Kluczowe zagadnienia analizy:
Czy giełdowa hossa jest zagrożona przez działania Donalda Trumpa? W najnowszym filmie analizujemy wpływ polityki handlowej USA na rynki finansowe, skupiając się na potencjalnym wprowadzeniu ceł na towary z Unii Europejskiej i Meksyku. Omawiamy możliwe konsekwencje dla indeksów giełdowych, w tym amerykańskiego S&P 500, NASDAQ oraz Dow Jones, a także polskiego WIG20.
- Wpływ polityki Donalda Trumpa na rynki finansowe
- Analiza techniczna głównych indeksów giełdowych (WIG20, S&P500, NASDAQ, Dow Jones)
- Perspektywy Bitcoina w kontekście nadchodzących debat regulacyjnych w USA
- Sytuacja na rynku metali szlachetnych (złoto, srebro, platyna)
- Analiza kursu dolara względem złotego (USD/PLN) i euro względem złotego (EUR/PLN)
Film zawiera praktyczne przykłady analizy technicznej na platformie XStation od XTB, naszego partnera. Zobaczysz, jak identyfikować potencjalne okazje inwestycyjne i zarządzać ryzykiem. Dowiesz się również, jak ważne jest śledzenie bieżących wydarzeń politycznych i gospodarczych, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Niezależnie od twojego poziomu doświadczenia, ta analiza dostarczy Ci cennych informacji na temat aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem.
Zobacz pełną transkrypcję filmu
Meksyk i Unia Europejska od 1 sierpnia mają oberwać od Donalda Trumpa, który zapowiedział, że wtedy właśnie wejdą w życie 30%owe cła, no dobra, importowane z tych krajów do USA. Czy to coś zmienia? Moim zdaniem absolutnie nic, bo po pierwsze według deklaracji Parlamentu Europejskiego Unia chce się dogadać ze Stanami przed tym terminem. A po drugie to, że Trump stwierdził, że coś będzie miało miejsce totalnie nic nie oznacza. Czy polityka Trumpa przynosi efekt? Tu oczywiście wypada odpowiedzieć, to zależy, ale na pewno pozytywnie wpływa na budżet USA, który po raz pierwszy w historii w okresie sześciu miesięcy z tytułu TARF zasilony został kwotą ponad 100 miliardów dolarów. Ale to nie koniec, bo importerzy mają według słów sekretarza skarbu, a w przyszłości może nawet szefa Fed, z kota Besenta w 2025 ściągnąć kwotę nawet 300 miliardów dolarów. Oj, gdyby tylko Unia nie była takim technologicznym wasalem Stanów, to zapewne negocjacje dla nas też byłyby zdecydowanie łatwiejsze. Chociaż i tu trzeba pochwalić troszeczkę mądra Unia po szkodzie, ale jednak po powrocie Trumpa do białego Domu Unia przyspieszyła z rozmowami handlowymi z krajami z Azji południowo-wschodniej, a także Ameryki Południowej. Co to konkretnie oznacza dla giełd? W zasadzie nic specjalnego. No może trochę słabsze otwarcie sesji poniedziałkowej na europejskich parkietach, ale rewolucji żadnej to nie przyniesie. Zdecydowanie ważniejsze będzie to, co wydarzy się 30 lipca, czyli w zasadzie w jedyne wakacyjne decyzyjne posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku w USA. Na ten moment według oczekiwań inwestorów stopy pozostaną na tym samym poziomie, a to oznacza, że 30 lipca Donald Trump ponownie obrazi na platformie Truef Socialoma Powela. Zobaczmy jak to wszystko wygląda na giełdowych wykresach. Partnerem odcinka jest Dom Maklerski XTB, gdzie osobiście handluje bez prowizji do 100 000 € miesięcznego obrotu. Link do partnera znajdziesz w opisie. Rejestrując się wprowadź kod referencyjny FX Mac, dzięki czemu odbierzesz dodatkowe szkolenie. Odpalmy platformę XStation. Zacznijmy standardowo od amerykańskich parkietów, nawet nie amerykańskiej waluty, no bo tutaj w zasadzie ten tydzień nie przyniósł żadnych kluczowych rozstrzygnięć. Jesteśmy na pułapach i poziomach cenowych, do których przyzwyczailiśmy się w czasie ostatnich pięciu sesji handlowych, czyli w zasadzie tak jakby tego minionego tygodnia. mogłoby w zasadzie nie być. Indeks NASDAQ na nowych wierzchołkach i w okolicach nowych wierzchołków indeks S&P 500 wygląda dokładnie bliźniaczo i to są indeksy, które jeżeli popatrzymy na strukturę tego indeksu i wpływ poszczególnych elementów na ten indeks, no to wiadomo, że większość z tych spółek, które są motorami pociągowymi giełdy i tych indeksów, to są spółki, które stricte dotykają tematów technologicznych. Ale jeżeli mówimy tutaj o spółkach troszeczkę starego przemysłu, no to indeks Dow Jones jest w bardzo ciekawym położeniu. Tu jest kontrakt CFD na indeks Dow Jones, czyli tak zwany US30. Tak to jest nazwane na platformie od XTB. Bardzo ładnie zaznaczony poziom oporu, który docelowo powinien zostać pokonany, a którego pokonanie powinna stanowić sygnał do kupna. Ale z tymi przebiciami to oczywiście nigdy nie jest tak, że możemy w ciemno obstawiać i liczyć na to, że będzie cudownie, pięknie i tylko tak to może wyglądać, że lecimy sobie na północ. Zawsze trzeba zarządzać ryzykiem. I dobrym przykładem jest to, że miałem bardzo krótką pozycję na y chińskim indeksie. W zasadzie wyleciałem bardzo szybko na BE, bo czekałem na to, aż się ładnie wybijemy z tych ograniczeń tego kanału cenowego, w którym jesteśmy. Od ponad 12 miesięcy. Wyjście było, no ale sesja piątkowa spowodowała, że przesunięty stop losem nad poziom wejścia mnie z tej pozycji wyrzucił. Niestety a zapowiadało się dobrze i to jest też taka od razu pokazuje drugą stronę medalu ewentualnych sygnałów technicznych, że to nas w żaden sposób ani nam nie daje żadnej gwarancji, ani nie zwalnia nas z tego, żeby o ten swój kapitał dbać. Jeżeli oczywiście do rynków i do giełdy podchodzimy w sposób spekulacyjny. Tutaj na początku musimy nadmienić sytuację Bitcoina. sytuację Bitcoina, który trochę zgodnie z oczekiwaniami się zachował, zgodnie z tymi naszymi oczekiwaniami technicznymi, że powinniśmy się wybić z tej flagi, to wyjście powinno być i mieć miejsce w górę. Trochę w ciszy. No trochę w ciszy to się wszystko odbyło, bo nikt specjalnie szeroko nie komentował, ale dostaliśmy też istotne bodźce, które w zasadzie no mogą się bardzo szybko zmaterializować, bo w przyszłym tygodniu jak sobie popatrzymy na Bitcoina to mamy aż trzy duże debaty planowane, jeżeli chodzi o tutaj zaraz wam to zaznaczę ten fragment, żebyście go żebyście wiedzieli o czym mówię. Tutaj trzy główne głosowania i debaty nad ustawami Clarity Act, Anti CBDC Survolence State Act oraz Genius Act z Senatu. No i ten pakiet tych ustaw ma na celu wprowadzenie jasnych norm regulacyjnych rynku kryptowalut. No i zobaczymy jak to wszystko się nam przełoży. Oczywiście to będzie się przekładało na zmienność Bitcoina, bo nie wiemy czy wszystkie przejdą. w jakiej formie one przejdą, ale tutaj zdecydowanie w tym tygodniu to Bitcoin będzie w centrum zainteresowania inwestorów, bo fundamentalnie są ku temu jasne przesłanki. Technicznie natomiast nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby bitcoina z portfela się pozbywać. Przynajmniej jeżeli mówimy tutaj o Bitcoinie wycenianym w amerykańskim dolarze, bo tendencja jest wzrostowa. Ostatnie sygnały techniczne bardzo ładne. A więc poziom wsparcia to na ten moment, jeżeli oczywiście ufamy książkom z analizy technicznej, to połowa świecy wybijającej, która będzie stanowiła dla nas taki drogowskaz tego, czy osoby, które kupowały na tej ostatniej fali wzrostowej będą skore do pozbywania się swoich udziałów, swoich swoich bitcoinów, nieudziałów, przepraszam, czy też będą na przykład skore do tego, żeby się jeszcze mocno mocniej w Bitcoina zaopatrzyć. I tutaj w zasadzie dla wszystkich kryptowaluciarzy, ale oczywiście tych, którzy nie poszli zbyt mocno w altcoiny, łapka w górę, gratuluję i powodzenia. Mam nadzieję, że ten trend dalej będzie się w ten oto sposób rozwijał. Jeżeli natomiast chodzi o te europejskie parkiety, to z tych europejskich parkietów popatrzmy na WIG 20. Wig 20, który pomału witaliśmy się z gąską, niewiele brakowało, ale jednak dostaliśmy takie piątkowe strzepnięcie z okolic z wierzchołka. Całe szczęście nie oddaliliśmy się od niego za bardzo. Wierzę, że w ciągu najbliższych pięciu sesji handlowych, może 10 sesji handlowych uda się w przypadku WIGU 20 pokonać ten najwyższy poziom od kilkunastu lat w zasadzie, bo tam zas tam był 2011, byliśmy w tych okolicach, jeżeli dobrze pamiętam, ale mniejsza z tym, bo to nie jest aż tak istotne. W sensie też skład tego indeksu wyglądał delikatnie inaczej, w innym otoczeniu funkcjonowaliśmy, więc tak w ten sposób tego nie porównujmy. Ale jest oczywiście moim zdaniem tutaj cały czas przestrzeń do tego, żebyśmy szukali okazji do kupna. W zasadzie cały czas każdy sygnał z price action, który pojawi się powyżej granicy 2770 punktów, no to jest sygnał techniczny do tego, żebyśmy jednak próbowali atakować te nowe maksima. A do tego oczywiście potrzebujemy mocnego sektora bankowego. Zobaczymy, czy ten sektor bankowy rzeczywiście dojedzie. Niemiecki DAX z nowym ATH, ale po nowym ATH już niewiele zostało, bo w zasadzie sesja czwartkowa i sesja piątkowa nam to wszystko zjadły. Nie wiem czy to jest tak, że inwestorzy już przeczuwali to, że w weekend Donald Trump stwierdzi, że tak 30% cła na dobra z Unii Europejskiej od 1 sierpnia to jest ten to jest decyzja, którą chc podjąć. Myślę, że nie. Myślę, że to też były po prostu inne czynniki. Zwykła też mogła być zwykła też realizacja zysków, ale dalej znajdujemy się w tendencji wzrostowej i mało świadczy o tym, że ta tendencja powinna się zakończyć. Troszeczkę tak jak w przypadku polskiego złotego, bo tutaj też fajerwerków wielkich nie ma. Mamy odreagowanie w przypadku USD PLNA. Podbiliśmy od tych najniższych poziomów od 5 lat do okolic 3 zł 64 gr. Tam byliśmy w okolicach yyy drugiej połowy czerwca, czyli powiedzmy sobie miesiąc temu. poziomy i techniczne, jeżeli chodzi o jakieś wsparcia, opory, to tak naprawdę szansa na to, że i nawet gdybyśmy podeszli tak mierząc sobie równości korekt wcześniejszych, nawet gdyby kurs dolara względem złotego wrócił w rejony 4 zł, to pod kątem tej technicznej nomenklatury dalej mówilibyśmy o tym, że mamy ruch korekcyjny w tendencji spadkowej, a nie jeszcze tą tendencję wzrostową. Czy spodziewam się jakiś dramatycznych tutaj zmian? No nie, no bo fundamentalnie nie dostajemy w zasadzie nic nowego w tej naszej inwestycyjnej talii kart, w której powinniśmy uwierzyć w inne scenariusze. Tutaj bardziej po prostu będziemy się troszeczkę boksowali pewnie w jakimś kanale bocznym. to co jest taką domeną rynku walutowego. Zresztą to widać w przypadku w szczególności euro złotego, który jak naniosę teraz linię, gdzie dokładnie znajduje się kurs euro względem złotego, no to zobaczymy, że w zasadzie od 2023 znajdujemy się na bardzo, bardzo podobnych poziomach. Czy to jest raj dla skalów? Może dla mojego podejścia swingowo długoterminowego, bardziej może swingowego, czyli średnioterminowego niż długoterminowego, no to nie, no to jest dramat, ale to jest też sygnał, dlaczego moim zdaniem w przypadku chociażby kursu euro względem złotego w zasadzie nie warto się hedgingować zbyt specjalnie i zbyt specjalnie zdejmować to ryzyko walutowe, no bo nie ma tej przestrzeni do tego, żeby nagle się tutaj tutaj coś wielkiego wydarzyło. No i popatrzmy jeszcze na dwa rynki, bo tutaj nie mamy technicznie jakoś mnóstwo tych okazji. Jest troszeczkę sytuacja taka, że te trendy, które są, one są kontynuowane. Nie mamy nowych bodźców i sygnałów do zajmowania nowych pozycji. Natomiast tutaj mamy w przypadku złota ciekawy układ techniczny, z którego no powinniśmy się mimo wszystko wybić w górę i złoto powinno ATH w kolejnym miesiącu. już zapewne pewnie bardziej w sierpniu niż w lipcu, chociaż jesteśmy dopiero w połowie lipca. A poprawić. Tak to na ten moment wygląda. No ale oczywiście tak jak w przypadku klasycznych układów technicznych powinniśmy poczekać na wybicie i wyjście z danych poziomów. Mówiliśmy o złocie, że mamy hossę. Srebro bardzo ładnie rośnie. Pojawiła się pojawił się odcinek na kanale o platynie. Taka troszeczkę obszerniejsza analiza tego, jak wygląda sytuacja na platynie. No to podrzućmy jeszcze palat, który technicznie jest w fajnym, ale to naprawdę fajnym momencie, bo znajduje się w okolicach trzyletnich maksimów. Jest tutaj taki układ spodeczka. Ja nie chcę, bo nie chcę zbyt euforycznie do tego podchodzić, bo spodek to jest taka formacja, taki układ z perspektywy osoby inwestującej średnioterminowo, który daje mnóstwo nadziei, mnóstwo nadziei na to, że uda się złapać ładny, co najmniej średnioterminowy trend, który momentami będzie przypominał wspinaczkę taką pionową w górę. No i moim zdaniem ten palat tutaj to trochę w ten sposób wygląda, co oczywiście nie oznacza, że to się nie odbędzie w taki sposób, że jeszcze korekta i dopiero później podbicie. Natomiast to absolutnie ląduje na moją checklistę. Mam nadzieję tylko, że to nie dojdzie do wybicia już na przykład na sesji poniedziałkowej czy wtorkowej, że przelecimy ją takimś mocnym mocną świecą, po której od razu zejdziemy poniżej tych poziomów, y, które aktualnie stanowią poziomy oporu. Ale palat to jest coś, co ja sobie zapisuję do swojego inwestycyjnego kajecika. podziel się swoimi propozycjami i tym, czego ty szukasz w swoim yyy do swojego portfela. Albo jeżeli masz prośbę o jakąś konkretną analizę, bo chcę chciałbym, żeby na kanale pojawiała się pojawiał się regularnie kilka odcinków analizy na życzenia, gdzie dokładnie przyglądam się pojedynczemu instrumentowi, o co w nim chodzi, jakie są wokół niego nastroje i co się może wydarzyć. Yyy, więc koniecznie zostaw taki komentarz yyy w sekcji dla ciebie, czyli zaraz pod wideo. Trzymam kciuki za twój handel. Zaczynamy kolejny tydzień wakacyjny. Miejmy nadzieję, że będzie udany pod kątem inwestycyjnym, a i pogoda w większości naszego kraju po prostu się poprawi. Do usłyszenia w kolejnym odcinku. [Muzyka]







