Trading Mentorship 2025: Dywersyfikacja Setupów
W osiemnastym odcinku serii Trading Mentorship 2025, xpreay omawia kluczowy aspekt skutecznego tradingu – dywersyfikację setupów. Dywersyfikacja, często kojarzona z inwestycjami długoterminowymi, znajduje także zastosowanie w handlu krótkoterminowym. xpreay podkreśla, że dywersyfikacja setupów pozwala na rozłożenie prawdopodobieństwa wystąpienia setupu na przestrzeni tygodnia, minimalizując okresy bezczynności na rynku.
Dywersyfikacja w Modelu Prey
W swoim modelu Prey, xpreay wykorzystuje cztery główne pary walutowe powiązane z dolarem: EURUSD, GBPUSD, USDCAD i AUDUSD. Kiedy EURUSD i GBPUSD nie prezentują żadasnych setupów, USDCAD i AUDUSD często oferują korzystne okazje. Ważne jest, aby pamiętać, że zasady gry i zakresy pozostają niezmienne na wszystkich parach.
Zarządzanie Ryzykiem
xpreay omawia również zarządzanie ryzykiem w kontekście dywersyfikacji. Podkreśla, że większa liczba setupów wymaga większej odpowiedzialności. Prezentuje sposób rozłożenia ryzyka w zależności od klasyfikacji setupów (A+, A, B). Setup A+ otrzymuje 1% kapitału, a setupy A są dzielone pomiędzy wybrane pary.
Klasyfikacja Setupów
- A+: Idealny setup z Market Structure Shift i breakerem na interwale 5-minutowym, przyczynowością na H4 i equal highs/lows jako target.
- A: Market Structure Shift na 5M, przyczynowość na H1, jasny target.
- B: Brak przyczynowości na H1, brak jasnego targetu.
Film zawiera praktyczne przykłady rozegrań na różnych parach walutowych. xpreay kładzie nacisk na cierpliwość i dyscyplinę, zwłaszcza w okresach, gdy rynek nie oferuje żadasnych okazji. Zachęca do backtestowania strategii i dalszego zgłębiania wiedzy.
Zobacz pełną transkrypcję filmu
Moi drodzy, dzisiaj jeden z prawdopodobnie najbardziej przełomowych dla wielu materiałów w ramach mojej serii Trading Mentorship 2025. Otóż na samym początku wspominałem wam o tym, jak ważna dla mnie jest komplementarność tego cyklu, że włożyłem niesamowicie dużo roboczogodzin w to, aby zrobić to wszystko z pieczołowitą starannością do tego stopnia, żeby ta komplementarność nie dotyczyła tylko aspektów technicznych, mechanicznych. czy po prostu stricte analitycznych w ramach mojego setupu, ale również i psychologicznych, tych psychologicznych, które bardzo często wynikają niejako bezpośrednio z sezonowości na rynku. No bo tak moi drodzy, ostatnie wydarzenia w kwietniu, ostatnie zakresy, które prezentuje nam eurodolar czy też funt są niejako bezpośrednio powiązane z tym jak wygląda sezonowość często kwietnia, ale przede wszystkim również tego, jak wygląda środowisko, które może ulegać zmianie, no bo ma na to bezpośrednio wpływ konkretna seria wydarzeń makroekonomicznych. No ale skłamałbym was, mówiąc, że tak to będzie zawsze wyglądać. Otóż moi drodzy absolutnie nie. Ostatnie wydarzenia i to, że chciałem was przygotować na to, żebyście po prostu nauczyli się trzymać ręce pod tyłkiem, to nic innego jak plan, który no mam nadzieję, że się powiódł. Mam nadzieję, że dla wielu z was była to niesamowicie istotna lekcja, która będzie po prostu wam procentować w przyszłości. Będzie to lekcja, dzięki której będziecie w stanie później, kiedy dojdzie do sytuacji, w których właśnie ta umiejętność, którą mam nadzieję nabyliście przez ostatnie tygodnie, w których rzeczywiście po prostu odpoczęliście trzymając ręce pod tyłkiem, sprawdzając zakresy i żegnając się z rynkiem, będzie wam procentować w postaci tego, że kiedy rzeczywiście przyjdzie sytuacja, że na całym szerokim koszyku, o którym dzisiaj będziemy rozmawiać i nie pojawia się setup, nie będziecie mieli z tym problemu. Gwarantuję również osobom, które nie były w stanie przytrzymać tych rąk pod tyłkiem i po prostu niestety nie trzymając się zasad, które wytyczyłem i które wytyczone są bezpośrednio zresztą poprzez dane w ramach mojego głównego modelu pray, to gwarantuję wam, że dzisiejszy materiał może zrobić wam więcej szkody niżeli pożytku. Więc jeśli nadal macie problem z tym, żeby trzymać się prostych założeń, to proszę wyłączcie ten materiał, bo tak jak wspominałem, może on być dla was bardziej szkodliwy niż pożyteczny. Natomiast tych z państwa, którzy zdecydowanie nie mieli problemu z tym, albo mieli problem, ale byli w stanie to przezwyciężyć, serdecznie zapraszam, ponieważ dzisiaj jeden z najbardziej przełomowych materiałów w ramach tej serii. Moi drodzy, dywersyfikacja. Kiedy słyszymy to słowo, to najczęściej będziemy myśleć o tym, że jest ono bezpośrednio związane z handlem długoterminowym. No bo nie ma się co oszukiwać, gdybyśmy mieli sprawdzić takie pierwotne znaczenie słowa dywersyfikacji w inwestowaniu, no to najczęściej będziemy widzieć sprzężone je bezpośrednio z, powiedzmy sobie rozkładaniem prawdopodobieństwa na różne koszyki, różne sektory w ramach naszego portfela inwestycyjnego, który bierze pod uwagę najczęściej dłuższe terminy. Oczywiście sam jako również spekulant handlarz długoterminowy, no w ten sposób do tego podchodzę. staram się dywersyfikować inwestując w ziemię, inwestując w surowce, inwestując w konkretne aktywa z konkretnym procentem, który uważam, że jest adekwatny do poziomu ryzyka. Natomiast wcale nie jest tak, że w handlu krótkoterminowym my nie możemy stosować tych samych zasad. Ba wręcz uważam, że powinniśmy stosować te same zasady. Uważam, że absolutnie nie ma sensu zamykać swojej głowy na to, że w handlu krótkoterminowym my nie możemy się dywersyfikować, bo to jest cecha przeznaczona tylko i wyłącznie na handel długoterminowy. Wręcz przeciwnie. I wiecie, to był taki moment, kiedy dokładnie prawdopodobnie już ponad rok temu y wpadłem właściwie w taki w taki ciągamiania sobie tego, że przecież handel krótkoterminowy i handel długoterminowy w zasadzie różni się tylko i wyłącznie czasem, niczym więcej. Dalej każdy z nich opiera się na prawdopodobieństwie, dalej każdy z nich opiera się dokładnie na tych samych zasadach, a jedyną różnicą jest czas. I wiecie, to jest moment, kiedy my sobie to uświadomimy. To jest moment, który otwiera przed nami niesamowite wrota, bo za tymi wrotami przede wszystkim leży możliwość tego, że my nie będziemy musieli tak jak w przypadku ostatnich tygodni, no cóż, tyle czasu trzymać rąk pod tyłkiem i tyle czasu spędzić w cudzysłowie bezczynnie. Moi drodzy, dywersyfikacja w przypadku mojego modelu Prey to nic innego jak wykorzystanie innych par walutowych w celu rozłożenia prawdopodobieństwa wystąpienia setupu w maksymalnie możliwy sposób na tle tygodnia. Czy to oznacza, że teraz będziemy skakać po różnych parach walutowych niezwiązanych z dolarem? Absolutnie nie. To nie oznacza również, że nagle nie bierzemy już pod uwagę zakresów i wszystko to, o czym mówiłem wcześniej nie ma po prostu miejsca. wszyściusieńko jeden do jednego zostaje w taki sam sposób. Jedyną różnicą jaką otrzymujemy jest to, że do naszego koszyka dochodzą dwie pary walutowe. Kiedy oglądacie moje główne materiały takie z serii psychologicznych na miniaturkach, widzicie, że bardzo często na moich monitorach jest trochę więcej wykresów niż widzicie na co dzień w moich seriach na przykład rozegrań. Jeśli chodzi o ten mentorship, możecie zobaczyć, że u góry właśnie mam najczęściej cztery takie cztery takie prostokąty. Na dole mam jeden duży wykres, bo tak moi drodzy zazwyczaj handluję na czterech parach walutowych, które mnie najbardziej interesują pod kątem mojego głównego modelu Prey. Kiedyś do tych par walutowych jeszcze miałem piątą, natomiast już w tym momencie wyrzuciłem ją całkowicie, bo struktura mi się nie podoba. Już na back testach mi to wychodziło. Czasami tam te setupy były spoko, ale struktura nie jest godna zaufania. Mowa oczywiście o franku do dolara. Niemniej jednak na samym początku tej serii wspominałem wam o tym, że główny model pray opiera się na głównych parach walutowych i dla mnie osobiście główne pary walutowe związane oczywiście z dolarem, bo tego zabrakło w tej tezie głównych parach walutowych sprzężonych z dolarem. No to w tym momencie mówimy tutaj o tych czterech parach walutowych. Oczywiście nie ma tutaj jena, który jest również bardzo istotny w ramach w ramach oczywiście samego dolara. Niemniej jednak moi drodzy jenalnie tworzy bardzo duże zakresy podczas sesji azjatyckiej, więc w ogóle nie pasuje do konceptu, z którego korzystamy. Natomiast Australijczyk do dolara, Kanadyjczyk raczej dolar do Kanadyjczyka, o tym też będę dzisiaj mówił, prezentują nam naprawdę doskonałą ilość różnych setupów, które będziemy dzisiaj sobie omawiać i które zresztą miały miejsce, moi drodzy, przez ostatni czas. I tak jak mówię, nie jest to w żaden sposób, w żaden sposób nie jest to zaplanowane przeze mnie tak, żebyście teraz byli, nie wiem, sfrustrowani na siebie czy źli, że zmarnowaliście ostatnie tygodnie. Absolutnie nie. To czego, tak jak wspominałem nauczyliście się przez ostatnie tygodnie, to może być element, który będzie jednym z najbardziej kluczowych w waszej przygodzie. Bo zadajcie sobie sami pytanie. Jeśli waszym celem kiedykolwiek jest troszeczkę więcej niżeli dojście do jednego payoutu i pa pa pożegnanie się z rynkiem. Jeżeli waszym celem jest to, żeby kiedyś zarządzać rzeczywiście sporą ilością, czy to konfundowanych, czy swoimi środkami, które zdobędziecie na rynku i które wyskalujecie do poziomów na przykład milionowych, bo oczywiście jak najbardziej jest to możliwe, to musicie pamiętać, że zarządzanie takimi pieniędzmi wymaga od was więcej dyscypliny, niż jesteście w stanie na ten moment prawdopodobnie nawet sobie wyobrazić. I jeżeli dla kogoś z was jest problemem trzymać ręce pod tyłkiem przez dwa, trzy tygodnie, to przykro mi, ale na ten moment trzeba powrócić do podstaw i zapomnieć o tym, żeby starać się rozwijać w rzeczach nieco bardziej zaawansowanych, bo to tylko i wyłącznie wam zaszkodzi, bo będą momenty, kiedy na całym szerokim rynku będzie takie zamieszanie, że będziecie przez miesiąc siedzieć i trzymać ręce pod tyłkiem. Niestety tak to może, moi drodzy, wyglądać. Więc tak zazwyczaj wygląda mój górny monitor, kiedy oglądacie zresztą różne serie moich materiałów. Są tutaj cztery, moi drodzy, tych bardziej psychologicznych, gdzie to jest w tle na miniaturce najczęściej. W lewym górnym rogu jest oczywiście eurodolar, w prawym górnym rogu jest fund do dolara, czyli moje dwie główne pary walutowe. Poniżej mam USD Cut, czyli Kanadyjczyka, no i oczywiście Australijczyka. No i teraz, moi drodzy, szalenie istotna kwestia, o której zaraz będziemy rozmawiać. rozkładanie ryzyka i tak dalej. Moi drodzy, dla mnie bardzo często na podstawie już zresztą wielu, wielu doświadczeń na rynku jest tak, że w momencie kiedy właśnie te owe dwie pary walutowe, jakim jest eurolar i fund do dolara nie prezentują określonych przez moją strategię zakresów, to właśnie Kanadyjczyk i Australijczyk wchodzi z pomocą. Bardzo często wtedy możemy zobaczyć 21 pipsów w Azji, 28 pipsów w Azji na Australijczyku czy na Kanadyjczyku, bo po prostu tutaj wtedy te rynki się bardzo często uspokają, jeśli tutaj mamy bardzo duże zamieszanie. I teraz moi drodzy bardzo ważna również kwestia. To nie jest tak, po raz kolejny wspominam, że teraz na tych dwóch parach walutowych zasady gry się zmieniają. Zakresy zostają takie same. Dywergencja z dolarem w przypadku Australijczyka zostaje taka sama. W przypadku Kanadyjczyka, co bardzo ważne, mamy parę walutową USD Cut. To znaczy tutaj nie oczekujemy teraz, że dolar pokaże nam odwrotną taką negatywną, po prostu pokaże nam w tym momencie odwrotność, tylko sugerujemy się tym, żeby dolar również podążał w tym samym kierunku co USD Cut. No bo to nie jest CAT do USD tylko USD Cut. Mam nadzieję, że jest to jak najbardziej jasne. Więc to jest jedyna para walutowa, którą na której oczekujemy, że DXY będzie poruszał się w tym samym kierunku, a nie w przeciwnym. I teraz moi drodzy, zanim tak naprawdę przejdziemy sobie do setupów, do omówienia tego, przejdziemy do rozkładania ryzyka, bo to jest szalenie istotne. Otóż moi drodzy, to jest taki przykład idealny. To jest przykład, kiedy zakładamy, że w ciągu jednego dnia pojawią się cztery setupy, idealne setupy. A plus, wiadomo, yyy sytuacja praktycznie niemożliwa. Miałem raz jedną sytuację, gdzie na trzech parach walutowych rzeczywiście wszystko pojawiło się po prostu jak wypisz, wymaluj pod kątem setupu A+, o którym zresztą zaraz też będziemy rozmawiać, bo też przygotowałem wam rozpiskę. Mówię, to będzie szalenie istotny materiał. Moi drodzy, to jest sposób w jaki rozkładam ryzyko na samym początku. Oczywiście tak jak mówię raczej niemożliwym jest, żeby na wszystkich parach walutowych w ciągu jednego dnia, w ciągu jednej sesji pojawiły się nam idealne setupy. Więc z założeniem, że tak wygląda moje początkowe rozłożenie ryzyka, później muszę określić na których parach walutowych po pierwsze w ogóle pojawia się dzisiaj setup, a po drugie jaka jest jego klasyfikacja. Co to znaczy? Jeśli w tym momencie patrzę rano na wykres, na wykresy, tak jak zresztą mogliście zobaczyć to tutaj na tym przykładzie i widzę, że eurodolar prezentuje fantastyczny zakres, czyli moja najbardziej przebaktowana waluta, prezentuje fantastyczny zakres, prezentuje wszystko, co składa się na A plus, to raczej odpuszczę wszystkie inne waluty i będę skupiał się tylko i wyłącznie na eurodolarze i na tym, żeby poświęcić 1% na to rozegranie. Dlaczego? dlatego że to jest wtedy waluta, która jest przeze mnie najbardziej przebugt testowana i jeśli pokazuje mi setup A+, to wiem, że statystycznie mam 90% szans na to, że będę miał rację. Tak, dla wielu jest to niemożliwe w handlu krótkoterminowym, żeby mieć taki model. Y, tak jak wielu z was zauważyło i zresztą sami korzystacie z tego modelu oczywiście hipotetycznie, no mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę z tego, że potrafi być to niesamowicie skuteczne w momencie, kiedy rzeczywiście pojawia się setup A+. Natomiast kiedy na samym eurodolarze widzę, że ten setup nie jest do końca taki A plus, tylko jest A i na przykład na jednym z innych par, na jednej z innych par walutowych pojawia się drugi setup, który jest tej samej klasyfikacji, no to w tym momencie rozkładam sobie to ryzyko na dwie pary walutowe, czyli na przykład na eurodolara pół% i na Australijczyka ,% w ten sposób to wygląda. Natomiast jeśli generalna sytuacja na rynku jest taka, że widzę, że mamy tutaj do dupy na eurodolarze sytuację, zakresy wywalone na funcie, zakresy wywalone, na Australijczyku zakresy na przykład wywalone i tylko Kanadyjczyk pokazuje mi sytuację, w której mówimy, w której widzę, że mamy taki setup, a nie jest to A+, bo nie ma, zaraz dowiecie się czego. No to raczej będę tu celował w maksymalnie wtedy 1,5% na to na ten setup i żegnam się z rinkiem. Natomiast dlaczego ja to nazywam dywersyfikacją? Bo wiele osób może tu zarzucić mi, że pray, no czy to jest na pewno dywersyfikacja? No bo przecież zwróć uwagę, ty też korzystasz tu wtedy z jednej strategii, tylko po prostu na różnych parach walutowych. Od to właśnie mam na myśli, mówiąc o dywersyfikacji w ramach mojego modelu Pre. Jasnym jest to, że w dalszej części tej serii będziemy dywersyfikować się również na inne modele, bo tak, mam modele kontynuacyjne, miałem ich wam tu nie przedstawiać. yyy doszedłem do wniosku, że zrobię to niemniej jednak na sam koniec, bo to nie jest wam do niczego teraz potrzebne. Niemniej jednak dywersyfikacja na inne pary walutowe w momencie, kiedy potrafimy zarządzać ryzykiem, bo to jest moi drodzy szalenie istotne, to co tu napisałem, większa liczba setupów równa się większa odpowiedzialność za podejmowanie ryzyko. Za podejmowane ryzyko to jest coś, co pozwala nam rozłożyć prawdopodobieństwo na środowisko, które jest w tym momencie bardziej sprzyjające naszemu setupowi. To znaczy my jesteśmy w stanie w tym momencie na tle takiego kwietnia, kiedy niestety na przykład euro, dolar i GBP nie prezentują nam często zakresów, które chcemy, jesteśmy w stanie skorzystać z innych par walutowych, które wtedy nam to zaprezentują, z innych par walutowych, które wtedy pokazują nam wysokojakościowy setup i dzięki temu macie w ogóle możliwość myśleć o tym, żeby w przyszłości rzeczywiście zrobić z tego porządną firmę, która miesięcznie nie jest w stanie generować fajne rezultaty. Moi drodzy, tak jak wam wspominałem, to ma być komplementarne. Szczerze nie znajdziecie czegoś takiego na polskim YouTube. Jeśli przejrzycie sobie od a do z tą serię i zobaczycie sposób, w jaki zostało wszystko zaplanowane i w jaki przedstawiam wam to w tym momencie, to zrozumiecie, że jest to nie tylko, tak jak wspominałem, komplementarne pod kątem mechanicznym, pod kątem technicznym, ale również pod kątem psychologicznym, bo to co teraz doświadczyliście to jest doskonały przykład tego, czego musicie się uczyć cały czas, moi drodzy. Dobrze, więc przejdźmy teraz w takim razie do klasyfikacji rozegrań. Więc jeśli tak jak wspominałem, mam setup A+, oczywiście 1% odpuszczam wszystko inne. Nie będzie raczej sytuacji, w której A+ pojawi się na kilku parach walutowych. Nie ma raczej takiej możliwości, moi drodzy. Jeśli natomiast pojawiają nam się na przykład trzy setupy o klasie A, czyli po prostu te, które nie są A plus, no to wtedy biorę to pod uwagę z taką konkretną chronologią. Na początek zawsze jeśli pojawią się na eurodolarze i na przykład na funcie do dolara i na Australijczyku no to jasne, że wezmę euro do dolara i funta do dolara. Jeśli natomiast pojawi się na przykład na euro do dolara Australijczyku i Kanadyjczyku, to wybiorę Kanadyjczyka i eurodolara. Jeśli na przykład wydarzę się na funcie do dolara i na Kanadyjczyku i na Australijczyku, to również wybiorę funta i Kanadyjczyka. Jeśli na przykład wydarzą się, tak jak mówiłem na y, no już wcześniej wam zresztą pokadałem, pokazałem resztę, czyli zawsze generalnie chronologia idzie no troszeczkę nie tak jak jest tutaj, bo tutaj chciałem wam po prostu ułożyć to w taki sposób, żeby wskazać, że USD Cut to jest troszeczkę na odwrót jako para walutowa. To po prostu dla mnie Australijczyk jest na samym końcu listy. Na pierwszym jest eurodolar, na drugim funt, na trzecim jest oczywiście CAT. No i później jest Australijczyk. I tak to mniej więcej wygląda. Przejdźmy sobie w takim razie bezpośrednio do przykładów rozegrań. A na koniec przejdziemy sobie oczywiście do klasyfikacji rozegrań na podstawie konkretnych przesłanek. Coś co ułatwi wam back testowanie w sposób niesamowity. Moi drodzy, generalnie rzecz biorąc, tak jak widzicie jest to jeden z przykładów rozegrań na Kanadyjczyku, który wskazuje nam bardzo prostą rzecz. Dokładnie to samo moi drodzy, co co zawsze zakresy się zgadzają. A session range 18 pipsów, CBDR 27 pipsów, dwie standardowe dewiacje do breakera na H4 wpadamy. No i moi drodzy market structure shift na interwale pięciominutowym. Czas dalej ten sam. Londyn oczywiście. No i atakujemy equal highsy oczywiście, które wskazują nam jakiś fajny zakres. Bardzo ładne price action, moi drodzy. Tak to wygląda. Następny przykład na interwale 15 minutowym, bo moi drodzy trzeba się przygotować na to, że czasami będziemy widzieli na tych dodatkowych parach walutowych i zresztą nie tylko, dużo ładniejsze price action na 15 i wtedy nie ma sensu uczestniczyć w tym szumie, który wydarza się na piątce. Piątka ma służyć odszumiać w odszumianiu jedynki, dwójki, trójki i tak dalej. Natomiast 15 ma odszumiać również nam piątkę. Jeśli ta piątka jest do dupy, a może się tak wydarzać na tych parach walutowych, to 15 nas interesuje. Znowu standardowa dewiacja. Mamy wpadnięcie do order Brocka na H4. Piękny market structure shift z bardzo ładnym breakerem, który tu ma miejsce. No i oczywiście atak na przeciwny kierunek. Moi drodzy i jedyna przesłanka, która nam się nie zgadzała to Central Bank Dealers Range, który tu wynosi 52 pipsy, ale tak jak mówiłem to jest jak najbardziej dopuszczalne. Najważniejsze, że Asian Session Range poniżej 30 pipsów. Dobrze moi drodzy, następna, następny przykład. Mamy oczywiście w tym momencie moi drodzy przekroczony Asian Session Range. To jest coś co zresztą chcę wam pokazać, bo tak jak widzicie czasami w oczywiście w niedzielę może to w ten sposób wyglądać. wtedy będzie to działać też czasami będzie ta cena ciągnąć, ale to nie jest przykład, którym się sugerujemy. Nie bierzemy tych setupów, tak jak wam wspominałem. Pokazuje to, żebyście uwzględniali to, że czasami będzie coś wyglądać jak setup, ale nie jest do końca tym setupem niestety, moi drodzy, bo tak jak mówię, agensi session in range jest powyżej 30 pipsów tutaj, więc to nie jest coś, co nas interesuje w charakterze prawdopodobieństwa. Mam nadzieję, że to jest jasne. Tutaj również będą takie fejkowe setupy się wydarzać. Dobrze moi drodzy, przejdźmy w takim razie do następnego przykładu w stronę beish. Asian session range 16 pipsów, central bank de range 20 pipsów, piękne delivery ponad agent session range oczywiście do order blocka na H1, Market Structure Shift z breakerem. No i tak jak widzicie te piątki tu potrafią szumić. Natomiast wtedy również 15 można wykorzystać i bardzo ładny, bardzo naprawdę potężny setup na Kanadyjczyku, który pięknie nam w tym momencie rozkłada to wszystko i to delivery jest naprawdę szybkie i działa tak jak tego sobie życzymy. Więc tak to moi drodzy wygląda. Yyy, teraz Australijczyk, klasyczny, moi drodzy, Asian Session Range w konsolidacji, Central Bank DS Range w konsolidacji, zebranie previous day lowa, equalsów. No jeśli mamy equalsy na na moi drodzy dołku z wczorajszego dnia, no to nie chcemy nic więcej. Bardzo ładny breaker, market structure shift, ładny interwał pięciominutowy. No i moi drodzy, atak oczywiście na przeciwny kierunek. No Australijczyk tutaj pięknie również się pod tym kątem popisał. Yyy, również tu mamy Australijczyka, moi drodzy. Pięknie A session range wpada poniżej, zbiera nam tutaj to konkretne low market structure shift plus breaker, no i atak tutaj na ten wierzchołek. Kolejny przykład tego, jak jesteśmy w stanie bardzo ładnie zyskać tutaj fajne, fajne setupy. Tu wypadło, natomiast tu jesteśmy również w order blocku, jeśli chodzi o przyczynowość. Więc tak to moi drodzy wygląda. To już mamy za sobą. Dobrze, przejdźmy w takim razie do czegoś, co pewnie was interesuje najbardziej. To znaczy jak ja klasyfikuję rozegrania. W jaki sposób klasyfikuję rozegrania tak, żeby wiedzieć czy coś jest A+, czy coś jest A, czy coś jest B, co oznacza, że w ogóle po prostu w ten setup nie wchodzę. Moi drodzy, tak jak możecie zauważyć, oczywiście B to nie oznacza, że dla mnie nie ma w ogóle swipa, Asian Session Rangea i tak dalej. Absolutnie nie. Dla mnie po prostu jeśli nie ma Sweep and Session Range to w ogóle nie ma klasyfikacji żadnej. B dla mnie mówi B mówi mi o tym, że po prostu nie rozgrywam tego setupu, który się pojawia, bo jest to setup o niskim prawdopodobieństwie. I zacznijmy sobie od setupu A plus, czyli setupu, który jest setupem idealnym dla mnie, który mogliście widzieć wielokrotnie w momencie, kiedy ryzykowałem ten jeden pełny procent. Oczywiście Asian Session Range Sweep musi się pojawić. I teraz co bardzo ważne, jeśli chodzi o model wejścia, musi dla mnie pojawić się coś, co od razu pojawiając się na piątce przekłada się na 15 i musi to być market structure shift z breakerem, breaker as entry. Czyli moi drodzy dokładnie taki przykład setupu, jak mogliście zobaczyć na przykład tutaj, jeśli chodzi o o fade to displacements, nie bodajże to jeszcze nie tutaj, moi drodzy, jeśli mogliście zobaczyć, o tutaj, czyli mamy order blocka, mamy standardową dewiację i mamy w tym momencie market structure shift. To jest taki A+ setup i tam u góry po lewej stronie były, moi drodzy, equal highsy, które można było targetować. Analogicznie tutaj to będzie też bardzo dobry przykład. Dużo equal highsów. To jest taki A+ setup, którego chcemy. I jeszcze oczywiście standardowe dewiacje. Yyy, ja standardowych dewiacji, tak jak zresztą widzicie, tu nie mam wpisanych. Głównie ze względu na to, moi drodzy, że standardowe dewiacje nie wpływają w mojej ocenie na skuteczność setupu z użyciem H& Session Range. One pozwalają nam parametryzować wejście, natomiast będą setupy o wysokiej klasyfikacji, które nie będą dokładnie pięknym swepem central bank Deers Range w takim w takim wydaniu jakbyśmy chcieli, znaczy swipem, zaatakowaniem konkretnego poziomu. to nam pomaga parametryzować, natomiast nie jest bezpośrednią przesłanką, która wpływa według mnie na prawdopodobieństwo tego setupu, bo na przestrzeni czasu, tak jak mówię, są rzeczy, które są dużo, dużo istotniejsze. I poza tym, że musimy mieć właśnie piątkę, która przechodzi od razu na 15 i tworzy nam się breaker w tym momencie, czyli przełamujemy strukturę, to musi nam również musimy mieć tą przyczynę, o której mówiłem i ta przyczyna musi być przynajmniej na H4, czyli jakiś order block, do którego wpadamy, jakieś previous day low, którego zbieramy, jakaś sesja pod kątem high low, którą zbieramy, czy fair value gap, który się pojawia, ale to musi być minimum na H4 i z tym session high and low też Też mi chodzi o to, że jeśli mamy na przykład sesję Asian Session Range, to też jest widoczne bez problemu na H4 w tym momencie. I chodzi mi tylko i wyłącznie o to, że nawet jeśli swipujemy z wczoraj na przykład jeszcze późny Nowy Jork, to musi być tam coś, co jest bezpośrednio przyczynowością przynajmniej z H4 bądź wyżej, bo to jest coś, co definiuje nam A+ setup. H4 definiuje nam bardzo, bardzo wysokie prawdopodobieństwo. I teraz coś, co może wielu zaskoczyć. Equal lows bądź equal highs as a clean target. Czyli moi drodzy, equal losowsy albo equal highsy muszą być na jako nasz take profit. Jeśli mamy je w zasięgu wzroku, tak jak to miało miejsce na przykład tutaj, kiedy widzimy, że są equaly, że są equalsy też na górze sesji azjatyckiej, to nie zmienia prawdopodobieństwo w sposób diametralny, moi drodzy. to wręcz wywala prawdopodobieństwo w kosmos. To jest zabawne, bo to są tylko equal highsy, equalosy. Natomiast to jest coś, co będą rejestrować algorytmy. To jest coś, co będą rejestrować ludzie. To jest coś, co dla rynku zawsze będzie doskonałym targetem, bo to jest jasna wskazówka na to, że tam ktoś się wystawił. Więc warto, moi drodzy, to brać pod uwagę, bo to zwiększa prawdopodobieństwo maksymalnie. No i oczywiście entry between druga do czwarta. I teraz znowu, znowu ktoś przyleci i powie prej jak druga do czwarta to już mówisz druga do 5:00 pierwsza pierwsza do piąta oczywiście nasz handel jest od 1ze00 do 5:00 czasu nowojorskiego. Kropka. Natomiast jeśli entry pojawi się od 2:00 do 4:00 to jest moment w którym chcemy zobaczyć setup który jest A plus czyli od 2:00 do 4:00. Po czwartej rzadko pojawią się setupy wysokiej klasy. Najczęściej będą one miały trójkę z przodu. Tak wam powiem szczerze, będzie to w tym silver bulecie od ICT. 300. To co się dzieje między trzecią a 400 to jest ten sweet spot Forex jeśli chodzi o jeśli chodzi o główne pary walutowe. Czasami druga też, ale bardziej nawet trzecia. No i teraz tak jak widzicie A setup to jest nic innego jak setup, który oczywiście uwzględnia podstawę. ma structure shift na interwale pięciominutowym, ale nie mamy tutaj jasnych breakerów, nie mamy tutaj szybkiego przerzucenia się na 15, natomiast mamy również przyczynowość, która pojawia się minimum na interwale jednogodzinnym. Mamy jasny target, który nie musi być equal highsami, więc może być to jakiś previous day low, może być to cokolwiek, natomiast jest to po prostu jasny target, który łatwo wyznaczyć. No i entry between oczywiście pierwsza piąta, więc tu czy się to wydarzy o 13:30 i tak dalej nie ma problemu. Więc to jest taki A plus setup, czyli schodzimy wtedy do jednogodzinówek, schodzimy do clean targetów, do takich take profitów, które są jasne, ale no nie są to equal highsy, equalsy, bo to jest coś, co ma dużo, dużo większą wagę. No i moi drodzy B setup, czyli oczywiście nie ma przyczynowości na minimum H1, jest market structure shift, bo to ważne, ale nie ma przyczynowości na minimum H1 nie ma albo czasami w ogóle nie ma przyczynowości, nie chodzi, że nawet na 15, tylko po prostu w ogóle nie ma przyczynowości. Nie ma jasnego targetu, który by nas urządzał pod kątem tego, gdzie chcemy postawić take profit. No i entry może często w takich pułapkowych setupach pojawiać się między północą a 1:00 czasu nowojorskiego bądź po 500 na przykład 5:15 i wtedy wejdziemy w akumulację zamiast zamiast rzeczywiście w rozegranie. No i tak to moi drodzy wygląda. Więc mam nadzieję, że dzisiaj przekazałem wam jak zawsze tonę przydatnych informacji. Tak jak wam wspominałem, gratuluję i chylę czoła oczywiście wszystkim osobom, które przez ostatni czas trzymały ręce pod dupą. Tak jak mówię, przyda wam się to w waszej przygodzie bardziej niż prawdopodobnie cokolwiek innego. Te osoby, które jeszcze tego nie potrafią, zachęcam, żeby trzymać się podstaw, nie rozszerzać swojego modelu i skupić się na razie na swojej psychologii i na tym, żeby potrafić wytrzymać, bo to jest niesamowicie, niesamowicie istotne. Moi drodzy, oczywiście seri serii nie kończymy na tym, bo będziemy mówić jeszcze o zakresach average day range, w jaki sposób take profit ustawiać tak, żeby on był w miarę realistyczny i o jeszcze samym back testowaniu. Także będzie tego naprawdę sporo. Natomiast już do teraz macie bardzo dużą ilość przesłanek, która pozwala wam testować strategię u siebie. Yyy, osobiście już wam mogę podpowiedzieć, polecam FX Replay bardziej niż Trading View do takiego porządnego back testowania, yyy, bo to pozwoli wam w tym momencie nieco lepiej to zrobić. Nie mam z nimi żadnej współpracy, oczywiście tu nie chodzi o to. Po prostu jest to platforma, na której samak testowałem swoją strategię i fajnie jest zobaczyć, że coś z czego korzystamy miało miejsce na przykład już w 2014 roku, czyli ponad 10 lat temu. To tyle moi drodzy. Trzymajcie się, bądźcie bezpieczni.







