Zaproszenie do hossy czy pułapka? | "Rozmowy Spekulowane" z prof. Krzysztofem Borowskim [Inflacja, Geopolityka, Banki]

Główne wątki dyskusji:

Zapraszamy na kolejny odcinek „Rozmów Spekulowanych” z udziałem prof. Krzysztofa Borowskiego. W tym odcinku, wraz z Maciejem Leszczorzem i Łukaszem Wardenem, omawiamy kluczowe tematy dotyczące rynków finansowych i geopolityki.

Goście programu dzielą się swoimi spostrzeżeniami i analizami, a także odpowiadają na pytania dotyczące strategii inwestycyjnych.

Dodatkowe tematy:

Zapraszamy do obejrzenia фильма i dołączenia do dyskusji w komentarzach!

Wszystkie linki prowadzą do filmów i analiz z bazy wiedzy firmy PropFirm, specjalizującej się w edukacji inwestorskiej i propagandy rynków finansowych.
Zobacz pełną transkrypcję filmu

[Muzyka] Dzień dobry witamy serdecznie w kolejnym odcinku programu rozmowy spekulowane Ja nazywam się Maciej leszczorz wraz ze mną jest dzisiaj tradycyjnie Łukasz wardens oraz nasz gość profesor Krzysztof Borowski Mam nadzieję że już stały bywalec naszych programów Witam was i Witam państwa i dziękuję za zaproszenie oczywiście tradycyjnie nasz program podzielony jest na cztery części i tradycyjnie zaczniemy od tej negatywnej czyli od czarnej melancholii i ostatnio tak jakby było mało tematów którymi rynek mogą się przejmować doszedł kolejny Oczywiście on był wcześniej już przez rynek w jaki sposób omawiane natomiast zagrożeniem w jakiś większy pojawiło się w momencie kiedy Nancy pylosy wylądowała faktycznie na Tajwanie wraz z delegacją kongresu amerykańskiego No i pojawiło się takie dodatkowe napięcie na linii Chiny Tajwan dodatkowo Chiny USA No i właśnie pytanie Na ile tym się przejmować bo rynki przejmowało się przez chwilę teraz nastąpiło pełnego rodzaju uspokojenia Czy uważać panowie że wypłynie ten temat mimo wszystko I to będzie to co w czarnym melanga będzie można omawiać dlatego że no z Ukrainą też wydawało się że to wszystko science fiction konflikt zbrojny dzisiejszych czasach lepiej żeby to nie wypłynęło jednak No bo to już to już będzie naprawdę globalne wtedy konflikt No chyba nie da się tak naprawdę nie ma recepty w jaki sposób reagować na takie rzeczy no bo albo ktoś po prostu rezygnuje z działania na rynku i się poddaje wycofuje pieniądze No nie da się tego wycenić bo to jeżeli tutaj coś miałoby się za tak dojść do jakiegoś konfliktu No to to myślę że to by było jeszcze gorsze skutkach niż kwestia właśnie z Ukrainy Rosją Ukrainy pacjentów wcześniej myślałem że Chiny skorzystają właśnie z tego konfliktu Rosję Ukraina i tak byłem zaskoczony że oni tego nie zrobili jakoś tak agresywnie Czyli po prostu nie po prostu nie wylądowali na Tajwanie i powiedzieli to już jest nasze ale być ale Chiny nie są takim agresorem powiedzmy że tak jak Rosja Tylko wydaje mi się że to może być taka taki pierwszy sygnał że Tajwan je znasz Natomiast czas działa na korzyść Putina jak ja patrzę na wojnę bo teraz tak naprawdę nawet Polaków tutaj chęć do pomocy zaczyna powoli siadać świat się już jak gdyby przyzwyczaił to jest tam daleko zaczynamy mówić o innych rzeczach no nawet jak popatrzymy na to jak się podaje jak podawane są wiadomości No to tam wojna jest na nie wiem czwartym piątym miejscu Kiedyś była na czerwono cały czas tak niektóre stacje pokazywały tylko stamtąd na 24 godziny na dobę i moim zdaniem czas działa na korzyść Putina Tak więc Chiny mogłyby w tym czasie ugrać coś innego teraz mieliśmy jeszcze napięcie Izrael palesty tak bo to właśnie to co mi się nie podoba to jest to że jak w jednym miejscu się zaczynają ludzie bić to w innych miejscach tam gdzie sobie muszą coś powyjaśniać to korzystają właśnie ja się zaczynały największe wojny zawsze w ten sposób też problem że wtedy w każdy szuka różnych porozumień tak No i z tego się może robić globalna sprawa więc no teraz czy być poza rynkiem czy nie Mi się wydaje że nie że gotówka jest zawsze w cenie i trzeba mieć taką siłę uderzeniową że gdyby tam coś mocno spadło to można próbować podkupić i Potem się odbija Bo to jak znam Nie wiem nawet brexit czy takie największe otwarcie poniżej No to oczywiście teraz był konflikt No to tamte na minus 10 8 jak się wejdzie to Następnego dnia jest tam z plus osiem mniej więcej na indeksach więc to jest zawsze tamtą gotówkę trzeba mieć na na tego typu zagrywki Moim zdaniem a jak nie to szybko ją pożyczyć tak w sensie właśnie czy nie macie tego no mamy świetny przykład z pandemii jak to przerwane łańcuchy dostaw jak one wpłynęły długofalowo na na gospodar na różne aspekty tej na rynki i spółki również i na jej możliwość przede wszystkim podażowe tutaj ta strona podażowa ucierpiała i czy Tajwan który jest jednak dostawcą 80% tych takiej technologii zaawansowanych czipów czy to nie będzie jeszcze bardziej tak naprawdę bezpiecznie niż pandemia i Ukraina razem wzięte gdzie Ukraina no dobrze ucierpiały rynek surowców tutaj faktycznie ta poda siadła to wpłynęło na inflację No ale w przypadku Tajwanu to mamy naprawdę grube uderzenie o takim jednym faktycznym produkcie który jest wymieniany A wiesz później to idzie za tym te wszystkie oburzenia jednego państwa na drugie zerwanie jakiś tam więzi handlowych No to to nie tylko to nie tylko są te procesory No to zawsze może jeszcze szerzej iść Tym bardziej że na przykład mamy Teraz trumpa No ale jakby nie było staną może na przykład to być po drodze że jakieś tam związki handlowe import eksport została na przykład przerwany jakiś produktów z Chin już mówię Nie z Tajwanu tylko z Chin tak w ramach protestu na dwóch największych gospodarkach na świecie gdzie konflikt tutaj zamknąłby Import Export dwie strony między nimi no to to faktycznie byłoby niebezpieczne Ale świat się polaryzuje bo jest tak Rosja vs Stany Zjednoczone i teraz oni patrzymy jakich mają sojuszników No to jeśli teraz powiemy że sojusznikiem Rosji są Chiny oczywiście może nie w konflikcie ale w sensie że przejmą tak przejmą tak przejmą Tajwan No to jak my powiemy że nie będziemy handlować z Rosją i Chinami To z kim mamy handlować to jest problem Tak więc tutaj trzeba się nad tym zastanowić Stany Zjednoczone zaczynają być tak no Stany Zjednoczone z Europą się teraz zbliżyły bo w konflikcie do do Rosji tak czy są przeciwko Rosji natomiast mi się wydaje że ten świat zacznie się też polaryzować tak trochę gospodarczo tak bo przynależymy do bloku europejskiego więc tak sili siłą jesteśmy tu no ale niestety duża część produkcji jest w Azji i to tej właśnie tam chińskiej Tak więc pytanie czy w jaki sposób potrafimy zastąpić No niektóre produkty potrafimy No ale nie wszystkie szczególnie te wysoko przetworzone tak chyba że Stany zaczną u siebie więcej produkować no tego co Chińczycy robi do tej pory czyli czy Tajwan tak no bo tylko to nie jest tak tylko to potrzeba parę lat trzeba lat No i właśnie pytanie Nie uważasz że mogłaby Polska też zyskać na takie polaryzacji tutaj jednak wkroczyć do tej gry jako to państwo też rozwijające się gdzie jednak ta siła robocza jest tania tak można by tutaj popatrzeć w inne aspekty poszukać tak wiele Polska oczywiście zaprzepaściła wiele szans choćby brexicie tutaj patrząc Też na początku pan oberekwicie tak takie były argumenty później w pandemii też były takie argumenty że to jest teraz taki czas że powoli ta globalizacja się będzie kończyła i że właśnie te fabryki będą powstawały bliżej i pewnie tak się będzie działo No tylko czy ta właśnie czy Tesla Tesla zbudowa w Berlinie a mogła 200 km dalej troszkę No już nie mówiąc o tym ile fabryk powstaje u naszych południowych sąsiadów w Czechach ale to też można wniosek wyciągnąć że skoro im się udaje To dlaczego nam się nie udaje bo to należałoby zrobić taką analizę przypadku i powiedzieć o co chodzi Tak bo ja rozumiem że statystycznie to oni przyjmują ileś my ileś i tam jeszcze inne kraje ileś ale nie że no większość tych inwestycji przejmują niektóre kraje A my nie znaczy ja zawsze byłem zwolennikiem takiej szkoły pozytywistycznej czyli Zamiast machać szabelką lepiej budować dobrobyt i budować i robić i robić inwestycje i stać się drugą szwajcarią w cudzysłowie I nie chodzi o sektor bankowy tylko sektor który będzie produkował tak I nawet nie muszę mieć bardzo dużo czołgów Natomiast jeśli jestem silny gospodarczym No to też się ze mną liczą bo no pieniądz rządzi świat Tak więc ja rozumiem że armia to jedno ale czy Szwajcaria ma taką silną armię tam znowu a z drugiej strony zawsze była takim bastionem oczywiście bankowym tak natomiast mi chodzi o to żeby zbudować taki Bastion raczej produkcyjny tak i nawet pieniądze z które które z Unii teraz mamy dostać tak to Teoretycznie można byłoby przeznaczyć na budowę kupienie technologii i budowę takich zakładów właśnie to jeśli Tajwan by miał przejęty To wtedy właśnie produkujących chipy tak te te najwyższe najwyższą technologie tak No i to jest to co by nam zapewniło pewną pozycję na świecie ale to oczywiście to jest tylko moje zdanie tak prywatne Intel chyba po tej kwestii pandemicznych chyba zdecydował się na budowę fabryki nie wiem czy nie w Holandii teraz na pewno gdzieś na zachodzie No bo tam był wiesz tam był tam problem taki że wszystko ciągnęliśmy z Chin i zabrakło papieru toaletowego praktycznie No i mieć teraz fabrykę w Chinach prawda z której nic nie przyjeżdża No to te ten taki model outsourcingowy do nich siadł to znaczy niektóre rzeczy musimy robić tu na wymyśli będą droższe i ja też jestem za tym żeby nie być uzależnionym tylko od jednego kraju który jak się z biesia albo jest właśnie problem z tymi transportem międzynarodowym No to właściwie z inne kraje stają Tak naprawdę do pewnego momentu to działa Poza tym dlaczego my mamy zawsze finansować Chiny Ja tego nie rozumiem No bo jedz to co kraj produkuje Tak więc no dlaczego my nawet nie możemy tutaj budować swoich rzeczy Oczywiście się tam czasami jest kwestia cenowa że wybieramy produkty tańszy Ale czasami jest jak wchodzę do sklepu i na przykład jest to wyprodukowana pralka No to jak jest w Chinach to do mnie to inaczej przemawia niż Zobaczę jak jeden wyprodukowane w kraju tak No nie wiem Ja przynajmniej na to zwracam uwagę to coraz trudniej to znaleźć a nawet jeżeli jest tutaj napisane Made in Poland to i tak połowa w środku jest ale chodziło by mi o to że to jest w Polsce tak jak kiedyś było niemieckie tak żeby było niemieckie to tam 20 lat lałem benzynę i jechałem i dopiero się popsuł Chiny tutaj na tym wyrosły właśnie na to że wszystko było przenoszone tam i teraz już to już nie jest aż tak tania siła robocza jak było 20 30 lat temu a mimo wszystko No już poprzez to że wszystko tam popawstawało i tam są te fabryki No to teraz mogą być te problemy to jest to że w sumie Chiny zaczęły od tego że po prostu było tanio dalej jest tanie ale później jednak był ten transfer najpierw technologii teraz już mają swoją technologię My w Polsce Zaczęliśmy od tego też że było taniej niż na zachodzie ale no aż takiego nie ma tego transferu technologii i nie mamy własne są oczywiście są sektory w które w których jesteśmy mocni Ale generalnie to nie jest na pewno w żaden sposób ten sektor technologiczny komunizm Jaki był taki był ale mieliśmy swoje samochody Nie no to jest Doskonały przykład tak bo Dlaczego my nie możemy swojego samochodu produkować tak w sensie oczywiście się będzie w polu tak jak Czesi mają Skodę tak no może być to na bazie jakiegoś Zachodniego samochodu ale żeby było jakaś fabryka chociaż jedna Gdzie można byłoby powiedzieć że to jest nasz samochód tak a może warto byłoby wrócić do nażeraniu Oczywiście że tam już nie ma ale generalnie Dlaczego nie możemy zrobić własnej fabryki i próbować to nie przecież premier zapowiedział izera już tutaj nie OK natomiast no prawie pierwsza łopata chodzi o to żeby zrobić własny tak i przecież tak albo technologię można kupić a przecież mamy Inżynierów którzy są zdolni Dlaczego nie możemy tego robić całym szacunkiem nie rozumiem niektórych pociągnięć Tak wszystko jest gdzieś wyprowadzone i i my tak w sumie u siebie bardzo mało rzeczy produkujemy wbrew pozorom w takim zaawansowanej technologii jak patrzę tak bo A na tym się zarabia największe pieniądze tak bo tam są największe przecież marżę tylko to wszystko uciekło w latach 90 i teraz to już jest spa proces nieodwracalny to jednak zapowiedzi że spowodujemy Polską fabrykę samochód elektrycznych No to jednak trochę za mało bo wydaje mi się że sedno po prostu tego problemu jest i to jest kwestia że bo rząd ma pomysł budujemy polski samochód ale to nie rząd powinien budować ten polski samochód tylko on powinien dofinansować stworzyć takie warunki żeby ci przedsiębiorcy się zabijali o to żeby żeby ten samochód współtworzyć kapitał też taki zagraniczny który tutaj zainwestuje bo to już jak kwestia finansowania to jest inna tak czy stworzenie bazy stworzenie odpowiednich warunków i budowa A poza tym czy to nie brzmi dumnie że mamy swój samochód tak jeden chociaż już nie mówię że mam kilka modeli ale przynajmniej jeden tak za komuny mieliśmy ich kilka tych modeli tak naprawdę znaczy nie chcę wracać gloryfikować tego ustroju bo nie o to mi chodzi Tylko że jednak był tak że można było go nabyć no tak no niekoniecznie To musiało być w pełni rentowne No ale bo to akurat te fabryki polskie to chyba rentowność straciły już w latach 60 zgadza się No ale teraz jakieś wtedy były firmy rentowe tak ale teraz rozmawiamy o takim biznesie który miałby być rentowny tak w sensie normalnym tak nie jakimś gotowanym czy czy sztucznie Wspieramy No przykład czeski rumuńskie pokazuje że to może być w inny sposób rozwiązane jednak po Czesi pomimo że to jest kapitał zagraniczny pamiętasz To jest tak naprawdę Volkswagen No to jednak uważałem że Skoda jest ich jest czeska Dacia też pomimo że to Renault jest jest Rumuńska i mają tą swoją motoryzację No my mamy Teoretycznie w trochę znowu niszowo poszliśmy w autobusy w tramwaje w ten przemysł taki też jest wykorzystywany na świecie Natomiast no nie swoimi samochodami nie pojeździmy No to jeszcze mamy w tym wątku czarne melancholi no jeszcze jeden temat no bo w Stanach Zjednoczonych jednak Znowu wróciła Retoryka do zacieśniania polityki monetarnej nieco mocniej niż wcześniej tego oczekiwał nie wiem dlaczego po ostatnim posiedzeniu fedu aż tak rynek to czytał gołębie słowa Power No ale odczytał mieliśmy silne wzrosty a po ostatnich payrolsach i w ogóle danych z rynku pracy okazało się że wcale tak optymistycznie nie ma co podchodzić No bo mocne dane spowodowały że rynek znowu oczekuje w tym momencie podwyżki o 75 punktów bazowych w razie mamy 40 ponad dni do tej kolejnej do kolejnego posiedzenia No ale taki jest w tym momencie nastawienie widać tutaj na slajdzie w tym momencie już Zdecydowana przewaga właśnie patrzę na kontrakty na stopy procentowo to jest oczekiwanie takiego ruchu znaczy rynek chce tego miękkiego lądowania i teraz jest w tym trochę według mnie pogubiony No bo mamy tą wysoką inflację teraz ale to rok do roku w Stanach mamy wyraźne sygnały że no takie dezinflacyjne szczególnie w Stanach poszczególne produkty i tak dalej i tak dalej więc to się rynkowi podoba i teraz jednocześnie jeszcze inwestorzy Chcieliby żeby była taka delikatna techniczna recesja ale żeby wyniki spółek były dalej dobre a rynek pracy fajnie jakby był słabszy żeby ludzi najlepiej nie zwalniali żeby ten konsument dalej mógł kupować No trochę Zakręceni są inwestorzy w tym momencie dlatego taka taka dziwna po prostu reakcja według mnie No nie da się tego wszystkiego tak pogodzić No przynajmniej tak w krótkim terminie kiedyś było tak że Bank Centralny się mało mieszał i on po prostu puszczał jak gdyby gospodarkę i tamten niewidzialny mechanizm powodował że nie wiem tam waluta w danym kraju deprecjonowała się o 20-30% recesja trwa półtora roku a potem znowu była kraina mlekiem i miodem płynąca z grubsza tak i to są te automatyczne mechanizmy dostosowawcze tam trzeba ponieść pewną szkodę a potem już jest dobrze a teraz było tak że po kryzysie w 2008 roku banki centralne zaczęły tak trochę dolały benzyny do ognia i uciekły im jest inflacja nie ma to dolejemy trochę dolały znowu uciekły nie ma inflacji No to dolejmy i teraz jak te inflacje im tak wybuchła bo była taka pełzająca jak w lesie pod ściółką i nagle cały las się zaczął palić to teraz pytanie co robić tak I oni by chcieli zatrudnić jedną jednostkę straży pożarnej a nie z helikopterów prawda i ze wszystkiego to gasić No i tak naprawdę tego nigdy nie wie bo wcześniej nigdy rynek nie dodrukowywał aż tak dużo pieniędzy czy też nie było tak nie była prowadzona aż tak luźna polityka monetarna No i to jest tak naprawdę pierwszy raz w historii i my wyznaczamy jakąś ścieżkę dla ekonomistów na przyszłe lata żeby zobaczyć i Zobaczyli co z tego wyjdzie natomiast mi się wydaje że no nie chcielibyśmy mieć to lekkie lądowanie miękkie lądowanie natomiast to jeszcze może trochę potrwać ale tak z drugiej strony się popatrzyłem że giełdy nie reagowały jakoś tak bardzo negatywnie tam się pojawiły jakieś takie pierwsze jaskółki że Zresztą śledziłem kiedyś Co się dzieje z inflacją i rynkami finansowymi to na początku rynek finansowy spada a potem zaczyna rosnąć bo w ogóle Ceny rosną więc jak gdyby i zyski spółek rosną i tu też jak gdyby widać wzrost cen akcji na giełdzie ale on jest też taką depresją inflacyjną wypychany a nie dlatego że jest tak dobrze Tak więc można się spodziewać że nawet jak patrzyłem w Warszawie to już są takie próby tam podkupienia już teraz jest Sezon ogórkowy jeszcze ale tak już już nie ma takiego jednego kierunku tylko na południe przynajmniej na razie no bo jesteśmy teraz w tym sezonie ogórkowym potem ta druga połowa roku jest gorsza natomiast rynek już tak za bardzo nie chce zejść w dół tak widać już jakieś takie próby walki No jeśli Teoretycznie w Polsce ma być tylko jeszcze jedna podwyżka zgodnie z zapowiedziami No to już banki też nie powinny mocno tracić na w cenach tak ostatnio nawet było widać takie podrygiwania banków ale tutaj zawsze mi się pojawia takie pytanie Który kupić tak państwowy czy prywatny Bo tu się teraz rynek zaczął dzielić na spółki państwowej i prywatne Tak ja przynajmniej nie ja się nie dziwię tylko mówię że teraz Jak mam podejść do banku no to zaczynam się zastanawiać jaki tak samo jak czy kupować spółkę państwową No bo nie wiem Orlen weźmiemy teraz tak to się robi taki moloch No na molokach się molocha się najczęściej nie zarabia więcej niż na benchmarku jak tam statystycznie tak bo może się okazać że on będzie wspaniałą spółką na której zarobimy ileś ale jak się popatrzy to im większa kapitalizacja tym się gorzej zachowuje od indeksu tam może KGHM jest wyjątkiem małym spółką surowcową więc tą cena miedzi oznacza tak naprawdę górny i Dolny limit z bankami jeszcze jest taka kwestia że tutaj nie wiadomo co jakie pomysły się kolejne z rodzą No bo tutaj już mamy już w cenach jest są wakacje kredytowe tej przejście z wiboru na nie wiadomo na co do końca jakie pomysły no bo tutaj nawet ten newsletter nie wiem czy Kojarzycie Czy widzieliście krążów w internecie z tego weekendu newsletter z Kancelarii Premiera gdzie było powiedziane że rząd tutaj zapewnił Polakom wakacje kredytowe tym się trzeba z tego korzystać bo banki mają takie zyski są tak bogate że trzeba im to zabrać te banki muszą się tym dzielić i to premier Taką miał odezwę do narodu tak w ten sposób czyli korzystajcie z lokacji bądź to należy No dobrze no może i to jest jest prawda No ale skoro jest taka Retoryka że te Bank są takie bogate to to może być jeszcze napędzane w przyszłości i wykorzystywana politycznie tego się trochę boję bo to się łatwo wydaje cudze pieniądze tak po prostu w sumie to nie są pieniądze z rządu tylko pieniądze dyrektora No część banków jest państwowa więc tak naprawdę z jednej kieszeni trochę do drugiej ale kosztem akcjonariuszy No ale w przypadku banków prywatnych to już jest jak gdyby No dotykanie pieniędzy akcjonariuszy czysto prywatnych a tutaj za granica A to ze swoich wieloletnich kontaktów mogę powiedzieć oni bardzo nie lubią takiej niepewności polityczno-prawnej tak jak się za dużo przepisów zmienia w krótkim czasie istotnych to oni mówią że że nie chcą ale jak ostatnio Przeglądałem też indeks tam załóżmy nasz i i Meksyku bo my jesteśmy tak jakbyśmy w jednym koszyku byli te same fundusze które kupują Meksyk to nasz to się niewiele różniło więc tutaj nie było takiej jakiegoś odejścia bo Brazylia spadła potem zaczęła uciekać Jak tak jakby wróciła z powrotem do do przeważali załóżmy w koszyku to to Polska z Meksykiem mniej więcej bardzo podobne mają ten ten indeks tracking tak Czyli dokładnie tak samo te indeksy tam z grubsza chodzą więc na razie jeszcze się tak nie nie zmartwiłem bo gorzej gdy Meksyk zacznie rosnąć a my będziemy stać albo spadać No to w tym momencie powiemy że po prostu wyrzucili nas z tych koszyków tak no ale jeżeli jest taka Retoryka że te spółki które zarabiają muszą się dzielić to strach inwestować te spółki co zarabiają trzeba szukać może takich co dlatego nie są zyskowne dlatego jestem podział tak w sumie może to oznaczać wilk Polska czy tam państwowy VIP prywatny No to myśleliśmy o tym już kilka razy naprawdę żeby po prostu takie koszyki stworzyć No trochę przez tą pandemię o tym zapomnieliśmy bo wszystko rosło No ale już nam to zostało przypomniane Może wrócimy do tego pomysłu to faktycznie technicznie jesteśmy w stanie to zrobić No tak a z drugiej strony też jak się patrzy że będzie Praktycznie jej jedna spółka monopolistyczna dyktująca cenę ropy czy benzyny w całym kraju praktycznie No bo jakieś inne stacje których których jest dużo mniej no to ja nie wiem czy to jest też takie dobre Tak jak patrzyłem to ale to nie mam tutaj jakiegoś takiego jednoznacznego zdania ale no znaczy wiem że duże koncerny robiły kiedyś coś takiego że kupowały biznesy obok na przykład Johna Electric rozrósł się do takiego wielkiego molochu Po czym stwierdził że będziemy robić spinofy czyli dzielił się na mniejsze spółki i sprzedawał tak no i być może że u nas też jest taki cykl że w tej chwili jest próba połączenia w jeden wielki moloch który ma być bardzo dobrą spółką i tak dalej Po czym za ileś lat ktoś dojdzie do wniosku że jednak trzeba go podzielić na No bo tam gdzie na elektryk to wszedł nawet w rynek bankowości tam mieliśmy więc jak gdyby było za dużo już to już był taki Przepraszam mydło i powidło cele koreańskie trochę już no i tam się zawsze Warren Buffet pyta mówi to w końcu to co ta spółka robi No bo jak wiem że jak kupuję akcje Gillette to tam 2 miliardy mężczyzn codziennie sięga po maszynkę i ja wiem jaki to jest biznes a a nie że szukam czym ona się tak naprawdę zajmuje No to te nasze mają wspierać obywatele to na pewno Mają misję przynajmniej to jest To jest ważne każda spółka musi wskazać jaką ma misję zbyt prosta sprawa No to jeszcze mamy w tym wątku może ostatni tak na szybko kwestia wypłat z kpo No bo się okazuje że jednak to nie jest wcale takie pewne temat który nam okrążył od dłuższego czasu może być też zagrożeniem dla dla złotego i co o tym sądzicie czy no to raz że dolar się umacnia i znowu jest gdzieś na horyzoncie w obliczu tych podwyżek w 100% w Stanach parytet jest możliwy w najbliższym czasie powrót do parytetu Euro Dolar No to już będzie na pewno rzutowało na złotego No a jeszcze właśnie ta kwestia U nas już wewnętrzna czyli nie tylko czynniki z zewnątrz ale jeszcze choćby jeżeli chodzi o euro dolara to ja nie jestem jakimś optymistą bo myślę że ten Trend mimo wszystko spadkowy on jest jeszcze trochę potrwa więc poniżej że że myślę że że ja też nie uważam żeby takie wsparcie paryte takie psychologiczne jest dla mnie tylko i wyłącznie żeby ono mogło być na tyle mocno bo bo tak wielu rzeczy wynika tak naprawdę więc myślę że my jednak wrócimy poniżej że to jest możliwe No i wtedy no to byłoby to by było niekorzystne dla dla złotego co jest też według mnie niekorzystne że pomimo że ta apetyty na ryzyko tak takie poczucie bezpieczeństwa inwestorów wróciło że złoty aż tak się jeszcze nie umocnił No może może też może za chwilę może za chwilę na razie tego jeszcze jeszcze nie widać żeby ten złoty był Miał być miał być mocniejszy więc no to na razie technicznie widać taką hiperbole wzrostową i to ona nie została przerwana więc nawet z punktu wizualizacji technicznej to mamy Trend wzrostowy czyli złoty się tam osłabia w stosunku do innych walut i tutaj na razie nie ma jakichś oznak Natomiast jeśli chodzi o kpo to tam jeszcze jest druga rzecz o której może się mniej mówi że kto stoi ten się cofa bo inne kraje już biorą rozwijają A my stoimy tak A to jest zawsze kosztowne bo nawet jak oni piersi coś zbudują to oni będą pierwsi którzy to sprzedają a my tego nie robimy więc oprócz tego że tych pieniędzy nie ma to jest raz to dbamy je gdyby tracimy czas na nie budując nie robiąc nie inwestując tak No to to jest to co mnie bardziej może nie przeraża tylko niepokoi niż to że nawet tych pieniędzy nie ma bo nawet jak dadzą nam je za rok załóżmy czy tam chciałbym żeby szybciej ale za rok no to my zrobimy jakieś projekty ale zrobione dzisiaj dadzą wyższą stopę zwrotu czy będziemy mogli lepiej konkurować z innymi a jeszcze jakby uwierzyć w to że według tych założeń kpo że to faktycznie te inwestycje mają być w te miejsca gdzie są jakieś No gdzie dana gospodarka czy dany kraj jest słaby w danym w danej dziedzinie No tam mają iść te inwestycje więc tym bardziej tak środki które napłynął Holandii czy do na przykład no do Czech tak mają co do zasady poprawić coś w czym ten kraj jest słaby no i no to i to jest złe założenie Bo powinniśmy zgodnie z przewagą komparatywną wzmacniać te sektory gdzie jesteśmy najlepsi A z tych inwestycji wzmacniać sektory słabsze No to oczywiście tak żart prawda więc ale z punktu widzenia merkantylizmu prawda i tak dalej to tamte pieniądze powinny iść No w Czarnej melancholii niestety wpisuje się że u nas ani nie nie to tylko było tak na marginesie oczywiście Czechy to przejdźmy sobie do mądry głów do drugiego wątku bo tu sobie porozmawiamy o chwilę o czeskim Banku Centralnym który zakończył przynajmniej na razie ale wydaje się że docelowo cykl podwyżek jako jedni z pierwszych zaczęli jako jedni z pierwszych skończyli tutaj może zacytujemy prezesa czeskiego banku nowo powołanego ale sam ich lat który stwierdził że stopa procentowa jest na poziomie który hamuje popyt spowalnia wzrost kredytów bankowych dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych i hamuje z gospodarzy pieniądze w gospodarce no stąd właśnie taka decyzja w ten sposób uzasadnił zatrzymanie cyklu podwyżek No i właśnie teraz tak czy rpp będzie patrzyło na Fed który jednak raczej Jastrzębie jeszcze będzie wydziałał czy skupi się na krajach naszego regionu najbliżej właśnie nam do Czech i stwierdzisz skoro Czesi skończyli temu też możemy No prezes glapiński ostatnio deklarował że bliżej niż dalej jest więc ten cykl podwyżek jest też bliski końca tutaj mamy konkretne uzasadnienie zawsze można się podpiąć tu była jeszcze taka kwestia że tam ta rada po prostu została w Czechach tak wymieniona i też po prostu skład się zmienił bardziej na gołębi więc też też pytanie czy to właśnie są te już jakieś tendencje rynkowe czy po prostu akurat jest teraz bardziej taki skład który jest bardziej podatny żeby żeby utrzymywać żeby już nie podwyższać No to znajdziemy nowy film czy obniżyć znajdziemy tak A ja myślę że po prostu jeśli prezes glapiński zapowiedział że będzie jej jeszcze jedna podwyżka to sądzę że ona będzie a potem będziemy patrzeć co się dzieje Tak bo to nie znaczy że dalej nie będzie bo czy może nastąpi tak jak w Czechach że zakończyliśmy pewien cykl powyżej no a potem w zależności od tego co się z tą gospodarką zdarzy No to tam Ja rozumiem że rada będzie mogła i troszeczkę jeszcze podnieść i obniżyć bo może nie od razu zacznie cykl obniżek tylko ty się musi zatrzymać natomiast no tak jak mówiłem wcześniej to już jest widoczne w bankach że ich ceny Nie spadają więc tak jakby ta jedna podwyżka już jeszcze jedna podwyżka ewentualnie była wkalkulowana i one zaczynają tam powoli podrygiwać do góry i to co wydaje mi się że jak popatrzymy na większość surowców Soft czyli tych pochodzenia Rolnego to one mocno pospadały A to był taki Trigger który no powodował wzrost cen na rękach i to samo mamy z ropą stanął ropy naftowej która teraz też tam trochę zanurkowała dobrze tam widziałem i mam może już się to nie jest 70 dolarów za baryłkę ale już nie jest to przy tych przy tym górnym poziomie więc jeśliby rzeczywiście te ceny surowców się utrzymywały niżej to to wtedy mielibyśmy spadek inflacji w jakimś momencie teraz Oczywiście trzeba pamiętać zaraz będzie efekt bazy się pojawiał więc będziemy mieli odczyty w stosunku do zupełnie innej bazy rok temu więc to jest jeszcze inne zagadnienie natomiast też patrzyłem że już na przykład cena miedzi czyli tego surowca pokazującego że może się zacznie wzrost w końcu PKB tak na całym świecie mieć tam zaczęła podnosić głowę powoli więc tak jakby rynek Był troszeczkę bardziej optymistycznie nastawiony czyli te surowce inflacją genne w dół i chcemy A te takie pokazujące wzrost się ożywienie gospodarcze w górę Tak No więc to jest ten czynnik który dzisiaj widać i który jest optymistyczny to nie znaczy że na przykład w październiku nie będzie inaczej bo tego nie wiemy tak Czyli te stopy już nie mają takiego znaczenia są takie decyzja Czechów No tam zresztą jest no Bank Centralny zakłada że inflację dojdzie na do w tym momencie jest tak jedna z wyższych w Europie były z 17 ponad z kimś haczykiem a oczekiwana aż dojdzie do 20 pomimo tych wcześniejszych takich też na agresywnie akurat Bank Czech działał w kontekście zaciśnienia polityki Bank No nie wiem to akurat nie mamy danych Jak rząd tam walczy właśnie z tą inflacji tak jak u nas No jak Jaka jest walka u nas czyli dosypywanie notabene właśnie na YouTubie wrzuciliśmy ten ten nasz slajd z bykiem i niedźwiedziem i zapytaliśmy naszych subskrybentów właśnie jakie mają propozycje walki z inflacją ale to na razie jeszcze bardzo ciekawe są propozycje zbieramy je i na pewno przedyskutujemy tak na szybko bardzo jedna mi się podobała żeby po prostu walka z inflacją żeby każdy dostał drukarkę do domu do drukowania pieniędzy i tak można walczyć No to jednak No ale tych pomysłów kilka jeszcze też do nas w inny sposób spływały więc na pewno będzie będzie na to moment żeby to jeszcze przedyskutować w komentarzach też pod wideo zachęcamy do podawania swoich czy tam z inflacją to jest taki moment który tam jest taki Trigger tak coś w rodzaju naczynia jak pewna kropla przeleje tą szarę to potem bardzo trudno to to co się wylewa z tego naczynia zatrzymać Tak i tutaj właśnie Rady Polityki żeby wszystkich krajach czy tam jak ty się organy nazywają prawda się różnie nazywają więc oczywiście one nie powinny dopuścić do tego przelania tego naczynia bo tam do pewnego momentu to sobie można tam się bawić tak ale jak jak się to już przeleje wyleje z tego naczynia no to nie jest ta jednak kropla tylko od razu Mocno cieknie Tak więc i teraz właśnie jestem problem jak to zatrzymać ale to cały czas nawiązuje do tego co mówiłem wcześniej że po 2008 roku banki centralne Moim zdaniem prowadziły zbyt łagodną politykę czyli najlepiej było zrobić tak jak Islandia puścić mieć kryzys Znaczy to jest moje prywatne zdanie tam kryzys i potem mi się ten kraj zaczął odradzać było OK a wszędzie w Europie czy w Stanach Jak zaczęto drukować te pieniądze no to do dzisiaj mamy znak zapytania nie wiadomo co będzie w przyszłości tak no bo więc to jest takie Pokłosie tej polityki jakbym pułapka trochę wpadliśmy już nie ma wyjścia za bardzo z tego nie da się tak łatwo wyjść I zakończyć tak ale to to być może wynikało z takiego z takiej chęci dotrwaj do wyborów bo często prezesi banków centralnych w innych krajach są nominowani przez partie polityczne i mówią to dotrwajmy do wyborów a po wyborach Zobaczymy jak my wygramy No to będziemy mieli znowu będziemy coś drukować A jak przegramy to niech opozycja ma problem tak no bo i to jak popatrzymy to przez ileś lat tak mniej więcej znaczy nie mówię że tak było No robione cały czas ale ale nie było takiego momentu że dobrze to to drukujmy na przykład 2011 a potem jak się nie uda No to przechodzimy na twardą stronę polityki tak dobrze to może Przejdźmy sobie już do kolejnego wątku kulturalnego Tym razem to bardziej już trochę o tą kulturę zobaczyłeś bo powiedzieliśmy bo ostatnio o byczku i naszym niedźwiedziu w kulturze więc płynnie przejdźmy do do kultury poruszymy sobie temat kabaretu nie mówiliśmy o jeszcze nigdy w naszym programie o kabarecie kabaret Neonówka publikował skecz Wigilię 2022 nie będziemy może komentować W tej kwestii politycznych co tam było wewnątrz ale ten szum medialny który się wokół tego wytworzył w tym momencie już jest ponad 8 milionów wyświetleń na oficjalnym kanale kabaretu Neonówka i to jest oczywiście napędzane mediami i to to pokazuje jak świetnie dzisiaj te Media social media działają jak potrafią napędzić oczywiście krytyka jest z jednej strony pochwały z drugiej No bo to co jest kontrowersyjne to się sprzedaje więc tak jak tutaj to było napisane slajdzie nie ważne żeby mówili ważne żeby mówią że nie ważne jak ważne żeby mówili i tutaj trochę poszukuje takich analogii do forów internetowych No przecież mamy te spółki wszystkie memowe które wypłynęły tylko na tym że oni wpisano na forach internetowych typu Reddit w Polsce mieliśmy na i na Twitterze i na kanałach facebookowych również więc jest to ciekawe a z wczoraj temat wrócił memów No bo mamy powrót wielki spółek właśnie tych memów tutaj jest na slajdzie w tym momencie spółka która się nazywa żeby tutaj nie skłamać bo tutaj tata nazwa z jednej strony mamy Games to bo ona też też wypłynęła Ale tu jest Bad but NBA tak to jest też kolejna spółka która fundamentalnie Słabo sobie radzi jest bardzo mocno szortowana i po raz kolejny na forum internetowym na reddicie postanowiono przeatakować tę spółkę i też mamy tutaj wyskok Nie aż taki jak był na gamestopie w 2021 roku Ten wyskok tam był kilka tysięcy procent No ale i tak pokazuje że ta siła tłumu i właśnie Social mediów jest bardzo dużo W zeszłym tygodniu mieliśmy tą chińską spółkę która tam kilka tysięcy procent wzrosła i kapitalizacja gdzieś tam w kosmos no więc no dzieją się takie rzeczy no u nas z takich też jeszcze wątków kulturalnych No to właśnie akcje ekipy tak są są ciekawe no ale tutaj to niestety idzie Cały czas w dół to nie jak ekipy akcje tylko ja oglądam te batoniki po opakowania po lodach i często tam jeszcze na Facebooku nie na Twitterze pokazywałem że na przykład jakiś opakowanie po lodach było tam za 20 tysięcy możliwe do kupienia na Allegro czy to za 50 więc po prostu to są papiery wartościowe i to był taki nomen omen że one kosztowały załóżmy 20 tysięcy akcja Allegro spadły ze 120 Tak więc śmieszne Natomiast ja sądzę że można wykorzystywać tego typu okazję do dealowania ale pamiętaj że to jest spekulacja czyli tam wyznaczyć sobie małą kwotę 1% pół procent portfela i bawić się bo to jest fan No oczywiście jak ktoś chce za wszystko jest od roku i z kredytu i tak dalej to może tylko oczywiście to jest To jest coś strasznego mamy tutaj luźną formę więc ja zawsze podaję inwestorom takie pytanie Czym się różni gra giełdowo od od inwestowania więc no inwestowanie to wiemy nudne i tak dalej a gra Giełdowa to jest jak całowanie lwa w dupę duże ryzyko i wątpliwa przyjemność i to jest właśnie ten moment tak żeby taniej oczywiście duże ryzyko jest oczywiście jak zarobię to się cieszę ale jak stracę No to to się też smucę i ja jestem zwolennikiem tego typu ale to gier to wyraźnie Gramy tak jakbyśmy poszli do kasyna postawili tam nie wiem na czerwone 3000 zł albo przegrywam albo nie i to jest dokładnie tak samo No ja się tutaj zgadzam znaczy nie mam doświadczeń akurat takich z tym Lwem ale jeżeli chodzi właśnie o takie spekulacyjne zagrania tak jak kiedyś na naszej giełdzie one też takie spółki też często powracały jak elektrim na przykład Próchnik gdzie No właściwie było już wiadomo że tam nic nie ma ale te fale zawsze rosły i uważam że to jest właśnie taka czysta spekulacja i warto w czymś takim uczestniczyć tylko pod jednym warunkiem żeby nie wierzyć w to tak jak to się zaczyna nakręcać sesji nad sesję bo zawsze na początku jest właśnie tak że co oni tam znowu robią bez obrotu ciągną krytyka Drugiego dnia już jest coś innego trzeciego dnia już zaczynają ludzie pisać platform czy tam przypadkiem nie wchodzi jakiś inwestor No i zaczyna Po prostu warto w czymś takim uczestniczyć ale naprawdę nie wierzyć po prostu w to zachowacie jakie właśnie taki rasowy spekulant tylko jest cena obrót i tyle dokładnie tak nie to co się pojawia bo tam te komentarze Ja czasami czytałem komentarze młodych osób jak na przykład grany był Mercator czy czy tam powiedzmy biometr bo to są takie ulubione są takie jest taka grupa spółek ulubionych w Warszawie przez pqlantów i tam coś postoi to musi się odbić i tam są takie widać tak jak kardiogram Dokładnie tak to wygląda natomiast Czytałem te komentarze No to po prostu aż mi się włosy na głowie tam mierzyły bo oni grają często całym kapitałem w taką spółkę uderzają No tam wiadomo że to idzie na fali zapowiedzi prawda tam często informacji które potem się okazuje że są z palca wyssane więc byłem aż przerażony ale rozumiem młody wiek bo ja też jak byłem młody to grałem bardzo ostry dzisiaj tego nie wykonał po prostu ale często właśnie tak gra natomiast pragnę i zawsze przeszedł że no może się to okazać dużo wtopą wpadką tak bo jeśli by się okazało że nagle KNF zawiesiłby te akcje z sesji na sesję to oni nawet nie mają jak tego sprzedać i potem 3 miesiące załóżmy spółka jest zawieszona coś opublikuje z minus 40 No bo tutaj pół biedy Jeżeli to jest rynek akcji tylko swój kapitał ryzykują praktycznie nie mają jakichś zobowiązań młodzi ludzie często po prostu mogą zawsze wrócić do rodziców i nic się nie stanie tak teoretycznie natomiast tak natomiast gorzej Jeżeli to jest tak jak w Stanach Zjednoczonych przecież podczas tej pierwszej fali takiej euforii na giełdach ci młodzi wchodzili w kontrakty terminowe w opcje instrumenty lewarowane no i tutaj potracili już nie tylko to co mieli a jeszcze się po zaburzali to jest znaczy wiesz opcje są bardzo dobrym instrumentem tylko jak kupujesz jak nie jak wystawiasz Bo jak kupujesz opcję to Teoretycznie możesz tylko stracić to co zainwestowałeś i ja jestem zwolennikiem na przykład często kupowania takich opcji że jest jesteśmy pomocnym spadku a obstawię sobie że rynek pójdzie w górę na przykład stawiam 2000 zł na taką opcję jak przegrałem to te 2000 tak jakbym wyrzucił do kosza tak bo już ich nie odzyskam tam jakiś grosze może z tego jak już widzę że nic z tego nie Ale to tak jak zero uzyskał natomiast jak mi wyjdzie to ta dźwignia na opcji wtedy kiedy ona wchodzi indemany to jest dużo większa niż na kontraktach terminowych bo to jak się tam policzy te wszystkie alfabetach gamma delta i tak dalej to właśnie to jest ten kok Tak więc ja jestem za tym tylko że ktoś wie że stawiam 2000 tak jak w kasynie ale ja po prostu liczę się z tym że wyrzuciłem to do kosza tak natomiast jak zarobię to zarobię od razu tam 30 tysięcy czy tam 20 tak Czyli grania na takich fuksjach jak gdyby ale tak z głową natomiast wystawienie opcji z kolei A no to już jest zupełnie inna bajka jeszcze jeszcze jedna kwestia proku Właśnie takich zagrań spekulacyjnych I właśnie tej motywowania tych swoich działań właśnie fundamentalnie to jest też o tyle niebezpieczne to może prowadzić do tego że po prostu zostaniemy z tymi akcjami Iza będziemy wisieli na poziomach które może już nigdy nie wrócą na przykład i więc to więc to jest niebezpieczne więc jak są jak są takie takie zagrania to po prostu Najlepiej w ogóle wszelkie fundamenty odrzucić bo wtedy łatwiej szybciej nam będzie też wyjść z tego nawet pogodzić się ze stratą Łukasz Tą pierwsze pytanie jakie sobie zadaje to takie czy jestem po dobrej stronie rynku rośnie to jestem po dobry spada to już mnie nie ma i to jest jedyne pytanie które potem tylko mówisz ile chcesz mniej więcej zarobić Stop Loss bo wiadomo i jak zabezpieczać swoje zyski czyli podnoszenie sto Plusa w górę i to jest wszystko nawet możesz nie czytać tylko patrzysz technicznie czy jesteś po dobrej stronie jak nie jesteś to uciekasz i tam żadne komentarze że tam nie wiem chiński nabywca prawda czy to nie to to ja sobie też to mogę napisać No właśnie tylko wielu mamy w tym momencie inwestorów długoterminowych którzy wcale tego nie planowali tak to dlatego ten stop Los jest taki konieczny że mnie po prostu wyrzuci mam gotówkę żeby się odkuć a zostawienie pozycji bezstoplosa i dopuszczenie tam do takich głębokich strat to jest to jest taki klasyczny błąd a najgorszy jest to jak byłem zarobiony niezabezpieczyłem w zysku i cena mnie przybiła ceny zakupu to to już jest najgorszy błąd Jaki można popełnić No to prawda No jeszcze w temacie Kultury może porozmawiamy sobie trzech mężczyzn o kobietach mianowicie zakończyły się mistrzostwa Europy w piłce nożnej i podczas finału na Wembley rekordowa frekwencja która przebiła finały również Euro męskie także Football kobiet zyskuje na popularności tutaj ty Łukasz jeszcze mówiłeś o Tour de France też jest wersja teraz żeńska takie właśnie w nowej formule albo tak bardzo szeroko medialnie przede wszystkim pierwszy raz z pełną transmisją tak jak jest to w wydaniu męskim no i była oglądalność byli kibice też przy drodze więc no według mnie są są sporty Gdzie mogą znaleźć właśnie pieniądze na też na też ten sport w wydaniu kobie to nie tylko tam gdzie na przykład na jednej arenie tak na przykład lekkoatletyka jest że na tej samej arenie Są mężczyźni i kobiety ale też gdzie właśnie tylko na przykład są kobietą że jest sporo takich sportów i myślę że warto to obserwować to może być to może być jakiś właśnie Trend bo jest tam jakość są tam emocje więc to według mnie to jest ciekawe równouprawnienie parytet zachowuje ale właśnie mi się to podoba że bo będą takie sporty gdzie właśnie będzie to jako zachowanie parytetu to mi się nie podoba generalnie ale takie właśnie zjawiska jak to euro Gdzie idzie faktycznie za tym konkretna sprzedaż biletów sukces komercyjny reklamy bo za tym wtedy pójdą właśnie też sponsorzy i tak dalej i tak dalej więc to jest takie organicznie nie wiem czy to się przełoży wiesz na liczbę kibiców że kobiety będą mocno kibicować Myślę że nie bo to taki sport znaczy jeśli chodzi o piłkę nożną to większość kibiców to mężczyźni No przynajmniej Takie jest moje zdanie teraz może jak Kobiety grają to tam trochę więcej kobiet się patrzy ale nie wiem czy to jest ich ulubiony sport w sensie Ja rozumiem zawody sumo że oglądają No bo to tacy faceci Jak wychodzą to żart oczywiście ale ale myślę że nie ale no ale to wtedy też łatwo sponsorzy mogą niektóre oczywiście też bo ja tak na początku trochę w tą damską piłkę Nie wierzyłem ale teraz widzę że ona tak naprawdę się rozwija i rzeczywiście czekam na zawodniczki sumo to jestem mój ulubiony sport znaczy jak go przestał oglądam tam z Japonii bo go Akurat lubię tak natomiast no i widziałem kobiet żeby tam walczyły ale A myślałem też jak zaczniesz ten to ten ten wątek o kobietach to że powiesz fajny film wczoraj widziałem momenty Były ważne jeszcze nie trzech facetów o kobietach ale ale sprawdziłem coś innego tak żeby tutaj pozostać w klimatach giełdowych ile spółek z ósemki 500 jest w fotelu Zasiada kobieta w wielu spółkach takich spółek czasem 500 jest dokładnie 32 czyli 6% w spółce mało No niestety mało możesz to rozwija ale na przykład General Motors takich większych właśnie jest pani Mary Baran jest ale to ja wam powiem o innym rzeczy których widocznie jest teraz w bankowości prywatnej w Stanach Zjednoczonych bo tam okazuje się że mniej więcej już 1/3 bogatych wdów znaczy może kontroluje dosyć dużą część No zasobów tak Bo faceci żyją krócej za to intensywnie tak a potem kobiety zarządzają po śmierci mężów i widać bankingu że zaczęto zatrudniać kobiety jako Private bankierów bo one się lepiej dogadują z tymi kobietami i teraz było jak się pytasz na przykład faceta Jaki jest jego cel w prawie bankingu to on mówi że on się nastawia na pobicie benchmarku A kobiety mówią że tak ja mam tu dzieci to proszę mi napisać z czego Ben sfinansuje czas do szkoły Ja chcę zmienić mieszkanie czy tam kupić dziecku mieszkanie to Z której części mojego majątku będę miał będę mógł to zrobić i w jakim czasie do tego dojdę jest zupełnie inne podejście czyli na konkretne cele się nastawiają i jeszcze na przykład jak faceci przychodzili do prevent bankierów to o czym rozmawiali o golfie a teraz te kobiety rozmawiają o SPA tak więc no też widać taką zmianę i to już nawet w prasa brytyjska amerykańska zaczęła podnosić ten temat że widać zmiany taką jeśli chodzi o ilość Private bankierek że tak powiem zatrudnionych w tych konserwatywnych bankach amerykańskich a ja to jak odbierze że patrząc tak przez pryzmat przy dyspozycji na kobiety mogą być lepszymi inwestorami też inwestorkami właśnie przez tą konsekwencje No mężczyzna może rzeczywiście ma większy tendencje takiego dla hazardu większy bardziej agresywnego podejścia bardziej ryzykownego a kobieta przez to że właśnie nie może nie zarobi tak jak mężczyzna tych szans nie będzie miała te gigantyczny zarobek przy wielkim lovarze ale poprzez konsekwencje w długim terminie jeżeli się porównuje wyniki No to może właśnie te predyspozycje naturalne pomogą nie mamy go taki statystyk wewnętrznych w simci Markets ale ale wiesz co o tym na przykład bardzo często mówi się jeżeli chodzi o te kraje skandynawskie i Polityki politykę tam czy polityczki właśnie że No dlatego właśnie ta sukces jest tamtejszej polityki Właśnie są u steru są kobiety więc no znaczy to jeszcze w banku jak na przykład są takie badania że załóżmy oferujecie 4 portfele jeden to jest portfel obligacji drugi to jest Stabilnego Wzrostu czyli do 30% akcjach drugi to jest pół na pół czyli do 50% w akcjach reszta obligacje i masz portfela agresywny teraz statystycznie jak przychodzi młody japi czyli młody samotny facet który portfel statyczny się wybiera ten najbardziej agresywny jak jest żonaty to wybierze ten portfel mieszany samotna kobieta statystycznie wybiera portfel ten obligacji a w związku z mężczyzną bo ja już tutaj nie będę wchodził na jakieś inne może pola wybiera portfel stabilnego wzrostu i teraz jak się pytasz kobiety dlaczego tak jest to no statystycznie Oczywiście tutaj nie chcemy nikogo urazić No to ona mówi że jak jest samotna musi sama zadbać o siebie to inwestycje mają dużą duże bezpieczeństwo jak już jest z tym związku to nawet jak jej nie wyjdzie to jej facet pomoże A mężczyźni rozumują Tak jestem sam nie ma się o kogo martwić nie muszę A jak już jak mam rodzinę Mam żonę dziecko to wtedy muszę ten agresję czyli ryzyko tego portfela ograniczyć i to jest jak gdyby statystycznie Do tego dochodzi jeszcze drugi Trend to związany z wiekiem że im Jesteśmy starsi tym bardziej Idziemy w stronę obligacji tutaj od ryzyka może w takim razie proponuje ostatni wątek już teraz optymistyczny chociaż dzisiaj kilku momentach byliśmy optymistyczni to pozostańmy i tak zakończmy nasz program Czyli w różowe okularach [Muzyka] powiemy sobie że z kim co uważacie o tym miękkim lądowaniu Czy jest szansa tyle tu Łukasz tutaj dzisiaj już nawiązałeś do miękkiego lądowania czy te czynniki jak sobie połączymy właśnie inflację rosnące stopy wyniki spółek które mamy w 80% spółek zasługi 500 zaprezentowało swoje wyniki i 3/4 powyżej konsensusu rynkowego Czyli nie jest źle historia Ja obawiam Ja obawiam się że w krótkim i średnim terminie to faktycznie może być taka solidna wiara w to właśnie miękkie miękkie lądowanie i tak jak właśnie mamy kilka kilka wykresów to one pokazują właśnie taką chęć żeby wierzyć jest to miękkie lądowanie i myślę że to że na razie tak może być że tak możemy myśleć że że mamy takie miękkie lądowanie natomiast Bałem się że w długim terminie aż tak dobrze nie będzie no właśnie choćby te nastrój taki inwestorów tu mamy dobry rynek pracy no to oni Czujemy że że ten rynek pracy nas zawiódł pomimo że jest dobry No to mnie martwi że ten że ten rynek tak reaguje i myślę że przez to niestety możemy teraz nawet wykreować tak jak mamy tutaj różne właśnie wykresy czy czy te nawet europejskie bańki 600 tych głównych spółek w Europie i tak dalej i tak dalej no to niestety Myślę że teraz możemy wyjść coś jeszcze z tego z tego trendu wzrostowego możemy jeżeli chodzi o odbicie zdobyć wyższe poziomy ale obawiam się że to nie będzie miękkie lądowanie później No ja powiem że ja jestem na razie optymistą bo Tak patrzyłem na wykresy to co już Łukasz nie chciał powiedzieć i tam już mamy poprzebijane w niektórych przypadkach na przykład tam kakaram przebił linię trendu spadkowego w górę tutaj że ten Europe z High też przebił Patrzyłem tam akurat no ropa do to też mówiliśmy spadła do wsparcia tutaj mieć się odbiła w Warszawie już na przykład Wig info informatyka wybił się do góry tutaj nieruchomości też ładnie On jeszcze nie przełamał linii trendu spadkowego ale tutaj na przykład Wig banki to już tak widzę że walczy z linią trendu spadkowego jest szansa to też wspominaliśmy już wcześniej mniej więcej Dlaczego Wik budownictwo tam też mieliśmy takie wybicie No i ja jeszcze tutaj powiem jedną rzecz No Envy oczywiście przełamał linię terenu spadkowego co jest zawsze takim pierwszym prognostykiem i to tak wygląda jakby ten polski kapitał nakręcał te spółki bo za granicę to tam mało na mv40 tam troszeczkę tylko ale nie słabo no i Wigo 20 jest taki przyciąganie liny widać pójdzie w górę potem spadnie i to trzeba jest tak na szarpać trzeba taki czop i Mar strasznie jest po prostu po angielsku swit też całkiem nieźle bo tam też można wybrać kilka ciekawych spółek i wydaje mi się jeśli Hossa ma się rodzi w takiej niepewności zwątpieniu i po cichu No to byłby ten moment tak ale oczywiście sobie zdaje z tego sprawę że to za wcześnie żeby to powiedzieć natomiast Moim zdaniem teraz można wykorzystywać to że się trochę poprawiło Nie wiem co będzie na jesieni no bo wiadomo natomiast jakby się teraz udało trochę pozarabiać nawet na jesień się pogorszyło No to wziąć zyski i pozwolić spaść ten cenom tak No bo dlaczego nie wykorzystywać tego tak natomiast kiedyś latasz Piotr Kuczyński pisał że będzie taka Hossa Lipcowa ona może się teraz raczej na wrzesień przykładać Przepraszam na sierpień lipcowo sierpniowa No ale mogę powiedzieć że coś w rodzaju t

Przewijanie do góry