Odcinek specjalny! Krach czy rynek byka w 2024 roku? Giełdy, złoto, WIG20 | „Rozmowy Spekulowane” [Prognozy giełdowe na 2024]

Czy czeka nas krach czy rynek byka?

Zapraszamy na specjalny odcinek „Rozmów Spekulowanych” poświęcony prognozom rynkowym na 2024 rok.

Eksperci dyskutują o perspektywach dla głównych indeksów giełdowych, w tym WIG20, S&P 500 i DAX, oraz złota. Analizują czynniki makroekonomiczne, takie jak inflacja, polityka monetarna banków centralnych (Fed, EBC, NBP) i wzrost gospodarczy. Omawiają potencjalne scenariusze hossy i bessy, uwzględniając sektory o największym potencjale wzrostu, m.in. gaming, e-commerce i dobra konsumpcyjne.

Szanse i zagrożenia w 2024 roku

Eksperci wskazują na czynniki ryzyka, takie jak druga fala inflacji, problemy na rynku nieruchomości komercyjnych w USA i zmiany w polityce monetarnej. Omawiają również alternatywne inwestycje, takie jak diamenty, wino, torebki Hermesa i monety kolekcjonerskie. Zachęcamy do obejrzenia filmu i zapoznania się z eksperckimi analizami, które pomogą w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto również zapoznać się z komentarzem Piotra Kuczyńskiego na temat prognoz rynkowych oraz szeroką prognozą gospodarczą na 2025 rok.

  • Prognozy dla WIG20, S&P 500 i DAX
  • Analiza polityki monetarnej Fed, EBC i NBP
  • Perspektywy dla rynku złota
  • Szanse i zagrożenia inwestycyjne w 2024
  • Omówienie alternatywnych inwestycji
Zobacz pełną transkrypcję filmu

[Muzyka] Dzień dobry witamy w kolejnym wydaniu programu rozmowy spekulowanie program świąteczno noworoczny w rozszerzonym składzie a w tym składzie mamy profesora Krzysztofa Borowskiego Cześć dzień dobry szkoła SGH Szkoła Główna Handlowa Piotr cymcyk DNA rynków cześć cześć wszystkim Łukasz warden CMC Markets Dzień dobry Daniel Kostecki CMC Markets oraz ja czyli Maciej leściorz również CMC Markets zaczynamy klasycznie od wątku optymistycznego Myślę że skoro mamy zbliżający się nowy rok to można ten wątek trochę przemianować na noworoczne fajerwerki No ale oczywiście trzymamy się zasady że patrzymy na wszystko przez różowe okulary a chyba nie trudno teraz patrzeć przez różowe okulary mając przynajmniej na wykresach szczyty praktycznie wszędzie bo mamy ATH Tutaj niedawno osiągnięte na daxie mamy blisko szczytów na snp 500 na nas daku Jesteśmy wysoko Wig szeroki na swoich Maksim w grudniu więc wszystko nam się pięknie układa No właśnie my mówimy już nie o tym co było I co jest dzisiaj tylko jakie widzicie perspektywy na to co będzie już za te kilka d kiedy nastanie Nowy Rok i co później czy faktycznie ta Hossa będzie trwała po kolei będziem wnie chyba musimy ustać kolejne odpowiedzi możemy ustalić że kto ma coś mądrego do powiedzenia ten mówi raz WC dokładnie na razie widzę Dobre perspektywy na pierwszy kwartał to z dużym prawdopodobieństwem zarówno dla Polski jak i dla świata na razie A dla Polski zwłaszcza czyli dezinflacji spadku inflacji do górnego przedziału celu NBP na koniec pierwszego kwartału super baza dla danych rok do roku w polskiej gospodarce Wydaje mi się że to będzie i Euforia na złotym i Euforia na polskiej giełdzie taka kropeczka na d tego trendu który aktualnie mamy nie wiem jak nawet 2600 wyjedziemy w jakiejś fazie mniejszej płynności na wigu 20 to się w ogóle nie zdziwię że tam jesteśmy No ale jak wyjedziemy 2600 No to tą całą konsolidację od 2020 roku wybijemy się górą a to jest konsolidacja na ile No ponad 1000 ponad 1000 punktów więc no to nie będzie takie bez znaczenia Więc ja ja na Ja głównie na to zwracam uwagę czyli pierwsza jest ta kwestia od 2000 właściwie 10 roku taki Trend Górne ograniczenie tego trendu spadkowego a Druga kwestia to jest właśnie wyjście odrobinę powyżej w okolicach 2500 i jeżeli to się uda trwale No to uważam że może być nieźle No i tutaj ta kwestia Zauważcie że prognozy które się pojawiają na PKB w przyszłym roku raczej są cały czas rewidowanie w górę już nawet gdzieś tam pojawiły się 4 proc No naprawdę są konkretne konkretne wzrosty więc myślę że no jest co pod co grać Myślę że przynajmniej do marca gdy jednocześnie głównie z uwagi na efekt bazy będziemy mieli coraz niższe odczyty inflacyjne a tutaj z taką perspektywą jeszcze coraz lepszej dynamiki gospodarczej i powiedzmy jeszcze przymykając na to oczy że to musi się wiązać w przyszłości z wyższą inflacją więc no no papiery i potencjał jest Ja chciałem powiedzieć że w sumie masz niskie oczekiwania tak mam takie wrażenie 2600 to jest 10 od tego około 10 no od tego od tego co mamy to co mamy przed świętami tak No jakby 2 360 350 erze tej zmienności takiej że 15 proc rocznie jest okej że to dużo z Okej to dużo fakt że mówimy o kwartale ja mam podobne zdanie że powinienem teraz tak rozedrzeć koszulę że mówiłem że faktycznie że faktycznie w pierwszym kwartale w pierwszej pierwszym półroczu dalej to nie wiadomo co tam będzie ale w pierwszym półroczu akcje polskie super dalej Jestem mega pozytywnie nastawiony amerykańskie No okej zależy jakie może nie tyle na tych głównych wielkich indeksach które myślę że będą rosły ale już oczekuję raczej że ta lwia część wzrostu w Stanach będzie pod powierzchnią tych największych Big se jest nie jest już aż tak tanie jak było jest po prostu okej tam te wyc nie są przesadnie drogie nie są przesadnie tanie ale pod powierzchnią co jest dużo bardzo fajnych okazji no tylko że to raczej może nie mieć aż takiego przełożenia na indeksy przy czym w Polsce kurczę 2600 to nie jest jakieś wygórowane oczekiwanie tak jak Daniel mówił dezinflacja Super potencjalna baza wynikowa dalej gdzieś tam tląca się ta mityczna Hossa napływowa gdzie Kowalski się obudzi i zobaczy Wow wzrosło 40 proc w ciągu ostatnich 12 miesięcy to faktycznie była jakaś ochrona przed tą inflacją a do tego masa spółek mniejszych w Polsce które są wciąż mega nisko wyceniane Zauważcie że jeszcze przecież ta ten element hossy w Polsce nie przeszedł w takiej pełnej fali do sgu nie przeszedł poniżej sgu New Connect to tam dalej gzie po prostu szoruje po dnie jakby Zapomniany jak zobaczymy wzrosty na tym New connecte na tych badziewiak to wtedy zacznę się martwić o to że faktycznie Hossa w Polsce może dobiegać końca jak na razie pierwsza 22 jesteśmy na wózku Przynajmniej ja jestem na tym wózku byczy dalej C to też byczo patrzysz na rynek tak to znaczy ja patrzyłem tak z punktu widzenia nawet technicznego i tutaj starałem się policzyć zasięgi dla poszczególnych indeksów w zależności którą falę wzrostową na przykład spadkową weźmiemy na wigu Bo jeśli weźmiemy z ostatniej fali czyli która teraz była na jesieni to na Wig mamy takie dwa targety 87 6 400 ale jak weźmiemy taką falę spadkową z 22 roku No to jest 94100 na wigu 2600 to jest pierwszy target w ogóle taki Fibonacciego przy którym on się może zatrzymać ten indeks to lubi tak pójść potem zrobić korektę on jest bardziej taki zmienny Bo na przykład jak popatrzymy na M Wigi czy S Wigi to one rzeczywiście idą tak dłużej Wolniej Ale tak jak gdyby bardziej systematycznie i tutaj też sobie popatrzyłem na targety na mgu No to mi wyszło z ostatn fali spadkowej to było 6480 i 798 Oczywiście proszę nie traktować tego z dokładnością do jednego punktu bo natomiast z tej fali spadkowej z 22 roku to był 7340 więc to był już kawał drogi natomiast na sgu tutaj też było 23500 albo nawet 25 500 ostatni to jest z tej fali spadkowej 22 roku No i tutaj się zgadzam że NC index w tej chwili idzie do wsparcia albo na 280 albo na 227 na razie w ogóle nie ma zamiaru zakręcić więc teoretycznie tam jeszcze dużo czasu upłynie zanim on zacznie zacznie być grany wtedy w czasie pandemii to chyba tak z półtora miesiąca ta szaleńcza Hossa trwała na tych spółkach gdzieś więc tak jak Piotrek powiedział dopóki tam nie ma jakiś jazd na spółkach po 50 70 proc to tutaj kapitał idzie i chyba tak naprawdę on poszedł dopiero w 20 częściowo już w m ale jeszcze się tak nie przełączył i ja czekam że będzie jakaś korekta może w styczniu może w lutym na tych grubych spółkach i wtedy bardziej szeroko pójdą te MS Wigi wtedy będzie to powinno być widać że że to pójdzie Może być też inaczej że na przykład rynek dojdzie tak jak tutaj mówiłem gdzieś o marcu do pewnego poziomu potem korekta i w drugiej połowie roku blp staną a a te właśnie SM Wigi zaczną być grane czy pojedyncze spółki tam będzie będzie będzie pewne szaleństwo No i to samo na a jeszcze może tak powiem z punktu widzenia technicznego To na tych indeksach oprócz oprócz New connecta jak się popatrzy na macat tygodniowy ten wskaźnik to on bardzo ładnie się one się pokręcę nad zerem i zaczynały generowały sygnały kupna i to w długiej ramie czasowej pokazuje jeszcze sporo wzrostów to znaczy nie wiem ile ale to na pewno są tygodnie tak bo jak się macat tygodniowy przecina nad linią zero to on sugeruje że ta fala potrwa i to się tak trochę wpisuje w to co widać plus jeszcze takie nieśmiałe napływy do funduszy bo to też one tam mówią że tu nam jeszcze może obligacje kupują może nie szeroką ławą akcje ale generalnie No wydaje mi się że część osób tam już przerzuca te pieniądze do do akcyjnych i to też pompuje kapitał plus jeszcze jesteśmy bardzo ładnie zgrani z meksykańskim ipc i b wesp bo tak tak tak mi się wydaje jakby niektóre kraje emerging Jesteśmy z nimi w jednym work to wielokrotnie tutaj już mówiłem ID mexy ostatnio Ten ich indeks zaczął uciekać i tak samo bo wespa czy tak jakby te kapitały zagraniczne uderzały w wybrane spółki jak popatrzymy to my mamy podobne tam niektóre dane makroekonomiczne więc na pewno z nimi jesteśmy w jednym worku i to widać w tej chwili to wejście tych kapitałów tak chyba byliśmy względem nich przez jakiś czas mocno opóźnieni a potem zostało nad gonion w krótkim czasie PR tak dokładnie no plus jeszcze ten efekt teraz zmiana rządu plus pieniądze z Unii Europejskiej to mi się wydaje że tam nawet może dojść do zmiany liderów czyli na przykład banki bo one pociągnęły już może w górę i jakaś tam zmiana na budowlankę że tak powiem szeroko rozumianą na razie deweloperzy to tak zadyszki trochę dostali jest udany sukces murapolu ale on chyba tak zaskoczył ludzi 84p redukcja tylko plus tam 13 to tak słabo jest dla mnie bo przy takiej redukcji powinno być plus ze 30 no 20 parę więc widać że tam jest na razie problem Nie chcę powiedzieć że to się skończyła hosa Boże to stoi w trendach bocznych albo lekko zaczynają spadać te spółki natomiast zaczął się zaczęły się jakieś takie podrygi gamingu takie widać już dzisiaj chyba Quercus informował że w creepy jarze przekroczył 5 proc Więc to może jest pierwsza jaskółka dwa tam już ten Square Games wyruszył ładnie do góry CD Project tam próbują grać on jeszcze w trendzie bocznym tak dla mnie by takie podrygi do góry i Allegro które No nie jest gamingiem ale on dla mnie taki cyber Cyber biznes robi i on też tak jakby zaczął tam chciał miał ochotę wyjść wiem że go skupowa w zeszłym tygodniu bardzo mocno ale takie są jaskółki że inne sektory próbują zacząć grać pierwsze skrzypce Czyli też pewnie tutaj jeżeli ten Gaming ten główny z mainstreamu weźmie będą na nich wzrosty to pewnie też na New conect No tam jednak sporo mamy tych spółek mniejszych gamingowych też jest szansa właśnie żeby później później dokładnie tak al ja myślę też jak już mówimy o małych spółkach że w Stanach jest cały czas szansa dla spółek spół z russela 2000 one były jednak cały czas też w tyle jednak mieliśmy tą wielką siódemkę plus te kilka wielkich spółek które ciągnęło cały rynek do przodu No teraz w momencie kiedy mamy już na horyzoncie obniżki 100% ta sytuacja się poprawia one wprawdzie listopad grudzień miały świetny bo tam plus minus 20 proc na plusie cały indeks rasel 2000 coś takiego więc nieźle No ale cały czas tam jest dyskonto rzędu 30 PR względem tych spółek największych w s 500 także no jest tutaj perspektywa wiesz to trochę jakby wracając do Stanów bo zahaczyliśmy o fajny wątek skoro wszyscy Zgadzamy się co do tego że raczej będzie rosło trochę budzi pewne wątpliwości już w takim razie dokładnie trochę tak już zrobiło się niekomfortowo jak wszyscy się z tym zgadzamy ale no Hossa potrafi trwać dłużej niż bessa więc to jeszcze pewnie mamy rację ale zahaczyliśmy o temat sektorów i chyba fajnie było pogadać myślę o tym jakie sek mogą potencjalnie out performować rynek skoro Zgadzamy się że rynek będzie rósł i w Stanach Zgadzam się z tobą że trochę tak jak mówiłem te mniejsze spółki pod powierzchnią mogą rosnąć Zresztą mamy w Money Market Funds w funduszach pieniężnych w Stanach jakieś tam nie pamiętam ile no s rekordowe pieniądze które tam leżą biliony dolarów No ta kasa w tym pierwszym drugim kwartale będzie się chciała gdzieś rozdystrybuować nie wierzę że ludzie widząc na horyzoncie obniżki stóp procentowych będą dalej kurczowo trzymać taką furę gotówki w tych Money Market Funds No to gdzie przejdzie ta kasa No jeśli przejdzie na rynek akcji no to okej pewnie część przejdzie do etfów pasywnych więc tamte Big se będzie sobie jakoś działało Ale jeśli ktoś będzie szukał okazji w Stanach I przejrzy sobie nawet najprostszą formę po prostu wskaźnikową różnych wycen No to zobaczy że te małe spółki są dalej Po prostu tanie one nie brały udziału w tej hossie jeszcze okej tam trochę podbijał Russel ostatni miesiąc dokładnie tam widzę 12 proc na plusie no no to nie są żadne wzrosty biorąc pod uwagę to gdzie on jest przez ostatnie trzy lata tamiko tamte spółki Wiele z nich jest tańszych niż w Polsce więc teraz tak tak tak nie a w rosną to nie jest tak że one fundamentalnie ten biznes się pogorszył w wielu przypadkach on jakby dalej funkcjonuje nawet lepiej niż d Trzy C lata temu Więc Zgadzam się że tam trzeba szukać okazji bardziej w Polsce jakbym miał przejść przez te sektory które wydaje mi się że będą mogły zachowywać się lepiej to ja bym jednak szedł w Gaming jest okej w e-commerce Gaming i w Consumer discretionary w to wszystko co będzie potencjalnie grało na fali ożywienia konsumpcji w Polsce ta konsumpcja miała problemy przez 2023 rok ujemny realny wzrost wynagrodzeń Teraz zaczyna się to odwracać na horyzoncie tam 800 plus tu babcie tu jeszcze tam jakieś inne transfery socjalne no przy takim układzie to nie czuję żeby te spółki z Consumer discretionary miały nie rosnąć a Gaming i e-commerce dodatkowo na zmianach wskaźników przy spadku stóp procentowych No to te te trzy sektory mi się idealnie zgrywają do tego i zwłaszcza że one nie są jeszcze drogie patrząc na na porównanie z innymi sektorami czy to jakieś szery czy Allegro czy tam nie wiem kto tam jeszcze jest z tego z tej paczki wercom Jakieś inne spółki tego typu to wszystko jest jeszcze w miarę tanie Gaming cały też jeszcze w miarę tani też dolar trochę przeszkadza temu gamingowi trochę tak to pytanie kto tam się zadowa kto się nie Zaha to tego z miejsca nie powiemy Ale zobaczcie że nie mówimy w sumie o sztucznej inteligencji jako o temacie czyli takie czyli to według mnie też nie jesteśmy na takim etapie hossy Gdzie w ogóle Daleko nam do takiego etapu hossy gdzie mamy jeden temat Który gdy tylko się wypowie to jakieś słowo i dopnie się jakieś spółki to jest od razu w gó nie ma czegoś takiego no nie nie tego jeszcze nie ma w Polsce trochę nieruchomości nie ostatnio widziałem że nawet jakieś spółki z New connecta robiły podrygi na to żeby zacząć działać w nieruchomościach Mercator też zresztą PŻ ostatnio coś tam z nieruchomościami ale jeszcze daleka droga do tego żeby można było tym mówić no ale ten temat sztucznej inteli Był taki moment w 2023 roku zwłaszcza w pierwszym kwartale kiedy tak mocno była ta grzana grzana sztuczna inteligencja ten temat że właśnie spółka powiedziała że że planuje wdrożyć jakieś elementy no to wtedy było od razu skok 5 PR 7 8 ale 100 bo to ja czegoś takiego s takie porów jeszcze w ogóle z docom czy tam kilkaset jak to było w czasie doc Money natomiast mi się wydaje że tam Rozmawiałem z takimi amerykanami oni mówią że większość funduszy nie gra w ogóle przy pomocy sztucznej inteligencji że to jest w ogóle na razie ciekawostka w innych sektorach ale jeszcze nie ch powi żaden fundusz nie nie zarządza to sztuczna inteligencja taka klasyczna nie systemy transakcyjne I mają co do tego na razie mieszane uczucia więc tak zastosowanie gdzie indziej ale jeszcze nie tu także no jeszcze w ogóle nie ma tego elementu monetyzacji sztucznej inteligencji póki co zarabiają wszyscy co wokół tego tworzą tą sztuczną inteligencję czyli Nvidia firmy które tworzą procesory usługi chmurowe ci zarabiają a jeszcze nie ma wmie kóz poła zł tak No Microsoft może jako ten pierwszy takes stricte Lider sztucznej inteligencji Microsoft Kasa jest generowana czym innym w ogóle nie ma spółki którą jakby miał wskazać tak stricte ekspozycja na Ai nie na produkty dookoła Ai tylko na Ai no to okej są tam w Stanach te takie podmioty w stylu jakieś C3 No ale to to nie jest jakiś kolos urosło tylko dlatego że wcześniej spadło tam 90 proc no to ciężko nie urosnąć jak się raptem jest Hype na na Ai więc chyba jeszcze faktycznie Daleko nam do tego żeby był taki taki szał jak nie wiem przy docom przy nft czy tam w pewnym momencie Przy przy Krypto tu też musi dojść do jakieś konsolidacji tego rynku bo teraz każdy może wypuścić swój produkt po te 15 20 dolarów subskrypcji co robią różne rzeczy Każdy w swojej działce chce się odnaleźć No i potem ktoś przyjdzie i mówi to ja was tutaj Teraz biorę wszystkich i te po 15 dolar do jne firmy a nie do 10 20 50 firm i to pewnie się prędzej czy później stanie i to będzie ta monetyzacja ciekawe jakie będą wtedy wyceny przejęcia tych różnych biznesów opartych o to to będzie najfajniejsze No i to gdzie są te zyski bo na razie wszyscy ponoszą koszty A nikt nie ma Nie generuje z tego zysku faktycznie oprócz zbierania bazy na podstawie różnych produktów A to będzie najciekawsze roku też jeszcze nie ma żadnych sygnałów żeby spółki które zaczęły używać w jaki sposób sztucznej inteligencji żeby zaczęły się na przykład chwalić że dzięki temu nasze koszty na przykład spadły tyle i tyle albo nasza efektywność się zwiększyła też w ogóle nie ma tego tematu ale mamy spółki nawet spółkach gamingowe które zapowiadają też wdrażanie właśnie sztucznej inteligencji na tych elementach różnych programowania tam na będzie komunikat mieliśmy zatrudnić pić osób zatrudy dwie bo trzy etaty wypeł to będzie sygnał coś jeżeli coś takiego zacznie ale to też też może nadejść A co do tej monetyzacji samej sztucznej inteligencji zobaczcie jak świat Social mediów jak długo trwało to w cudzysłowie bezpłatne korzystanie z Social mediów A teraz wszystkie praktycznie serwisy wprowadzają swoje usługi Premium gdzie trzeba zapłacić żeby nie mieć reklam żeby coś mieć lepszego żeby mieć gwiazdkę żeby mieć tutaj ptaszka jakiegoś Tak postanowiono nazwy i tego Kiedyś nie było i być może tutaj też jest teraz ten element takiego bezp jakie to wszystko jest użyteczne jak to jest fajne a potem zacznie się kasowanie za to internet kiedyś też był bezpłatny No dokładnie tak samo było wiesz zachęcenie miliardów uczestników i potem właściwie dzisiaj masz monetyzację szeroko rozumianą oczywiście no ale no dokładnie a my oczekujemy Tutaj mówimy dzisiaj że w ciągu roku od tak naprawdę rozpoczęcia tego tematu szeroko tak pojętego dla opinii publicznej Oczywiście ten temat szne inteligencji to nie jest coś co się pojawiło nagle 2023 ale w opinii publicznej tak to funkcjonuje No to nie można oczekiwać że już zacznie się monetyzacja to będzie trwało ileś lat ale to trochę pewnie Wynika to to jest konsekwencją tego że nie do końca jesteśmy w stanie zgodnie wskazać Ai jako tego lidera potencjalnych zwyżek No bo okej Zgadzamy się co do tego że to się będzie rozwijało Pewnie nawet się będzie rozwijało szybko No i pewnie nawet największe spółki technologiczne będą w tym mazały palce tylko że No jak na razie jeszcze do końca wiadomo gdzie tam leży kasa Jak sprawić żeby poza tym że tam fura gotówki pójdzie w nakłady inwestycyjne to jak sprawić żeby ta fura gotówki z nakładów inwestycyjnych przeszła potem z powrotem na na jakiś Profit pewnie za d Trzy lata się dowiemy No i zobaczymy jakie są nowe może jeszcze nieznane modele monetyzacji czy czegoś takiego ale historia.com pokazuje że to wcale nie jest takie ważne żeby rosło tak na szczytach com najlepszym patentem na zarobienie kasy na internecie było zróbmy spółkę Dodajmy do i Dodajmy docom i A jak będzie zarabiać nie będzie ale sprzedamy to za więcej to był najlepszy patent żeby zarabiać i to to były to było na szczytach hossy więc to widać że to wystarczy jeżeli jest dobre grzanie to była ta bezczelność giełdy alo było e coś tak e coś No ale już skoro mówimy o monetyzację to teraz może przejdziemy do polityki monetarnej wątek drugi czyli mądre głowy no zaczęło się na poważnie rozważanie co będą robiły poszczególne banki centralne No i możemy sobie poroz waża tutaj jak właśnie się ta polityka będzie kształtowała Czyli co mądre GY co jerem Powell co Christin lagard co w banku Japonii Zostanie przedstawion w najbliższym czasie jak to będzie wpływało na rynek No wydaje się że najprostsze jest co do fedu Bo doszło nam wreszcie z tego zgrzytu który Przez długie miesiące funkcjonował rynek jedno Fed drugie no jakieś jest porozumienie dwóch stron można powiedzieć wreszcie się tutaj w drugiej połowie grudnia zgodził Jerome Powell z rynkiem faktycznie te obniżki powinny wkrótce się pojawić No komunikacyjnie zrobiło nam się trochę jak w Polsce w ostatnich miesiącach to znaczy jednego tygodnia jer Powell mówi o tym że trzeba trzymać stopy wysoko Ewentualnie podnosić a drugiego tygodnia że dyskutowaliśmy o obniżkach a potem na szczęście pojawiły święta i była cisza tak tak tak więc więc mamy takie przejście dosyć ciekawe w tej Komunikacji No i cóż no na razie rynek wierzy w twarde obniżki stóp procentowych rynek nawet chyba za bardzo się wychyla w drugą stronę tak jak te 5 proc na rentowności było wychylone w jedną to być może zejście poniżej 4 proc tak już grubo na 10 latkach to jest wychylenie w drugą stronę bo historycznie nawet jak Fed trzymał stopy na 3 proc to najniżej było 3,5 PR na 10 latkach a na razie nie mamy 3 proc stopy fedu i długo jej nie zobaczymy na 3 proc a rynek już tam prawie że jest także Bill Gross wycenia czyli No potentat rynku handlu obligacjami nikogo chyba mądrzejszego nie nie znajdziemy na świecie że premia terminowa to 1,1 PR w tym momencie czyli nawet jakby Fed szedł stopami do 3 proc a jeszcze długo nie zejdzie to mamy premię na terminową i mamy 41 jako jeld obligacji takie fair wycenione na rynku więc tu jakby jedno to to jest Bank Centralny który może się skłaniać ku obniżkom drugie to jest rynek który już widzi 200 punktów obniżek a trzecie to jest gdzie to być powinno w teorii i te wahania dzięki tym wahaniom właśnie odjazdu w jedną lub drugą stronę No mamy jakieś okazje tak jak rynek nam za bardzo odjechał w jedną pojawia się okazja w drugą i ten rynek jakby Wydaje mi się że że że bardzo trudno jest mu trafić w punkt równowagi się przy nim utrzymać tylko się bardzo mocno wychyla w jedną albo w drugą stronę i bankierzy centralni No nie ułatwi żeby to było w równowadze bo te komunikaty są takie no dosyć sprzeczne czasami nawet ze sobą czyli sugerujesz że NBP wyznaczył ogólny Trend komunikacyjny który podłapać 5ki teraz już 3,9 zwłaszcza że jeszcze w lipcu był na poziomie 3 3,9 to rozmawialiśmy wtedy że na jesień czekamy żeby zjechało zjechało zjechało praw jest na tym samym poziomie mocno jednocześnie Mieliśmy rację i nie mając racji to jest piękne w tych analizach No wiecie mamy jakby jasną komunikacj chyba już od wszystkich istotnych banków centralnych na których powinniśmy zwracać uwagę że będą spadały w 2024 nie wiadomo o ile okej rynek myśli swoje pael mówi swoje prawda leży gdzieś pośrodku Ale na pewno będą spadały no zostało to jasno zakomunikowanie ebc też nie będzie zostawał jakby w tyle tylko też w końcu te swoje obniżki zacznie jestem mocno przekonany że NBP też będzie w końcu kontynuował tą politykę obniżek stóp pewnie nie przez pierwszy kwartał No bo tam będzie zawsze ten argument że nowa projekcja inflacji i tak dalej i tak dalej Poczekaj sobie do marca drug TR kwartału No to dość jasno pokazuje obraz tego gdzie będzie szła ta polityka monetarna przynajmniej przez tą pierwszą połowę 2024 chyba dawno nie mieliśmy aż tak klarownego obrazu tego co Faktycznie w tej polityce monetarnej będzie się działo w Stanach w Europie w Polsce przez najbliższe kwartały w lipcu sobie rozmawialiśmy dywal kiedy to się zacznie i tak dalej wcześniej tak samo Teraz mamy jasny komunikat od z każdej strony będziemy obniżać sty procentowe No więc tylko pytanie o ile rynek wiedząc że będ te obniżki o ile rynek nie przeszarżować obniżek co coś takiego dzisiaj pamiętam było że Goldman za ktoś z Goldman zaka wyszedł i powiedział że oczekuje tam też pięciu obniżek Fed mówi na razie o trzech No to jeszcze nie są aż takie gigantyczne rozbieżności No czy to będą trzy cztery czy pięć obniżek to dywagujemy w kategoriach 50 bips na na tych obniżkach raczej na dziś Ciężko mi sobie wyobrazić żeby przy tych danych gospodarczych które są które nie są fatalne w żadnym stopniu w Stanach żeby Fed wyszedł i w którymś momencie powiedział No dobra to jest szósta obniżka w tym roku musiałoby się coś wydarzyć żeby Ta obniżka była szósta albo siódma coś czego najprawdopodobniej dzisiaj nawet nie jesteśmy w stanie przewidzieć Więc w takim układzie ceteris paribus nic się złego nie dzieje no to raczej te te cztery pięć obniżek to jest totalny Maks na który Fed sobie może pozwolić co by wskazywało na to że rynek obligacji faktycznie mógł w tym krótkim okresie już przeszarżować z tymi oczekiwaniami No mnie zastanawia bo jesteśmy w takim nastroju spokoju poświąteczne właśnie ten spokój w europejskim Banku Centralnym bo przy takich odczytach gospodarczych jakie mamy na przykład w Niemczech gdzie przecież przed świętami mieliśmy nawet informacje że jeszcze jest słabiej pod względem wskaźników aktywności niż niż myśleliśmy No to tutaj powinna być według mnie zdecydowana determinacja żeby te stopy obniżać a to chyba jest taki Bank który najmniej o tym mówi tak mi się wydaje że jesteśmy po przesilenie już po prostu druga połowa tego roku to jest takie przesilenie jak w chorobie pacjenta teraz już tak wychodzimy na prosto wiemy co będzie grane bo tutaj już zostało powiedziane No i teraz wydaje mi się że jak popatrzymy się na wykresy te główne czyli właśnie dow Jonesa snp nasdaq daxa to tam już ta Hossa trwa czyli trwa dyskontowanie przyszłych obniżek i on już po prostu pouciekały do góry tylko jeszcze tak jakby nie mówi się może tak głośno Hossa chyba nikt nie chce zapeszyć żeby to trochę potrwało i dopiero wtedy będą takie zdania padać ale tam też jak patrzyłem na wykresy to Sytuacja jest bardzo dobra to znaczy one znowu tam podkręcał tygodniowe tygodniowo się do góry i tam też mają przed sobą No takie dobre chwile że tak powiem tak natomiast gorzej to na przykład patrzyłem wygląda na Dalekim Wschodzie tam widać tam tam wykresy kuleją że tak powiem Japonia też ma jakiś problem taki w tręd bocznym a tu z kolei te kraje rozwinięte w Europie to właście też Francja bo Wielka Brytania to raczej w trendzie bocznym a Francuzi też giełda ich do góry WC Wydaje mi się że to już rozpoczęła się kolejna fala wzrostowa tylko jeszcze tak nikt chyba nie chce zapeszyć i A to co się dzieje na na stopach No to tak jak powiedzieliście to to na razie scenariusz jest oczywisty No chyba żeby się coś na świecie zdarzyło jakieś wydarzenie takie które jak popatrzymy też na Wix to jest na jednym z najniższych poziomów on się tam troszeczkę ostatnio odbił ale on generalnie Zszedł do takiego poziomu nie wiem na jakiejś plaży nie wiem w G Gdzie jest piękna pogoda prawda i tak dalej nic się nie dzieje żadnego sztormu Nie widać przynajmniej on to tak tak to pokazuje A to sprzyja pieniądz lubi spokój więc jak gdyby ten spokój Taki wokół giełdy jest zachowany i no te indeksy tak sobie ja się nawet cieszę że One idą tak powoli nie że tam wg po 5 proc idzie dziennie wtedy się martwię jak on tak po 1 08 to to daleko można zajść natomiast gorzej jak są takie lagi mocne bo to zawsze sprzyja takiemu też dyskontu czy czy wyrzucaniu części portfela wspomniałeś o yy Japonii tutaj w tym tygodniu przedświątecznym mieliśmy ostatnią decyzję banku Japonii y i utrzymane te cały czas ultr luźne ultr luźna polityka monetarna ale tutaj Może się też dużo dziać w 2024 roku i może być spora zmienność na Jenie i na nikei tym samym więc tutaj można czegoś oczekiwać y nieco innego niż to co wszyscy widzą gdzie indziej w in ogólnie widziałem bardzo fajne dane odnośnie rynku japońskiego yy że ch No strzelę teraz z głowy 40 50 proc coś takiego wszystkich spółek st pika nie są w ogóle pokrywane w żaden sposób analitycznie przez nikogo ani przez Japończyków ani przez amerykan przez nikogo nikt jakby te spółki sobie egzystują gdzieś tam w tym świecie absolutnie pies z kulawą nogą się nimi nie interesuje fakt że jest pewien problem natury komunikacyjno językowej nie żeby zrozumieć co tam jest napisane I czy to faktycznie ma jakikolwiek sens ale jakby ktoś podjął rękawice i sobie jakoś to próbował przetłumaczyć to myślę że tam gdzieś w tym to piksie w tych po prostu nie dotykany przez żadnego człowieka i analityka spółkach to tam jest masa okazji gdzieś po prostu poukrywane No tylko nie wiem ktoś z was z japoński jak ktoś z was zna japoński to podzielcie się tą wiedzą i ja chętnie skonfrontuj kilka pomysłów ale zna tam wkrótce nie będzie wrzuci się statement po japońsku wypluj po polsku jeszcze powie czy warto nawet nazwa jest taka topik że utopione to jest wszystko jeszcze jeszcze tutaj bo mówiliśmy o wigu 20 jeszcze mówiłeś o tych wzrostach że że dobrze że nie ma takich właśnie mocnych sesji co na co bym też zwrócił uwagę od października za każdym razem jak jest wyjątkowa jakaś sesja pod względem obrotów to bez problemu po paru sesjach albo po dwóch jesteśmy w stanie przemielić to i na o wiele wiele mniejszym obrocie wyjść wyżej Czyli widać że jest cały czas ta akumulacja nawet ten wyjątkowy dzień z wygasaniu gdzie ten obrót był spory parę dni i o wiele w ogóle nie ma tych akcji czyli one gdzieś tam zostały zaparkowane w ten czy w inny sposób czy też Skończyło się chyba tak przy na razie na takich spółkach granie na wynik Bo było coś takiego że spółka pokazywała w miarę dobry wynik rynek odbierał średnio było tam minus 78 po czym akcje były zbierane i znowu ciągnięte powyżej tego poziomu z którego spadało więc jak ktoś na przykład próbował grać taką strategią to za chwilę akcj zostają odebrane musi odkupować wyżej bo wcześniej to się sprawdzało wystarczyło sprzedać tam ceny spadały Nie wiem 15 20 było co odkupić a teraz to jest tam dosłownie kilka procent i od razu się pojawia podaż paniie do góry że tak powiem więc to coraz mniejsza jest taka spekulacja krótkoterminowa Czy opłaca się bardziej trzymać akcje niż pogrywać na nich bo te ruchy góra dół nie są aż tak głębokie jak były wcześniej i tam się ciężko zmieścić z odkupieniem oczywiście pokryć prowizje tak No to musi być już wtedy Timing więc im dłużej będziemy w takiej sytuacji tym dłużej inwestorzy będą tak na to patrzeć że chyba nie warto nie warto mi sprzedać może lepiej Poczekam po prostu będzie no i wrośnie wtedy zainteresowanie tymi technikami pasywnymi czyli wszystkie ETF w Warszawie Jak ktoś nie chce się tam zagłębiać w raporty a chce zarabiać tyle ile indeks mniej więcej no to ma szansę tak tutaj uderzać w te ETF i nawet sobie portfel może zdywersyfikować na część Wow sową mową więc A to może jak już jesteśmy przy dywersyfikacji to Zmieńmy sobie wątek na trochę kultury my jesteśmy w okresie przed Sylwestrem Sylwester to szampan więc może Wyjdźmy sobie od tego szampana cibc nie będę się podejmował przeczytania tej nazwy tej instytucji francuskiej po w języku francuskim bo nie jestem kompetentny w tych kwestiach natomiast jest to ogólnie komitet zajmujący się rynkiem szampana handlem producentami i ogólnie ogarnia cały ten rynek w niedawnym raporcie wskazał że sprzedaż szampana w tym kończącym się roku spadła o niemalże 10 proc I gdzie teraz widzi szansę że ceny też tak samo spadły dzięki temu że jest szansa na na odbicie także jako inwestycja alternatywna bo myślę że możemy sobie porozmawiać trochę o tych różnych alternatywnych nie tylko wina nie tylko whisky szampan też w tym momencie jest dość tani a jest szansa na na wzrost wed te nie wi czy k z was się polskich półkach detalicznych to tego nie widać bo akurat jakiś tam jeden że tak powiem model od czasu do czasu nabywam i jest za każdym razem droższy pomimo że przecież jeszcze też mamy umocnienie złotego więc 4 na5 może masz jakieś takie dane wiesz w stylu Czy sprzedaż szampana spadła ale może sprzedaż wina musującego wzrosła może po prostu te dobra się zastąpiły możliwe No rynek nie lubi próżni więc myślę że tutaj tak może być Ja jedyne Słuchajcie ostatnio będąc w kontekście to jest Co prawda nie stricte o dobrach luksusowych i o inwestycjach alternatywnych ale gdzieś dookoła bo chyba wczoraj czy dzisiaj dotarła do mnie informacja że możecie też inwestować w torebki Hermesa nie tam jakby dość Nawet nawet niezłe stopy zwrotu można tym wykręcić Z tego co czytałem Tylko jest jedno ale zanim tam się wszystkie panie podekscytowana hermetycznie i odczekał Fortuny Hermesa nie pamiętam mienia nazwiska taki który został niemalże odseparowany od rodziny całkowicie ma 5 PR udziału w Hermesie czyli tam jakieś 10 miliardów euro wartości uznał że chce swojej fundacji rodzinnej przekazać Wszystkie akcje dla ogrodnika może to jest jakaś ciekawa forma inwestycji alternatywny łapcie za sekatory i grabie szukajcie kogoś gdzie można pielić trzeba się w życiu ustawić prostu ogrodnik wiedział jak się ustawić Trochę mi to brzmi jak taka strategia naszego odchodzącego rządu z przepisywaniem więc nie wiem to już nie wiadomo co to tak naprawdę ale zobaczcie to byłem C alb nawet 8 lat naprawdę długoterminowa inwestycja przemyślana według mnie zasłużył w pełni na to co otrzymał jeszcze Maciek w tym wątku była ta aukcja tego szampana bo to że ceny spadają takich regularnych to nie znaczy że spadają tych nieregularnych i tutaj był Rekord pobity na aukcji szampana tak tutaj z 1874 roku taki zakurzony jest nie spróbuje ale ale sprzedał się rekordowo drogo przebijając tam tak tutaj 20 ys oczekiwano dolarów że będzie kosztować a kosztował 57000 racze wina kolekcjonerskie czyli takie których nigdy się nie wypije bo to są już kwasy po prostu tak ale on to już jak obiekt kolekcjonerski a z tymi torebkami Hermesa to to jest coś takiego że każda jest robiona indywidualnie i tam czas oczekiwania na torebkę chyba 5 lat jak się zamówi dzisiaj coś takiego Oczywiście Na tym rynku co Widzicie To są raczej ceny z drugiej ręki Czyli ktoś kto sprzedaje te torebki na na aukcjach no Znam osoby które noszą taką torebkę po prostu na zasadzie że stać się na to i ona używa kobieta używa takiej torebki natomiast oczywiście ma też jakąś jedną tak jak Piotr powiedział gdzieś w domu tam na półce Czy w skarbcu Tak inwestycyjną oczywiście inną dla ogrodnika i Tutaj każda torebka jest tak robiona jak jajka Faberge tak to jest bardzo podobny klimat No w sensie podejścia do przedmiotu każda jest praktycznie unikalna ale w kontekście inwestycji alternatywnych słuchajcie to myślę że warto wspomnieć o diamentach bo diamenty za ostatnie 5 lat jak sobie teraz patrzę na indeks cen diamentów to za ostatnie 5 lat są na jakieś minus 15 na oko strzelam minus 15 PR i okej one wystrzeliły w 2022 roku faktycznie wtedy były wzrosty gigantyczne po 40 ale od marca 2022 do teraz to spadek jest tam rzędu 50 proc więc były grube przeceny na diamentach diamentach i najprawdopodobniej będą trwały dalej bo diamenty syntetyczne według wszystkich analiz wypierają te prawdziwe hurtowo tam po prostu nie ma sensu Kupować prawdziwego diamentu skoro za niższą cenę dostanie się syntetyczny którego nikt poza specjalistycznym sprzętem nie będzie w stanie od właściwości są dokładnie takie same to nie jest jak ze złotem znowu perełki trzeba by nabywać takie dla prawdziwych kolekcjonerów takie tak no jakieś diamenty Ale to wtedy kwestia biżuteryjna bardziej nie niż samego diamentu więc jak masz tam jakąś biżuterię nie wiem sygnet po babci tam z czasu w Trzeciej Rzeszy to on pewnie będzie wzrastał w swojej nie mamy tych spółek co tym handlują no bo marża to teraz jest w ogóle kosmos bo ludzie nawet nie wiedzą że kupują Chińczyka z fabryki tak a myślą o diament w pierścionku to się zmieniło trochę podejście bo kiedyś kobiety zwracały uwagę na to czy Diament jest syntetyczny Czy naturalny a teraz z uwagi na rozwój tych wszystkich CSR prawda i tak dalej Ludzie zaczynali zwracać uwagę na to czy czy skąd on pochodzi No i kobiety też trochę zmieniły podejście że dla nich skąd ten Diament jest znaczy jaki Czy naturalny estetycznie nie maż takiego znaczenia Natomiast w tej chwili duża część producentów diamentów zaczęła ograniczać podaż i to bardzo drastycznie bo to ja czytałem właśnie że mieliśmy takie ostatnie odbicie nawet i to się wiąże z tym że niektóre centra szlifierskie głównie w windach zaczęły stać bo już nie nie kupują diamentów żeby po prostu podtrzymać spadek cen Natural Natur świadoma decyzja żeby ograniczyć podaż i podbić trochę cen Dokładnie tak A ta Podaż to nie spada właśnie w krajach afrykańskich czy nie pojawiają się jakieś tam strajki bunty jeżeli chodzi o zdobycie to głównie tam Afryka jeż chod cały czas tylko tam chodzi o te krwawe diamenty że niektóre kraje zwracają bo patrzą na na skąd Diament pochodzi te naturalne W niektórych krajach już mają obowiązek szlifowania kodu kreskowego Na jednej ze ścian na jednej z faset i tam po prostu wtedy można dojść jaki to jest diament i jaka jest jego droga No co Cześ ci ludzie którzy piorą pieniądze nie za bardzo lubią takie znakowania dlatego też no nie nie te diamenty akurat nie cieszą się ich zainteresowaniem ale zaczęto wprowadzać różnego rodzaju takie no oznaczenia żeby oddzielić diamenty krwawe od ni krwawych No i jeszcze był Ban ostatnio w czyli czyli zakaz wozu i obróbki w an fpi rosyjskich bo przez pomimo trwającej wojny duża część diamentów tam trafiała rosyjskich i oni dopiero teraz z jakieś półtora miesiąca temu wyraźnie zakazali wwozu rosyjskich diamentów do siebie do do centrów szlifierskich tak no i Izrael bo Izrael też jest był jednym z centrów zarówno handle jak i szlifierskim teraz ta wojna tam trochę im No komplikuje to sprawy związane z takim klasycznym handlem też w jednym z naszych odcinków w tym roku wspominałeś o monetach indeks monet skarby Stanisława Augusta trend spadkowy cały czas się utrzymuje więc jak tutaj C Czy jest tutaj szansa na jakieś jakieś odbicie to jest twój temat ulubiony więc do ciebie Kieruj kiedyś bo stworzyłem taki indeks sobie żeby popatrzeć i tam wrzucam wszystkie monety wszystkie monety pochodzące z tej serii Bo ona się bo one zyskują na wartości bo duż część monet emitowanych w Polsce niestety uzyskuje wysoką cenę na początku albo w okolicach ceny emisyjnej po czym za kilka miesięcy jest poniżej interesujemy te ceny z Allegro bo jeszcze domy aukcyjne się tym nie interesują to jest za krótko to znaczy one dopiero tam po nastu latach te monety ewentualnie zaczynają u siebie sprzedawać I tam był taki wystrzał na tym na tym indeksie w okolicach wojny czyli wybuchu wojny a potem mamy takie systematyczne zejście niżej że tak powiem No pewnie się gdzieś tam zatrzyma skonsoliduj i znowu ten temat wróci bo jest tam taka grupa osób zainteresowana w tym roku generalnie monety cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem znaczy monety i banknoty kiedyś w ogóle na banknotach ten rynek Był prawie martwy że tak powiem a ostatnie dwa trzy lata bardzo dużo kolekcjonerów przerzuciło się na banknoty i tam na banknotach jeszcze jest jedna jeden sport który można uprawiać to jest oczywiście unikalne numery serii Tak więc jak ktoś tam ma Nie wiem numer radarowy czyli czytany z prawej do lewej albo gdzieś właśnie jakiś tam końcówka 001 prawda to te te te banknoty uzyskują też wyższe wyższe ceny Ja sobie też nawet zrobiłem tam Mikołaja Kopernika bo to była taka emisja No wiadomo tak rocznica urodzin więc patrzyłem na niego ale on się utrzymuje tak powyżej ceny emisyjnej Czasami można go kupić lekko poniżej natomiast furorę zrobiła moneta z Mikołajem Kopernikiem to jest ta z tym takim Bursztynowym oczkiem i Tutaj generalnie ceny ceny ceny poszły wyżej i one są w okolicach już teraz tam 1600 zł a cena emisyjna dobrze pamiętam około 950 więc jak gdyby No w ciągu roku dubla można było zrobić że tak powiem Oczywiście to proszę nie traktować że tam jakiś duży Wolumen obrotu to są pojedyncze monety które są sprzedawane czasami te firmy które kupują hurtowo NBP No ale one sprzedają też zazwyczaj pojedynczym kolekcjonerom czasami jest do sprzedania Jakieś pudełko 10 monet tak bo to widać no to to to to jest rzeczywiście hurtowa już wtedy sprzedaż więc nie można tego rynku traktować jako rynek płynny absolutnie a tutaj tak patrzą na ten wykres No ten stworzony przez Ciebie choćby indeksu monet skarbów Stanisława Augusta tak można zauważyć jest odwrotna korelacja ze stopami procentowymi No to pewnie to małe uzasadnienie No bo zainteresowanie jest mniejsze Kiedy można na lokacie choćby mieć stopy zwrotu rzędu 7 % tak jak można było mieć 2023 choćby na początku jeszcze tak wiesz co znaczy tutaj jeszcze jest coś takiego że jak rynek akcji idzie do góry to generalnie ludzie odchodzą od rynku inwestycji alternatywnych bo daje się zarabiać na giełdzie natomiast jak potem załóżmy rynek akcji wchodzi w jakąś fazę besty czy spowolnienia to ten kapitał zaczyna szukać innych sposobów inwestowania poza tym duża część kapitałów odpływa z giełdy bo jest zarobiona tak czy po prostu ma wysokie stopy zwrotu i chce tego coś kupić innego że tak powiem i też widać często takie strumienie które tam idą tak łącząc możliwy ten przepływ z monetami to jeszcze dorzuciłbym złoto i złote monety jako d w jednym wartości albo kolekcjonerska albo takich typowych monet do bulionowych które mają dużą płynność i samą wartość złota No jesteśmy czy byliśmy na ATH w dolarze w Złotym Nie no bo silny złoty ale perspektywa nie wygląda źle bo przechodzimy do świata spadku realnych stóp procentowych a w ostatnich dwóch Dek nie było sytuacji w której spadające realne stopy procentowe czyli stopa procentowa spada szybciej niż spada inflacja nie powodowały wzrostu cen złota i to dziesiątki procent od 40 do 70 PR tylko w ujęciu kiedy ta stopa faktycznie realna spadała złoto rosło dalej Nawet jak ona przestawała spadać ale załóżmy tylko ten sam fragmencik więc jeżeli ten przyszły rok ma być takim rokiem spadających realnych stóp no to złoto w tym momencie jeszcze w kombinacji ze złotą monetą No może też być dosyć ciekawe tak tylko tutaj może powiem jedną rzecz że w przypadku monet trzeba pamiętać o premii którą biorą mennice za sprzedaż to jak gdyby tam dokładnie cena uncji nie będzie taka jaką widzimy na ekranie tylko będzie plus premia którą bierze Mennica za sprzedaż oczywiście to się zwróci przy wzroście ale jak gdyby trzeba być tego świadomym korelacja ceny będzie praktycznie jeden bo kiedyś patrzyłem jak są skorelowane krugerandy z ceną złota natomiast jak ktoś z państwa nie nie chce inwestować w monety to zawsze ma albo ETF na złot zł albo albo instrumenty gdzie nawet nie trzeba tego złota fizycznie przechowywać w domu w skarbcu Czy w banku tylko po prostu być przyklejony w co złowi do ceny złota i w każdej chwili No jednym kliknięciem w KOM w komputerze można też sprzedać i kupić Tak więc to ten rynek się troszeczkę zmienił niż niż wcześniej było oczywiście kiedy trzeba było w formie fizycznej ch co ciekawe złoto ustanawiał szczyty a napływy do gld tego największego ETF to tam są bardzo słabiutkie wręcz odpływy nawet Czyli widać też to przetasowanie troszeczkę w tym papierowym właśnie złocie tak nawiązując Ta możliwość jest ale to kiedyś to szło w parze prawda cły na pływy do gld złoto szło do góry odpływy złoto do dołu A teraz to się rozjechało złoto u góry gld napływy niżej banki centralne już pozy swoje zakupy jak czytamy to właśnie bardzo dużo jest ekspozycja w tej chwili banków centralnych zarówno też NBP pokazuje to na swoich stronach jak i innych gdzie Zwiększyli rezerwy tylko więcej od NBP Chiny Chiny kupiły też są dużym producentem Neverending q na złocie wizny skup złota trochę tak no na wykresie Zresztą według mnie bardzo ciekawie to wygląda No bo my mamy ten szczyt z tego 2011 roku tam było przez chwilę tylko tam byliśmy od 2021 roku nawet troszkę wcześniej cały czas jesteśmy nawet trochę powyżej czy poniżej ale okol więc no siła jest ewidentna tego no jest przygotowanie tam jest taki długoterminowy Spodek 2012 roku zuchem jak popatrzymy i teraz cena idzie w stronę tego szczytu który był i ja sobie tam Wyliczyłem target z tego że jeśli przebije ten szczyt to jest 2480 i na złocie widać taki ośmioletni cykl dołków i on się kończy w 24 roku ten ośmioletni cykl dokowy czyli ten ten rok powinien być ostatnim rokiem kiedy jest na nim słabo natomiast słabo ale w sensie że cena rośnie tak bo tam wcześniej Ona spadała więc jeśli teraz w tym roku ta cena by się utrzymała albo nawet zaczęła rosnąć No to od przyszłego roku Jeśli ten cykl nadal będzie działał powinniśmy oczekiwać jakiegoś takiego naprawdę dynamicznego wybicia tak przynajmniej to z analizy cykli w tej chwili można to pokazać tak to ja tylko dodam dla polskiego inwestora który się zainteresował żeby pamiętał że dla niego Złoto jest wyceniane jeszcze w złotych a nie w dolarach i skoro też jak powiedzieliśmy wcześniej oczekujemy że raczej to będzie to nie będzie rok 2024 osłabienia złotego tylko co najwyżej umocnienia albo tam pozostania na tym samym poziomie No to jak pozostaje na tym samym poziomie to faktycznie ta hipoteza że złoto rośnie jest okej jak będzie się dalej umacniał to się może okazać że może i złoto urosło ale niewiele to zmieniło z perspektywy Polaka który je kupił tak Ja to liczę że będzie taki moment kiedy się złoty zacznie osłabiać i złoto będzie rosło i wtedy to będ bgia taka podwójna poem to będzie ten kop właśnie taki złożenia stóp zwrotu A jest duża szansa że gdy złoty się osłabia to złoto drożeje bo to jest jeden czynnik powodujący to samo no okej to wywołałeś do tablicy czynniki które mogą powodować to co negatywne więc zmienimy sobie wątek już na ten nasz ostatni czarna Melancholia tu można go nazwać w tym naszym odcinku noworocznym koniec balu No i pytanie kiedy ten bal nam się SKO czy Poszukajmy sobie takich czynników ryzyka właśnie No bo teoretycznie geopolityka No mamy różnego rodzaju konflikty zbrojne i w Europie Bliski Wschód Ameryka Południowa albo Wenezuela też No gdzieś jakie się tutaj to wszędzie coś tli to może być ten czynnik Myślę że to jeśli faktycznie coś wywoła jakiś problem to na pewno no z dużą dozą pewności mogę powiedzieć że to nie będzie coś co teraz wymyślimy Na podczas tej dyskusji ale tak popuszczaj wodz fantazji co może stanowić potencjalny problem Pewnie będzie się gdzieś tam przewijał jakiś wątek drugiej fali inflacji w którą ja Średnio wierzę No ale gdyby faktycznie było aż tak dobrze w gospodarce przez najbliższe dwa kwartały trzy kwartały No to zaczną się wzrosty na surowcach i one akurat zaczynając się w drugiej połowie roku połączą się z niską bazą na surow która była tam z kolei teraz no i ta faktycznie fala wzrostowa na surowcach gdyby w gospodarce było tak dobrze no to okaże się że było za dobrze i i faktycznie będzie jakieś będzie jakieś przegrzanie gdzieś tam w tej drugiej połowie 2024 No to jest jakiś czynnik no Bo jakbyśmy raptem zobaczyli istotną falę wzrostową inflacji w nie Mówię oczywiście o takiej Jaka była tam 2022 TR ale nawet gdybyśmy w Stanach zobaczyli z powrotem tamte na koniec roku 224 6 6,5 PR No to tam by się część usztywni już że nie wiadomo co co będzie dalej Zresztą dla Polski chyba mBank ostatnio prognozowało 8 przed świętami 84 w trzecim kwartale i 81 na koniec na koniec 224 No to 8 PR z powrot i w to akurat jestem skłonny uwierzyć więc więc to jest gwiazdka że to co mówię nie dotyczy Polski bo w to jestem skłonny uwierzyć a takim drugim jakimś potencjalnym czynnikiem może jakieś problemy z z całym tym Real Estate Commercial Real Estate w Stanach no o nich też już się mówi i mówi i mówi już od czasu tak naprawdę pandemii to się mówi że tam jest problem z z najemcami potem ten wework pokazuje że faktycznie jest problem z najemcami Chociaż tam problemy jeszcze były w całym modelu biznesowym No łącząc ten klocek z klockiem jakiegoś potencjalnego przegrzania w gospodarce i ewentualnego jakieś tam wizji dalej znowu nie wiem podwyżek stó 225 którą może byśmy rwem zaczęli wyceniać za trzy kwartały No to ten rynek już faktycznie mógłby powiedzieć Dobra dość już przeżyliśmy wszystkie problemy ale za czwartym razem tego samego już nie dźwigni to gdzieś tam może wywołać jakiś jakiś problem przynajmniej te te dwa elementy mi przychodzą do głowy które teraz moglibyśmy wskazać jako coś potencjalnie ryzykownego No ja to widzę tak że właśnie ten takie odczyty inflacji w stylu 81 84 to jest na tyle dużo że to musi oznaczać naprawdę sporą aktywność już gospodarczą nie tylko efekt bazy więc no ja to czytam tak że trzeba się spieszyć teraz żeby zajść jak najwyżej ze wzrostami pod tą właśnie super aktywność No ale później będzie się czego bać No bo to inaczej sytuacja może wyglądać w takich krajach gdzie ta dezinflacja była naprawdę pokaźna nie tylko związana z efektem bazy a inaczej u nas jeżeli my na chwilę tylko w tym trzecim kwartale gdzieś tam zbliżymy się do celu ale za chwilę odbijemy i zostaniemy na tym 5 proc więc jak mamy skończyć rok na 8 no to niejeden Się przestraszy już no to to to już nie no co co w związku z tym ze stopami ma się dziać Tak zwłaszcza że wtedy już stopy byłyby obniżane przez 224 byśmy mieli gdzieś tam te 4 z hakiem jest jeszcze mitycznej płynności w Stanach Zjednoczonych co możemy sobie w miarę wykowa prostym liniowym modelem czyli kwestia tego że nic się złego nie wydarzy absolutnie nic po prostu wydarzy się to o czym poell mówi tym razem nie zmieniając zdania czyli zakończy się Rewers repo zejdą wszystkie pieniądze stamtąd potrzeby pożyczkowe rządu Stanów Zjednoczonych zostaną zachowane i będą się zwiększać bo dochody wcale będą rosły a potrzeby będą coraz większe coraz większe więc Przy dużych emisjach ceny powinny lekko spaść czyli rentowności znowu wzrosną ale trzeba obniżyć trochę stopy żeby wzrosły nie dociskając za bardzo i dalej pojawi się temat quing jer po na razie mówi jasno będziemy to kontynuować nieważne rok wyborczy nieważne Janet jellen nic nie jest ważne my jesteśmy apolityczni i nawet w roku wyborczym nic nie zrobimy żeby dorzucać do pieca nadal czyli płynność sobie ryu teraz rynek dostaje więcej bondów niż tych bondów napływa coraz więcej bonów też napływa coraz więcej kasa schodzi a potem wchodzimy w drugi motyw Czyli mamy więcej tego katal tego zabezpieczenia więcej bondów więcej bonów ale nie ma gotówki więc gotówka drożeje żeby ją posiadać na przykład na koniec dnia i quing

Przewijanie do góry