Odkryj, jak wybory wpłyną na polski rynek akcji
W najnowszym odcinku „Rozmów Spekulowanych” eksperci z CMC Markets analizują przedwyborczy szał na GPW, prognozując trendy na 2024 rok. Omówiono optymistyczne szacunki dla S&P 500, gdzie zysk na akcję ma wzrosnąć o 12%, a w sektorach jak usługi komunikacyjne nawet o 18%. Sektory technologiczne (Meta, Apple, Microsoft) i healthcare rysują się jako stabilne i defensywne opcje dla inwestorów.
Analiza polskiego rynku: Odbicie WIG20
Na GPW futures na WIG20 wykazują precyzyjną korektę, z przebiciem linii szyi w formacji RGR. Eksperci wskazują na zakończenie spadków, wsparte prognozami MFW: PKB Polski wzrośnie o 2,27% w 2024 i 3,4% w 2025. Mimo obaw o inflację i spadek popytu na paliwa, rynek nieruchomości i spółki dywidendowe jak Orlen zyskują na uwadze. Niższe rentowności obligacji (prognoza USA: 3,8-3,9%) mogą dodatkowo wspierać akcje.
- Scenariusze wyborcze: Stabilność PiS krótkoterminowo korzystna, koalicja z Konfederacją ryzykowna dla KPO i złotego, opozycja może przyspieszyć środki unijne, umacniając walutę.
- Inflacja i stopy: Spadek oczekiwań podwyżek Fed (87% szans na utrzymanie stóp), w Polsce ścieżka do 5,25% z realną stopą antyinflacyjną.
Debata obejmuje też globalne trendy: spadki PepsiCo i Coca-Coli przez leki odchudzające (Novo Nordisk, Eli Lilly rosną), innowacje jak Sphere Entertainment w rozrywce oraz ryzyka geopolityczne (Bliski Wschód, gaz). Idealne dla traderów szukających insightów w analizę techniczną i fundamentalną.
Zapisz się na konferencję Artystów Rynków: CMC Markets. Subskrybuj dla więcej analiz GPW i rynków światowych!
Zobacz pełną transkrypcję filmu
[Muzyka] Dzień dobry witamy w kolejnym odcinku rozmów spekulowanie Trio CMC Market czyli Łukasz wardyn do Daniel Kost Dzień dobry a ja nazywam się maci lez i zanim zaczniemy program chciałem zaprosić na spotkanie nie będzie Daniel krecki będę ja ale Dołączy do nas Marcin tuszkiewicz już w przyszłym tygodniu w Krakowie w Katowicach i Wrocławiu widzimy się na szkoleniach artyści rynków w kolejnym tygodniu w Sopocie a w międzyczasie jeszcze w Warszawie nieco dłuższa konferencja gdzie jeszcze będzie można się zobaczyć z Jackiem kubraki wszystkie informacje szczegóły możliwość zapisu na stronie www artyści rynków kpl Zresztą na końcu jeszcze będzie tablica informacyjna Zapraszam do zapisów a teraz zakładamy różowe okulary i przyglądamy się te temu co nas może czekać w przyszłym roku gdzie zysk na akcje może być największy ale patrzymy na rynek amerykański według szacunków i prognoz dla całego indeksu s&p 500 zysk na akcje wzrośnie o 12 proc ale w poszczególnych sektorach może być całkiem nieźle i nieco więcej nawet do 18 proc można się spodziewać choćby w sektorze usług komunikacyjnych w ogóle mamy taką całkiem pozytywną zmianę w ostatnim czasie bo jeszcze niedawno obawiano się recesji że tutaj będą spadki a cały czas jednak widzimy że jest potencjał wzrostu giełda jest amerykańska bardzo mocna ostatnio wydaje się że to była tylko korekta przynajmniej takie można mieć odczucie tak jak widać tutaj no przez tą siłę amerykańskiej gospodarki te prognozy dla wzrostu zysków na akcje są relatywnie wysokie tak Jak wspomniałeś communication Services to jest ponad to jest 18 w ujęciu rocznym information Technology to jest 17 to 14 czyli mowa tutaj o spółkach typu meta Apple Microsoft Tesla Netflix to one tutaj mniej więcej wchodzą w skład właśnie tych sektorów ja z kolei jeszcze swoją uwagę zwracam na sektor healthcare dla którego prognoza wzrostu zysków na akcje to jest 12 proc No bo to może być taki on jest dosyć stabilny w tym momencie na na na tym sektorze niewiele się dzieje Generalnie w ostatnich nawet miesiącach ale to jest taki dosyć ciekawy sektor właśnie z całkiem ładną prognozą wzrostu zysków No jest defensywny więc jeżeli ktoś lubi duże ryzyko że amerykańska gospodarka dalej Się będzie prężnie rozwijać No to ma te sektory jak ktoś stwierdzi nie nie tam zaraz będzie recesja albo spowolnienie No to ma z kolei możliwość wybrania sektora defensywnego ale też całkiem niezłą perspektywą niezależną za bardzo od koniunktury ciekawe no w zeszłym tygodniu w programie artyści rynków też mówiłem o tych spółkach Big teowych które powiedział meta Facebook Ale również Amazon czy ta wielka Siódemka były szacunki Goldman z przedstawił szacunki akurat sprzedaży jak ma się kształtować No tutaj te spółki największe one będą miały wzrost sprzedaży 11p to jest względem innych spółek z indeksu s 500 no jest to dużo wyższy poziom bo tam średnia na poziomie 1 proc mówimy o sprzedaży nie o zysku na akcje Natomiast co do samego wskaźniku wskaźnika cena zysk też analitycy Goldman fajnie wskazali jakby w ich opinii te akcje są teraz już bardzo tanie bo ten 12 miesięczny wskaźnik cena zysk spadł na tych spółkach właśnie technologicznych dużo bardziej niż na średniej z indeksu s 500 na tej podstawie oszacowali że są po prostu tanie i teraz warto w to wchodzić No jeżeli jeszcze do tego dokładamy tak jak tutaj powiedziałeś te spółki nam jest 14pr tak na n nie na nich jest tutaj 18 18 i tak jest nieźle 17 PR wzrostu no to mamy dodatkowy argument A to są spółki które jednak mocno ciągną indeksy one mają w tym momencie przecież w nzd taku ponad 40 proc w snp 520 kilka No to jest jest tutaj potencjał Szkoda że ci sami analitycy na naszą giełdę nie zerknął al to jest widocznie inna ekipa No tutaj tylko do pełni szczęścia brakuje niższych rentowności obligacji No Poniekąd już początek tego tygodnia nam je daje więc i giełda troszeczkę radzi sobie lepiej z tym wszystkim więc jeżeli udałoby się chociaż tym 10-letnim obligację cofnąć się do poziomu które jest szacowane przez amerykański rząd bo amerykański rząd ma prognozę też na na Rentowna 10 letnich obligacji na 3,8 39 PR więc gdyby się udało spaść teraz te chyba 46 z kawałkiem do cztery nawet to by było naprawdę niesamowite dla rynku akcji takie dopalenie no bo to że są duże potrzeby pożyczkowe to to wszyscy wiemy No i tylko teraz przydałoby się żeby ten ten jeld był troszeczkę niższy zgodny z prognozą rządową amerykańską czy tak będzie No to zobaczymy ale potencjał na razie do jakieś cofnięcia w rentowności też się pojawił na początku tego tygodnia no tu sprawdzaliśmy przed programem dosłownie że te oczekiwania co do kolejnej podwyżki mocno spadają w Stanach Zjednoczonych natomiast no cały czas ta inflacja właściwie jest na na takich poziomach jak oczekiwali tego inwestor ale aktywność gospodarcza jest cały czas spora to bym powiedział że zdecydowanie się nie poddaje kolejne właściwie zeszłym tygodniu wszystkie odczyty No chyba wszystkie odczyty które mieliśmy To były naprawdę mocne pokazujące że gospodarka jest cały czas mocna No i rynek pracy przede wszystkim jak mocno tutaj zaskoczył natomiast no tam też to ma drugie dno i przejdziemy przejdziemy do T wyprzedzam Nie wyprzedzam Faktów w takim razie natomiast faktycznie z tym fedem w tym momencie prwo utrzymania proc na niezmienionym poziomie wynosi niemalże 87 także no to jest duża zmiana solidna solidna zmiana podejścia No ale Łukasz powiedziałeś o wigu 20 i ogólnie o wigu o polskiej giełdzie że ci analitycy goldmana nie za bardzo chcą tutaj widzieć taką Złotą i różową przyszłość a to się dzieje Samo nie muszą analitycy prognozować co będzie mamy odbicie być może koniec tej korekty głębokiej i zaczyna to wyglądać całkiem ładnie wczoraj w20 najmocniejszy indeks w całej Europie jeden z mocniejszych na świecie o ile nie najmocniejszy w ogóle no tak tak najmocniejszy w zasadzie No tutaj Niektórzy próbują logiką to jakoś spiąć No ale trudno natomiast z brakiem logiki albo inaczej z taką trochę inną pokręt bardziej logiką No pewnie dałoby się to jakoś wytłumaczyć niemniej dlatego zostawmy sobie logikę na razie A Zobaczmy co się dzieje na wykresie tutaj dokładnie futures na WIG20 No i widzimy całkiem ładną w czasie i w cenie korektę w zasadzie to tak zwane 1 do1 na wykresie czyli z pierwszego kwartału korekta i teraz od szczytu jakby to sprawdzić na wykresie dziennym to żeby te korekty były identyczne to zabrakło dwóch dni przedłużenia korekty bieżącej i 18 punktów spadku jeszcze do dołu więc o dwa dni jest krótsza ta korekta bieżąca i 18 punktów mniejsza przy tej skali czasu i ceny Wydaje mi się że i tak jest dosyć precyzyjna jeżeli tu faktycznie rynek miałby się odwrócić na dłuższy czas a nie tylko na te dwie sesje dziś i potem runie dalej no to czemu nie technicznie Wygląda super dorzucili miy tutaj jeszcze PD E no bo skoro mamy dołek recesji ma być tylko lepiej No a ma być lepiej no to raczej e Musi rosnąć a nie spadać więc spadają stopy procentowe No to wskaźnik cały PD powinien też rosnąć i tutaj gdzieś tak wychodzi że koło 13 PD to byłoby takie optymalne w tym momencie czyli Porównując te dwie geometrii rynkowej Jeżeli brakuje 18 i dwó sesji No to sceptycy analiz techniczne mogli powiedzieć nie działa działa ale wiecie co Akurat tutaj bym polemizował z tym brakiem logiki bo tak krótkoterminowo tak ale No właściwie my od dłuższego czasu już mówiliśmy o tym że dlaczego dlaczego to spada skoro za chwilę ma być i to już dosłownie za chwilę No właściwie właściwie w każdym programie to mówiliśmy że ju za chwilę wszystkie prognozy mówią o tym że będzie to ożywienie gospodarcze do tego Mieliśmy przecież jeszcze nieoczekiwane obniżki stóp procentowych i to też w ogóle nie zadziałało na naszym rynku więc tutaj No jeżeli jest jakiś brak logiki No to on po prostu od dłuższego czasu już ta logika szwankuje od dłuższego czasu zwróciłbym też uwagę że ten właśnie trendz spadkowy No trendz trend spadkowy który był od końca lipca No my go w ty w tym momencie też łamiemy ja też też zwróciłbym uwagę na to że ten przebieg nie było jakiegoś Tak takiego dramatu podczas tej korekty No Zakładam że naprawdę są wielkie szanse że ona już się skończyła po prostu to było takie dobijanie cały czas rynku ale no nie było jakiś jakiś dramatycznych Szybkich Szybkich spadków myślę no Jedynie czego bym się obawiał że że to jest po prostu tylko taka bardzo krótkoterminowa gra na przykład pod taki rezultat wyborów który ta ekipa która na przykład teraz inwestorów która która kupuje uważają że to będzie dobre dob dla giełdy No tutaj co do tego braku logiki faktycznie wcześniej nie było w tym że tak mocno giełda spadała ale chyba największy brak logiki i ciężko te Uzasadnić dlaczego akurat wczoraj to się stało gdzie jeszcze też sobie do tego przejdziemy ale trochę pojawiło się nowych czynników ryzyka choćby kwestia Izraela i w ogóle tego konfliktu komuś mocno weszło powiedzenie że trzeba kupować gdy inni się boją no no i no dokładnie tak I to naprawdę ciężko jak w dniu wczorajszym analityków dziennikarze pytają dlaczego dzisiaj rośnie No ciężko znaleźć tutaj okej Dlaczego rośnie To tak jak ty powiedziałeś Dlaczego dzisiaj No to to już trudniej więc tutaj tutaj ten brak logiki No i te transakcje który był Naprawdę ogromny bo wczoraj mieliśmy ponad miliard obrotu to jest bardzo dużo No a oczywiście naszego championa Orlen No chyba każdy śledzi co tam się na nim dzieje poszło sześć transakcji takich troszeczkę chyba poustawianymi takich sześć transakcji wczoraj poszło no to jest dosyć duże przetasowania podczas sesji to zazwyczaj takie ustawki gdzieś może na fixie mają miejsce generalnie Ja nigdy nie widziałem tak dużego obrotu właśnie ustawionego na największej spółce w kraju w trakcie trwania sesji giełdowej także dosyć dużo przetestowania A co do tych dobrych perspektyw to dzisiaj pojawiły się najnowsze prognozy międzynarodowego funduszu walutowego i polskie PKB w 2023 roku ma wzrosnąć tylko o 56 PR ale w 2024 roku już ma wzrosnąć o 2,27 a w 2025 o 3,4 PR także piękna ścieżka wzrostu wedł tych prognoz mnie tylko zastanawiało tam że to PKB jest mocne odbicie w tych prognozach ale jednak zakładane jest w następnych latach też spadek zaczy wzrost bezrobocia jakoś to TR niewielki ale trochę mi to się kłóci No bo jeżeli nawet przy takiej no recesji powiedzmy jak mamy w tym momencie trzymamy cały cz te poziomy zatrudnienia to trochę to było dla mnie zaskakujące jeszcze tylko dodam bo się nie wstrzelić klasyczny RGR gdzie na tym maj czerwiec początek lipca to to była właśnie tak taki akumulacja i później głowa i znowu prawe ramię linia szyi wyszliśmy w dół ale właśnie to jest to co mówiłem to wyjście w dół nie było przez linię szyi na jakimś specjalnym obrocie to bardziej było takie dobijanie No już zanegowane to na pewno na pewno dobra informacja ta linia 3i na poziomie 60 No mamy dzisiaj przebicie tego Aha no to zależy Oczywiście tutaj na tych spółkach dywidendowych to zależy kto gdzie patrzy Ja akurat patrzę już po odcięciu dywidend to to jest w okolicy 50 okej jeszcze tutaj skoro przy Orlenie jesteśmy ropa No to do zakończenia wątku optymistycznego brakuje nam informacji o tym że kraksped zmniejsza presję inflacyjnego sobie ostatnio że ten sezonowy popyt na paliwa jest najniższy od końca lat 90 w tym sezonie No i to jest dobra informacja z punktu widzenia inflacji niedobra z punktu widzenia aktywności konsumenta także tutaj idziemy taką ścieżką tradycyjną gdzie troszeczkę psujące się wydatki konsumentów sprzyjają spadkowi inflacji czyli tak jak w teorii to powinno wyglądać ale co za tym idzie No jest duża szansa że tych 100 dolarów o ile No nic się nie wydarzy w ramach tych zdarzeń które mają teraz miejsce na świecie czyli na razie nie ma tam żadnych zdarzeń które jak gdyby zmniejszają podaż ropy to się nie dzieje no to jest duża szansa że popyt załatwi spadek ceny z czasem mniej więcej ten kraak spt próbuje tak troszeczkę wyprzedzać cenę ropy no nie jest to idealna korelacja raz bywa tak raz inaczej ale No jest jakaś jakaś wskazówka że ten popyt bardzo mocno siada dlatego też i siadają te marże rafineryjne za granicą u nas to się okaże jak to wyglądało natomiast to jest dobra informacja finalnie że mamy takie dostosowanie ceny do popytu aby inflacja troszeczkę odpuściła ale ale moment bo przecież z tego co pamiętam z zeszłego tygodnia wystąpienia to wpływ cen ropy i benzyny na stacjach na inflację zero No tak to zobaczymy jak w Stanach może tam mają w Stanach to działa inaczej Ale przejdźmy sobie do tego co działa wszędzie Tak samo w mądrych głowach dzisiaj temat dość kontrowersyjny porozmawiamy sobie o polityce ale nie o polityce samej w sobie tylko o tym jak ta polityka i przede wszystkim obietnice wyborcze i to kto wygra wybory jaki może mieć wpływ i na gospodarkę ale przed wszystkim co nas interesuje na giełdę w zasadzie możemy rozpatrywać chyba dwa scenari trzy scenariusze tak wygrywa PiS i rządzi dalej tak jak w tym momencie czy Tutaj się nic nie zmienia nie ma większości PiS więc wchodzi w koalicję z Konfederacją ewentualnie trzeci scenariusz przejmuje władzę opozycja czyli po lewica trzecia droga No i to jest ten trzeci scenariusz chyba innego co nie ma rozpatrywać bo w zasadzie nie ma innej możliwości No i właśnie teraz jeszcze popis No tutaj o to byłoby faktycznie coś chociaż wielu twierdzi że popis i tak rządzi że tutaj pomimo że to się różnie nazywa to i tak od 2015 roku rządzi popis tylko spotkają pana mazurka tak jest no ale właśnie no z jednej strony Może zacznijmy od tego scenariusza który się według sondaży wydaje prawdopodobny czyli PiS Zostaje przy władzy z jednej strony plus taki pewnie że inwestorzy lubią stabilność tylko pytanie czy ta stabilność faktycznie jest biorąc pod uwagę jak mocno tutaj niestabilne decyzje są podejmowane w spółka choćby skarbu państwa brak tego przypływu informacji wielokrotnie nam się pojawiało w tych wątkach pesymistycznych No czyli jednak może taki brak stabilności byłby Tutaj lepszy Co sądzicie ja bym zaczął od tego że po pierwsze optymistyczne będzie to zakończenie tej walki wyborczej Czyli od poniedziałku to już będzie lepiej tak no bo wreszcie te wszystkie pomysły na rozdawnictwo i to co ma być wprowadzane w życie lub nie ma być No to wszystko się skończy na jakiś czas wrócimy do jakiegoś powinniśmy przynajmniej do jakiegoś normalnego funkcjonowania niezależnie kto niezależnie Kto kto wygra więc to to jedna rzecz według mnie optymistyczna i teraz a propos zostaje PiS według mnie krótkoterminowo optymistycznie również to by była dobra wiadomość krótkoterminowa No bo nic się nie zmieni czyli ten kurs który jest mniej więcej zostanie zachowany więc myślę że tutaj na wybór PiS inwestorzy na pewno źle by nie zareagowali może taki jak to się w Stanach nazywa Relief Rally że że to już jest po wszystkim No gorzej może być w długim terminie No bo mówi się o tej trzeciej kadencji która jest problematyczna więc tutaj pewnie mogą być uzasadnione obawy o utrzymanie tego kursu gdzieś tam w kierunku jakiegoś dalszego rozkładu różnych instytucji i tak dalej i tak dalej które powinny być niezależne aczkolwiek ja pamiętam z początku pierwszej kadencji PiSu gdzie standard and PS chyba obniżał wtedy rating w Polsce i Powodem były właśnie jakieś właśnie chyba sądownictwo to To chyba był No generalnie w kierunku właśnie uniezależnienia uzależnienia tych niezależnych instytucji taki to był jeden z powodów obniżenia ratingu o ile się nie mylę przez standard and purs to mimo wszystko w Londynie inwestorzy zawsze przytaczają jest Singapur i tam się wszystko kręci a różnie z tą władzą jest więc czasami się zastanawiam czy pod względem rynkowym My za bardzo do tego przykładamy za bardzo się tym po prostu przejmujemy a inwestorzy zagraniczni do pewnego momentu przynajmniej nie przejmują się takimi rzeczami to jest zawsze kwestia tego punktu zapalnego i wtedy może jest płacz ale przez dłuższy czas bardziej patrzą Jaka jest Co dają obligacje Gdzie jest kurs Jakie są dywidendy i tak dalej i tak dalej więc myślę że nie jest to krótkoterminowo zły scenariusz ta wygrana PiSu Natomiast w długim terminie może być to problem jeżeli znowuż kolejne instytucje będą dotykane przez właśnie jakieś tam manipulacje partyjne No oczywiście nie mówiąc już o tym co w zeszłym tygodniu zobaczyliśmy w tygodniku w sieci czyli tam wyjście z Unii Europejskiej No właśnie bo tutaj to jest ogólnie partia rządząca zwłaszcza teraz w ostatnim czasie pokazuje że jak mocno wrogu jest nastawiona do Unii do wszystkich organów unijnych ale też ważna rzecz w tym wszystkim że sama PiS sam się przedstawia jako partia prawicowa a tak naprawdę jest skrajnie lewicowa gospodarczo tak czyli mamy tutaj dwa zupełnie inne bieguny i teraz pytanie też właśnie czy tutaj Partie prawicowe powinny dążyć racze do tego żeby prywatyzować przedsiębiorstwa a tutaj jest zupełnie inny kierunek czyli kupujemy kupujemy tak jak Orlen już w zasadzie tam ostatnio były pomysły żeby kupić browar tak to już było podawana jako przykład Leżajsk się tam jeszcze jedna Manufaktura też pewnie do kupienia No dokładnie więc tak Czemu nie no ale to już się naprawdę robi Multi koncern może energetyczny Tak gdyby miał jeszcze browar no to no chyba chyba w ostatnim miesiącu to najwięcej na hot dogach mógł zarobić ale jeżeli chodzi w ogóle o pomysły tutaj partii aktualnie rządzącej No to to co wielu razi w oczy No to jest brak pomysłu na gospodarkę i to jakie są nowe plany co do usprawnienia chociażby w stronę przedsiębiorców w stronę podatków to co było wymyślone No to było korygowane to nie za bardzo funkcjonowało więcej szkód niż pożytku dużo chaosu natomiast tu jest taki największy problem No damy damy damy pożyczymy sobie od kogoś oczywiście na na wysoki proc No ale to się tym nie przejmujemy nikt się tym nie przejmuje na świecie to to prawda jakby to jest tylko taki wątek ten gospodarczy że ta gospodarka No będzie pchana konsumentem okej ale z drugiej strony nic nie robimy takiego w stronę przedsiębiorców co im troszeczkę to życie mogłoby ułatwić tak takie mam wrażenie Natomiast co do rynku No to faktycznie tak jak zresztą pan prezes glapiński wspominał No jeżeli mamy ciągłość władzy nie ma żadnych zmian No to w bankach centralnych na całym świecie są zadowoleni z takiego obrotu spraw A z kolei jeżeli chodzi o pozostałe partie No to tam są przynajmniej jakieś pomysły na to jak wpływać na gospodarkę przedsiębiorców przy jednocześnie No też utrzymaniu tego narzędzia w postaci dosyć mocnej polityki takiej prospołecznej bo tutaj nikt tego nie zmieni kto by nie wygrał to to to się tak mocno nie nie zmieni Jeżeli chodzi o transfery socjalne także to jest nie doof to jest nie do cofnięcia w sytuacji gdzie mniej więcej jest stabilna sytuacja gospodarcza i na rynku pracy to jest to tylko można zrobić w momencie gdy jest naprawdę poważny kryzys i po prostu trzeba wchodzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy i trzeba ratować dany kraj i są konkretne obwarowania to wtedy można zrobić Chyba najważniejszą rzeczą taką naprawdę namacalnego obecną partię rządzącą jeżeli by miała być dalej No to co z kpo to no bo to jest dla dla złotego to jest na pewno i dla złotego W związku z tym dla też poziomów inflacji chociaż tutaj rpp czasami mówi że to jest ważne dla inflacji ostatnio a czasami mówi że nie ale no dla dla złotego to to kpo jest na pewno ważne no i też dla pobudzenia inwestycj strukturalny No tego to naprawdę brakuje a już na pewno relatywnie brakuje bo jeżeli w innych krajach już coś się dzieje u nas nie I gdyby nie to o czym dwa tygodnie temu mówiliśmy że na Węgrzech udało im się jakoś już mniejsza z tym w jaki sposób ale uruchomić jakoś te środki to bym zakładał że przy obecnej tej konstelacji to jest niemożliwe a teraz myślę że to jest też możliwe OK a teraz scenariusz ten C PiS i Konfederacja gospodarcz wydaje się dwa światy miałoby się pogodzić tutaj w ramach różnych decyzji które miał być podejmowane z jednej strony no Konfederacja No też partia prawicowa rynki boją się takich skrajnie prawicowych nacjonalistycznych więc tutaj gospodarczo wydaje się na papierze dla rynków super No ale właśnie przez te inne swoje poglądy mięśnie anty takie narodowościowe No to mogłoby rynek przestraszyć No jeszcze te kwestie właśnie jakby tutaj to pogodzić decyzję Myślę że Konfederacja nie chce Ty Świadczeń Socjalnych ile chciałby PiS raczej Konfederacja dążyła do tego żeby prywatyzować a nie up państwa wiać więc tutaj ja tutaj nie widzę żeby się te partie pogodziły Jedynie chyba Co je łączy faktycznie stanowiska stanowia to tak No wiadomo że w polityce wiele się zmienia ale no kwestia tych poglądów może takich bardziej społecznych poglądy da się zmienić wszystko jest kwestią ceny kto co za co dostanie bo to jest akurat też można nad tym ubolewać że głosujemy na daną partię danych polityków nawet a oni w trakcie trwania kadencji zmieniają Front to to to jest w ogóle już jakiś absurd i nagle się okazuje że osoba która miała w dniu wyborów takie poglądy za rok ma inne poglądy i sobie jak transfer w klubie piłkarskim w ogóle absurd ale No tak bywa no więc jeżeli tutaj tak wspominasz No to wydaje mi się że że to jest nie do pogodzenia oczywiście ale przy okazji można zapytać za ile to jest nie do pogodzenia co dostać Żeby się pogodzić to nie jest trudne No bo tu jak widać aktualna władza używa wszelkich możliwych mechanizmów jakie ma tylko pod ręką aby iść w jednym kierunku tak zmanipulowany żeby osiągnąć swój swój cel Wszystkie ręce na pokład wszystkie narzędzia wyciągnięte jakie tylko się dało No to jest abstrakcyjne jak się na to patrzy z zewnątrz albo próbuje się komuś wytłumaczyć co się w ostatnim miesiącu wydarzyło w Polsce Kto jakby nie doświadczył tego tak Mieszka za granicą i mu Tłumaczymy Co się wydarzyło w kraju myślę że taki miks Konfederacji i PiSu byłby dla branży deweloperskiej całkiem niezły bo tutaj z jednej strony mamy już te różne programy które PiS wprowadził a Konfederacja dodatkowo chce deregulacji Na tym rynku i wynajmu i ście pri to Przedłużyło nam to że rynek nieruchomości w każdej nie Co się dzieje zawsze radzi sobie doskonale No tutaj właśnie ta ta kwestia złotego i No chyba w przypadku takiego układu to z tym kpo to byłby naprawdę problem żeby No bo już mamy przecież część solidarnej Polski która gdzieś tam może nie to że jest antyunijna tylko po prostu Unia uszkadza tej partii w działaniu i teraz byłby kolejny już bardzo mocny odłam w koalicji który by No też tego nie chciał więc tu tu mogłoby być Faktycznie trudniej sięgnąć jeżeli byśmy w Polsce nie byli do tego już tak bardzo zdesperowani żeby te pieniądze przytulić z kpo to to faktycznie może być dla złotego to może nie być dobry scenariusz No czy teraz scenariusz trzeci opozycja k jeżeli chodzi o politykę pieniężną No to i pierwszy scenariusz i drugi to właściwie nic się nie powinno zmienić no tak no i teraz scenariusz trzeci w takim razie opozycja Czyli kpo najpodobniejszy [Muzyka] temu mojemu scenariusz że po prostu do wyborów trzeba zrobić wszystko żeby było dobrze No ale jak ktoś tak na to nie patrzy to może pomyśl że ktoś że inwestorzy już dyskontujący czyli kpo I właśnie to co ty mówisz i dlatego ten złoty się umacnia No i pytanie jak rpp no bo zmiana władzy nie oznacza zmian w radzie Polityki Pieniężnej bo ona ma swoją kadencję więc tutaj to się nie pokrywa No ale pytanie czyby się nie zmieniło bo teraz y jest No trudno tutaj nie przyznać że jest działanie pod rząd tak jest to mocno upolitycznione i pytanie czy jakby rządziła opozycja czy też to będzie w ten sam sposób działało czy trochę się wtedy złośliwie powinno powinno działać przeciwko tak przeciwko interesowi No ale Czyli co podnosimy wtedy stopy odnosimy stopy benzyna na os szybka krótka piłka w takim abstrakcyjnym scenariuszu Nie no oczywiście my miejmy nadzieję że tylko tak żart natomiast polityka monetarna no powinna być prowadzona tak jak jest Żeby chociaż zachować resztki gdzieś twarzy i argumentacja no powinna można Inaczej mogłoby być widać zniesmaczenie i rozgoryczenie na twarzy osób wypowiadającej się czy też jednej osoby wypowiadającej się no bo to w wywiadzie ostatnio jasno zaznaczyła że jest prorządowy czyli jakieś zniesmaczenie ubolewanie mówienie o tym No szkoda że już nie ma tamtych są nowi No oni to są źli no ale no trudno prac i tyle dla kraju a nie dla konkretnych osób które są u władzy więc no Miejmy nadzieję że to w tę stronę pójdzie tylko troszeczkę narzekań ale nie jakiś działań pod górę No bo zawsze finalnym rozwiązaniem jest trybunał stanu przy władzy opozycji który szybciutko może skrócić tego typu narzekania jeżeli byłyby pod górę Tak naprawdę bardzo mocno właśnie pytanie czy to rpp tak jak jest czy tak jak było bo ostatnio od września to się dość drastycznie zmieniło podejście mamy 100 punktów bazowych podniesione stopy procentowe i to jednym uderzeniem 75 potem 25 No to to jest jednak spora zmiana i czy coś takiego by utrzymywała chyba nie no gospodarczo inflacyjne próbowaliśmy to tłumaczyć tak jakby trochę Odchodząc od tematu wyborów no i ma to uzasadnienie pewnego rodzaju w tych danych które poznawaliśmy natomiast oczywiście no to jest kwestia tych dalszych działań No czy kontynuacja tak Stromej ścieżki obniżenia stó procentowych raczej nie nie ma nie ma co do tego złudzeń natomiast zejście gdzieś w stronę 5 525 to jak najbardziej myślę że to jest możliwe i w miarę w miarę szybko no zwłaszcza że do wiosny inflacja powinna spadać prezes NBP mówił właśnie o tym że idziemy w stronę 5 proc No ma rację ale nie dodał nic co się stanie od lata do zimy gdzie prawdopodobnie inflacja zacznie odbijać ale stopy procentowe wtedy już nie wzrosną po prostu będzie nam się powiększała emna realna stopa procentowa i to będzie koniec zabawy na stopach więc stabilność w polityce pieniężne akurat więc tutaj jakiś większych zmian nie powinno być Ja się zastanawiam czy czy inwestorzy inwestorzy krótkoterminowo mogą nawet myśleć że będzie jakaś dobra zmiana gdy właśnie opozycja przyjdzie władzy Myślę że się Przelicz że że że nawet jeżeli te zmiany będą właśnie w kierunku naprostowanie niektórych instytucji które powinny być niezależne No to i dopóki to zacznie mieć wpływ na rynki No to trochę to potrwa lata tak naprawdę No bo to trzeba naprawdę wiele rzeczy odkręcać wię że taka jeżeli inwestorzy chcieliby się euforycznie zachować po ewentualnej wygranej opozycji to myślę że to mogło być krótkotrwałe najbardziej namacalna według mnie rzecz to tutaj siła złotego to wierzę że faktycznie ta perspektywa zdobycia i to bardzo szybko bo w to wierzę że tak może być Faktycznie środków z kpo to może być dla złotego dob No to już by było coś przytrzyma infac jeszcze na pewno koszt finansowania koszt obsługi długu by trochę zaczął spadać No więc to są to to by były ewidentnie dobre dla dla rynku złotego dla wycen naszego długu to są dobre elementy dla giełdy Nie wydaje mi się Czyli podsumowując po 15 października coś się zmieni ale niekoniecznie na giełdzie odetnie z ulgą że już konie najgorszy będzie wynik taki dosyć bliski gdzie ktoś będzie chciał coś podważyć na przykład albo nie ud się uformować rządu to jest jeszcze taka wersja że no niestety przedłuży nam się to parę miesięcy ale to jest najczarniejszy scenariusz No i oby takiego nie było ale też znowu nie nie ma co przesadzać to jest jak najbardziej też możliwy scenariusz bo mamy teraz nie pamiętam w którym kraju luksu przecież przez wiele wiele miesięcy było rządzenie bez bez właściwych decydentów i i też sobie i też sobie daje radę naprawdę Oczywiście mając jakieś tam pewne zaangażowanie polityczne i gdzieś tam serce po lewej prawej pośrodku czy gdziekolwiek No to to chcemy troszkę sobie to dodać na r rynek aż taki wrażliwy nie jest Ja tutaj jeszcze raz tylko powtórzę właśnie ten ten złoty to kpo No to jest dla mnie rzecz taka naprawdę naprawdę namacalna jednak rynek o tym przez wiele wiele miesięcy mówił oczekiwał tego później już no nie będzie tego a może znowu są szanse jednak o tym się cały czas mówiło a tutaj byłaby perspektywa szybkiego wprowadzenia to jest według mnie taka jedyna rzecz uderzenie krótkoterminowy a reszta to raczej w długim terminie biorąc pod uwagę że rynek lubi stabilność a boi się różnych decyzj to może faktycznie takie przedłużanie brak władzy konkretnie decy może byłby dla rynku dobry mamy stabil zagwarantowaną przez ileś miesięcy to może nie jest taki czarny scenariusz okej Zmieńmy sobie wątek uciekamy od polityki przechodzimy do kultury ale jeszcze a propos Kultury właśnie to w tej polityce został bo wczoraj Daniel przesłał właśnie link do wystąpienia kabareciarza Górskiego jako właśnie prezes No myślę że dość dobrze to w ramach Kultury wreszcie możemy się cieszyć za sprawą prezesa z dobra jego zasługa taki zasięg czyli kwestie inflacji stóp procentowych są w mainstreamie No to prawda a w mainstreamie pozostając ale też w kulturze porozmawiam sobie o Pepsi okoli bardzo amerykański temat dzisiaj wyniki przed sesją Myślę że jak program będzie opublikowany już te wyniki będą znane spółka Pepsico publikuje wyniki tutaj są obawy że amerykanie tej Coli piją Pepsi Pepsi piją trochę mniej A trochę bardziej zwracają uwagę na swoją wagę i tutaj leki odchudzające mogą być problemem dla właśnie Pepsi No to generalnie dla całej tej takiej branży fast foodów przekąsek snaków różnego rodzaju już tam pojawił się peps tak tak tak no dla nich dla nich to jest szerszy biznes to generalnie o wiele większa spółka przychodowo niż coca-cola natomiast właśnie to że amerykanie tak polubili No zamiast ćwiczeń to tabletki zresztą zaraz o jednej spółce która je produkuje to też sobie powiemy i zobaczymy na wykres bo to to nie Bitcoin tylko firma farmaceutyczna to te leki jakby powodują i chęć do ich zażywania że tabletka im pomoże schudnąć powoduje że amerykanie odstawiają właśnie przekąski w tym i napoje słodzone gazowane etc że ceny akcji poleciały na łeb na szyję ponad 20 proc Czy to coca-coli czy to Pepsi No i to są największe spadki od covid czy od Wielkiego kryzysu finansowego Tylko wtedy akcje tych spółek leciały bardziej no i to zaczyna jak gdyby wpływać też na jakby postrzeganie czy uda się tym spółkom utrzymać tą tendencję bycia tymi spółkami bardzo stabilnymi ze stabilnym wzrostem przychodów No bo praktycznie one rosły wraz z inflacją tutaj jest takie perfekcyjne zabezpieczenie bo koszt przerzucony na konsumenta jest idealny produkt jest praktycznie zawsze kupowal co oni wymyślą oprócz wiadomo no diet produktów ale no te jednak podstawowe wersje No są według wielu smaczniejsze po prostu co oni zrobią No na razie rynek się posypał bardzo mocno i zobaczymy no po tych wynikach jeszcze ale to jest tendencja długofalowa to nie jest na ten kwartał tylko to jest na lata do do przodu szacunki kilkudziesięcio procentowe nawet jakiś tam chipsów innych przekąsek spadku popytu na tego typu rzeczy tak bardzo Amerykanom wjechały leki na odchudzanie No a z drugiej strony Amerykanie zawsze na siłowni no to trzeba samochodem powić nawet jak jest 500 m więc może tutaj No skoro są środki odchudzające i te leki No to czemu nie zjeść tego chipsa tak No skoro zjem chipsa zagryzę lekiem na odchudzanie bilansuje się tylko bo jaka inżynieria później jacy Alchemicy wejdą do gry którzy wymyślą chipsy bez kalorii nie dokładnie ale to już bardziej spółki typu nowo nordisk pewnie się tym zajmą niż tak ale właśnie chciałem powiedzieć o nowo nordisk bo tutaj jedną z tych tableteczki produkują tak ty przygotowałeś wykres i ta spółka o której powiedziałeś to El Lili która faktycznie wygląda jak jak kryptowaluta ale dokładnie to samo jest z nowo nordisk która jest spółką duńską i tam było odnośnie nowo nordisk tak gdzieś się o tym mówiło że przez właśnie nowo Nordis danie nie podnosiła 100% bo ta spółka tak mocno tutaj wpływała na na PKB i tak mocno namieszała gospodarczo to jest druga co do wielkości półka pod względem kapitalizacji w Europie i właśnie producent leków odchudzających No El Lili tutaj konkurencja Główna chyba tak no tutaj El Lili mniej więcej od 2020 roku ze 100 kilku dolarów pojechała na 600 dolarów około w szczycie więc wzrost całkiem konkretny także tam mamy spółki na diecie a tutaj mamy pełne tuczenie kursu tych którzy te tabletki dostarczają zobaczymy jak się zmienią nie tyle nawyki konsumentów co jakaś nowa moda właśnie Zamiast na aktywność fizyczną ćwiczenia chociaż pewnie to też rośnie zresztą w Polsce to też dobrze widzieliśmy bo Benefit Systems genialnie sobie Przecież radził a w Stanach No jeżeli ktoś może też jest jakaś przerzucanie się akcjonariuszy sprzedają kole kupują może tam szukają nowej stopy zwrotu No na pewno i wszystkie te spółki o których rozmawiamy to jednak są spółki mocno dywidendowe więc jeżeli są aż akcjonariat nie lubi oczywiście po tej negatywnej stronie takie takich zaburzeń No bo ta cała kalkulacja z St potencjalną stopą dywidendy i według wszystkich modeli przepływów i tak dalej to się wszystko bardzo mocno burzy Jeżeli oni mają to rozpisane na bazie wysokości dywidendy całe modele rozpisane na przykład na 10 lat no to w przeliczeniu na cenę akcji to wręcz Jak lewar działa No bo jak ta dywidenda na te 10 a ktoś może mieć nawet 20 lat to są to są przecież też spółki gdzie udział amerykańskich funduszy emerytalnych No jest bardzo duży więc to jest naprawdę stabilny akcjonariat jeszcze bardziej chyba stabilny niż Warren Buffet który po prostu kupuje i to mają po kilkadziesiąt lat te spółki więc jak coś się tutaj rozkalibrowane z dywidendami No to naprawdę może być problem później odwrócić ten Trend to mówię akurat w tej sytuacji niekorzystnej No zupełnie inaczej mówimy jak kryptowaluta no bo tu działa to dokładnie w drugą stronę A jeszcze odnośnie rozwoju tych spółek i rynku suplementów Grand viw research szacuje że w ciągu na niższych tutaj akurat podany był przedział 2021-2028 No ale jesteśmy w 2023 więc w ramach tego przedziału rocznie rynek suplementów odchudzających ma rosnąć o 17 proc w 2028 roku ma osiągnąć wartość 107 17 miliardów dolarów Morgan Stanley szacuje też że tutaj ładna wartość będzie tego rynku ale do 20130 nieco skromniej było 77 miliardów natomiast no i tak mówimy o gigantycznym rynku który się cały czas rozwija No w tempie naprawdę imponują tak abstrakcyjne nie kupmy sobie tabletkę zamiast pójść poćwiczyć nie wiem wyjść na spacer z psem już lepiej wziąć właśnie psa ze schroniska i z nim pochodzić trochę a nie taka abstrakcja ktoś może ci powiedzieć dokładnie na odwrót zgad jaką abstrakcją jest że trzeba iść na jakieś ćwiczenia jak ja mogę w tabletkę ale co może się wszyscy zgodzą fajnie sobie skakać małe pogo na koncercie pod koniec września 25 tak nie 29 Września odbył się pierwszy koncert w Las Vegas w nowej gigantycznej to nazwać sali koncertowej kulis czyli The notka Entertainment mam notowan na giełdę która jest tutaj i pomysłodawcą wem tej wielkiej hali jest to gigantyczna hala Kula która i z zewnątrz Jest pokryta ekranami LED ale też od wewnątrz robi to ogromne wrażenie no nie jesteśmy w stanie tutaj pokazać wideo ale Polecamy te materiały na YouTubie można z koncertu you znaleźć No robi to naprawdę kolosalne wrażenie no i spółka sama sobie wydaje się taką dość trudną jeżeli spółka ma ten jeden produkt t jedną halę póki co i No pod uwagę jakąś awarię tego tak no to ten kurs przy tak małej dywersyfikacji produktowej No to co automatycznie może nam zdołować tutaj o kilkadziesiąt procent jak kula może mieć awarię można powiedzieć taka spółka trochę celowa prawdaż specjalnie utworzona spółka żeby zarządzać tym no ale potrzebowała kapitału No to wyemitowała akcje No doczytałem bo też moja pierwsza była taka że strasznie to ryzykowne SK tak dywersyfikacja ale podobno już spółka kupuje grunty w Londynie pod budowę kolejnej takiej kuli i dodatkowo w innych krajach też ma mają powstawać więc to ma być większy projekt co więcej to jest świetny pomysł Tak mi się wydaje no mocno się technologia rozwija i może być koncert organizowany na przykład w Las Vegas ale będzie transmitowany we wszystkich w tym samym czasie we wszystkich tych kulach na całym świecie niech będzie 15 w różnych miejscach No pewnie łącznie z tym że na środku na scenie będzie jakiś hologram też w pełni realistyczny Czyli będzie można uczestniczyć w koncercie Nie jadąc do Las Vegas tak tylko właśnie będąc w Londynie to w Berlinie w Azji w jakimś kraju No cwe jest to jest to ciekawe nowa forma rozrywki jest to jest Nie taka nowa bo jeżeli usiądziesz sobie na Stadionie Narodowym na samej górze to też Jakbyś widział hologram Więc to nie jest Myślę że oni to [śmiech] To fakt ale myślę że faktycznie pomysł jest dobry przy tej technologii jaka jest to to zdecydowanie może może zadziałać na obniżkę kosztów akurat za kosztów wykonawców bym nie liczył bo oni sobie to właściwie skalują więc będziemy płacić tak samo ciekawe o ile takie Vegas jest tak mocno rozświetlony No i generalnie wiadomo że tam nikomu to nie przeszkadza to żeby taka taka kula jak gdyby stanęła na miejscu narodowego i ją zaświeca gdzie by było widać to światło nie W jakiej miejscowości podwarszawskiej jeszcze by tam doleciało jak bardzo to rozświetla otoczenie gdzie tam to jest naturalne ale nie wszędzie musi być naturalne i tak o północy o pierwsze No właśnie bo Vegas to jest w samym centrum też krytykują że tak mocno rozświetla może przeszkadzać gdzieś tam okolicznym mieszkańcom No ale akurat Vegas cały świeci mruga więc to tam to się chyba wpisuje ale w takim Londynie jeżeli to miało być gdzieś nie na całkowicie obrzeżach to sobie trochę nie wyobrażam jak miałoby to funkcjonować ale fajnie wygląda jako księżyc to super wygląda jak jako gwiazda śmierci też świetnie gwiazdą śmierci Gwiezdnych Wojen No projekt ciekawy póki co taki nowy symbol stał się Las Vegas czy już jeszcze teraz Jeżeli stanie właśnie w Londynie w innych miastach to może być ciekawe czyli w Las Vegas już nie tylko wieża która przy okazji jest w Paryżu ale też Kula która też przy okazji będzie w Londynie Fajne jest to że tego typu spółki właśnie trafiają na giełdę bo to naprawdę można można pospać można sobie jakąś swoją historię do tego wymyśleć później to sprawdzać No daje to konkretną ekspozycję na na sektor rozrywkowy No można tylko pozazdrościć że nawet jak tego typu pomysły w małej skali są w Polsce No to na giełdę nie trafiają jeszcze jedna rzecz bo tutaj mówimy cały czas o tych 20000 albo 20000 widzów mieści ta hala mówimy o tym co jest wewnątrz Ale z zewnątrz ona jest też pokryta ledami czyli to jest gigantyczny nośnik reklamy przy okazji i tutaj na pewno W ten sposób to będzie wykorzystywane zresztą już debiut miał miejsce 4 lipca właśnie jako ten nośnik reklamy zewnątrz te ekrany zostały uruchomione No już wtedy kurs wzrósł także widać że inwestorzy tutaj widzą szansę w tym ale dobra żeby nie było tak kolorowo prch przechodzimy do czarnej melancholii trochę trzeba się posm muci na sam koniec no tematów takich pesymistycznych w dalszym ciągu trochę mamy No myślę że z weekendu najważniejszy eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie wyglądało To bardzo dramatycznie jeszcze w sobotę No jest to dramatyczne tak z punktu widzenia pewno tamtego regionu i i samego wydarzenia ale z punktu widzenia giełdowego rynek aż tak drastycznie nie zareagował byłem zaskoczony sam że aż tak spokojnie Zresztą mówiliśmy o wigu 20 który miał najlepszą sesję dawna No na pewno Ryzyko jest dla rynku ropy naftowej No i to może mieć Takie negatywne przełożenie nawet w kolejnych miesiącach kwartałach jeżeli tutaj kolejne kraje regionu by w jakiś sposób w tym uczestniczyły w tym konflikcie zzy tutaj jeszcze właśnie oprócz ropy No bo ropa to to jedno ale to jest kwestia właśnie zaangażowania Iranu Egiptu jak on do tego zostanie jeżeli zostałby włączony No bo na przykład nasza ropa którą bierze Orlen ona Wypływa z portu w Egipcie ona sobie zarabi trafia do Egiptu a potem z tamtego portu płynie dalej No i jak Egipt się mocno zdenerwuje No to zamknie i koniec po ropie w Europie ale no raczej do tego Nie dojdzie natomiast rynek gazu tu jest o wiele większy temat bo już widzimy kilka właśnie tych czynników jeden to jest na północy Europy tam kolejny wyciek spadek ciśnienia w gazociągu i mamy kilka miesięcy awarii zanim to naprawią więc tam już podaż siadła a z drugiej strony tutaj też ze wschodu No i szybciutko gaz TT w Europie pojechał z 35 na 47 Także mamy do czynienia z dosyć szybkim wzrostem i na razie gaz tutaj najmocniej reaguje No a co do samego konfliktu to na razie z tego co słyszałem bo ja się totalnie na tym nie znam Nie śledzę tylko śledzę tych którzy się na tym znają no to na razie plan jest po prostu taki żeby wysiedlić całą strefę gazy do Egiptu a Zachodni Brzeg wysiedlić do Jordanii dosłownie po prostu żeby ludzie stamtąd wyszli ale no to na tej grafice która była widoczna PR widać jak od 46 roku zmienia się to już jest zupełnie inna historia w którą chyba nie brn imy może Myślę że nie myślę że nie natomiast no też faktycznie znawcy tematu osoby które się zajmują geopolityk bardzo poważnie ten temat traktują w przeciwieństwie do giełdy która potraktowała to póki co w bardzo taki łagodny sposób ale ja pamiętam jak tutaj nawet gdzieś rozmawiając jak covid się rozpoczynał pandemia jeszcze wtedy nie pandemia ale na na tym poziomie jak to było w Azji potem zaczynało się powoli pojawiać jakieś przypadki PR się pojawi Europie to już był dramat i panika na giełdach ale jak samej Azji było No to też patrzyłem na to Rynek jest spokojny to pewnie nic z tego nie będzie bo często rynek dyskontuje nam te wszystkie wydarzenia No tutaj też rynek jeszcze spokojny ale jak wiadomo może się mylić No najgorszy scenariusz jest oczywiście taki że no się manifestacje protesty brutalne starcia gdzieś z policją z innymi ludźmi w różnych miastach na świecie co już troszeczkę były takie sceny czy to z Nowego Jorku czy z Londynu No jeżeli takie powstanie miałoby być oddolne w różnych miastach świata i dość do tego co widzieliśmy we Francji na przykład zupełnie z innych przyczyn ale w innych miastach na świecie o podobnej skali No to to nie byłoby nic wtedy ciekawego na pewno to był najgorsze co tylko może się wydarzyć w tym można może widzieć jakieś pozytywy No to w krótkim terminie jakieś działania też interwencyjne jeżeli byłyby obawy o to że to spowolni gospodarkę No to być może przyspieszyłoby nam niektóre ruchy związane ze stopami procentowymi tak Mielibyśmy szukać jakichś pozytywów sam tak giełdowych czysto może No na razie rynek to widzi po prostu jako No niewielki konflikt mimo wszystko a sytuacja na rynku r już zupełnie inna niż to było za czasów kryzysu w zatoce wtedy więc widać że aż takiej nerwowości też też na razie nie ma natomiast mając jeden konflikt poważny pomiędzy Rosją a Ukrainą mając Rosję zaangażowano w wielu miejscach na świecie jako taka strona stabilizująca No to konflikt akurat tak poważny w tamtym miejscu to na pewno jest kolejny punkt zaczyna być to niebezpieczne No i teraz tylko Chińczyków na Tajwanie brakuje i Amerykanów w trzech miejscach na świecie to już byłoby dosyć skomplikowane a historia pokazuje Znowu tak geopolityczny że często właśnie tego typu sytuacje motywują inne kraje które wcześniej rozważały różne działania a o temacie Tajwan Chiny mówi się od to w zasadzie jako Pewniak tak że tutaj dojdzie w końcu jakiegoś poważniejszego konfliktu to się mówi horyzoncie 25 lat kolejnych ale niestety takich sytuacjach często przyspiesza ale okej odejdź od geopolityki Przejdźmy sobie znowu do sukcesu naszego inflacyjnego bo mamy sukces niebywały łem się trochę tego sukcesu No ale ja ostatnio Przesłuchałem tą całą konferencję niektórzy no i w każdym razie taki szybki fek sobie robiłem wolno pan prezes mówi więc w czasie jego wypowiedzi można i pisać śmiało i szukać jeszcze w internecie różnych rzeczy ale tak przy okazji fakt czekałem ten sukces w porównaniu do krajów regionu co do inflacji od 2019 roku tylko Węgry mają wyższą no i taki nasz jest sukces nawet kraje Bałtyckie nie mające własnej polityki monetarnej liczące na to co zrobi mające euro Czyli też tak jak pan prezes Podkreślał No po co nam to euro nie poradziliby miy sobie z tym no oni nie mają własnej waluty a mają niższą inflację od 19 roku niż my także jeszcze to są małe gospodarki które tam jeżeli chodzi o inflację to była też spora niestabilność w pewnym momencie szczególnie relatywnie średnia strefy euro a właśnie w tych krajach bałtyckich to tam był rozstrzał w pewnym momencie naprawdę naprawdę solidny A mimo tego jednak udało się to ustabilizować No w jakimś średnim terminie tam też były stwierdzenia tego typu że No tak ale oni mają wyższą wyższą stopę bezrobocia ale to było w kontekście takim że na zasadzie bo im inflacja szybciej spadła niż nam oni mają niższą teraz inflację ale tak to by brzmiało jaky zapłacili za to wyższą stopą bezrobocia tak jakby to bezrobocie wzrosło na rzecz spadku inflacja ale to nie jest prawda bo to bezrobocie tam strukturalnie było wyższe i ono i tak spada jest wyższe niż w Polsce To fakt ale nie jest tak że spadła tam szybciej inflacja niż u nas i nagle bezrobocie wystrzeliło to absurdalnie absurdalne stwierdzenie także ten nasz sukces inflacyjny No chyba w cudzysłowie właśnie trzeba brać i ten entuzjazm jest naprawdę albo pan prezes coś wie czego Inni nie wiedzą i za chwilę wrócimy do celu bez oczywiście recesji no albo w cudzysłów No i w cudzysłów też chyba trzeba brać dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych Psy które jak się okazuje No chyba trzeba podzielić na dwa częściowo No bo mamy rekordową liczbę osób które posiadają dwa etaty jak wiadomo dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym pokazują etaty Czyli mamy tę wartość mocno naciągany aż tak duże wartości w tym momencie rekordowe osób które posiadają dwa lub więcej też etatów bo czasami to są i trzy etaty No i to ostat bardzo mocno zaskoczyły no ale no raz że pewnie będzie rewizja jak każdego po każdej publikacji No to jeszcze dodatkowo mamy tutaj pewnego rodzaju statystyczne zakłamanie ale w momencie gdy do rynku dotarło już to że po prostu ta ta liczba etatów No ona wynika z tego że po prostu pracują pracuje się więcej to jaka jaka inna miara miałaby stać się modna do do właśnie opis te tej kondycji rynku zatrudnienia Zastanawiam się tylko osoby os pracujących do liczby osób w gospodarce która jest w stanie pracować no czyli poniekąd trochę stopa bezrobocia ale też stopa bezrobocia obejmując Osoby które aktywnie szukają tylko i wyłącznie tej pracy tak tak no tutaj mamy te różne Tam jest kilka Miar stopy bezrobocia w stanach i ten najpopularniejsze to U3 to jest ta którą tu widzimy te 3 I8 a jest też u6 która obejmuje już takich wszystkich naprawdę bezrobotnych i tam jest ona coś koło 7 PR jak dobrze pamiętam to jest takie można powiedzieć szerokie bezrobocie w Stanach No tutaj akurat co do tych osób co pracują na dwa pełne etaty dwa pełne etaty to Ameryka tak i trudno to sobie wyobrazić więc nie narzekajmy że u nas coś jest nie tak bo jest czasami jak widać te obrazki z zachodu to naprawdę jest okej Tyle tylko że co jest jeszcze ważne rośnie właśnie też liczba osób pracujących dodatkowo na część etatu a spada na pełny etat także mimo że niektórzy biorą dwa pełne etaty to i tak liczba łącznie na pełny etat spada A rośnie na część etatu co więcej tu w tych danych było jeszcze dużo zatrudnienia w budżetówce tam to nazwane jako Government szeroko i to też nam pokazało to był dane za wrzesień No niektórzy się śmieją że bardzo dużo nauczycieli po prostu zostało zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych i taki wystrzał tego zatrudnienia także te dane nie były inaczej headline jak zawsze wow ale wkopujemy się w szczegóły i Wcale tam nie jest aż tak różowo A poza tym nie ma presji płacowej to jest najważniejsze bo Fed nie chce mieć przecież Wielkiej Stopy bezrobocia on nie chce żeby była presja płacowa a jej nie było w tych danych i to jest bardzo istotne no tak no bo bo Zobaczcie bo jeżeli jeżeli by funkcjonować by egzystować potrzeba jest więcej niż jego jednego etatu to to znaczy że nie będzie właśnie tej presji te presji płacowej Tak więc to akurat dla fedu jest dobra informacja i tylko tutaj właśnie wrócę dlatego zastanawia mnie to że cały czas rynek tak się ekscytuje tymi pays no ciekawe no ale te ekscytacji pewnie jeszcze trochę będzie do kolejnego posiedzenia i potem zobaczymy co co będzie dalej ale jako że czas nas goni to do posiedzenia nie doczekamy zapraszamy państwa za tydzień i raz jeszcze Zapraszamy na szkolenia konferencj czyli wypl na dziś dziękujemy do zobaczenia za tydzień








