc po prostu zrobię nic innego jak powiem elo nara po prostu nie będę cię obsługiwał No i ona też tak mogą robić Wiecie o co chodzi Tylko że ja z nikim nie podpisuję umowy nie do rzeczy panie lejesz wodę jak stary to spadaj apel Nie epal apel Nie apel apel dobra i to byłoby na tyle chyba patrząc na trzyletni cykl bitcoina teraz wychodzi ponownie rozpoczęcie cyklu trzyletniego po roku spadku w 3 lata wzrostu bardzo możliwe same banki za co płacą gigantyczne kary to już było kawa do południa Tak Słuchajcie kawa do południa 12:18 47 live'u w tym momencie Lecę sobie na kolejne spotkanie Ja wam z tego miejsca życzę przede wszystkim wesołych świąt Spokoju przy stole wigilijnym aby było jak najmniej takich drażliwych dyskusji jeżeli traficie na wujka który powie że kryptowaluty to oszustwo i piramida finansowa to możecie oczywiście go tam uświadamiać ale czasami warto niektórych nie warto czasami niektórych uświadamiać tylko zostawić ich po prostu z tą ich światopoglądem który spowoduje że będzie spokojnie i ciszej przy stole na każdego przyjdzie pora Każdy kiedyś zrozumie czym jest ta technologia czym są te kryptowaluty a baterii będziecie mieć kompanów to po prostu zawsze to jest o wiele ciekawszy temat niż temat polityki który zgodnie ze statystykami w polskim przy polskim wigilijnym stole prawie w 80% się pojawia więc to by było na tyle Zdrowych wesołych świąt widzimy się już we wtorek po po świętach Więc długo nie będzie tak że nas nie ma bo nawet nie będzie żadnej przerwy w temacie bitcoina przy kawie więc jeszcze raz wam dziękuję zdrowych i wesołych dużych fajnych prezentów No i co najedzcie się tak żeby we wtorek jeszcze mieć wstręt od jedzenia Trzymajcie się hej [Muzyka]








