Czym jest świadomość dla sztucznej inteligencji? Polska mocna czy słaba?
W najnowszym odcinku „W Sedno Rynku” Jacek Kubrak i Michał Palaczyk dyskutują o złożonym temacie świadomości w kontekście sztucznej inteligencji. Poruszają zagadnienia świadomości sytuacyjnej, różnic w rozumieniu tego pojęcia w języku polskim i angielskim, a także hipotezę obserwatora.
Czy sztuczna inteligencja może osiągnąć świadomość? Eksperci analizują różnice między inteligencją człowieka a algorytmami komputerowymi. Zastanawiają się nad naturą świadomości, jej powiązaniem z doświadczeniem, a także nad rolą procesów kwantowych w jej powstawaniu. Omawiają koncepcję świadomości lokalnej i nielokalnej, odnosząc się do teorii Penrose’a.
Jaka jest kondycja polskiej gospodarki? W drugiej części filmu eksperci analizują aktualną sytuację gospodarczą Polski, omawiając kurs złotego, dolara i euro. Dyskusja obejmuje wpływ wojny na Ukrainie na polską gospodarkę, a także możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Zastanawiają się nad czynnikami wpływającymi na kurs złotego, w tym nad możliwością wejścia Polski do strefy euro. Jak pokazują inne analizy, takie jak Super Ważne Informacje Dla PLN, Już Blisko Do Zmiany Pola Gry, sytuacja geopolityczna i środki z UE mają kluczowy wpływ na umocnienie złotego. Dodatkowo, skuteczne zarządzanie ryzykiem, które jest kluczowe w tradingu, omawiane jest w artykule na temat prop tradingu i stosowanych strategii.
- Sztuczna inteligencja i świadomość
- Kondycja polskiej gospodarki
- Kursy walut
- Analiza techniczna
- Wojna na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę
- Hipoteza wejścia Polski do strefy euro
Zobacz pełną transkrypcję filmu
dzień dobry dobry wieczór w sedno rynku Jacek kubrak Michał palaczyk szczęśliwego Nowego Roku wszystkim udanych inwestycji i szczęśliwego Nowego Roku tobie Jacek cześć cześć Michał wszystkiego dobrego w nowym roku Miło cię spotkać zaczynamy nową rundę gry w ciekawym roku k będzie taki jak mówiłem [Muzyka] Czyli jak na razie pewne hipotezy zaczynają się powtarzać myśl że 1 lutego będziemy mieli ten rząd Który jest dzisiaj dalej rządem czy też będzie rządem technicznym patrząc na to wszystko co się dzieje A dlaczego to jest ważne No bo to jest ważne z punktu widzenia biznesu i roboty którą robimy Myślisz że zdecyduje się prezydent na kolejne wybory Nie wiem prawdopodobnie strzelił w stopę swojemu obozowi byłemu No pytanie czy jeszcze można bardziej strzelić w stopę tylko dlaczego miałby to robić swojemu byłemu obozowi wyborczemu wiesz poziom racjonalizmu tej rzeczywistości która nas tej chwili otacza zaczyna zbliżać się do poziomu zer Czyli to co mówiłem na początku 2023 roku że mamy do czynienia z rozpadem pewnej struktury informacyjnej do której się przyzwyczailiśmy czyli pewnego układu polityczno gospodarczo społecznego finansowego że żyjemy w tym momencie w czasie wzrastającej entropii upadku pewnego uporządkowania który do którego się przyzwyczailiśmy wskazuje na to że to nie jest czas racjonalnych decyzji tylko to co powtarzam żyjemy w czasie emocjonal dey czyli emocje rządzą nami ciało migdałowate nami rządzi ciało które podejmuje decyzje około Piu razy szybciej niż ta część logiczna gdyby rządziła logika Świat wokół nas by wyglądał inaczej nie zginęły kilk tysięcy ludzi za naszą wschodnią granicą nie Mielibyśmy tego co się dzieje dzisiaj w gazie nie mielibyśmy wielu innych kwestii które wskazują na to że potrzebujemy zająć się bardzo ważnymi problemami w przypadku Mamy ogromne problemy bo małe i średnie firmy w tej chwili No niestety mają coraz większe problemy gospodarcze małe firmy jednoosobowe tam dwu trzyosobowe działalności gospodarcze płacą dodatkowe 200 zł ZUSu wygospodarowanego i wymyślonego przez poprzednią ekipę tylko że poprzednia ekipa tylko że obecna ekipa to nie zajmuje się tym co jest istotne z punktu widzenia dobrobytu naszych obywateli obywateli Polski czyli tego hasła które mówię czyli polska bogata bogactwem swoich obywateli tylko uprawia po prostu różne dziwne rzeczy które wymykają mi się Poza schemat mojego myślenia o tym jak należy rządzić państwem Państwo jest silne wtedy kiedy ma silną walutę silną gospodarkę silne społeczeństwo A to co się dzieje od kilku lat ma na celu nie wiem co zrobienie bo społeczeństwo nie jest silne jest spolaryzowane co raz to tworzy się nowe ustawy które coraz więcej pieniędzy pompują z naszych kieszeni do kieszeni rządowych mamy deficyt na poziomie prawie 300 miliardów złotych No Przypominam że niedawno jeszcze Pamiętacie takie sytuacje i chwile kiedy deficyt wynosił 50 miliardów Tak więc Jedni napompowani drudzy podtrzymują żeby to było jasne z mojej perspektywy jako obywatela I to często podkreślam pomimo różnych tutaj wycieczek państwa do mnie Ja jestem kompletnie neutralny politycznie mnie interesuje po prostu siła nabywcza pieniądza Polaków mnie interesuje siła gospodarcza Polski to w jaki sposób jestem odbierany kiedy wyjeżdżam poza Polskę w sprawach gospodarczych no i w tej chwili ta sytuacja jest dość słaba bo nie chciałbym znowu tutaj przytaczać bo ktoś tam znowu powie że A co mówię co mi tam ktoś powiedział tak No mam znajomych rozrzuconych po całym świecie którzy do mnie dzwonią pytają się co tu się wyprawia tak z punktu widzenia gospodarczego i czy to jest kraj do którego można dalej pakować pieniądze czy firmy które tutaj funkcjonują pieniądze pakują bardzo chętnie złoty jest mocny złoty wrócił do poziomu średniej 2018-2019 w stosunku do Euro czyli w zasadzie przez 4 lata mieliśmy wachnio słabego bardzo słabego złotego do euro i teraz wracamy do przed covid nowych notowań i pięknie że to powiedziałeś bo na ten temat chwilkę się zastanowimy Dzisiaj pokażę państwu pewną anomali Która właśnie zzy zastanawiać o co tu chodzi i w pewnym sensie znajduje uzasadnienie dla tej anomalii ale to myślę że jak dojdziemy do wykresów czy chcesz od razu już teraz gadać Michał jak chcesz jeszcze mam jedno pytanie Co to jest świadomość bo wiem że ty na to trudne pytanie Masz na pewno odpowiedź to zależy to zależy tak mamy słownictwo polskie które mówi Słowo świadomość słowo świadomość ty na przykład stwórzmy takie pojęcie świadomość sytuacyjna czyli obserwacja pola walki czyli zbieranie informacji na bieżąco dotyczący tego wszystkiego co się dzieje czyli tak zwane po angielsku to się nazywa świadomość sytuacyjna po polsku świadomość sytuacyjna w języku angielskim mamy dwa słowa i te dwa słowa mają bardzo dużą różnicę Otóż w rozumieniu brytyjskim anglim oznacza świadomość otoczenia Czyli jesteśmy świadomi tego że gdzieś jesteśmy tak że wokół nas coś jest to jest to jest to to brytyjskie rozumienie słowa aess drugie słowo polega na tym że jesteśmy świadomi tego że ja z tobą rozmawiam czyli w tym momencie znika element świadomości otoczenia pojawia się świadomość naszej rozmowy tak pojawia się świadomość tego że ja biorę fankę kawy mogę świadomie napić się łyczek kawy tak a więc pytanie o którą część świadomości ci chodzi czy czy tak zwaną ogólną świadomość [Muzyka] sytuacyjnego moż powiedzieć że jedną rzeczą którą wszyscy najbardziej straszą to to że w ciągu trzech lat sztuczna inteligencja będzie mieć świadomość No i zaczynam grzebać dalej w tych informacjach w tych danych i tak naprawdę nawet ludzie zajmujący się sztuczną inteligencją nie wiedzą Czym jest świadomość więc nie wiadomo co i kiedy i dlaczego miałaby sztuczna inteligencja zdobyć i w zasadzie co w związku z tym że ona by wiedziała że istnieje świat a nie tylko że my rozmawiam poziomie tego że ona wie że ze mną rozmawia już ma bo rozmawia kontekstowo odnosi się do dyskusji profiluje mnie jako użytkownika natomiast prawdopodobnie kluczowe w takim razie będzie że no zrozumie istnienie świata i tego że została stworzona przez człowieka tylko że w takim razie skoro tak ją definiujemy to co to zmienia polegająca na tym że nazywamy te algorytmy algorytmami sztucznej inteligencji to jest pierwszy błąd który jest popełniany pierwszy błąd logiczny To nie ma nic wspólnego z inteligencją tą którą ma człowiek Dlaczego Dlatego że nasza inteligencja pracuje zdecydowanie inaczej niż algorytmy które liczą rozwiązanie na podstawie pewnego prawdopodobieństwo Czyli mamy do czynienia z inteligencją zaczy mamy do czynienia z pewnym sposobem zadanie pytania Jaka jest najbardziej prawdopodobna odpowiedź która jest adekwatna do sytuacji my podejmując pewną decyzję bazujemy na czymś takim Co można by nazwać oprogramowaniem też w tym rozumieniu matematycznym ale jednocześnie bazujemy na jakby to powiedzieć na przetwarzaniu heurystyczny czyli dokonujemy pewnego rodzaju skrótów myślowych które wypracowują rozwiązanie które podejmujemy i to działa w 95 proc przypadków czyli można by powiedzieć że jakąś tam analogię w tych pomiędzy tym jak myśli komputer krzemowy bo to też jest bardzo ważne A jak myśli nasz umysł na tym poziomie około 95 proc to gdzieś jakieś paralele Można by zrobić bo między momentem kiedy przychodzimy na świat a nawet jeszcze wcześniej czyli w okresie prenatalnym budujemy sobie pewien zbiór oprogramowania i reakcji to w ciągu do sz roku życia mniej więcej wbudowuje nam się około 6000 programów które potem powodują że dostajemy informacje i Na podstawie tej informacji jest wyciągany wzorzec zachowania i w ten sposób reagujemy tak Czyli w pewnym sensie taki taki Deep learning Mach learning Można by powiedzieć że jest podobny w tym obszarze tak bo dajemy prta i załóżmy że mamy bazę danych No to wyciąga w tym momencie sztuczna inteligencja z tej bazy danych najbardziej adekwatne rozwiązanie i to jest można powiedzieć porównanie między komputerem opartym na krzemie a komputerze opartym na węglu bo my jesteśmy jakby nie były jednostką węglową i przetwarzamy też impulsy elektryczne jako takie ale i to ale ma sz szczególne znaczenie te 5 5 te 5 nie ma tego co robimy nie ma osadzenia nie ma osadzenia w dotychczasowych doświadczeniach i te 5 proc nie jest efektem obliczania prawdopodobieństwa najbardziej optymalnej decyzji do podjęcia tylko to jest coś takiego co nazywam kiedyś miałem takie wystąpienie na temat kreowania pomysłu w startupach to jest taki Blink coś się nagle pojawia tak nagle się coś pojawia nie wiadomo skąd kogoś nagle coś oświeca jeden z najwybitniejszych Matematyków który był hindusem miał wrażenie że przyśniła mu się bogini dostarczyła różnego rodzaju równań matematycznych z których obecnie między innymi Korzystamy rozwijając różnego rodzaju zaawansowane technologie w tym być może rozwiązania kwantowe związane z przejściem przez tak zw na okno kwantowe będzie możliwe w oparciu o jego równania matematyczne równania które kompletnie wyprzedzają epokę które zmieniły bardzo dużo i one się po prostu mu przyśniły tak wynalazcy DNA przyśniły się dwa węże bo nie wiedział jak ze sobą te dwa dwa łańcuchy które ma powiązać No i przysł mu się dwa skręcone węże Tak więc i na tej podstawie przekręcił to wszystko i mamy w ten sposób model DNA A więc czy tu mamy do czynienia z z czym z rachunkiem prawdopodobieństwa czy pewnym procesem który jest dla nas nieodgadniony nieznany bo zagadnienie świadomości jest dla mnie przynajmniej pytaniem ostatecznym gdy zrozumiemy naturę świadomości zrozumiemy To w jaki sposób funkcjonujemy gdy zrozumiemy naturę świadomości zrozumiemy jak funkcjonuje rzeczywistość która nas otacza ale tej świadomości Zarówno jak i awareness tych dwóch form świadomości czyli świadomości naszego bytu w otoczeniu oraz świadomości tego że biorę ten kubeczek albo biorę śrubokręt i kręcę śrubkę bo chcę kontakt przykręcić Tak okej I wtedy rozwiązuje problem który nie jest oparty na dotychczasowej mojej wiedzy i doświadczeniu bo na przykład Zawsze robił to elektryk A ostatnio Musiałem zrobić bo ktoś wyrwał kontakt wziąłem śrubokręt i zacząłem rozkminiać Na czym polega funkcjonowanie kontaktu i wbrew pozorom to jest jak bardzo ciekawe bardzo mi się spodobało więc patrząc na to wszystko można powiedzieć tak że jest taka hipoteza obserwatora jeden z większych problemów który dotyczy świadomości Dotyczy sytuacji takiej w której mamy takie mamy taką mamy taką hipotezę obserwatora Czyli jesteśmy świadomi tego że rozmawiamy bo jest obserwator który obserwuje i Dostarcza informacji o procesie który zachodzi to jest bardzo ważne okej a więc mamy do czynienia z hipotezą obserwatora ale ten obserwator który obserwuje ten proces który między mną i tobą zachodzi do tego żeby był świadomy tego że obserwuje ten proces potrzebuje kolejnego obserwatora który go obserwuje że On obserwuje ten proces to jest bardzo złożony proces myślowy i w ten sposób Dojdziemy do takiej bardzo ważnej k kwestii pod tytułem n plus 1 obserwatorów i teraz n to są wszyscy obserwatorzy którzy myślą że są i ten na końcu jeden obserwator Ten jeden to jest tak zwany wielki obserwator który obserwuje to wszystko to jest Oczywiście jedna z hipotez i w pewnym sensie można się zaśmiać że to jest kwantowe udowodnienie istnienia Boga także na końcu drogi w tym wszystkim jest potrzebny obserwator jeden który obserwuje to wszystko Tak oczywiście możemy przyjąć założenie mam nieskończoną ilość obserwatorów które żyją w nieskończonej ilości wszechświatów w jakimś wielkim multiwszechświat [Muzyka] drugi pogląd sposób trochę zbieżny z tym wyprowadzony przez wbitego matematyka fizyka K za którym No bę podąża bo bardzo mnie zaintrygował dlaczego Dlatego że tłumaczy praktycznie wszystkie zjawiska metafizyczne tłumaczy zjawisko karmy tłumaczy zjawisko duszy tłumaczy zjawisko istnienia raju czy też w islamie to się trochę inaczej nazywa w judaizmie to nie wiem jak się nazywa okej czy oni w ogóle mają Raj to takie dobre ciekawe pytanie tak a więc jeżeli ktoś jest wyznan to Proszę o podpowiedź bo bo mnie to ciekawie a skrócie mi drogę że mamy do czynienia z dwoma świadomości świadomością lokalną i świadomością ni lokalną świadomość ni lokalna jest świadomością która funkcjonuje poza czasem i przestrzenią poza czasem przestrzenią Czyli nie jest poddana procesom które zachodzą w tej w tym wszechświecie który tak się wydaje duży ale tak naprawdę jest mały jeżeli popatrzymy na to z punktu widzenia matematycznego bo jest mierzalny ilość kombinacji klawiszy na fortepianie to jest 10 do9 powtórzenia z kombinacjami tak ilość kombinacji słów z alfabetu 28 literowego to jest 10 do88 dużo ale wartość skończona tak I teraz jeżeli popatrzymy dalej na to to znaczy że jak funkcjonuje poza czasem i przestrzenią to być może funkcjonuje w takiej przestrzeni w której nie ma przyczyny i skutku czyli istnieje poza systemem przyczynowo-skutkowym gdzie coś się dzieje bez żadnego powodu albo w ogóle nic się nie dzieje bo to jest bardzo ważny bardzo ważne pytanie Jak wygląda rzeczywistość poza czasem i przestrzenią czy zachodzi tam proces zmiany czy ten proces zmiany nie zachodzi to jest takie bardzo ważne pytanie za chwilę wam podpowiem takie taką bardzo ważną kwestię do której kiedyś doszedłem w procesie myślenia logicznego na ten temat i druga świadomość to ść lokalna czyli ta która jest tu i teraz zamknięta w tej przestrzeni trójwymiarowej załóżmy na przykład taką sytuację że mamy do czynienia że bo wszystko jest kwantowe mamy do czynienia z kwant ami świadomości te kwanty świadomości sobie latają okej ich gęstość jest nieistotna tak jak jest nieistotna z punktu widzenia powodzi para wodna tak bo dopóki para wodna się nie ląd to mam czynnik sprawczy pary wodnej przekształconej względu na gęstość jaką jaką nabrała poprzez kondensację a latają sobie takie cząstki świadomości No i rozpoczyna się proces powoływania człowieka do życia Tak zaczyna się błyskiem światła bo tak zbadali to naukowcy No i zaczy proces budowy komórek te komórki rosną coraz większy No to fajnie ale co z tego wynika No to wynika z tego że każda komórka ma swoje napięcie na poziomie 0,7 V no i więcej tych komórek tym więcej tych woltów jest tak No i te wty powodują że zaczyna być proces tworzenia wytwarzania energii elektrycznej pojawia się układ nerwowy zaczynają płynąć impulsy elektryczne w tym zarodku który jeszcze nie ma rzeczy bardzo bardzo ważnego organu jakim jest mózg Ale co się dzieje wytwarza się pole bioelektryczne każdy wie kto skończył szkołę podstawową że jak elektron płynie przez drut to wytwarza się tam pole elektromagnetyczne tak taki taki ma kształt tak OK Tak tak mniej więcej no i teraz Jeżeli mamy taki zarodek który rośnie wytwarza pole elektromagnetyczne i te cząstki świadomości gdzieś tam sobie krążą tak i zaczyna wytwarzać się ten mózg prawda który przyspiesza proces stworzenia tego układu bioelektryczne są bardzo szybkie bardzo agresywne o bardzo wysokim natężeniu to być może Wyobraźmy sobie że ten proces rozwijania się tej struktury bioelektrycznej wokół zarodka prawda powoduje że on wyłapuje te cząstki te kwanty świadomości które przy określonej gęstości prawda powodują że następuje taka gęstość której dziecko w okresie prenatalnym uzyskuje już jakiś poziom świadomości I dalej w miarę rozwoju budowania się gęstnienie naszego pola elektromagnetycznego ten poziom gęstości świadomości poprzez kumulację kwantów zamkniętych w pewnym polu bioelektryczny kwantów świadomości zamkniętych w polu bioelektryczny powoduje że uzyskujemy taką gąstoł życia zaczynamy mówić o sobie Ja zaczynamy otrzymywać taki dar bycia sobą tak bo zwróćcie uwagę jak małe dziecko na początku mówi Maciuś Maciuś może tak albo Jola może tak Jola chce to to jest taki element którym do trzeci roku życia dziecko nie ma jeszcze poczucia bytu i świadomości prawda coś tam ktoś do niego mówi Maćku no to on mówi dobra to Maciek chce to tak ale nie wie kto to jest Maciek i od trzeciego roku życia rozpoczyna się proces którym jest Ja chcę mama Daj mi tata Daj mi ja chcę i rozpoczyna się między tym czwartym a powiedzmy szóstym rokiem życia element jakby to powiedzieć smakowania Ja chcę Ja dostaję Tak okej I to jest element bardzo ważnej takiej koncepcji polegającej na tym że tłumaczy to sytuację taką że mamy pewną świadomość która jest sprzęgnięcie w hipotezie Pen Roza jest element taki że informacja którą zbieramy w sposób której którą sobie uświadamiamy żeby było jasne Tak bo ja w tej chwili jestem świadomy tej informacji ale nie jestem świadomy tamtej informacji w prawym kącie pokoju ja w ogóle nie wiem czy ten prawy kąt pokoju istnieje tak pewnie jak obrócę głowę to on zaistnieje ale w danym momencie ja nie wiem czy on istnieje może jest może go nie ma tak może jest są Chiny A może ich nie ma Może to jest tylko wytwór inal mojego procesu myślowego tak do momentu kiedy nie pojadę do Chin nie dotknę to to czegoś takiego nie ma i teraz popatrzmy na to a więc mamy element uświadamiania sobie pewnej informacji która jest transmitowana w sposób ciągły do świadomości nielokalność [Muzyka] ni lokalna zawiera w sobie cały zbiór tych wszystkich informacji które w sposób świadomy wciągnęli do naszej głowy tak ale teraz świadomość jest bardzo ważna i to jest to rozróżnienie świadomość aen a więc ja bym powiedział tak rozszerzając i patrząc na teorię pza że tu mamy do czy Zen Czyli wszystko co widzimy jest ciągnięte do świadomości poza czasem i przestrzenią tej świadomości nial i mamy ten element koncentracji czyli na danym zadaniu która jest być może w tym tej fluktuacji dostrzegane informacji bardziej skoncentrowana okej I teraz kończąc ten proces pobytu N na ziemi następuje proces rozpadu pola bioelektryczne czyli w momencie kiedy ustaje proces przepływu energii w organizmie człowieka następuje jego zejście z tego świata i następuje proces zaniku pola bio elektrycznego kropka koniec no i w tym momencie rozpoczyna się bardzo ważna kwestia czyli zanika pole bioelektryczne Wszystko staje świadomość odchodzi No i teraz polega i teraz jest bardzo ważne pytanie czy ona się rozprasza z powrotem do jakiś kwantów świadomości I potem znowu poklek w kimś nowym jako takim prawda czy też ona w miarę tego jak następuje strata tego zamknięcie tego pola bioelektryczne czy ona razem z tym strumieniem ostatniej informacji podąży do C obszaru poza czasem i przestrzenią co by tłumaczyło ten tunel taki który ludzie postrzegają wrażeniach śmierci klinicznej tak czyli życie po życiu tak WC to są takie wielkie pytania No i teraz bardzo ważnym elementem który falsyfikowanie w którym mogłyby zachodzić procesy kwantowe Co to znaczy znaczy że w a woda rozprasza informację kwantową w związku z czym tym czym negan t jego teorię było to że nie ma miejsca suchego w naszym organizmie No i to się okazało ostatnie badania pokazały że są tak te obszary nazywają się mikrotubule to są takie struktury rurkowe stworzone z białek kóry są obszary hydrofobowe czy obszary których nie ma wody i te mikrotubule staną szkielet konstrukcyjny wszystkich komórek których jesteśmy zbudowani a więc mamy do czynienia z tym że mamy obszary mikrobow Przepraszam hydrofobowe których mogą zachodzić procesy kwantowe czyli procesy wymiany informacji pomiędzy tą informacją ze świata Makro którą ciągniemy z tą rzeczywistością poza czasem i przestrzenią a więc wys są obszary w których możemy wysyłać informacje ale są też obszary w których może pojawiać się informacja stąd i tutaj zamykając pętelkę te 5 proc polega na tym że w sytuacjach których nie wiemy nie mamy informacji doświadczenia a nasze oprogramowanie się nie sprawdza pojawia się programista który wpisuje nowe rozwiązania i dlatego dyskutując na temat świadomości sztucznej świadomości jako takiej ja zadaję inne pytanie bo w obszarze świadomości sztucznej istnieje możliwość jej pojawienia ale prawdopodobieństwo tego że pojawi się na komputerach krzemowych jest stosunkowo niewielka tak i między innymi dlaczego No jak policzy sobie na przykład że każda komórka ma 07 vol składamy się z 50 miliardów komórek to jak to pomnoży to zobaczycie jaka siła elektryczna może Tyc to takie nieprawne sowo PR pocc naszego organizmu polecam ćwiczenie bo szczęka wam opadnie mówiąc kolokwialnie i porównajcie to z ilością energii Jaka jest produkowana przez Polskę w skali roku to jest bardzo ciekawe doświadczenie obliczeniowe 0,7 r 50 miliardów tak I potem Przelicz się na megaw gigawat i terawat będzie ciekawie i wracając dalej dlatego że jeżeli popatrzymy na to z tej perspektywy jak gęste i silne jest nasze pole bioelektryczne No to te komputery No jeszcze musiałyby chwilę popracować żeby wytworzyć taką przestrzeń która by zamkła jeżeli Maja hipoteza jest poprawna bo hipoteza o kwantach świadomości jest moja żeby zamknąć to w pewnej określonej gęstości jaką jest nasza mała czapka tak Wyobraźcie sobie tutaj upakowanie tych kwantów które powoduje że Stajemy się świadomi rzeczywistości wokół nas problemem który dostrzegam to nie jest problem w obszarze pojawienia się sztucznej świadomości uważam będzie nie tyle sztuczna świadomość Tylko to będzie inna świadomość no właśnie chyba dochodzić do czegoś najważniejszego bo cały czas sugerował że trzeba naśladować mózg i robić coś podobnego natomiast ludzkość nas uczy wszystkie najlepsze wynalazki że przekraczamy granice wtedy kiedy nie naśladujemy tego co znamy czyli nie latamy dzięki temu że samolot macha skrzydłami tyko korzysta zup z innych procesów fizycznych dokładnie z określonej siły unoszenia która wytwarza się na Określ kształcie skrzydła Tak więc chodzi o to że istnieją inne formy inteligencji i istnieją inne formy świadomości problem który mamy to potrzebujemy to dostrzec ostatnio naukowcom Udało się skontaktować z waleniami czyli Przepraszam z humbaki czyli wyemitował do humbaków a humbaki im odpowiedziały nawiązali kontakt głosowy z humbaki humbaki są inteligentne delfiny są inteligentne tylko to jest inna forma inteligencji i znowu pojawi się kwestia jak gęsta jest ta inteligencja czy to jest taka inteligencja jak nasza która potrafi tworzyć i przetwarzać modele abstrakcyjne czy też nasza inteligencja ma swój koniec na tych 95 PR rozwiązywanych w sposób automatyczny problemów a te 5 proc jest zawłaszczone przez świadomość i wtedy świadomość wkracza do gry i jak to pracuje u nich niemniej wracając do kwestii świadomości jako takiej akurat wczoraj wieczorem oglądałem jeden z odcinków Star Trek w którym de otrzymuje duż uderzenie elektryczne i wyłącza się ale jednocześnie śni bardzo ciekawy odcinek bodajże 16 albo 17 w szóstej serii Jak ktoś chce sobie oglądnąć to polecam na netflixie jest dużo nie kosztuje problem jest dość ciekawy bo to dotyczy właśnie tego elementu czy jesteś Czy jesteśmy w stanie my wytworzyć inną inteligencję i inną świadomość z perspektywy wycieczki myślowej takiego k wolnego myślenia sobie po kątach problemem może być pojawienie się albo wyzwanie może być pojawienie się komputera kwantowego i jego zdolności obliczeniowy dlatego że komputer kwantowy rzeczywiście może doprowadzić do wytworzenia się innej formy świadomości nasz mózg komputerem kwantowym jest procesem kwantowy a więc Wyobraźmy sobie tworzone komputery kwantowe które skutek procesów obliczeniowych jakie tam zachodzą bo jest wiele pytań dotyczących tych obliczeń jak one zachodzą przy określonej gęstości informacyjnej przy gęstości energetycznej Być może jest w stanie wytworzyć Iną świad pojawi się wtedy bardzo ważne pytanie czy to jest świadomość lokalna przypisana do tego komputera czyli jest świadome otoczenia jest świadome działania ale nie ma połączenia z obszarem poza czasem i przestrzenią czy też coś jest takiego w strukturze i naturze tego wszechświata że będziemy mieli po drugiej stronie poza czasem i przestrzenią inne świadomości pochodzące z komputerów kwy które wytworzymy może są tam też inne świadomości z innych Bytów które funkcjonują w tym ogromnym wszechświecie nie wiemy jak to wygląda nie wiemy czy po drugiej stronie w obszarze czasoprzestrzeni jest tylko jeden odbiorca czy też na przykład jest tam wielu odbiorców bo może być to na przykład inna forma przetwarzania energii zwana życiem która funkcjonuje właśnie w taki an inny sposób tak że funkcjonuje poprzez eksplorację badanie informacji pochodzących z ogromnej źródeł może to jest są naukowcy którzy wytworzyli coś takiego utworzyli pewne strumienie połączeniowe z ich rzeczywistości z naszą rzeczywistością badają różnego rodzaju formy zachowań nie wiemy a może to jest wielki twórca A może wielki inżynier wielki programista który tam sobie siedzi nic nie wiemy tak naprawdę ale pewnie dowiemy się sporo w tej dekadzie Nie sądzę poz Jak szybko postępują te tematy d TR lata które teraz się dzieją to kiedyś było 10 lat badań rozwoju 15 lat temu nie mieliśmy smartfonów Czy były pierwsze smartfony dzisiaj w zasadzie technologia już doszła do jakiegoś poziomu gdzie niewiele się dzieje bo zostało zrobione postęp był logarytmiczny czy tam wykładniczy i to zaczyna się w sztucznej inteligencji co zaczyna się w algorytmach obliczających Prawdopodobieństwo poprawnego rozwiązania albo prawdopodobieństwa najbardziej optymalnego rozwiązania okej dla mnie to nie jest sztuczna inteligencja i nazwa sztucznej inteligencji pojawiła się w roku 1955 i od tego tamtego czasu sobie po prostu funkcjonuje Osobiście uważam że karmienie na słowem sztuczne inteligencja to jest przygotowywanie nas do i budowanie czegoś takiego że istnieje taki byt który ma sztuczną inteligencję tak Czyli element poddania się woli takiemu takiego bytu który będzie podejmował decyzję za nas No bo to jest byt tak i jeszcze nadamy mu prawa bodajże ta jeden z Robotów pracujących na algorytmach prawdopodobieństwa uzyskał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej tak Czyli został uznany za byt jako taki Tak więc podąża się taką stronę żeby wprowadzić nam nowy sztuczny byt na komputerach krzemowych do naszej rzeczywistości żebyśmy zaakceptowali te byty jako jednostki równoprawne w stosunku do nas a może nawet lepsze od nas bo one szybciej liczą tak bo my liczymy nasz mózg liczy z dokładnością szybkością 10 do 16 a nowe procesory które będą wprowadzone na którymi w tej chwili trwają prace i będą wprowadzane być może do końca tego roku będą liczyły szybkością 10 do 19 tak Czyli trzy rzędy większości trzy rzędy wielkości więcej no i będzie można je łączyć w różnego rodzaju Grupy które będą tworzyły nowe kategorie nad procesorów będących efektem połączenia procesorów ze sobą tak takie klastry procesorów jak duże No to nie wiemy zobaczymy co z tego wyjdzie tak nie na pewno jesteśmy w stanie poprawiać i optymalizować dokładność odpowiedzi którą uzyskujemy i teraz ta inteligencja o której mówisz tak w cudzysłowie sztuczna inteligencja jest tak dobra jak bazy danych z których korzysta odłącz niej bazę danych i masz algorytmy które nic nie są w stanie zrobić Okej ale to o wszystkim można powiedzieć Nie wyślij człowieka do szkoły to będziesz miał I tu sobie wstawiamy co chcemy No ale ogień rozpali nie nie nie rozpali ognia Dlaczego No bo skąd będzie wiedział wynalezienie rozpalania ognia cy odkąd pojawił się człowiek który jest w miarę podobny do tego który gdzieś jeszcze 3000 lat temu przemierzał Bliski Wschód ostat badania wskazują że palili już par tys lat temu ogniska człowieka rozwój człowieka jest okryty jednym nacy tego skąd pochodzimy Skąd się wzięliśmy i to bardzo fajne jest bo tak co tam gdzieś kopną i grzeb ną to się okazuje A wywrócę naukę i wszystko jest na nowo a podręczniki których uczymy dzieci w szkole podstawowej średniej dalej są takie same to jest bardzo fajne jak nauka odkrywa w tej chwili dużo nowych rzeczy ale podręczniki w szkol są dalej takie same czyli uśrednianie idiotyzm w szkołach w procesie edukacyjnym tak tworzymy że tak powiem myślących idiotów tak naprawdę Proszę się nie obrażać taka jest prawda i tyle Oczywiście kwestia definicji słowa idiota Każdy ma swoją ja mam swoją tak znowu krytykujesz edukację obiecałeś kiedyś że zrobisz program krytykując edukacje i czekam przejdźmy do walut Zdaj się że dzis obiecałem powiedziałem że zakończę ciekawą hipotezą i poddam ją państwa że tak powiem weryfikacji w religii chrześcijańskiej nieważne czy rzymskokatolickiej czy greckokatolickiej czy moskiewskiej czy kijowsk katolickiej tak czy jakieś tam innej katolickiej bo tych katolickich jest trochę koptyjskie też tak że na końcu nji pełnego cierpień życia udamy się do raju tak no tak świetnie do takiego miejsca w którym będziemy żyć wiecznie tak no tak Czyli jak będziemy żyć wiecznie to znaczy że będą nie będą zachodziły tam procesy przyczynowo skutkowe i nie będzie istniał czas No bo wieczność jest poza czasem i przestrzenią czyli w pewnym sensie jest odpowiednikiem tego obszaru poza czasem i przestrzenią penza gdzie istnieje tak zwana świadomość ni lokalna okej Jest jeden mały problem jeśli mamy do czynienia z przestrzenią poza czasem z obszarem poza czasem i przestrzenią w której nie zachodzi proces zmiany a tak to wygląda ze wszystkich pism uduchowionych piszących to znaczy że nie zachodzi proces zmiany a jeżeli nie zachodzi proces zmiany to znaczy że nie ma takiej możliwości w której jesteśmy i nas nie ma jeden ale jeśli nie zachodzi proces zmiany to znaczy że my tam cały czas jesteśmy albo tam cały czas nas nie ma bo tego obszaru nie ma al jeżeli cały czas tam jesteśmy to bardzo ciekawe nie prawda Szanowni państwo bo jeżeli tam cały czas jesteśmy to też tłumaczy to teorią hipotezą nadświadomości lokalne i powrotu i zamknięcia naszej obecności tam i powrotu do tego miejsca w którym zawsze byliśmy wszystkiego dobrego w nowym roku a teraz Pogadajmy o rzeczach bardziej przyziemnych No dziś masa materiałów filozoficzno bytowego się poś pytanie zatem czas na czyste wykresy Jacek dolar indeks co tam się dzieje bardzo dobre pytanie co się dzieje w dolarze indeksie bo mamy do czynienia z sytuacją w której ten dolar indeks generalnie dolar się osłabia w stosunku do wszystkich walut od dłuższego czasu tak No i teraz Jeżeli popatrzymy to mieliśmy tam parę takich odbić w górę No i pojawia się teraz wielkie pytanie co tu się wydarzy dlatego że od końca 2023 roku mamy element umacniania się dolara idzie trochę ruchem bocznym ale takie dwa szybkie pingi które były spowodowały że wyszedł potem pojawiła się taka Szpila która zresztą ma odzwierciedlenie potem na wykresie euro w każdym razie dolar odbił się od dna No i teraz pojawia się ważne pytanie co się zdarzy przy czym dla tego mojego wywodu z którym się dzisiaj państwo Chciałem podzielić pewną spekulacjach polskiej złotówki ważnym elementem jest to że dolar od końca grudnia się umocni Tak Marcin mł tak Okej jeżeli popatrzymy na wykres dzienny euro dolara To co widzimy w tym samym okresie nic że euro się zabiło No końcówkę roku a Styczeń jest nudny No tak idzie [Muzyka] bokiem tak Tak dzięki Polska dolar do złotówki po polsku gdy dolar się umacniał umacniała się także złotówka teraz podobnie jak indeks podobnie jak euro idzie bokiem Czyli mamy do czynienia w tym momencie z dywergencję dolar się umacnia złotówka się umacnia euro się osłabia co ty na to krajobrazu ekonomicznego Polska mocna stany mocne strefa euro słabsza Popatrz Dlaczego to mówię z punktu widzenia chaosu jaki w tej chwili panuje w Polsce bo umówmy się szczerze panuje chaos i to nie ma dwóch zdań u nas chaos panuje 10 lat mniej więcej No tak ale to co się dzieje od 20 grudnia Czy tam od 13 grudnia No jest szczególnie ciekawe następuje kształtowanie nowej rzeczywistości tak tej nowej rzeczywistości które nie padają żadne ciekawe postulaty gospodarcze zwiększa się deficyt produkuje się coraz większą ilość pieniądza żeby pokrywać to będzie się zaciągał coraz większe długi przy czym polskie banki są już tak napakowane skarbówkę polską polskimi obligacjami skarbowymi że już tam chyba kupować mało co mogą więc kupuje się dług zagraniczny który w przypadku kraju takiego jak Polska jest zarzony ogromnym ryzykiem ze względu na różnice kursowe a więc generalnie kondycja polskiej gospodarki z całym szacunkiem jest słaba Polska jest słaba w wymiarze zarówno gospodarczym jak i finansowym a złotówka rośnie więc popatrzmy na scenariusz pierwszy ruch abc mamy sytuację taką w której nie wiadomo co z te tego wszystkiego w tej chwili wyjdzie jak na razie tam jedna strona jest zdeterminowana druga pokrzykuje zobaczymy co z tego wyjdzie czy ci którzy pokrzyku coś tam wymyślą tak to prawnicy są więc oni tam bardzo intensywnie myślą co tutaj zrobić No i mamy bardzo ja stop US systematyzuje Rozumiem że to jest opozycja a ostro działająca to jest rząd No bo są sprawczy No to proste mają sprawczość tak A tamci mają głos do gadania i to wszystko to tak jak w spółce spółce w której masz udział mniejszościowy możesz przyjść na walne i pokrzyczeć a na końcu drogi tak nie ma znaczenia co gadasz nie No i tyle Popatrz popatrzmy na scenariusz pierwszy a więc mamy bardzo silny opór który jest na tym wierzchołku No i teraz patrząc i mierząc No to może być sytuacja taka że nam się robi struktura ABC Czyli poszło nam a korekta i pójdzie nam C dojdzie do szczytu I cofnie się w dół czyli na przykład Londyn Londyn Wiedeń dostrzegam słabość polskiej gospodarki szczególnie w obliczu tych różnych rzeczy które się będą które będą się działy tak A dzisiaj chyba w Warszawie się PR wczoraj 11 tam się w Warszawie coś działo zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie no i po prostu nastąpi cofnięcie być może do dołka być może nastąpi wybicie Co to znaczy no że złotówka się umocni tak Czyli zwróć uwagę pod wpływem wydarzeń które się dzieją złotówka się może umocnić całej tej tezy walutowej zgadzam że się może zdarzyć wybicie osłabiające złotówkę tylko pierwsza teza jest nieprawd że gospodarka jest słaba Czekaj czekaj na razie gadamy o korekcie ABC czyli mówimy o tym że złotówka się dalej będzie umacniała to jest scenariusz umacniający złotówkę bo Polska Gospodarka jest mocna nie jest słaba słaba małe średnie firmy mikroprzedsiębiorstwa mają problemy z płatnościami Popatrz co się dzieje na kredytach Jak spada zdolność do spłaty kredytów Popatrz na wiele różnych rzeczy ja uważam że Polska Gospodarka jest w dramatycznej sytuacji jeżeli chodzi o gospodarkę i potrzebne są radykalne działania związane z tym żeby ulżyć obciążeniową czyli żeby to co poprzednia ekipa zrobiła czyli podatek od zusu tak no bo jak płacisz ZUS No to nie jest podstawą opodatkowania to znaczy że płacisz od niego podatek tak co jest totalnie niezgodne z zasadą opodatkowania no ale cóż no mamy to co mamy mieli % robili co chcieli tak teraz ści mają i nic nie robią i z mojej perspektywy jest istotne kluc istotna kluczowa kwestia kiedy zostanie uporządkowany ład podatkowy w Polsce który pozwoli normalnie robić biznes tutaj tak Kiedy zmniejszy się ilość kontroli kiedy stworzone zostaną warunki do prowadzenia działalności gospodarczej zmi ekosystemami gospodarczymi w których przedsiębiorc się a nie TPI tylko tyle to mam prośbę i już więc wracając dalej cka i być może zatrzymanie się na wsparciu tak i może ruch boczny czy takie klapanie DNA z tendencją do tego że z takiego oklepywania dna możemy póść górę albo dół ale mamy drugi scenariusz czyli scenariusz polegający na tym że to co się zdarzyło to jest początek to jest początek budowania pewnego wzrostu I tutaj macie poszczególne opory narysowane w tym że złotówka być może się osłabi wskutek dostrzeżenia pewnej sytuacji gospodarczej problemów być może na przykład z nabywaniem obligacji czy też z koniecznością płaty opłaty wysokich kosztów czy wysokiego oprocentowania pamiętajcie o tym że toczy bardzo agresywny konflikt zbrojny za naszą granicą pamiętajcie o tym że mamy sytuację w której No nie wiemy co tam wielcy świata tego grają ale nie idą nie idzie pomoc do Ukrainy w tej chwili jak patrzyłem na wykresy które były publikowane Journal No to Ukraińcy w ogniu artyleryjskim mają 11 tego co Rosjanie w zeszłym roku przewaga wni artyleryjskim była 5 do1 na rzecz Ukraińców dzisiaj na rzecz Rosjan a więc mamy do czynienia z sytuacją w której tam zaczyna być no nieciekawie i teraz Wyobraźmy sobie że Rosjanie przełamują obronę ukraińską zaatakują Charków i wrócą do pozycji z 2022 roku jak to wpłynie na polską gospodarkę jak to wpłynie na nową falę uchodźców czy znowu będziemy otwierali ramiona i płacili kilkaset kilkadziesiąt miliardów pomocy dla uchodźców tak czy też zacnie już pęcznieć a jeszcze proszę zwrócić uwagę przyjedzie nam z milion kolegów którzy chodzą teraz po ulicach Niemczech i we Francji a szczególnie w Niemczech co przyjedzie skąd przyjedzie o czym rozmawiamy uchodźcy ja mówię uchodźcach Nie słyszałeś z Niemiec no jak oni nawet nie chcą przy niemie a teraz alokować bo Niemczech nie ma mieszka nie ma możliwości już alokacji by gł w marcu głosowanie działałaby od powiedziałem że hipoteza okej dobra sorry istnieje możliwość to powiedziałem Niemcy potrzebują około milionów rąk do pracy w tej chwili Więc każdą imigracji z Ukrainy by z chęcią przyjęli tak a którzy nie pracują pomysł że będą odsyłać odli parę milionów ludzi przyjęli parę odeślą parę stad a cały czas płyną nowi Ja tylko mówię że problem migracyjny jest bardzo poważny i cały czas podtrzymuje że w tej migracji jest jakiś ukryte jest jakiś ukryty sens tak i i tyle prawda nie Nie wiemy jeszcze jaki Wszystko byłoby hipotezą bardzo wysokim nieprawdopodobieństwa Zostaną dostrzeżone przez rynki pewne atrybuty polskiej Polski jako takie że to jest słaby chwiejący się niedemokratyczny kraj który zostanie zepchnięty na poziom Albanii czy też Kosowa ważne żeby tylko można było robić interesy z Polską a reszta niech oni tam sobie się gryzą Ważne żebyśmy zarabiali tak No i w tym momencie taki taka sytuacja może spowodować to że pewne strumienie gotówki które utrzymują dzisiaj złotówkę na takim poziomie jakim są spad ale jest jeszcze trzecia hipoteza dotycząca dalszego umacniania się złotówki jaka Jak sądzisz Michał masz pomysł umacniania dalszego złotówki co umacnianie się złotówki dziś dyskontuje co może dyskontować dzisiaj umacnianie się złów no brak recesji w USA złotówka może się umacniać ze względu na to że zostało że już jest wiadome na rynkach że Polska wejdzie do scentralizowanej Europy bo to nie będzie państwo federacyjne tylko będzie scentralizowana Europa z rządem w Brukseli z pozbawieniem prawa decydowania się o czymkolwiek i zostanie wymieniona złotówka na euro to jest bardzo mocna hipoteza Jak pamiętasz śmiał się ze mnie zeszłym roku jak mówiłem że będzi mieli euro lata to nie jest możliwe to teraz popatrz przez pryzmat tego wszystkiego co się dzieje tych różnych zachowań politycznych Ja osobiście uważam że to jest nic się nie zmieniło w tym czasie Dużo się zmieniło bo to że dwóch dwie osoby które są które mają wyrok sądowy trafiły do więzienia nie zmienia tego nic to jest tyko narzędzie mojej op jest tylko narzędzie oczywiście bardzo współczuj rodzin tych panów J współczuję całej tej sytuacji Jacek czyli nie zgadzamy się z tym że oni popełnili przestępstwo ja współczuję Ja nie wiem bo ja się nie znam na tym nie jestem prawnikiem nie wypowiadam w kwestii co do której powinny wypowiadać się niezawisłe sądy tak co do zasady współczujesz rodziną wszystkich więźniów którzy siedzą w Polsce bez względu co zrobili Tak bo rodziny cierpią Zwróć uwagę że nie powiedziałem że współczuję więźniom czyli współczujesz rodzin No dobrze to nie jest kontrowersyjne No chyba nie jest kontrowersyjne No właśnie tak bo rodziny płacą i ponoszą konsekwencje pewnych działań tak Ja nie wnikam w to bo nie chcę w to wchodzić od tego jest wielu innych mądrych jak zawsze tak jak na początku wojny na Ukrainie było wielu mądrych generałów a ja wypowiadał wtedy swoje skromne zdanie które nikłe tak powiem w tumula wojny wychodzi że moje skromne zdanie sprawdza się a ich nie No i tyle więc ja się nie wypowiadam w tej kwestii Ja tylko mówię o tym co się dzieje i którą stronę idzie tak postrzegam w tej chwili agresywne ruchy mające na celu wprowadzenie Po pierwsze Polski do scentralizowanej Europy klepy to to znaczy będzie to klepnięte pewnie na poziomie parlamentu bez pytania się społeczeństwa bo bo okej będzie jakieś tam wytłumaczenie nikt nie zaryzykuje referendum NIK nie zmieni Konstytucji skąd wiesz bo nie ma większości jeszcze czyli musiałby prezydent nie podpisać ustawy budżetowej musiałyby być wybory i rząd musiałby mieć jeszcze więcej głosów i Konfederacja musiałaby nie wejść do Sejmu wszystko jest możliwe ale zdaje się że to jest gdzieś poniżej 5 PR Konfederacja się rozpada popatrz z Konfederacji Co masz w tej chwili jedynie wicemarszałka Bosaka który mówi zresztą bardzo mądrze i bardzo składnie tak to to zawsze szacunek miałem dla niego za na pewien sposób budowania narracji którą prowadzi i kogo masz jeszcze Konfederacji Pokaż mi No jest mencen no publikuje się od czasu do czasu do momentu kiedy nie wystąpi publicznie bo wtedy jest koniec tak dopóki się nagrywa jest w miarę sensowny tak a w momencie kiedy występuje to chłopaki nie dały rady no Umówmy się tak nie dali rady z 15 tam 14 15 PR zjechać do SM z kawałkiem to pokazuje szansę wyborczych Konfederacji a przede wszystkim w tej chwili następuje proces odchodzenia z Konfederacji i podziału Kik tam tworzy jakąś nową organizację i to po prostu się skończy jak zawsze rozpadem tego typu formacji oni trochę przegrali sytuację Bo w momencie kiedy PiS jest teraz taki chwiejny i trochę nieskoordynowany na wielu poziomach to przynajmniej ść od Bosaka Mogłaby coś zdziałać w prawicowym elektoracie mogłaby ale wiesz No to co się wydarzyło z gaszeniem świec hanuk abstrahując oczywiście od samego faktu samego wydarzenia tylko chodzi o to o zachowanie jakie ty się zdarzyło tak są oczywiście jak to zawsze w świecie polaryzacyjnym spolaryzowanym i tacy i tacy więc też nie zabieram głosu bo każdy ma swoje zdanie na ten temat ale to uderza w organizację w tym sensie Patrząc z tej perspektywy co się może wydarzyć No bardzo poważnego mamy teraz komisję do spraw kopertowych których były pan minister składa zeznania No niez zbyt dobrze Co się może zdarzyć No postawmy hipotezę rozwiązania PiSu bierz pod uwagę tak hipotezę Zastanawiam się Jakby to miało wyglądać myślę że to nie jest możliwe i tam jest cały czas roczna dotacja na poziomie chyba trzyletni dużo pieniędzy pieniądz pieniądz które tam do nich wpłyną bo kiedyś państwo przedstawiałem wyliczenie ja mówię w tym momencie O tak zwanych nieprawdopodobnych hipotezach Żeby było jasne tak hipotezy są nieprawdopodobne i patrzę na sytuację polegającą na tym że w harmidrze polityczno-gospodarczy słabej kondycji finansow umia to widzę i zadaj pytanie skąd się to bierze wszystko bo Polska Gospodarka jest mocna Dobra czym Korzystamy na po epidemicznym przeniesieniu produkcji dużo się buduje w mieszkaniówce wiadomo że jest to stymulowane przez rząd magazynowy sektor stoi dobrze przemysł fabryki się przenoszą kapita zagranic roku strona konsumencka konsument cały czas mocny inflacja trochę spadła wydatki działają w sensie że utrzymują się na dość podobnym poziomie nawet po uwzględnieniu inflacji podwyższenie pensji minimalnej spowoduje że najbiedniejsi będą mieć więcej pieniędzy będą wydawać pomogą na poziomie konsumpcji dopóki Europa w miarę funkcjonuje i dopóki w Stanach nie ma recesji jesteśmy na dobrej pozycji okej brzmi to optymistycznie wchodzę ten scenariusz Zobaczymy za 3 s miesięcy Co się podzie pram przedstawiam prognozę na przyszłość tylko przedstawiam stan aktualny ostatniego roku który był gospodarczo dobry poza wybranymi sektorami ludziom się w miarę dobrze żyje i to pokazują konkretne dane No zobacz jakie są firm powyżej 50 pracowników 22 i 23 był rekordowy zobacz jakie firmy choćby z giełdy płacą dywidendy No jest K jest dobrze Dlatego za granicę to kupuje i kupuje złotówkę Okej a ja widzę tutaj scenariusz polegający na tym że złotówka będzie umacniała jako element uważ że gospodarka jest okej Ja mam scenariusz na umocnienie wejścia Polski do scentralizowanej Europy i wymiany złotówki na euro tyle Czyli co złotówka się będzie umacniać nie ja mam wątpliwości bo Patrząc z kolei po giełdzie widzę że trochę zagranica zaczyna wychodzić na początek roku No czekaj czekaj To alb to jak jest Popatrz ja zaznaczyłem że stan dobrej polskiej gospodarki to jest za ostatni rok nawet ponad za ostatnie 2 lata 22 23 jest dobrze więc zagranica cały czas jeszcze wchodzi przynajmniej walutowo bo widzi że było dobrze Natomiast jeżeli pytasz o przyszłość to widzę że na giełdzie są pewne problemy że jest skracanie długich pozycji na niektórych tematach z WIG20 na przykład że jest mniejsza pozycja netto na wzrosty na WIG20 od zagranicy więc jest jakiś poziom stresu Ale ten stres nie wynika z tego że u nas coś się na razie złego dzieje gospodarczo tylko że cały czas Niemcy już rok mają dość dużą zadyszkę na poziomie przemysłu energochłonnego i w Stanach Zjednoczonych jest dużo znaków zapytania Polska Gospodarka jest bardzo silnie uzależniona od Niemiec problem gospodarczy Niemiec jest bardzo poważny w tej chwili wyszli rolnicy we Francji w Niemczech manifestują przeciw temu wszystkiemu co się dzieje tam gospodarcz i społecznie poczekajmy Jak się to skończy bo ja osobiście uważam że dostaniemy w łeb z tego tytułu i już nie na razie dostają w łeb Chińczycy No oni dostają w łeb z innego powodu i w innym wymiarze patrzmy na nasz malutki stoliczek tutaj w Europie jesteś bardziej zdania że się złoty umocni do dolara Czy osłabi w ciągu trzech miesięcy osłabi osłabi Okej Czy to może być puentą dzisiejszego spotkania może jeszcze zdanie o s&p bo to jest ciekawa sprawa Teraz jesteśmy o pół proc od rekordu co sądzisz No przede wszystkim popatrzmy wiesz jak przeglądam spółki amerykańskie to widzę to że bardzo dużo spółek amerykańskie jest bardzo dużej korekcie a jednocześnie Rynek jest trzymany wzrostami c w ciągu roku 2023 Facebook zdrożał czterokrotnie No to ma to wpływ na indeks tak to jest bardzo fajne tak jak tam poszedł z 90 dolców na prawie 360 nie mamy że tak powiem i to obserwuje po prostu w Stanach Zjednoczonych taki rytmem polegający na tym że niektórzy ciągną a niektórzy dokonują korekty więc bardzo dużo spółek przeszło silną korektę Zresztą jak popatrzymy na wykres przys przyszłego stosunku ceny do zysku to widać wyraźnie że nastąpiło obniżenie tego wskaźnika tak w stosunku do szczytu Jaki był w roku 2020 tam nie wiadomo było co będzie tak No i teraz ten mnożnik wynosi około 20 w tej chwili tam 19 z kawałeczki a więc przestrzeń dla rynku amerykańskiego można powiedzieć teoretycznie jest do tego żeby wzrastać tak Tey ale jak to zwykle jak się patrzy na wykresy można iść zarówno w górę bokiem jak i w dół zatem pojawia się bardzo ważne pytanie jak popatrzymy na wykres tygodniowo prawda że tam mamy korektę pod szczytem to jest korekta klasyczna korekta pod szczytem to co mnie niepokoi to obroty Czyli jak widzę jeszcze raz podkreślam białe świeczki jeżeli jeżeli dzisiaj w piątek nic specjalnego się nie wydarzy w zakresie wzrostu jakś zaj obrotów i obroty w tym drugim tygodniu stycznia będą marne na białej świecy to znaczy że mamy do czynienia z pompowaniem rynku Takie jest moje zdanie zatem Wracam w tym momencie do hipotezy którą kiedyś wygłosił że rynek pójdzie w kierunku na 4800 i na 4800 Zobaczymy co się będzie działo wszystko pozostałe byłoby w tej chwili hipotez więc hipoteza z minionego roku się sprawdziła rynek poszedł dobił do 4800 No i teraz popatrzymy co się będzie działo na 4800 czy wybije czy nie wybije A jak wybije to w jakim stylu Na jakich obrotach czy mamy jakiś potencjał wzrostowy bo możemy mieć taką sytuację że teraz s tych firm które tam ciągną ten rynek będą się korygował a znowu pozostałe firmy Będą ciągły ten rynek żeby utrzymywać go mniej więcej w równowadze jeżeli chodzi o wartość całego rynku jako jako takiego a więc mamy wiele pytań mamy oczywiście bardzo głęboką korektę która poprzedziła atak na szczyt No i hipotetycznie można powiedzieć że kończymy piątkę w tej chwili No i teraz pytanie jest takie czy piątka Ta która w tej chwili jest rozgrywana wybije ostatni szczyt wybije opór a następnie korekta fali piątej zatrzyma się na tym wierzchołku bo jeżeli taki scenariusz się rozegra to znaczy że mamy do czynienia sytuacją PROW zrostow i hipotezy z wielkich banków inwestycyjnych 500 5 200 na koniec przyszłego roku mogą zostać zrealizowane przy czym zwróćcie uwagę że mówimy w tym momencie o prognozach wzrostu na przyszły rok rzędu 10 proc 8 7 10 PR to patrząc na dynamikę rynku amerykańskiego to jaki będzie rok przyszły b Jumpy zaczy obecny Przepraszam będzie bpi Jump Zobaczymy co tutaj się podzie Ja w tej chwili czekam po prostu na przyszły tydzień indeksu czy on się cofnie jak się cofnie czy wybije a jeżeli jak się wybije i oczywiście na bieżąco o tych procesach będę z państwem się że tak powiem dzielił No bo to jest właśnie tak na wykresie tutaj tygodniowym widać czy to jest fala czwarta i czy budujemy falę piątą to jest właśnie tego typu pytanie i właściwie sytuacja jest nieznana do momentu kiedy nie zostanie wybity szczyt tyle czekamy na wybicie szczytu C wzy patrzymy także na obroty Tak tak i popcorn kupujemy i popcorn No to z tą dobrą myślą życzę ci Jacku i w cekaj Bitcoin jeszcze nam został jeszcze minuta na bitcoina okej dobra minuta na bitcoina bo tutaj sytuacja jest dość ciekawa zwróćcie uwagę został zaatakowany szczyt Tak jak gadaliśmy nastąpiło cofnięcie i teraz jest sytuacja bardzo ważna narasta napięcie związane z tym czy będzie ten ETF czy go nie będzie i to jest bardzo ważne to co chciałem Państwu powiedzieć Kto miał kupić to kupił wtedy kiedy widzicie akumulację potem rynek Był ciągnięty nadziejami na to że wejdzie ETF No to jak wejdzie ETF to co się będzie








