Bitcoin – Turbulencje w nadchodzących tygodniach? analiza techniczna BTC, dominacji Bitcoina i altcoinów.
Zanurz się w świat Bitcoina i altcoinów z naszą dogłębną analizą techniczną. Omawiamy kluczowe poziomy wsparcia i oporu dla BTC, analizując formacje takie jak bycza flaga i używając zniesień Fibonacciego. Przyjrzymy się również wpływowi „death cross” na dominacji Bitcoina i jego potencjalnym konsekwencjom dla altcoinów. Dodatkowo, poruszymy temat strategii inwestycyjnych w kontekście nadchodzących tygodni oraz omówimy sytuację na Ethereum i Solanie. Ten film to kompendium wiedzy dla traderów kryptowalut, zarówno początkujących, jak i doświadczonych.
- Kluczowe poziomy wsparcia i oporu dla BTC
- Analiza formacji technicznych: bycza flaga
- Zniesienia Fibonacciego i ich zastosowanie
- Wpływ „death cross” na dominację Bitcoina
- Perspektywy dla altcoinów
- Strategie inwestycyjne na nadchodzące tygodnie
- Analiza Ethereum i Solany
Zobacz pełną transkrypcję filmu
W dzisiejszym materiale dowiesz się jakie kluczowe poziomy Bitcoin ma do osiągnięcia w najbliższym czasie. A na dominacji Bitcoina pojawił się rzadki i zarazem skuteczny sygnał, więc jeśli siedzisz w altach to lepiej się skup. Dodatkowo omówimy strategię na kolejne tygodnie, ponieważ zapowiadają się dosyć burzliwe. Bez przedłużania lecimy z tematem. Jak zawsze zaczniemy sobie od wykresu Bitcoina i naniesiemy sobie wszystkie nasze baszgowy z poprzedniej analizy. Wiem, że dla osób, które nie były na bieżąco, to wszystko co się teraz tutaj pojawiło, może być nieco rozpraszające. Dlatego omówimy sobie wszystko tak na szybko, krok po kroku, co my tutaj mamy. Więc po pierwsze nadal tkwimy w byczej fladze, jak najbardziej byczej formacji. I to co aktualnie ma miejsce to jest testowanie potencjalnie ówczesnego oporu jako wsparcie. I przypominam, że formacja byj flagi to jest najpopularniejsza w tym cyklu. Widzimy, że chociażby poprzednia korekta również odbyła się w formacji byczej flagi. Tych byczych flag było naprawdę sporo w trakcie tego cyklu i opłacało się operować na nich. Dlatego warto być uważnym na pojawianie się tego typu formacji. Więc co dalej? Mamy tutaj taką żółtą strefę. O, tutaj między tą żółtą a białą linią. To jest nasza strefa golden level, którą sobie wyznaczyliśmy przy pomocy zniesień Fibonacciego i widzimy jak aktualnie cena Bitcoina weszła i zaczęła się od razu odbijać od tej strefy. A gdy już omawiamy sobie różne strefy, które tutaj mają miejsce, to również przypomnę o tej tutaj czerwonej strefie popytowej, którą omawiałem na przestrzeni kolejnych tygodni. I tak się składa, że teraz cena ponownie dosłownie na chwilę tutaj weszła przy cenie poniżej 117 000 $arów. I widzimy, że na chwilę obecną ta czerwona tutaj strefa nadal pełni rolę wsparcia oraz strefy popytowej. Mamy również te kolorowe słupki z lewej. Otóż to jest profil wolumenu w trakcie aktualnej konsolidacji z tak zwanym punktem kontroli, czyli kolejną białą linią. O tutaj. I teraz jeśli sobie przeciągniemy ten profil volumenu do teraz tak aby cała ta aktualna konsolidacja została przebadana pod kątem tego wskaźnika no to dużo tutaj tak naprawdę się nie zmieni. Widzimy aktualnie, że ten punkt kontroli jest wybraniany na chwilę obecną, co ładnie zazębia się z naszą strefą na zniesieniach fibonaciego, naszą strefą popytową oraz byczą flagą. Dodatkowo przyda się również wyjaśnić o co chodzi z tą zieloną tutaj linią, która wręcz przecina nasz wykres. I tutaj musimy się cofnąć nie o kilka miesięcy, nie o jakiś rok czy dwa, a o cały cykl wstecz, ponieważ ta zielona linia, ona sięga poprzedniej hossy i widzimy, że stanowiła bardzo ważny opór, który ciągnie się aż do jeszcze poprzedniejszej hossy z 2017 roku. Zatem widzimy, że ten opór jest jak najbardziej kluczowy, szczególnie w kontekście aktualnej sytuacji z tego względu, że właśnie teraz testujemy okolice tego oporu i możliwe, że w takiej perspektywie średnioterminowej zamienia nam się we wsparcie chociażby na kolejne tygodnie, co sobie zresztą zaraz omówimy. Następnie mamy tutaj te dwie czerwone cienkie linie i to są tak zwane awłapy, czyli raz jeszcze badamy tutaj jak zmieniał się wolumen na przestrzeni ostatniej konsolidacji, ostatniej byczej flagi do teraz. i ten tak zwany AWAP, czyli unord volume waste average price, czyli uśredniona cena na bazie volumenu z konkretnego zakotwiczonego poziomu. I tutaj wziąłem ostatni lokalny szczyt oraz lokalny dołek z ostatniej byczej flagi. Stworzyła nam się tego typu strefa między tymi dwoma awłapami tutaj. Ja tą dynamikę już omawiałem nieraz, natomiast jeśli uważacie, że to jest nie do końca jasne, to oczywiście dajcie znać w komentarzach i wszystko sobie tutaj wyjaśnimy. Może nawet nagram cały oddzielny materiał, jeśli taka chęć z waszej strony się pojawi. Ostatnio gdy weszliśmy do tej strefy między a włapami, ja zawczasu podzieliłem się zleceniami na longa na darmowej grupie na Telegramie, którą podlinkowałem w opisie. I co prawda części zysków, bo około 30% tej pozycji już zrealizowałem, no to nadal większość trzymam na potencjalnie wyższe poziomy. Natomiast jeśli w perspektywie takiej krótko bądź średnioterminowej mielibyśmy wejść ponownie w tą strefę między awłapami i reszta czynników takie jak chociażby funding rate by również sprzyjały poszerzaniu longów, to ja właśnie w tej strefie będę poszerzać longi. Raczej nie zamierzam otwierać nowych na chwilę obecną przynajmniej. A co więcej, jeśli włączymy sobie 50oddniową średnią kroczącą, czyli tą cienką niebieską linię, która teraz się pojawiła, ja ją nieco pogrubie, aby była bardziej widoczna dla nas. I patrzcie, gdzie ona jest. Właśnie znajduje się w okolicy tego górnego AWAPa, czyli mamy tutaj coraz to mocniejsze, takie dynamiczne wsparcie, które każdego dnia tak naprawdę cały czas się podnosi. Co więcej, ta 50dniowa średnia krocząca weszła w strefę popytową. Zatem biorąc do kupy to wszystko co już usłyszałeś to ja tobie przedstawiłem to aby podkreślić że aktualna sytuacja jest po prostu zdrowa. Nawet patrząc tak bardziej globalnie no to nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowym. Okej, mieliśmy wyższy szczyt, wyższy dołek, wyższy szczyt kolejny, a nawet nowy all time high. oraz aktualnie wygląda na to, że mamy kolejny niższy dołek, który jest jak widać podparty wieloma różnymi wsparciami. Co również to ostatnio na Twitterze podzieliłem się powstaniem nowej luki CME. Zatem aktualny pullback o te kilka małych procent no nie powinien nikogo zdziwić. A tak się składa, że ta luka CMI została już wypełniona i lekkie zejście poniżej jej nie jest niczym niezwykłym. Możemy sobie zobaczyć tutaj poprzednią taką bardzo wyraźną lukę na tej giełdzie CMI. coś tam odbyliśmy ponad nią, wróciliśmy, nieco poniżej się znaleźliśmy, co miało miejsce przed kontynuowaniem trendu wzrostowego. I mamy tutaj raz jeszcze kolejny dowód na to, jak od dłuższego czasu już te luki siemi są naprawdę bardzo skutecznie, często wypełniane, więc ja z pewnością nie zamierzam ich ignorować. I nawet teraz bycie na bieżąco z nią dodało takiej pewności i spokoju, ponieważ wiem, że wraz z spadkiem o te kilka procent od razu niektórym przyszła na myśl Bessa. A moim skromnym, subtelnym zdaniem to wydaje mi się, że jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o Bessie. Jasne, będzie na to czas, ale jeszcze nie teraz. A moja częściowa realizacja zysków nie wzięła się znikąd, ponieważ to właśnie w okolicy 120 000 obowiązywała pula płynności od dłuższego czasu. I teraz na chwilę obecną, przynajmniej w ujęciu jednomiesięcznym, no to żadna konkretna pula aż tak się nie wyróżnia jak ta, która obowiązywała na 120 000 doarów. Dlatego jeśli zejdziemy na jeden tydzień, aby zerknąć sobie jak w takiej krótkoterminowej perspektywie wszystko tutaj wygląda, no to tutaj raz jeszcze nie ma jakichś wyraźnych poszlak odnośnie kolejnego kierunku, patrząc przez pryzmat tych puli płynności. Mamy trochę nieco wyżej, mamy trochę nieco niżej i tyle. Oczywiście nie możemy bazować tylko na poziomach wsparcia, oporu i płynności. Dlatego musimy również sobie zbadać impet wzrostu przy pomocy wskaźnika RSI, tym bardziej mojej autorskiej wersji RSI Sport Plus, czyli taka bardzo usportowiona wersja tego wskaźnika RSI, do której w ostatnim czasie dodałem nowy rodzaj sygnałów, czyli taki wykrzyknik tutaj na żółtym znaku, trochę jak na drodze, który ostrzega nam przed osłabieniem trendu w perspektywie takiej krótkoterminowej. Widzimy, że w ostatnim czasie jak się pojawił, no to Bitcoin zleciał ze 120 000 do$arów na 112. I takie ostrzeżenie również miało miejsce przed spadkami w poprzedniej konsolidacji. Tak więc jeśli chcecie mieć dostęp do tego typu ostrzeżeń to również instrukcje jak odebrać ten wskaźnik zostawiłem w opisie pod tym materiałem. I to co mnie interesuje z perspektywy RSI to fakt, że zeszliśmy na poziom 50, który sam w sobie pełni rolę wsparcia i oporu, a w naszym przypadku w trendzie wzrostowym to byłby poziom wsparcia. Zatem mamy teraz trochę takie wyczyszczenie rynku z przelewarowanych pozycji, ponieważ w ostatnim czasie doszło do ponad miliarda dolarów w likwidacjach oraz różne wskaźniki również zaczęły się resetować. I teraz gdy zeszliśmy na ten poziom 50 to mamy raz jeszcze kolejny poziom wsparcia na bardzo ważnym wskaźniku od którego no częściej niż rzadziej po prostu się odbijaliśmy i widzimy nawet gdy Bitcoin był w trendzie spadkowym w tej dużej byczej fladze na początku tego roku, to widzimy, że ten poziom 50 również pełnił rolę, ale oporu wówczas, ponieważ znajdowaliśmy się w trendzie spadkowym, ale teraz natomiast przypominam jesteśmy w trendzie wzrostowym, dlatego Nie zdziwię się, jeśli aktualna odbitka od poziomu 50 zostanie utrzymana, ponieważ z takiej perspektywy czysto technicznej, no to już widziałeś mnóstwo poziomów wsparcia na bazie akcji cenowej, price action oraz na bazie volumenu. I teraz również z perspektywy jednego z najlepszych po prostu wskaźników również sytuacja wygląda zdrowo. I teraz tak na szybko wychodząc poza kwestie techniczne, no to wskaźnik M2, który liczy nam globalną płynność, cofnięty w tym przypadku o 108 dni jest bardzo mocno skorelowany z Bitcoinem i widzimy, że ta M2 cały czas rośnie aż do okolic października i to wcale nie oznacza, że będziemy od teraz powiedzmy do października bez żadnych korekt po drodze iść do góry. Nic z tych rzeczy. Natomiast nie zmienia to faktu, że w perspektywie średnioterminowej to jest jak najbardziej byczo. Idąc dalej, zbliżając się powoli ku tematu altcoinów, to nie możemy zignorować dominacji Bitcoina, ponieważ tutaj pojawił się bardzo ważny sygnał, a mianowicie jest to Death Cross, bardzo dramatycznie nazwany i bierze się on z przecięcia 50dniowej średniej kroczącej, o której wcześniej już usłyszałeś, oraz dwustniowej długoterminowej średniej kroczącej. I co to oznacza? Oznacza to, że dominacja w ostatnim czasie spadła, ciągnąc za sobą tą 50dniową średnią kroczącą w dół poniżej długoterminowej średnie kroczącej. I w teorii ten sygnał oznacza, że spadki będą się pogłębiać. Ale co teoria ma do praktyki? Więc zerkniemy sobie na poprzednie sytuacje, w których dochodziło do death crossów. I tak się składa, że ostatnim razem, gdy doszło do Death Crossa to nie dość, że szybko ta dominacja wróciła, no to co najważniejsze miało to miejsce w okolicach lokalnego dołka na dominacji Bitcoina. Czyli ten rzekomo niedźwiedzi sygnał okazał się wręcz byczy dla dominacji Bitcoina, co było na niekorzyść dla altcoinów. Natomiast krótko po tym poprzednim Death Crossie pojawił się Golden Cross, czyli sytuacja odwrotna. Zatem przecięcie 50dniowej średniej kroczącej z dwustudniową, co raz jeszcze w teorii jest byczym sygnałem. Natomiast patrząc tak krótkoterminowo, ja już nieeraz to omawiałem, to te golden crossy i death crossy paradoksalnie, szczególnie w perspektywie krótkoterminowej, dobrze sprawdzają się tak nieco odwrotnie, więc podejście kontrariańskie do tych sygnałów często dobrze się sprawdzało. Natomiast w kontekście dominacji Bitcoina, no to ten Golden Cross w perspektywie krótkoterminowej, jasne, miał miejsce przed małymi wzrostami na dominacji, natomiast do korektów na te same poziomy lub nawet nieco niższe, co w trakcie Golden Crossa miało miejsce i dopiero wtedy zaczął się rajd, no to często właśnie tak to wygląda. No bo słuchajcie, żeby ta średnioterminowa, średnia krocząca niebieska linia mogła urosnąć, no to naturalnie cena lub dominacja Bitcoina w naszym przypadku musi najpierw urosnąć, żeby ta średnia mogła za nią podążać i wtedy, gdy już nieco urośnie, pojawia się ten byczy sygnał, co częściej niż rzadziej w perspektywie krótkoterminowej sygnalizuje nam okolice lokalnego szczytu. natomiast średnioterminowo to tak Golden Cross może zwiastować wzrosty. Tak w gwoli ścisłości to zerknijmy sobie jeszcze na poprzedni Death Cross. I cofając się widzimy, że jest to bardzo, ale to bardzo rzadki sygnał, bo poprzedni Death Cross miał miejsce ostatnim razem w 2022 roku, gdy dominacja Bitcoina wynosiła 41%. No i tak po tym śmiertelnym przecięciu dominacja jeszcze nieco spadła, ale jednak ponownie Death Cross wyznaczył okolice lokalnego dołka, po czym miał miejsce Golden Cross, korekta po nim i raide w górę. Zatem trzymając pozycję na altcoinach, zarówno na dźwigni bądź na spot, to bardzo ważne jest obserwowanie tej dominacji Bitcoina oraz potencjalnego nadchodzącego Golden Crossa. I w tym przypadku bardzo przyda się RSI, ponieważ ostatnim razem, gdy doszło do przecięcia RSI, czyli tutaj niebieskiej linii z 14dniową średnią kroczącą na RSI, o czym ja zresztą tutaj ostrzegałem i podzieliłem się moją decyzją o sprzedaży części altcoinów, no to po tym przycięciu dominacja rzeczywiście poleciała wzwyż i ze zrealizowanych zysków odkupiłem część altcoinów na niższych poziomach. Następnie gdy doszło do przecięcia RSI z góry na dół z tą żółtą średnią tutaj i to był dla mnie jeden z sygnałów przemawiającym za tym, że jednak te altcoiny nadal warto trzymać. Ostatnio zbliżyliśmy się do tej średniej, ale finalnie nie została przecięta. Zatem serio, jeśli chodzi o RSI to widzimy, że skuteczność jest jak najbardziej wysoka. Prosty wskaźnik, ale bardzo potężny. I teraz tym bardziej po wystąpieniu tego Death Crossa to ja z pewnością nie zamierzam ignorować kolejnego ewentualnego przecięcia RSI z jego 14dniową średnią kroczącą i na chwilę obecną przynajmniej na przestrzeni kolejnych kilku tygodni to ja jestem bardziej skłonny aby sprzedawać i realizować zyski niż żeby kupować ponieważ jeśli chodzi o alt seasony to ja wolę się przygotowywać na nie zawczasu a nie gdy już do nich dojdzie a na tym telegramie o którym wcześniej wspomniałem to oprócz Oprócz pozycji z dźwigniami to ja podzieliłem się również jednym z moich zagrań na spot, a mianowicie Memcoin o tickerze useless po cenie 19 centów. I teraz jeśli wejdziemy sobie na Coin Market Cap, to zobaczymy, że aktualnie cena wynosi 33 cent. A jeśli wejdziemy na drugą stronę Coin Market Cap, czyli pozycję od 100 do 200 na altcoinach pod względem kapitalizacji, no to właśnie useless jest na miejscu numer jen, jeśli chodzi o wzrosty z ostatnich 7u dni, z tych wszystkich 100 altcoinów na tej stronie. I tutaj podkreślę, że na tym Telegramie, na którym podzieliłem się zakupem useless, to również jest do odbioru mój wskaźnik wraz z komplementarnym wskaźnikiem z sygnałami. I zostawiłem link do dołączenia poniżej w opisie i dzieli ciebie dosłownie kilka kliknięć od dołączenia i to za darmo, jeśli chcesz. W temacie altcoinów to nie możemy zignorować Etherium, ponieważ to co tutaj się dzieje w ostatnim czasie to jest po prostu ewenement na rynku, ponieważ ETH w końcu zbliżyło się do swojego all time high, przebijając przy tym nasze poziomy oporu, które sobie wyznaczyliśmy w ostatnim czasie. I dzieje się właśnie to, co omawiałem w jednej z ostatnich analiz, czyli przebicie i utrzymanie się ponad tymi tutaj wyznaczonymi poziomami będzie sygnalizować po prostu osiągnięcie jeszcze wyższych poziomów. I tak właśnie się stało. Dlatego warto teraz nieco odświeżyć ten wykres i dodać kilka nowych poziomów, z którymi ETH może się zmagać w najbliższym czasie. I w tej kwestii najbardziej interesować mnie będzie szczyt z maja 2021 roku oraz jak sobie tutaj jeszcze zbliżymy all time high na poziomie 4865 do$arów. To jest strefa, w której aktualnie ETH się znajduje oraz zaczyna ewidentnie zamieniać ten dolny poziom, który sobie wyznaczyliśmy z oporu na wsparcie. I tutaj podkreślę, że gdy zbliżymy się do all time high, to będzie oznaczało, że każda osoba trzymająca ETH, nieważne kiedy kupiła, jest na plusie, jest zyskowna, a po tak długim okresie, no to raczej część tych osób jest z pewnością zainteresowana wyjściem ze swojej pozycji, nawet na zero, może nawet na małym zysku, bo w końcu się pojawił. Tak więc ten aktualny tunel, który sobie wyznaczyliśmy, mógłby sugerować, że ETH by się zaczęło konsolidować właśnie w nim. Natomiast patrząc na impet wpływów do ETFów, no to również może dojść do sytuacji przebicia all time high i dalej brnięcia w górę. Tym bardziej, że dominacja Bitcoina nadal na chwilę obecną sprzyja wzrostom na altcoinach. Mając to na uwadze to ja podkreślę, że ja wolę aktualnie trzymać moje torby niż dokupywać. Natomiast jestem jak najbardziej otwarty na otrzymywanie altcoinów po prostu za darmo w obliczu aktualnej sytuacji na dominacji Bitcoina oraz ogólnie tak szerzej patrząc na rynek. Dlatego teraz przejdziemy sobie do Bybit EU europejskiej wersji Bybita zgodnej z regulacjami Mika. To tutaj w zakładce trade zobaczymy, że wróciły w końcu launchpole na rynek europejski i właśnie teraz ma miejsce pierwszy launch pool na bybicie EU. Z racji tego, że ta europejska platforma jest jeszcze młoda, jest jeszcze nowa, to nie ma jeszcze jakichś tutaj milionów użytkowników jak na globalnym Bybicie. Dlatego jest tutaj duża szansa na sporą alokację w coinie Xion, który właśnie wchodzi na Bybit EU za pośrednictwem tego launch poola. A jak to wszystko wykorzystać? No to już ci mówię. Do puli możemy wrzucić tokeny XION USDC albo MNT. I czas blokowania tych tokenów trwa do 29 sierpnia. I to tak naprawdę na tyle. W trakcie nagrywania tego materiału pokazuje mi, że zostało 12 dni, aby zablokować te tokeny XION, MNT lub USDC, jeśli kompletnie chcecie bez ryzyka podejść do tematu. A zainteresowanym podrzucam link w opisie właśnie do tego launchpoola, który upoważni was do jeszcze większej ilości nagród oraz bonusów w tym launchpoolu. Co więcej, na bazie mojej współpracy z Bybitem dogadałem dla was 10% zniżki na prowizję przez 30 dni oraz widzimy tutaj duże, duże bonusy dla nowych użytkowników, które zaczynają się od wpłaty jedynie 200 $arów i każdy może sobie je tutaj przeklikać oraz dowiedzieć się więcej po kliknięciu w link, który wam zostawiłem w opisie. I tak jak mówiłem wcześniej, to każdy prędzej czy później będzie musiał się przenieść na giełdy, które są uregulowane przez Mika. A na chwilę obecną jest ich bardzo mało. Dlatego też te giełdy, które już są rzeczywiście zgodne z tymi regulacjami, poważnie podchodzą do zbierania nowych użytkowników i stąd biorą się właśnie duże bonusy tego typu, które właśnie widziałeś i zobaczysz po kliknięciu. Tak więc teraz będąc nadal wcześnie, po prostu bardziej opłaca się przenieść chociażby część swoich toreb na spot, którymi rzeczywiście obracasz na giełdzie, niż później, gdy tych bonusów nie będzie. A w temacie Etherium oraz zbliżania się do all time high, no to co mamy teraz na ekranie to jest kolejka u walidatorów Etherium. Czyli co nam mówi ten oto tutaj wykres? Mówi nam to, że aktualnie więcej osób odstejkowuje swoje ETH, co może się przyczynić do zwiększonej podaży na przestrzeni jakiego czasu. Tutaj mamy w dniach pokazane ile aktualnie posiadacze ETH, którzy stejkują i chcą odstejkować muszą czekać i na chwilę obecną wynosi to około 15 dni, czyli powiedzmy dwa tygodnie. i to w połączeniu z all time high, czyli sytuacji, w której każdy jest zyskowny na ETH, są aktualnie największymi potencjalnymi wyzwaniami dla ETH, aby brnąć dalej wzwyż. Następnie omówimy sobie sytuację na Solanie, ponieważ tutaj doszło do bardzo ciekawej sytuacji, a mianowicie deadline do akceptacji bądź odrzucenia spod solonowych ETFów została przeniesiona o dwa miesiące i to oznacza nam, że do 16 października, czyli na moje urodziny i teraz słuchaj, bo jeśli wcześniej słuchałeś, to wiesz, że według wskaźnika M2 cofniętego o 108 dni, z którym Bitcoin jest bardzo mocno skorelowany, to wychodziło na to, że właśnie mnie mniej więcej w połowie października ma dojść do lokalnego szczytu i jeśli ten szczyt byłby jeszcze bardziej podsycony euforią wywodzącą się z akceptacji spod altcoinowych ETFów, a w tym na Solanie, no to mamy tutaj mieszankę, przez którą wiele osób po prostu może stracić, bo się zatraci w tym wszystkim, że jest tyle dobrych wiadomości, są nowe ETFY oraz prawdopodobnie będziemy już wtedy po pierwszych obniżkach stóp procentowych. No to takie klapki na oczach, które tylko widzą chciwość oraz rosnące portfolio są jak najbardziej złudne. Dlatego możesz być pewien, że na tym kanale będziemy na bieżąco wszystko monitorować oraz nawigować w tym wszystkim oraz na Telegramie, o którym wcześniej mówiłem, który podlinkowałem niżej. Będziemy rozgrywać to wszystko, co nas tutaj czeka i jeszcze więcej. A tak jak widziałeś, to historia pokazała, że opłacało się być na bieżąco i ja nie zamierzam tego zmieniać. Wróćmy jednak na chwilę do tematu solany i przejdziemy sobie teraz na wykres SOL. Tutaj widzimy raz jeszcze skuteczność tego sygnału na RSI Sport Plus, o którym wcześniej mówiłem. Miał on miejsce przed pogłębieniem się korekty z 190 $ar aż do 156. Natomiast to, co mnie tutaj najbardziej zaintrygowało, to fakt, że doszło do Golden Crossa w ostatnim czasie, po którym cena poleciała od razu wzwyż, do strefy, którą sobie dzisiaj wyznaczyłem, czyli ten długi tutaj zielony prostokąt, który widzimy, że wcześniej pełnił rolę strefy popytowej oraz podażowej. Zat ten bardzo, bardzo kluczowy poziom, który jeszcze wcześniej był ważnym poziomem do przebicia oraz cena często się po prostu od niego odbijała. I tak się składa, że właśnie w ostatnich dniach ponownie weszliśmy w tą strefę, nieco się odbiliśmy od tej górnej strefy i spadliśmy w naszą poprzednią strefę. Co ciekawe i na chwilę obecną wydaje się to mało prawdopodobne, aby cena solany spadła na ten żółty poziom wsparcia, który tutaj ma miejsce, czyli w okolice 160 $ar powiedzmy. Natomiast w temacie kolejnych oporów, którymi Solana może się zmierzać w najbliższym czasie, to jest ta czerwona luka, która tutaj miała miejsce, czyli fair value gap i ma ona miejsce od 220 $ar do 228 $ar. A wracając do tematu RSI, to możemy tutaj wyznaczyć tego typu wsparcie. Jeśli miałoby dojść do jakiejś korekty w najbliższym czasie, która by się wiązała z chociażby przetestowaniem 50dniowej średniej kroczącej oraz prawdopodobnie ponowne przetestowanie którejś z stref tutaj wyznaczonych, to wtedy zacznę rozważać longa. Natomiast na chwilę obecną uważam, że jest za wcześnie, aby podejmować jakieś konkretne kroki dotyczące pozycji, którą bym trzymał dłużej niż kilka tygodni. A jeden z wiodących i największych funduszy inwestycyjnych, czyli Grey Scale, aplikuje o zamianę swojego Dodgecoin Trusta w Spot ETF z aktualnie 75% prawdopodobieństwem akceptacji tego typu ETFa, bazując na zakładach na polarkecie. Tak więc po wyjściu tego newsa to Dodchcoin zyskał na atrakcyjności w moich oczach i możliwe jest, że będzie tutaj przestrzeń do rozgrywania Dodchcoina i jeśli do tego dojdzie to warto po prostu być na Telegramie, na którym dzielę się swoimi konkretnymi zleceniami oraz zagraniami. A jeśli będzie do tego czas i przestrzeń, to możliwe, że też na YouTubie tutaj bardziej szczegółowo omówię tego typu zagranie. A jak już wiesz, to globalna płynność w ostatnim czasie stale rośnie, a dopiero za 31 dni dowiemy się co będzie dalej z stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych. I na chwilę obecną to prawdopodobieństwo obniżki nadal jest bardzo, bardzo wysokie. Spotkanie FOMC będzie miało miejsce 17 września i jest to wydarzenie bardzo długo wyczekiwane, więc nie zdziwię się, jeśli w perspektywie krótkoterminowej po tym spotkaniu by doszło do jakichś spadków, czyli sell the news, ponieważ od dłuższego czasu to spekulacje odnośnie obniżki stóp procentowych napędzały wzrosty na tym rynku. Co więcej, to spotkanie FOMC będzie miało miejsce w historycznie jednym z najsłabszych miesięcy dla rynku kryptowalut, czyli we wrześniu. I tutaj sytuacja jest nieco inna jak w przypadku sierpnia, który historycznie również jest uważany za słaby. Natomiast jeśli spojrzymy sobie na tą sytuację z perspektywy cykliczności i cofniemy się o 4 lata z 2025 roku do 2021 roku, to zobaczymy, że ostatni sierpień w trakcie hossy no nie był taki zły, wręcz był świetny, bo Bitcoin w tym czasie urósł o ponad 13%, prawie 14%, a cofając się o jeszcze jeden cykl wcześniej, o 4 lata do 2017 roku, no to Bitcoin wówczas urósł o ponad 65% w sierpniu. oraz ogólnie rzecz biorąc, no to uśredniając te wszystkie sierpnie, no to Bitcoin rósł o około 1,5% i teraz nadchodzący wrzesień. Tutaj jeśli uśrednimy sobie wyniki z ostatnich 12 lat, no to okaże się, że był to spadkowy miesiąc, czyli od początku września do końca września, czyli na koniec września cena była niższa niż na początku września i średnio wychodzi to ponad 3% spadków, no prawie 4%. Ale w związku z nadchodzącym posiedzeniem FOMC to zerkniemy sobie nieco głębiej na tą cykliczność i przejdziemy sobie teraz na poszczególne tygodnie. I teraz pierwszy tydzień września to byłby 35 tydzień w roku. I teraz gdy duża część osób na rynku będzie świadoma tego, że wrzesień jest słaby, myślę, że większość już jest świadoma. I teraz słuchaj, bo to co rynek lubi robić najbardziej to jest zmylenie jak największej ilości osób. Dlatego często te pierwsze tygodnie w rzekomo spadkowych miesiącach bywają wzrostowej i czasami też jest na odwrót. I tak właśnie może być z wrześniem. Widzimy, że w 2021 roku, czyli w poprzedniej hossie, Bitcoin urósł o 6%, po czym jedynie w kolejnym tygodniu spadł aż o 11%, potem mała odbitka o 2% i następnie kolejny spadek o ponad 8%. Zatem realizacja zysków w pierwszej połowie września przed spotkaniem FOMC może mieć sens i aktualnie to jest podejście, z którym ja będę wchodzić we wrzesień. Jeśli coś miałoby się zmienić, to naturalnie o tym poinformuję tutaj. Teraz cofnijmy się do 2017 roku. Bardzo podobna sytuacja i to tak naprawdę jeszcze bardziej widoczna. Mamy pierwszy tydzień, wzrost raz jeszcze o ponad 6%, nawet 6,1% tak samo jak w 2021 roku. Następnie kolejne trzy tygodnie bardzo spadkowe, prawie 8%, ponad 13%. Więc tutaj mamy bardzo wyraźny wgląd w to, jak rynki lubią mylić ludzi. Tą dynamikę omawiałem już wcześniej na kanale w kontekście października, który również lubi bardzo mylić. Inna racja zmienia się z rektoper na uptertober czy tam pumpt. No i tak się ta karuzela kręci. Nie zdziwię się, jeśli we wrześniu będzie mnóstwo likwidacji, warto przygotować się chociażby merytorycznie zawczasu i dostosować swoją strategię pod realia rynku, czyli coś, co właśnie teraz robimy. I teraz zbliżając się ku końcowi dzisiejszego materiału, to na szybko zerkniemy sobie na SP500, ponieważ około dwa tygodnie temu omówiłem jego aktualną sytuację przez pryzmat wskaźnika put to call ratio, który sygnalizował nam, że aktualnie więcej osób obstawia spadki na SP500. A gdy tak się dzieje, no to zazwyczaj ma to miejsce przed wzrostami. I tak się właśnie stało na SP500. Ludzie naturalnie zaczęli po spadkach obstawiać dalsze spadki, czego wynikiem były wzrosty oraz tak się składa, że nowe all time high na SPXie, a tak się składa, że Bitcoin jest skorelowany z SP500. Zatem sytuacja jest jak najbardziej sprzyjająca z wielu, wielu perspektyw. Natomiast jest kilka zagrożeń na które musimy uważać w perspektywie średnioterminowej. Omówiliśmy je sobie dzisiaj i jak część z was mogła zauważyć to ostatnio nagrywam nieco mniej na tym kanale z tego względu, że ja nagrywam wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Okej? gdy nie nagrywam, to najzwyczajniej po prostu nic nie robię na rynku lub po prostu nie ma nic ciekawego do podzielenia się z wami. I używając tutaj słowa ciekawego, to chodzi mi o coś konkretnego, co rzeczywiście może się przydać w waszych analizach lub w waszych strategiach, bo jasne to jest jak najbardziej ciekawy rynek i mógłbym codziennie wrzucać materiały, ale myślę, że wtedy te takie najbardziej merytoryczne treści by się rozwodniły. A myślę, że to właśnie po to tutaj przychodzisz i jak już mogłeś się dowiedzieć to opłacało się być na bieżąco z tym kanałem. Tak jak mówiłem wcześniej, nie zamierzam tego zmieniać i z tym akcentem ja się z wami żegnam. Do zobaczenia w kolejnym materiale już niedługo.







