Analiza Rynku Kryptowalut i Strategie Inwestycyjne
W tym wideo analizujemy aktualną sytuację na rynku kryptowalut, skupiając się na zachowaniu dużych graczy, tzw. wielorybów. Dowiemy się, kto aktualnie wpływa na cenę Bitcoina i jakie strategie przyjmują inwestorzy długoterminowi.
Sprzedaż Bitcoina i Potencjalny Powrót
Autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat sprzedaży Bitcoina po spadkach i rozważa, czy warto odkupić go teraz po wyższej cenie. Analizujemy psychologiczne aspekty podejmowania decyzji inwestycyjnych i znaczenie długoterminowej strategii.
Perspektywy dla Altcoinów i DeFi
Rozważamy przyszłość altcoinów, w tym projektów działających w niszy DeFi, takich jak CRV, Link i Maker. Oceniamy ich potencjał wzrostu na tle rosnącej konkurencji i tokenizacji aktywów tradycyjnych.
Strategie DCA i zarządzanie ryzykiem
Omawiamy znaczenie strategii DCA (Dollar-Cost Averaging) oraz dywersyfikacji portfela. Podkreślamy istotę przygotowania się na różne scenariusze rynkowe i unikania emocjonalnych decyzji inwestycyjnych. Pokazujemy, jak budować portfel kryptowalutowy o niskiej obsłudze i ponadprzeciętnych wynikach.
Przyszłość Rynku Kryptowalut
Analizujemy obecny cykl rynkowy, zastanawiając się, czy jesteśmy w bessie, czy wczesnej fazie hossy. Rozważamy, kiedy rozpocznie się prawdziwa hossa i jakie czynniki mogą na to wpłynąć. Podkreślamy znaczenie długoterminowego horyzontu inwestycyjnego i unikania spekulacji krótkoterminowych.
Chainlink (LINK) jako Potencjalny Lider
Omawiamy potencjał Chainlink jako lidera wśród altcoinów i technologii blockchain, która może odegrać kluczową rolę w tokenizacji aktywów i rozwoju zdecentralizowanych finansów. Autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat potencjalnej przyszłej wyceny. Zastanawiamy się nad przyszłością rynku krypto.
Zobacz pełną transkrypcję filmu
Kto podbija cenę teraz na rynku kryptowalut i jak dokładnie zachowują się wieloryby? Sprzedałem, nie wytrzymałem przy 82 000. Co robić dalej? Odkupić już teraz czy czekać na niższe wyceny? oraz co myślę, że wydarzy się dla kryptowalut w przeciągu kolejnych dwóch, trzech lat w niszy Deffy, dla takich projektów jak CRV, Link czy też Maker. Są to tylko niektóre z pytań, jakie zadaliście na nowszym Q&A, więc jeżeli rozumiesz, że nie są to porady inwestycyjne, łapa w górę i lecimy z tematem. Cześć Piotr. Kto podbija cenę? Czy wieloryby na lub longtermowi gracze kupują BTC? No to tutaj myślę, że musimy wejście w jeden ze wskaźników. Chwileczkę sobie go odpalę. No i mamy tutaj wskaźnik, który się nazywa realized profits by Whales. I mamy dwie kohorty, dwie grupy. To co teraz widzicie na ekranie, na fioletowo są to nowe wieloryby i jeżeli te fioletowe kreski są powyżej poziomu zero, to oznacza, że oni biorą zyski. I jeżeli poniżej są poziomu zero, to znaczy, że biorą straty. Na czerwono mamy oznaczonych starych wielorybów, czyli duże portfele, które no są na rynku już jakiś czas. I znów tak samo są powyżej poziomu zero, oni biorą zyski, są poniżej poziomu zero, biorą straty. I zobaczcie co się dzieje w ciągu ostatnich czterech ośmiu tygodni. Zdecydowana większość osób, która się cashuje, mówiąc o dużych rybach, są to wieloryby nowe. Są to nowi gracze, którzy weszli na rynek pod kątem hypu, chcieli zarobić krótkoterminowo, się nie udało i po prostu odcinają straty. 5, 10, 15% są to rzeczy, które możemy monitorować i faktycznie spora część osób, nie tylko teraz, które weszły niedawno są na minusie, spora część osób krótkoterminowych kapituluje, w tym wieloryby, ale nie stare wieloryby. I tutaj żeby mieć szerszy kontekst tego jak to wygląda naprawdę to musisz mieć na uwadze faktycznie wieloryby, którzy, które mają ponad 1000 bitcoinów na swoich portfelach w ciągu ostatnich dni liczba tych wielorybów, wrzucę wam zresztą teraz ten wykres na ekran. Zeszutujmy sobie go, ciach. No i zauważcie, że liczba tych wielorybów spadła od 16, od 19 listopada do teraz spadła o dokładnie 59. Liczba spora, spadek spory. Jednak jak już wiecie z poprzedniego wykresu, są to w większości młode wieloryby, więc bardzo istotna rzecz. Natomiast jeżeli sobie spojrzymy na adresy ponad 10 000 bitcoinów, tutaj historia jest odwrotna. Tutaj adresów nam przybywa. Ci najwięksi po prostu skupują. Adresy, które słyną z akumulacji bitcoina skupują. Jednak to są adresy, które uwaga, grają w długą grę. Nie grają pod to, co wydarzy się za chwilę. Już dla nich kolejne korekty, spadki. Oni nie myślą o tym, czy spadniemy do 75000 doarów. Oni się zastanawiają nad tym, jeżeli spadniemy do 80, to za ile kupi Bitcoina. Jeżeli spadniemy do 70, to za ile kupi Bitcoina. Jeżeli spadniemy do 60, to ile będę miał pieniędzy przyszykowanych, żeby kupić bitcoina. W ten sposób myślą osoby, które inwestują długoterminowo, a nie myślą o tym, co wydarzy się za chwilę na wykresie. Tak myślą spekulanci i traderzy, a ty musisz wybrać, czy jesteś spekulantem, traderem, czy jesteś inwestorem długoterminowym. I już, bo jeżeli jesteś tym, to nie możesz być tym po prostu, bo tutaj zupełnie inne rzeczy trzeba robić. zupełnie trzeba mieć inne podejście do inwestowania, do zarabiania na tym rynku. Tutaj zupełnie inne elementy są potrzebne, zupełnie inne umiejętności. Więc tutaj, jeżeli sobie szybko sprawdzimy, od 83 podobny okres. Tutaj od 83 do 92 mamy dwić wielorybów powyżej 10 000 bitcoinów, co oznacza, że 90 000 bitcoinów przynajmniej mamy ekstra w tej konkretnej grupie. Tam mieliśmy 59 przynajmniej razy 1000, no to mamy 59 000. No więc wieloryby mają się naprawdę dobrze. Teraz zapytasz, skoro tak to wygląda, dlaczego cena nie rośnie? A no dlatego, że w krótkim terminie wciąż na giełdach około 2 miliony bitcoinów. Wciąż mamy sporo spekulacji. Mamy mamy graczy, którzy trzymali sporą część bitcoinów i dopiero teraz mając wystarczającą płynność mogą się skashzować z większych ilości. To wszystko jest faktem. Mamy negatywne przepływy chociażby na ETFA, chociaż ostatnio jest to trochę w kratkę. Mamy pojedyncze korporacje, które też co nieco zaczynają redukować swoje rezerwy, chociaż miało tego nie być. Natomiast to moim zdaniem było do przewidzenia, że tak to wyglądać nie będzie, że wszyscy kupują w nieskończoność będą trzymać. No tak to się po prostu nie wydarzy. I osobiście obstawiam, że nawet Micro Strategy na pewnym etapie będzie podstawione pod ścianę i będzie tutaj sporo niepewności w tym temacie. Natomiast to jest znów jeden z takich negatywnych, spekulatywnych scenariuszy, który w moim przypadku nie ma nic wspólnego z tym, co ja robię. Ja się staram być praktyczny, pragmatyczny. Ja się staram spojrzeć na rzeczy, które są względnie powtarzalne, ustalić sobie tego, ile ja chcę mieć bitcoina, ustalić ile chcę mieć altcoinów, ile chcę odkładać z moich bieżących zarobków na inwestycje, ile chcę zainwestować teraz, ile odłożyć na później na potencjalne scenariusze jako ubezpieczenie. wolę zadać sobie pytanie, co musi wydarzyć się w danym projekcie od środka, żebym z niego zrezygnował lub żebym dokupił go więcej. I to są rzeczy mierzalne. Ja mam to rozpisane. Dla mnie sprawa jest prosta. Kilka wskaźników bardzo prostych. SOP, średnie ceny zakupów w przypadku Bitcoina. I ja wiem za każdym razem co będę robił, tylko czekam gdzie wykres powędruje i w każdych tych punktach u mnie są konkretne działania zaplanowane, niezależnie co będzie pierwsze, co będzie drugie. I już jednak dlaczego większość osób tego nie rozumie, że jest to dobre podejście, rozsądne, konserwatywne, ale też skuteczne, ponieważ jesteśmy karmieni tym, że musimy żonglować, musimy trejdować, musimy grać pod cykle. Okazuje się to główną prawdą dla większości osób, która właśnie przez to traci swoje pieniądze na rynku kryptowalut. Natomiast moim celem jest właśnie dać ci swojego rodzaju perspektywę tego, że inwestowanie w krypto może być względnie przewidywalne jednak tylko pod jednym pod kilkoma warunkami jednak pod jednym głównym warunkiem, że jesteś w stanie wydłużyć swój horyzont czasowy. Już zostawmy dobieranie projektów jakichś memcoinów do portfela, bo to mam nadzieję rozumiesz, że nie jest zbyt dobrą strategią. Jednak jeżeli dzisiaj stawiasz na zwycięzców, trzymasz rękę na pulsie, ustawiasz sobie konkretne rzeczy, które widzisz w tych projektach od środka, które powodują twoje zakupy lub sprzedaże, ty po prostu czekasz na rozwój wydarzeń i już. Dlaczego znów? Może dołóżmy jeszcze jedną rzecz, dlaczego to nie jest bardzo popularne? To nie jest popularne, ponieważ nie optymalizujesz w pełni, co oznacza w moim przypadku, że ja mam wciąż stable coiny i jeżeli rynek odjedzie teraz, ja zostanę ze stable coinami. I dla wielu osób nie mieści się w głowie, jak to można zostać ze stable coinami, skoro ceny odjechały. Ao, dlatego, że nie jestem traderem. A no dlatego, że jest to moje ubezpieczenie. Jeżeli jedziesz na wycieczkę zagraniczną, kupujesz dla siebie ubezpieczenie, pojedziesz i nic ci się nie stanie, czyli pójdziesz do góry, wszystko będzie pięknie, przeżyjesz piękne chwile, wrócisz, co się stanie z tymi pienędzmi? Po prostu je stracisz, jednak z jakiegoś powodu to ubezpieczenie kupujesz. Tak samo jest tutaj w inwestycjach. Jeżeli nie szykujesz się na różne scenariusze, stawiasz wszystko na jedną kartę, po prostu trafisz wcześniej czy później trafisz do osób, które niestety, ale na tym rynku stracą najwięcej w najgorszym możliwym momencie. Kiedy zmiany w DCA? Właściwie te zmiany, jeżeli chodzi o moje portfolio, one teraz trwają. Robię dość spore roszady w moim portfelu. Ostatnio was o tym informowałam na moim Telegramie, że już zaszły pewne rzeczy, pewne zmiany w moim portfolio głównym, w eksperymentalnych póki co nie. Jednak za chwilę też to się wydarzy z wielu powodów. Właściwie jeżeli obserwujesz moje konto przynajmniej przez ostatnie trzy miesiące, wracasz tutaj w miarę regularnie no to widzisz, że mam pewnego rodzaju inaczej pewnego rodzaju pewnie obraz mojego postrzegania rynku już znasz i pewnego rodzaju sposobu postrzegania inwestowania już znasz i to oznaczało, że żeby być w zgodzie ze sobą musiałem pewne rzeczy zmienić. I tutaj musisz też wiedzieć, taka mała gwiazdka, zanim przejdziemy dalej y do samego DCA, to jest normalne, że u mnie, u was pewnie też tak jest na przestrzeni ostatnich prawie już 9 lat na rynku kryptowalut. U mnie potrzeby oraz plany się zmieniają, ewoluują i tym samym musi ewoluować strategia. Myślę, że jestem na etapie, gdzie ta strategia będzie wymagała coraz mniejszej ingerencji. To się udziało też na przestrzeni czasu, gdzie staje się ta strategia coraz bardziej bezobsługowa. No i te najnowsze zmiany, które teraz wprowadzam, mają na celu to, aby mnie wykluczyć z moich inwestycji, aby moje inwestycje stały się ultra, ultra, ale to ultra łatwe. Po prostu łatwe i nudne. Wiem, że bardzo niepopularna opinia, jednak moim zdaniem jest to coś, co przyniesie grubo ponadprzeciętne rezultaty. Co jeszcze będziemy omawiać? Może jeszcze jakieś pytanie rozwinie ten wątek, ale mam przygotowanych kilka materiałów, które będę chciał w tym temacie jeszcze poruszyć. Natomiast kiedy zmiany one trwają, za chwilę dobiegną końca. I jeżeli chcecie być na bieżąco z moimi działaniami w moim portfolio, chcecie wiedzieć dlaczego pewne rzeczy robię, o co opieram swoje decyzje, jak buduję swoje portfolio, jak je dzielę, no to poniżej zostawiam link do newslettera. Będzie to jedyne miejsce, gdzie będę się z wami tym dzielić. Wszyscy pytają, czy to już Bessa, a ja się pytam, kiedy Hossa się zacznie, bo jej od 2021 roku nie widać. Serio nie widać. Kosso 2021 roku mieliśmy zjazd w 2022 Bitcoina na poziomie 15 000 od 15 000 do 126 000 i to nie nazywasz hossą to prawie 10x prawie 10x nie jest hossą to co jest oczywiście trochę się droczę bo wiem że oczywiście chodzi ci tutaj z przekąsem o altcoiny jednak znów no jeżeli wejdziecie sobie na co geeko, zobaczycie sobie projekty które jednak zrobiły wyniki bo są takie projekty na rynku krypto które wyniki zrobiły oczywiście niektóre mniejsze od Bitcoina. Są też projekty, które zrobiły wyniki większe od Bitcoina. to moim zdaniem jest to idealny moment, żeby się zastanowić co odróżnia projekty, które obok bitcoina zrobiły swoje nowe ATH, zrobiły ciekawe wyniki, co je odróżnia od całej reszty. Moim zdaniem to jest taki przełomowy swojego rodzaju cykl, który dopiero teraz możemy powiedzieć, bo w 2017 roku i 2021 roku o tym była mowa, że to były bańki takie same jak bańki docomowe i prawdopodobnie w HOSA poprzednia 2014 dokładnie do tego była porównywana. Jednak dopiero teraz widzimy w momencie kiedy mamy 50 000 nowych projektów dziennie, które pojawiały się na rynku kryptowalut, to jest moment, który dał do myślenia wielu inwestorom. dał do myślenia, że skoro powstaje tak dużo projektów, że będzie bardzo trudno dla tych projektów się przebić. I niektórzy ludzie karmieni historycznymi takimi przykładami sukcesów z dnia na dzień, ponieważ były czasy w 2017 roku, gdzie drukowałem sobie 10 pierwszych stron Coin Market Cup i Coin Geko i brałem swojego pieska i pozwalałem mu położyć łapkę na jakimś projekcie. Stawialiśmy tam pieniądze i zarabialiśmy. Atak na ser oczywiście tego nie robiłem w ten sposób. Jednak tak to wyglądało. Były czasy i niektórzy z was wciąż być może z tyłu głowy mają taką nadzieję, wręcz graniczącą z naiwnością, że to się powtórzy. Ten cykl wyjaśnił właściwie to, że to już jest przeszłością. To faktycznie ta ostatnia hossa, była to hossa, finalna hossa większości altcoinów. Teraz moim zdaniem niektóre altcoiny wciąż będą robić lepsze wyniki od bitcoina. Mało tego, ja osobiście uważam, że jest szansa, nie mówię, że jakieś super duże prawdopodobieństwo, jednak jest szansa 40 30% na to, że za 5, 10 lat nisza altcoinów cała będzie więcej warta niż rynek Bitcoina. To jest jeden ze scenariuszy jakie obstawiam. Nie mówię, że tak będzie. To jest jeden ze scenariuszy jaki obstawiam. Dlatego częściowo małą częścią wciąż altcoiny mam. Natomiast ta wartość duża, większa niż Bitcoina będzie opierała się na kilku, kilkunastu projektach w krypto. No i teraz zostaje pytanie, które to projekty mogą być? Ja osobiście uważam L1, L2 na obecną chwilę stawiam na liderów, jednak cały czas trzymam rękę na pulsie i zobaczymy co się wydarzy. Jestem przekonany, że mając dzisiaj około 10 altcoinów w portfelu, jeżeli znów 5 6 7 odpadnie, myślę, że to jest bardzo realne, że te projekty odpadną, to te pozostałe dwa, trzy zrobią mi gigantyczną różnicę w portfolio. Dlatego chcę jeszcze mieć ekspozycję na altcoiny. Wciąż większość w BTC tutaj dla siebie jestem przekonany co do ważności tego aktywa w świecie finansów. Natomiast patrząc na altcoiny, tak dokładnie do tego podchodzą. Widzę wciąż jeszcze potencjał. Rozumiem to, czym te altcoiny mogą być. Czym jest ten fundament w postaci L1ek i L2? Fundament do tokonizacji, fundament Deffy, fundament dla stable coinów. Te trzy rzeczy, które teraz powiedziałem, są to rzeczy, na które wręcz rzuca się rynek tradycyjny. Banki, instytucje, oni wszyscy chcą to mieć. Nawet teraz wyszła informacja, że Ondo ostatnio wyszła informacja, że Ondo wkracza w Europę i oferuje stokenizowane amerykańskie akcje w 30 krajach w pełni legalnie. Możesz sobie wejść, kupić stokonizowaną akcję Apple. No to dobre czy dobre? Są to rzeczy, które będą tylko i wyłącznie postępować. Wszystko, co będzie stokizowane będzie powodowało, że na blockchainach będzie robił się większy ruch. A jeżeli będzie większy ruch na blockchainach, a będzie, bo moim zdaniem te nowoczesne aplikacje idąc w przyszłość będą wszystkie oparte o blockchain, ponieważ blockchain rozwiązuje wiele problemów, jak szybkość, skalowalność, rozwiązuje problem kosztów, a to są gigantyczne problemy w dzisiejszym świecie. No jeżeli to zostanie rozwiązane, a jest rozwiązywane jeszcze wciąż jest wcześnie, nie jest już kropka nad i, bo wciąż ludzie się jeszcze częściowo oczywiście z krypto śmieją jakie to kryptoo, kto tego używa, tak jak kiedyś było z internetem. No kto tego używa? Kto wykupił modem, kto się bawił, kto miał pieniądze, ten używał. Natomiast dzisiaj infrastruktura internetu jest jaka jest i powiedz: "Używasz internetu? Kiedy twoja mama czy babcia się uśmiały z internetu, to teraz im to wytykasz?" Nie, tak nie jest. Po prostu to jest normalna rzecz, że spora część osób nie dowierza, kiedy dzieje się jakiś przełom technologiczny. AI i blockchain, te dwie rzeczy. Jest to zdecydowanie przyszłość. No dla mnie to jest już dzisiaj no brainer. biorąc pod uwagę regulacje światowe, okazało się, że jednak krypto nie zostało skreślone, Bitcoin nie został skreślony, więc naprawdę nie wiem, czego jeszcze tutaj chcieć, czego jeszcze potrzebujemy tutaj, aby mieć pełne potwierdzenie, że faktycznie kryptowaluty wchodzą w etap przyspieszonej globalnej adopcji. Dla mnie jest to oczywiste. Wracając do pytania, znów jak zwykle bez kontekstu, no po prostu nie da się odpowiedzieć na pytanie prosto w moim przypadku. Natomiast kiedy hossa się zacznie, wiedz, że hos na Bitcoinie jest właściwie od samego początku. Jeżeli masz horyzont czasowy trzymiesięczny, no to sorry, no po prostu sorry, no dla ciebie hossy może nigdy nie być. Natomiast jeżeli masz perspektywę 5, 10, 15 lat i wybierasz Bitcoina, wybierasz topowe aktywa, no to jest spora szansa, że ciągle jesteś w hosie. Prawdą jest, jeżeli ktoś kupił bitcoina i poczekał przynajmniej cter lata, uwaga, no statystyka prosta. Jeżeli ktoś kupił Bitcoina, poczekał 4 lata, jest na plusie, zarobił pieniądze. Czego tu nie rozumieć? I teraz rozumiem, że to nie będzie się powtarzało w przyszłości. Uważam, że ten okres będzie się wydłużał, czyli będzie trzeba trzymać Bitcoina 5 lat, 6 lat, 7 lat. Jeżeli wejdziemy w jakiś kryzys recesję, pewnie coś takiego w przyszłości się wydarzy. Jednak znów, jeżeli myślisz o 10, 15 latach, jest ultra wysoka szansa, że dla ciebie hossa będzie trwać. Teraz idąc dalej, dlaczego o tym mówię? Mówię o tym dlatego, że wystarczy spojrzeć na rynki tradycyjne, co się działo w przypadku chociażby S&P 500. Tam też statystyki są bardzo podobne, przynajmniej 10 lat, jeżeli dobrze pamiętam. Jeżeli trzymałeś ekspozycję miałeś na S&P, czyli na rynek amerykański całościowo, no to jeżeli w dowolnym momencie kupiłeś i trzymałeś przez 10 lat, to chyba jest tam ponad 95% osób, które zarobiły. Jeżeli trzymałeś ponad 15, 20 lat, to tam jest praktycznie 99,9% osób i tyle. Horyzont czasowy zmienia wszystko. Jednak żyjemy w czasach, kiedy wszyscy chcą zarobić tu i teraz. I to jest gigantyczny problem. Jednak ten problem każdy musi dla siebie rozwiązać, ponieważ biorąc pod uwagę, jeżeli rozumiesz jak działa system finansowy, to też rozumiesz, że aktywa, wartość aktywów w długim czasie będzie szła w górę, a to co będzie działo się w krótkim terminie jest ultra nieprzewidywalne. Zwłaszcza w momencie, kiedy trwają wojny handlowe między Stanami a Chinami. W momencie kiedy dolar jest bardzo zagrożony. W momencie, kiedy mamy coraz więcej konfliktów zbrojnych na świecie, no są to momenty bardzo nieprzewidywalne w krótkim terminie. Jednak co jest niezmienne w długim terminie, póki co jest to system finansowy oparty o dług. Jeżeli nie rozumiesz jak to funkcjonuje, nie rozumiesz, że twoje złotówki w portfelu są dewaluowane z roku na rok, z dekady na dekadę, no to po prostu trudno. Stajesz się traderem, spekulantem, zamiast na tym korzystać i wykorzystać czas na swoją korzyść. Ja to zrozumiałem kilka lat temu, zmieniłem strategię, to dla mnie działa i uważam, że kolejne 5, 10, 15 lat będzie to po prostu u mnie w moim przypadku gigantyczny sukces. I już szykuj się na różne scenariusze. Nie bądź osobą, która stawia wszystko na jedną kartę i zobaczysz, że ten rynek ma wciąż bardzo dużo do zaoferowania. Nie staraj się po prostu być hazardzistą. Nie wytrzymałem ostatniego spadku. Sprzedałem połowę swoich BTC z zyskiem 100% na samym dołku za 82 000. Zły jestem na siebie do dzisiaj, bo znając zasadę kupuj, gdy leje się krew, ja jak frajer sprzedałem. Co myślisz o tym, żeby teraz odkupić przy 92? Kurde, przede wszystkim szacun, że o tym piszesz, że się przyznajesz. Większość ludzi o swoich porażkach finansowych nie mówi, bo one bolą dużo bardziej. Dlatego właśnie w hosie jest tyle chostów o zarobkach, a w besie po prostu większość milczy, więc tutaj po prostu szacun. Natomiast zostaje nam jako że no nie masz wehikułu czasu, no chyba że masz Deloriana, to możesz się przenieść i decyzję cofnąć, natomiast prawdopodobnie nie masz, więc warto wyciągnąć z tego lekcje i zadać sobie kilka pytań, aby iść dalej mądrzejszym. Na początek uwierz, że nie jesteś sam. Sporo osób zrobiło dokładnie to, co ty, tylko większość o tym nie mówi. Więc plus to jest normalne zachowanie. Kolejna rzecz jest to pytanie, jakie musisz sobie zadać. Przede wszystkim dlaczego to się wydarzyło? Co, jak wygląda dzisiaj twoja sytuacja ogólna finansowa i to musiałbyś naprawdę ją tak sobie porządnie rozpisać, że w tym momencie spanikowałeś. To jest sprawa numer jeden, bo to jest jeden zazwyczaj z głównych czynników, dlaczego podejmujemy emocjonalne decyzje. Kolejna rzecz, przez którą ludzie szaleją w dwie strony na rynku kryptowalut są to oczekiwania od twojego portfela. Rozpisz sobie dokładnie czego oczekujesz dzisiaj i czego wtedy oczekiwałeś od rynku kryptowalut. Zazwyczaj kiedy mamy wygórowane oczekiwania co do ilości oraz czasu realizacji tych ilości, to jeżeli rynek nie dowozi, no jest zresztą takie fajne równanie, czyli rzeczywistość minus oczekiwania równa się szczęście. Jeżeli rzeczywistość jest jaka jest korekta, twoje oczekiwania były gigantyczne, no to automatycznie ten poziom szczęścia, radości, satysfakcji jest w cholerę niski, jest ujemny i ludzie po prostu sobie z tym nie radzą. Więc to jest też ryzyko właśnie stawiania sobie takich wygórowanych celów na rynku kryptowalut powodowanych często takimi chwali postami, historiami wyciętymi z kontekstu, gdzie ktoś na jakimś mikroprojekcie za 3 do$lar zrobi razy 100 i nam się wydaje, że też powinniśmy mieć takie duże zwroty z inwestycji, bo to jest rynek kryptowalut i jak nie tak, to jak inaczej. Moim zdaniem, jeżeli odpowiesz sobie tak uczciwie na te dwa pytania, prawdopodobnie już znajdziesz odpowiedź, dlaczego spanikowałeś. I jeżeli będziesz znał tą odpowiedź, będziesz dopiero mógł w stanie zaradzić temu, aby nie wydarzyło się w to w przyszłości. No wybacz mi, nie masz znów powtórzył wehikułu czasu, aby wrócić i to cofnąć. w tym momencie no okej siedzisz w stable coinach, zabawiłeś się w tradera, w jonglera i straciłeś pytanie czy znów nie wiem jakie będą odpowiedzi na te pytania, więc nie będę w stanie ci powiedzieć dokładnie co ja bym zrobił w takim przypadku, bo no znów każdy pewnie byłby w takim takiej sytuacji. Ta odpowiedź byłaby w przypadku każdego z nas zupełnie inna. Natomiast jeżeli faktycznie jesteś osobą, która tak naprawdę w środku od zawsze chciała budować taką niezależność długoterminowo, no to prawdopodobnie ma to sens, żeby wrócić i po prostu zacząć ewentualnie DCA. Jeżeli jesteś osobą, która jednak myśli, żeby zoptymalizować i być może pociągnąć jeszcze rok, dwa, trzy, poczekać na jakieś kolejne ATH, żeby nieco więcej wyciągnąć, bo właśnie potrzebujesz sobie kupić samochód, no to sprawa jest dużo trudniejsza, bo znów odzywają się kolejne ryzyka. Czym krótszy termin, tym więcej ryzyk, czym dłuższy termin, tym mniej ryzyk. No i my świadomie czy nieświadomie po prostu wpadamy do jednego z tych dwóch koszyków. Kolejna rzecz, fajnie, że o tym piszesz, bo wielu z nas właśnie zna tę zasadę kupuj, gdy leje się krew i każdy ją powtarza, gdy jest hossa. Natomiast gdy jest bessa, no wtedy rynek mówi: "Sprawdzam". Jak mówi Warren Buffett, kiedy przyjdzie odpływ, okaże się, kto pływał bez gaci. No i tutaj to bez gaci, nie obraź się jednak, to bez gaci w tym kontekście oznacza właśnie odpowiedzi na te pytania. To w jakiej ty sytuacji, jak ułożyłeś swoje finanse przed tym wydarzeniem, bo okazuje się, że w hossie oczywiście, że wszyscy mogą się chwalić wszystkim. Jednak w besie, kiedy przychodzi właśnie moment sprawdzam, wtedy jest moment najlepszy na refleksji, bo wtedy możemy się najwięcej nauczyć niestety wtedy i to na własnych błędach, bo znów każdy każdy jest inny i to jest moment, z którego myślę możesz być wdzięczny. No słuchaj, no 82 92, mówimy tutaj o około 13 12% wzrostu, to jest twoja strata. Ale też nie strata, bo finalnie jednak wyszedłeś z zyskiem, więc ten zysk po prostu ci się pomniejszy, jeżeli wrócisz. znów jeżeli myślisz długoterminowo, ja nie wiem co się wydarzy, na jak długo chcesz inwestować, więc nie wiem co będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie, bo nie znam powtórze odpowiedzi na pytania, które wcześniej zadaliśmy. Natomiast jest to moment aby na podstawie odpowiedzi wszystko pozmieniać tak aby przy kolejnym razie, który przyjdzie na 100% podobny do tego albo jeszcze gorszy, aby przy kolejnym razie po prostu, żeby siedział spokojnie już. Więc zacznij od tych dwóch pytań. Dorzuć pytanie takie, czego ty faktycznie chcesz. Zadaj sobie pytanie, czy Bitcoin, czy przypad ci przypadkiem sam Bitcoin tego może nie dać w przyszłości. Zada sobie pytanie, ile Bitcoin twoim zdaniem może być wart za kolejne 10, 15 lat, jeżeli jesteś gotów tyle poczekać, odpalator procentu składanego i sprawdź, czy twoje cele przypadkiem nie zostaną osiągnięte przy najprostszej strategii świata. No i wtedy zacznij ewentualnie przejdź do zmian konkretnych ruchów w twoim portfelu. No ja bym tak zrobił na dzień dzisiejszy. Jednak w momencie kiedy teraz przyszła korekta, zadziwiająco. Jako że u mnie ja to przerabiałem już wielokrotnie i przechodziłem przez różne fazy emocjonalne w swoim portfelu, w swoich inwestycjach. Teraz kiedy przyszła korekta o dziwo jestem osobą, która jedną z niewielu, która w ogóle nie panikuje, w ogóle nie czuje się źle. przyszedł odpływ, a ja stoję po prostu na maksa ubrany w grubej piance takiej do nurkowania. No tak to wygląda. No i to wynika z jednej strony z ilości lat i z doświadczenia, z wielu błędów, wniosków wyciągniętych, ale z drugiej strony no na tym polega właśnie inwestowanie, czyli warto się przygotować, warto zawczasu pewne rzeczy wziąć sobie do serca. To to dla osób, które dopiero wchodzą, które uważają, że się przed tym ochronią. Jest to naprawdę moment, gdzie każdy powinien dla siebie ponownie podejść do cofnąć się o do samego początku, pomyśleć jeszcze raz o inwestycjach nieco inaczej niż jak o kasynie i wtedy można powiedzieć rozpocząć od nowa zupełnie mądrzejszym. Ja za ciebie oczywiście trzymam kciuki tutaj. Słuchaj, nic takiego wielkiego się nie wydarzyło. Jest to po prostu błąd, za który zapłaciłeś emocjami i za który zapłacisz pieniędzmi. Jeżeli nie trafisz. Jeżeli teraz odkupisz, no to zrealizujesz, że tak powiem, stratę, która nie będzie de facto stratą. Ja bym osobiście to zrobił, gdybym myślał długoterminowo i gdybym uważał, że Bitcoin faktycznie jest aktywem, które przetrwa kolejne lata. No więc powodzenia. Ostatnio mówiłeś jak byczo jesteś nastawiony do chainlinka. Owszem, czy byłbyś w stanie zabawić się w predykcji i powiedzieć jaki jest twoim zdaniem realna cena za to do token w ciągu dwóch, trzech lat? Na początek no ja w tego typu predykcji się nie bawię. Owszem, ustawiam sobie pewne targety cenowe. Jednak też obserwuję projekt od środka, ponieważ jeżeli w projekcie zaczyna się zmieniać i to zmieniać na dobre jak chociażby pojawienie się rezerw w chainlinku, to moja pozycja, którą miałem do tej pory i pojawia się kolejny taki czynnik, który powoduje, że prawdopodobieństwo sukcesu długoterminowego tego projektu rośnie i to znacząco. Dla mnie jest to sygnał, że warto zmienić strategię. Jest to jeden z niewielu takich sygnałów, który musi napłynąć z projektu. żebym taką decyzję podjął. No i w Czylinku faktycznie takie rzeczy się wydarzyły. Jedną z takich rzeczy oprócz tych gigantycznych partnerstw, jakie mają zaangażowania w banki centralne, właściwie no dzisiaj chelning jest wszędzie na językach właściwie całego świata. Ktokolwiek coś zaczyna robić na rynku kryptowalut, tak czy siak zderza się z chainlinkiem. Jeżeli znajdę taki ciekawe wykresy, jak to wszystko wygląda i gdzie jest tam chaining, to teraz go wrzucę. Wrzucę go, znajdę dla was specjalnie. Natomiast jeżeli chodzi o wyceny, naprawdę bardzo trudno jest to określić. d tr lata, jeżeli chodzi o rynek technologiczny, jest to coś nie do przewidzenia w moim prywatnym odczuciu. Jednak osobiście uważam, czy to będzie za 2, 3, 5, 7, 10, 15 lat. Jeżeli Chaling przetrwa i nie gwiazdka nie pojawi się konkurent, który go wygryzie i nie spadnie na nas kometa, która zabiła dinozaury, będzie to oznaczało, że Chainlink prawdopodobnie wejdzie do top 10 najważniejszych aktywów, największych aktywów na świecie. omijając złoto, omijając surowce. Mówimy tutaj o aktywach, mówimy tutaj, mówimy tutaj o aktywach, mówimy tutaj o rynku akcji, mówimy tutaj o rynku krypto. Ja lubię bardzo często sobie porównywać właśnie to, bo widziałem kiedyś jak rynek technologiczny wchodził i zdetronizował bardzo szybko spółki, które wydawało się będą miały te pierwsze miejsca na w marketupach przez wieczność. Okazuje się, że weszła technologia i dzisiaj w top 10 praktycznie same spółki technologiczne mamy. Moim prywatnym zdaniem, jako że kryptowaluty budują się na internecie, jest to technologia, do tego jeszcze mamy AI, wszystko to będzie postępować dalej wykładniczo. Dlatego te projekty zaczną wchodzić także i rywalizować marketami z tymi czołowymi projektami, projektami, czołowymi firmami na świecie pod kątem kapitalizacji. Aczkolwiek rozumiem, że nie możemy porównać projektów krypto do akcji. Jest to tylko taka moja prywatna, subiektywna potrzeba dania sobie perspektywy i to dla mnie osobiście funkcjonuje bardzo dobrze, aby nieco nieco szerzej spróbować zrozumieć potencjał projektów. Więc to by oznaczało, że prawdopodobnie Chinlink osiągnie wycenę ponad biliona dolarów. Myślał, że jest na to spora szansa. Jednak znów czy to będzie za 2 tr 5 7 lat będzie zależało od wielu czynników po drodze. Trzymam rękę na pulsie. Póki co chainlink jeżeli mielibyśmy mówić o powiedzmy kilku graczach, którzy właśnie stoją na bieżni takiej olimpijskiej i startują po kapitalizację biliona dolarów, to na obecną chwilę Chaining jest jednym z tych graczy na tych torach. Czy ktoś go stamtąd wygoni? Czas pokażę na obecną chwilę. Ja osobiście chcę mieć chain linka w portfelu, jednak znów podkreślę, że u mnie większość portfela jest to Bitcoin. Dopiero później L1. No i tutaj chain linka też oczywiście do tej niszy wrzucam, chociaż chainlink jest to multiza, jak się nie patrzy. Natomiast wybacz, jednak ja nie będę robił predykcji za d tr lata, ponieważ znów sprawy, które mają miejsce na świecie, to, że chilnik jest technologią, są to rzeczy, które są kurczę no tak nieprzewidywalne i tak trudne w określaniu. Nie chcę być osobą, która stara się być Nostradamusem. Ja się nie staram być Nostradamusem. Po prostu uważam, jeżeli na chłopski rozum efekt sieciowy w niektórych projektach będzie postępował tak, jak postępuje do tej pory. Poczytajcie sobie o efekcie sieciowym. Jak miewają się spółki na świecie, firmy, które opierają swój rozwój o efekt sieciowy. Zobaczcie jak wyglądają ich kapitalizacje rynkowe, jak wielkie sieci się zbudowały. Jeżeli dalej będzie to postępowało w tym tempie, dla mnie będzie no no brainerem, że te projekty po prostu wejdą do czołówki. Jednak znów konkurencja nie śpi. Jest to technologia. Giganci jak Yahoo, Kodak też po prostu byli kiedyś uważani za tych, których zdetronizować się nie da. Jednak technologia nie wybacza tutaj najmniejszych błędów i nie wybacza opóźnień. Więc jeżeli inwestujecie w altcoiny, ręka na pulsie cały czas. Na obecną chwilę chainlink. Chainlink. Chainlink. Gdzie on jest? Pod kątem kapitalizacji. 9 miliardów dolarów. Teraz dla perspektywy znów kurczę może albo myślałem, że już pytanie skończyłem, jednak zostańcie chwilę, bo warto. Wpiszę sobie companies by market cap i wejdźcie sobie w te rankingi i idźcie strona po stronie, aż dojdziecie do strony, gdzie zaczniecie zauważać firmy światowe, które mają więcej niż 10 bilionów dolarów kapitalizacji rynkowej. Ja jestem właśnie teraz na stronie numer 10 i mamy tutaj spółka po spółce 25,13, 25,12, 25,09 i tak dalej i tak dalej. Więc prawdopodobnie jeszcze musiałbym 51 stron przeskoczyć, żeby dopiero dojść do spółek z tą kapitalizacją. I teraz to jest znów kwestia nadania perspektywy. Moim zdaniem bez tego ani róż. Bez kontekstu i bez perspektywy nie jesteś w stanie ocenić, oszacować potencjału projektu. I tutaj, jeżeli mówimy o potencjale, no to na stronie 10 mamy już 1000 spółek, które mają prawie trzy razy większą kapitalizację od chainlinka. A jeżeli uważasz, że świat zmierza w kierunku globalnej tokenizacji, Black Rock się angażuje, Stany Zjednoczone, największe korporacje, banki na świecie angażują się w tokenizację. Jeżeli uważasz, że stable coiny będą miały się dobrze, stable coiny, Stany Zjednoczone potrzebują stable coinów, aby ratować rynek obligacji. Jeżeli uważasz, że zdecentralizowane finanse będą miały się dobrze i znów największe korporacje, największe instytucje stawiają na zdecentralizowane finanse, ponieważ Deffi na blockchainie rozwiązuje gigantyczne i multibilionowe problemy. Więc jeżeli uważasz, że to będzie naszą przyszłością, ja uważam jednak znów to nie jest pewność, to jest bet, który robią na tym rynku. Ja uważam, że w przyszłości rynek akcji, co już się dzieje dzięki chociażby Ondo, będzie w pełni stokizowany na całym świecie. Każdy będzie kupował dla siebie akcje nie wiedząc, że są one na blockchainie. To jest jakby taki endgame dla akurat tokenizacji akcji w przyszłości. 5, 10, 15 lat. Zobaczymy. Nie wiem. No jednak tak samo chociażby jak w przypadku internetu, no ta globalna adopcja trochę czasu zajęło. Jednak osobiście uważam, że będzie to działo się dużo szybciej, ponieważ infrastruktura internetowa już już jest i kryptowaluty nie potrzebują właściwie hardwareu, potrzebują software, co się rozwija dużo szybciej niż oczywiście no potrzeba stworzenia tej globalnej infrastruktury. Więc wracając do perspektywy, ponad 1000 spółek na świecie, ponad trzy razy większa kapitalizacja, ailing, który jest bazą wręcz tego nowego świata, jeżeli faktycznie wszystko się będzie budowało w tym kierunku jak stable coin, defi czy też pełna tokenizacja, jeżeli to wszystko będzie wchodziło na skalę globalną, a prawdopodobnie będzie, to oznacza, że Challink będzie dużo ważniejszym projektem niż to, co widzicie na stronie numer 10. moim zdaniem będzie warto po prostu dużo więcej. Pytanie kiedy? No tutaj już tego po prostu nie wiem. Natomiast jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo tego, że krypto wedrze się na pierwszą stronę na companiesmarketc.com, uważam, że jest bardzo wysokie. Pytanie, kto wytrzyma te wszystkie dołki, górki, besy, hossy, upadki, przypadki. spekulacje, słowa Trumpa, jakieś inne dziwne rzeczy, które dzieją się na świecie. Kto to wytrzyma i dotrwa. Tak samo jak kto wytrzymał trzymając akcje Amazona, Facebooka przez ostatnie 20 lat. No jest taki pan, który lubi trzymać akcje długoterminowo. Nazywa się Warren Buffett. Nie wiem, czy o nim słyszeliście. Jednak wychodzi na to, że jeżeli stawiasz na projekty, które faktycznie mają ciekawą przyszłość przed sobą i już dzisiaj mają pewne rozwiązania rewolucyjne i są adoptowane na globalną skalę, okazuje się, że w przyszłości trzymanie tych projektów długoterminowo pomimo korekt, bez i spadków okazuje się być pomysłem bardzo dobrym, ponieważ nie wiem czy wiesz, Warren Buffett to nie jest ten inwestor, który zagrywa pod cykle. Jest to inwestor, który szykuje się na różne scenariusze. Jest to inwestor, który zbiera gotówkę na gorsze czasy. Jednak to jest inwestor, który cały czas jest zainwestowany w rynku. Jest to inwestor, który podczas krachu w 2008 roku jego portfolio spadło o 40%. Najlepszy inwestor na świecie nie zrobił flipa, nie pożąlował sobie, nie wyszedł przed i nie wrócił później na dołku. No kto by pomyślał. No i takie rzeczy dla mnie osobiście pokazują, że przybranie tej strategii, biorąc pod uwagę wyniki Warrena Buffetta, przybranie tej strategii jest nie tylko dzisiaj bardzo rozsądne, ale wręcz prawie konieczne, jeżeli myślisz o długoterminowych faktycznie zyskach. Znów subiektywnie, ty oczywiście zrób jak chcesz. Cóż za odpowiedź na takie krótkie pytanie. Co myślą o czym za kolejne d trzy lata? Jednak znów bez perspektywy, bez kontekstu. Moim zdaniem po prostu nie da się w inwestycjach odpowiadać na pytania albo odpowiadać na pytania po prostu tak lub nie. Druga część pytania. Jak sądzisz, jeśli Deffi odpali, jakie szanse na sukces ma CRV, czyli CF? Dane na defilama pokazują, że dość dobrze się u nich dzieje. Jakie jest twoje zdanie? Ja osobiście stawiam, że Deffi będzie miało się w cholerę dobrze. Pokazuje to chociażby już teraz to co dzieje się od środka pod kątem kapitału, który jest tam zablokowany oraz ilość stable coinów, która na rynek jest wpompowywana cały czas. Ostatnio delikatna korekta, jednak 3 miliardy wróciły w ciągu ostatniego tygodnia, jeżeli chodzi o stable coiny. Też ciekawostka, która poniekąd sprawia, że ta ten scenariusz hossy staje się wciąż prawdopodobny. Natomiast znów ja nie jestem osobą, która będzie targetować pojedyncze projekty. Jestem osobą, która stawia, że Deffi się rozwinie. Jestem o tym przekonany. Nie obchodzi mnie, który jeden z projektów Maker, Compa CRV czy jakiś inny odniesie sukces. Nie chcę typować jednego gracza. Ja wolę postawić na E1, na których ci wszyscy się budują, bo jeżeli oni się budują, konkurencja jest coraz większa, to te L1 na tym korzystają. to mierzymy, to widzimy, widzimy, że one cały czas mają się dużo lepiej. Znów inwestowanie i trafienie w jeden projekt będzie dużo bardziej lukratywne, jednak dużo bardziej trudne. Zainwestowanie w L1 będzie dużo bardziej bezpieczne, jednak dużo mniej lukratywne. Co ty wybierasz? Ja osobiście wybieram drogę bardziej konserwatywną, która wciąż uważam, że moje prywatne cele spełni. Jeżeli jesteś osobą, która potrzebuje 100x za kolejne 5 lat, no to musisz szukać pojedynczych rodzynków. Ja typować pojedynczych projektów nie chcę. No bo skoro w moim portfelu właściwie już nie mam żadnych tego typu projektów, aplikacji, pojedynczych rzeczy, to dlaczego miałbym mówić ci, że na przykład CRV jest projektem wartym uwagi na obecną chwilę? Tak. Jednak tak samo jak chociażby Maker, jednak co się wydarzy za kolejne 3 lata, 5 lat, co będzie z konkurencją, czy wytrzymają, czy nie mają od środka jakichś bugów, o których dzisiaj nie wiemy, bo zawsze jest coś, czego nie wiemy. Nie wiemy, czego nie wiemy. Zazwyczaj to jest tym czymś, co rujnuje portfele inwestorów. Czyli nie szykowanie się na ryzyka, o których wiemy, tylko szykowanie się na coś, czego nie wiemy. Dlatego znów tym bardziej moim prywatnym zdaniem właśnie to portfolio stable coinowe gotówkowe jest tak bardzo istotne, ponieważ zazwyczaj to co sprawia, że dzieją się jakieś takie bardzo nieprzyjemne rzeczy na rynkach finansowych, są to rzeczy o których jednak nikt nie mówił. Tutaj mówi się o tym, że zaraz coś Trump z Chinami wymyśli, czy na pewno, skoro cały rynek o tym praktycznie gada. Idąc dalej, Teter od 8u lat jest wykrzykiwany jako ten, który zrujnuje rynek kryptowalut. Jednak skoro wszyscy o tym mówią, a w międzyczasie upada FTX, upada Luna, czyli rzeczy o których praktycznie nikt nie rozmawiał. I tak samo będzie w przyszłości. Zawsze są rzeczy, które nas zaskakują, ponieważ tego nie przewidział nikt. Bo jeżeli coś przewidujemy, nagle te jak te rzeczy, o których mówiliśmy, jeżeli coś przewidujemy i wystarczająco duża ilość osób pewne rzeczy przewiduje, no to automatycznie rynek oraz te firmy, te projekty zaczynają starać się zapobiec tym problemom, co sprawia, że większość z nich się nigdy nie wydarzy. taki mały też takie małe wtrącenie idąc dalej z rynkiem kryptowalut na obecną chwilę CRV bardzo fajny projekt bardzo ważny projekt dla ekosystemu ja osobiście nie inwestuję w pojedyncze projekty bo konkurencja jest duża i dla mnie osobiście biorąc pod uwagę moją tolerancję ryzyka i moje cele inwestowanie w pojedyncze projekty jest zbyt ryzykowne. Ty oczywiście zrób jak chcesz. Na obecną chwilę super, za rok, dwa, trzy, nie mam zielonego pojęcia. Natomiast jeżeli zainwestujesz po prostu proszę trzymaj rękę na pulsie, porównuj go z innymi konkurentami, zauważaj czy pojawiały się nowe projekty na rynku. Monitoruj Defilama, monitoruj DAP radar, sprawdzaj dokładnie co się dzieje od środka w tych projektach, sprawdzaj jak wyglądają roadmapy, jak wygląda GitHub. sprawdzaj to wszystko, żeby faktycznie mieć perspektywę, czy przypadkiem, bo jeżeli tego nie zrobisz, to nie zauważysz, czy przypadkiem konkurencja nie zaczyna tego projektu wyprzedzać, pomimo tego, że będziesz uważał, że wyglądają od środka dobrze. Podczas kiedy pięciu innych będzie wyglądało lepiej, przyjdzie moment, kiedy po prostu CRV zostanie zdetronizowane. Nie mówię, że to się wydarzy. Ja po prostu tak na to patrzę. Ja tak patrzę na inwestowanie w tokeny versus inwestowanie w kryptowaluty. A jeżeli nie wiesz jaka jest różnica między kryptowalutami a tokenami, to myślę, że czas wrócić do podstaw i wejdź sobie na kryptomisja.pl. Tam dokładnie znajdziesz artykuł, który to tłumaczy. Lecimy dalej. Portfel Treasor 5. Wpłaty i wypłaty krok po kroku na BTC oraz różnych L1, L2. Słuchajcie, mam pomysł, bo będę ten te serie o portfelach rozwijał. Dajcie mi proszę znać dokładnie model portfela jaki macie oraz czego konkretnie potrzebujecie. Czy taką prostą listę tam nie rozpisujcie się jakiś długich dialogów. Czym prostsze listy, tym lepiej będzie dla mnie i szybciej y zebrać i zrobić z tego potrzebną bazę do stworzenia materiałów. Czyli dajcie znać jaki portfel, tylko dajcie jeden portfel, który was najbardziej interesuje. No i jakie funkcje, jakie rzeczy potrzebujecie wiedzieć najbardziej. Zrobię, zrobimy z tego swojego rodzaju taką listę może trzech, pięciu, siedmiu filmów. Zobaczymy jak dużo rzeczy potrzebujecie. Deal. Lecimy dalej. Tak czysto teoretycznie, czy jest to możliwe, że z uwagi, że w sumie nie było alt sezonu i alty praktycznie są w besie większość, że nawet w przypadku spadku BTC o 50% lub więcej alty spadą dużo mniej. Na początek dwie rzeczy. Pierwsza rzecz taka, że w 2024 roku, czyli w tym cyklu mieliśmy całkiem fajną hosszę na altach. Były memcoiny, była nisza AI, były inne nisze, które także bardzo dobrze odpaliły krótkoterminowo, więc to była hossa altów, jednak trwała bardzo krótko, czyli nie przypomina tego, co było w poprzednim cyklu, ale nie było zupełnie tak, że nie było al sezonu. Idąc dalej, bardzo ważna rzecz, nie wszystkie nisze odpaliły, wiadomo. Natomiast idąc jeszcze dalej, musisz mieć na uwadze, że rynek się jednak zmienił. Wcześniej, kiedy te Alcyzony w 2021 czy 2017 odpalały, w 2017 roku mieliśmy, nie wiem, 200 300 projektów krypto, które walczyły o cały kapitał, a dzisiaj jest tych projektów kilka milionów i dochodzi cały czas kilkadziesiąt tysięcy dziennie, więc na to po prostu uważajcie i miejcie na uwadze, że no już nie będzie takich samych altcezonów. Jednak altcezony moim zdaniem będą na poszczególnych projektach. są projekty z niszy L1 jak chociażby BNB, który zrobił bardzo ciekawe wyniki pomimo tego, że reszta rynku nie wyrabiała. Zadaję sobie pytanie, dlaczego BNB tak dobrze sobie radził w momencie, kiedy inne projekty nie i wtedy idąc dalej będziesz podejmował moim zdaniem lepsze decyzje. Natomiast twoje pytanie, że nawet w przypadku BTC o 50% lub więcej albo albo alty spadną dużo mniej. Alty większość spadnie o 199,99%. Ja dla siebie jestem przekonany, że za 5 lat dla 99% projektów będzie to prawdą. A Bitcoin ile spadnie tutaj akurat tego wróżyć nie chcę, bo jeżeli nie będzie czarnego łabędzia, to ciężko mi sobie wyobrazić, że 50 60% spadków poniżej tego zjedziemy z czarnym łobędziem. Znów 80% wciąż jest na tapecie. Znów jest to gra prawdopodobieństw, niepewności. takie jest inwestowanie. Ja dla siebie zamierzam na te czarniejsze scenariusze też częściowo trochę kapitału trzymać jako ubezpieczenie. Jednak z drugiej strony znów jestem osobą, która jest gotowa przetrzymać to, co mam, nawet jeżeli spadniemy o 80%, bo między innymi dlatego, że mam chociażby poduszkę bezpieczeństwa, która daje mi dość spory spokój i wahania w portfelu nie wpływają w żaden sposób na moją jakość życia. znów powtórzę bardzo ważne przysłowie dla mnie, którym się jedna jedno z przysłów, którym się kieruję cały czas. Nigdy w życiu nie zainwestuj tego, co masz i potrzebujesz, dlatego czego nie masz i nie potrzebujesz. Jeżeli weźmiesz to dla siebie do serca, przemyślisz to dla siebie, co to dla ciebie oznacza, to nie będziesz się zastanawiał nad tym, o ile może spaść Bitcoin, tylko będziesz się zastanawiał nad tym, jak kupić coraz więcej Bitcoina przy każdej okazji spadków. I nie będziesz musiał się zastanawiać, czy to jest finalny minus, czy to jest finalna korekta, czy jeszcze czeka nas dwie. Historia pokazuje, że ci co tak robią, czyli starają się tutaj optymalizować, naprawdę mają bardzo małą skuteczność. historycznie sprawdź sobie statystyki z inwestorów krótkoterminowych versus długoterminowych i sprawdź jak to wygląda po prostu. I kurczę, no nie wiem ile razy trzeba o tym przypomnieć, żeby naprawdę to tak do nas weszło. W sumie może trzeba właśnie kilka razy przypomnieć. Ja też byłem osobą, która tak nie działała, więc zwracam honor. Natomiast mam nadzieję, że to jest ten raz, który faktycznie do was trafi, że jednak przynajmniej części portfela, słuchajcie długoterminowo dajcie sobie taką szansę. Zadbajcie o podstawy, o poduszkę i tak dalej. Zobaczycie, że inwestowanie może wyglądać zupełnie inaczej. Natomiast wracając do samych korekt, moim zdaniem krypto wciąż jest jeszcze jest względnie wcześnie, zwłaszcza w przypadku altcoinów, tych topowych altcoinów, aby mówić, że nie będzie korekt rzędu 70, 80, 90%. Ja wciąż uważam, że na niektórych to projektach się nie wydarzy, ale na wielu się wydarzy niestety. Więc pytanie, co tam w portfelu masz? Jeżeli szukasz sprawdzonego i prostego sposobu, aby wystartować na rynku kryptowalut, koniecznie obejrzyj ten materiał od a doz w 40 minut. Zrobisz to bezbłędnie. Dzięki wielkie, trzymajcie się i do zobaczenia w kolejnych odcinkach. Cześć








