Polska giełda liderem 2025 roku! | Rozczarowanie wynikami XTB | Coraz więcej osób w PPK! [Wyniki XTB, PPK i WIG20]

Czy WIG20 utrzyma pozycję lidera?

Polska giełda liderem w 2025 roku? Przegląd najważniejszych wydarzeń z polskiej giełdy i gospodarki. W tym odcinku omawiamy zaskakujące wyniki WIG20, rozczarowujące wyniki finansowe XTB za czwarty kwartał 2024 roku oraz rosnącą partycypację w programie PPK.

WIG20 notuje imponujące wzrosty w 2025 roku, bijąc na głowę indeksy takie jak S&P 500 czy Nasdaq. Co napędza ten wzrost i czy jest on zrównoważony? Omawiamy potencjalne czynniki, takie jak napływ zagranicznego kapitału, niskie wyceny polskiego rynku oraz oddalające się w czasie obniżki stóp procentowych. Przyglądamy się również roli sektora bankowego w tym wzroście.

Rozczarowanie wynikami XTB

Spółka XTB, pupilek polskich inwestorów, opublikowała wyniki finansowe za czwarty kwartał 2024, które okazały się gorsze od oczekiwań analityków. Spadek przychodów, zysku operacyjnego i marży EBIT zaskoczył rynek. Analizujemy przyczyny tych słabych wyników, w tym rosnące koszty marketingu i mniejszą konwersję nowych klientów na przychody z instrumentów CFD.

PPK zyskuje na popularności

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych przekroczyła 50%, co jest ważnym krokiem w kierunku upowszechnienia tego programu. Omawiamy korzyści płynące z uczestnictwa w PPK, takie jak dopłaty od pracodawcy i państwa, a także możliwości wypłaty zgromadzonych środków. Zastanawiamy się również, dlaczego wciąż tylko połowa uprawnionych pracowników korzysta z tego programu.

  • Wzrosty WIG20 w 2025 roku
  • Analiza wyników finansowych XTB
  • Rosnąca partycypacja w PPK
  • Sukces Bloober Team i ElevenLabs
  • Prognozy na 2025 rok

Zobacz pełną transkrypcję filmu

WIG20 w gronie najlepszych indeksów świata w 2025 roku jak na razie skąd wynika taka wielka siła polskiej giełdy xtb z kolei nie ma aż takiej siły bo rozczarowuje wynikami za czwarty kwartał a kurs cofnął się o nawet 13 proc w trakcie jednej sesji czym rozczarował ten pupilek polskich inwestorów o tym sobie trochę powiem w tym odcinku ale powiemy też o tym że partycypacja w programach ppk przekroczyła 50 proc w końcu pozosta tylko pytanie czemu tak późno i czemu dalej tylko 50 proc bo daleko tu jeszcze do mówienia o prawdziwym sukcesie na pewno daleko do mówienia o takim sukcesie jaki osiągnęło polskie Studio gamingowe bluber bo Blue sprzedał już podobno 2 miliony kopii remake Silent Hill 2 a wielkie sukcesy to nie tylko bluber bo również Eleven laps co prawda prywatna spółka ale Jedna z najlepszych polskich spółek powiązanych ze światem sztucznej inteligencji i i szeroko rozumianej technologii bo zwiększyła swoją wycenę już do ponad 3 miliardów dolarów wielki sukces i wydarzenie zdecydowanie warte odnotowania Cześć tutaj Piotr cymcyk A to jest gospodarczy przegląd wydarzeń i w tych odcinkach omawiam dla was wyłącznie to co ciekawe z polskiej giełdy i z polskiej gospodarki a Jeśli interesują was rynki zagraniczne gospodarka ogólnoświatowa to koniecznie trzeba też oglądać niedzielne wydania finwe takie jak o ten tutaj No a my zaczynamy partnerem odcinka jest dom maklerski xtb miejsce gdzie możesz inwestować całkowicie bez prowizji do nawet 100 000 EUR obrotu miesięcznie Pobierz specjalny raport na 2025 rok Poznaj trendy i dowiedz się w co najlepiej inwestować swoje pieniądze dołącz do ponad 1600 inwestorów w strefie Premium DNA to najlepsze miejsce do inwestycyjnej edukacji również dla ciebie dziękuję wam za wszystkie ponad 59000 subskrypcji Pomóżcie temu kanałowi rozwijać się dalej i zostawcie swoją już teraz [Aplauz] [Muzyka] wzruszający to będzie moment Moi drodzy Otóż Słuchajcie WIG 20 tak WIG20 jest w ścisłej czołówce indeksów akcji na świecie jeśli chodzi o stopę zwrotu w 2025 roku styczeń przyniósł na tym indeksie akcji na polskich czempion już około 11 proc stopy zwrotu i bije tym samym takie indeksy jak s&p 500 nasdaq 100 indyjski sens japoński Nike chiński hangseng czy nawet niemiecki Dax No to jest tym bardziej wzruszające że dokładnie o tym pisaliśmy i mówiliśmy wam już wielokrotnie przed 2025 rokiem Ja jednak przewrotnie myślę że polski rynek może nas i w sumie bardziej was naprawdę zaskoczyć w 2025 roku że rok 2025 będzie lepszy niż 2024 Oczywiście teraz jest dookoła naszego rynku trochę ekscytacji więc pewnie jakaś korekta się przytrafi ale fundamentalnie dalej mamy pole do popisu co napędza ten wzrost w 2025 przede wszystkim worek zagranicznego kapitału który wlewa się na nasz rynek A dlaczego się wlewa nie wiem choć się domyślam no tego oczywiście nikt nigdy nie wie bo nie jest to nigdzie zapisane ale powody mogą być na przykład dwa polski rynek po pierwsze jest niezmiennie tani i nisko wyceniony względem całego koszyka rynków wschodzących więc nawet gdyby polska Giełda urosła raptem o 100% to i tak formalnie nie bylibyśmy drodzy tak dobrze słyszycie Dokładnie tak by było a sporo z tego niedowartościowania wynika z dyskonta geopolitycznego które to zaczyna się trochę odwracać bo w połączeniu z dynamicznym umocnieniem się złotego wobec euro nie wobec dolara tylko wobec euro i wzrostami na rynku akcji Myślę że rynek daje nam jasną informację że tak wygląda pozycjonowanie się przez zagranicznych inwestorów pod potencjalne zawieszenie konfliktu na Ukrainie Donald Trump naprawdę bardzo Chciałby zdobyć pokojową nagrodę Nobla nawet tego nie ukrywa i myślę że będzie naciskał na obie strony konfliktu żeby te się w końcu dogadały A żeby przynajmniej dogadały te zawieszenie broni czy mu się to uda nie wiem ale wiem że kapitał zaczyna to wyceniać dodatkowym Impulsem są oddalające się w czasie obniżki stóp procentowych które sprawiają że wyniki finansowe banków będą prawdopodobnie lepsze niż Zakładano jeszcze do niedawna a tym tymczasem to właśnie banki są przecież znaczącym sektorem w głównym indeksie właśnie w wigu 20 na piątkowej sesji 31 stycznia jeden z pupili polskiej giełdy xtb zaliczyło solidny zjazd akcji O nawet 13 proc w trakcie sesji a wszystko za sprawą gorszych od konsensusu analityków wyników za ostatni kwartał 2024 roku przychody spadły o ponad 5 zysk operacyjny spadł o prawie 34 PR w ujęciu rok do roku a marża ebit którą analitycy prognozowania poziomie około 52 proc wyniosła nieco ponad 43 proc no te wyniki są faktycznie rozczarowujące rozczarowujące o tyle że czwarty kwartał przyniósł na rynkach całkiem sporo zmienności związanej z wyborami w Stanach Zjednoczonych i w ogóle wszystkim co działo się z zapowiedziami wypowiedziami Donalda trumpa na rynkach xtb głównie zarabia na lewarowany instrumentach cfd No i powinno zyskiwać na dużej zmienności oczywiście dalej sporo zarabiało bo te zyski są dalej duże no ale zdecydowanie mniej od oczekiwań pomimo tych spadających przychodów i zysków liczba aktywnych klientów dalej dynamicznie rośnie zresztą w samym tylko styczniu 2025 miało ich dojść koło 70 000 No to jak to jest że klientów przybywa a przychody i zyski spadają powód jest prosty nowi klienci przyciąganiu przychodowe produkty typu Ike czy plany inwestycyjne no tacy ludzie nie są zbyt specjalnie zainteresowani grą na ryzykownych instrumentach lewarowany cfd a konwersja klientów na przychody jest wobec tego gorsza No a skoro 98 proc przychodów spółki pochodzi właśnie z cfd No to w efekcie pozyskujemy bardzo dużo klientów którzy to nie są w stanie generować aż tak dużego przychodu dla firmy do tego wszystkiego dochodzą rosnące koszty w praktycznie każdej kategorii i oczywiście najmocniej rosną te związane z marketingiem które w czwartym kwartale stanowiły aż 25 proc całości przychodów a do tego spółka zapowiedziała i taki dalszy wzrost w 2025 roku czy to wszystko jest taka wielka tragedia No w krótkim terminie dla kursu na pewno bo nie da się inaczej zdyskontować takich wyników niż spadkami a w długim To wszystko zależy od tego jak firma będzie się rozwijać na nowych rynkach na przykład w Brazylii oraz czy wpadnie na pomysł lepszej monetyzacji gigantycznej ale mniej aktywnej tradingowa bazy Klientów czy im się to uda Nie wiem zobaczymy Ale faktem jest że jeśli sądzisz że się uda No to takie spadki na kursie akcji powinny być traktowane jako okazja już ponad 50 proc uprawnionych pracowników uczestniczy w ppk No serce serce mi rośnie rok 2024 był przełomowy dla Pracowniczych planów kapitałowych a rekordowe wyniki finansowe rosnąca liczba uczestników i przekroczenie po raz pierwszy 50 proc partycypacji wszystko to potwierdza że program w końcu zyskuje coraz większe zaufanie i wśród pracowników No i wśród pracodawców Polacy coraz częściej zapominają o teoriach spiskowych i idą porozum do głowy i zapisują się do ppk które to przecież realnie daje im możliwość otrzymania darmowych pieniędzy naprawdę darmowych pieniędzy No czemu tam nie ma 100% ludzi jeszcze to ja nie wiem dlaczego Oczywiście mówimy o tych uprawnionych na koniec grudnia 2024 wartość aktywów netto funduszy ppk wzrosła o 39 proc rok do roku a liczba uczestników ppk przekroczyła 3,69 miliona Co oznacza że poziom partycypacji w podmiotach które w żyły program osiągnął rekordowe 50,4 6 proc Statystyczny uczestnik ppk który oszczędza od grudnia 2019 osiągnął zysk od 124 do 156 proc w stosunku do własnych wpłat to oczywiście jest efekt regularnych wpłat pracodawcy dopłat od państwa i też jednak bądź co bądź całkiem sensownych wyników inwestycyjnych tych funduszy dla przypomnienia powiedzmy sobie trochę jak to działa na szybko takie ppk pracownik odkłada co miesiąc minimum 2 PR wynagrodzenia brutto pracodawca dokłada minimum 1,5 proc wynagrodzenia tego pracownika a państwo jednorazowo daje 250 zł i potem co roku 240 zł te pieniądze są inwestowane przez fundusze a Inwestycje są dostosowane do wieku uczestnika im bliżej emerytury jesteś tym bardziej bezpieczne aktywa są inwestowane jak skończysz 60 lat to można sobie wypłacić 75 proc środków bez podatku a resztę można sobie wypłacić albo jednorazowo z podatkiem albo rozsmarować na dożywotnie wypłaty oprócz tego pieniądze z ppk można wypłacić w dowolnym momencie i wtedy traci się jedynie dopłaty od państwa i część środków dopłaca podkreślam część I to niewielką część I w sumie to nawet się jej nie traci tylko po prostu jest ona przepisywana do ZUSu nawet Więc jeśli robiłby wypłaty z ppk co chwilę to tak jakbyś na każdej swojej wpłacie mógł od razu wypłacić niemal drugie tyle i miał 100% stopę zwrotu wpłaty pracodawcy No więc nie ppk to nie jest drugie OFE Swoją drogą nawet jakby było drugim OFE to też nie jest problem bo w OFE nikt ci nikt nie zabrał jest 2025 rok Ileż razy można tłumaczyć dokładnie to samo na przeksięgowaniu tej gotówki z offe na subkonto w ZUSie które i tak jest dziedziczne to Swoją drogą nawet więcej zarobiłeś niż gdyby tego nie zrobiono oczywiście to wyszło czystym przypadkiem ale jednak tak jest więc w każdym razie nie nikt wam nic nie zabrał Zapiszcie się do ppk naprawdę nie wiem nie wiem czemu tego nie robicie wszyscy którzy możecie przedstawiciele Konami podali w informacji prasowej zaktualizowane wyniki sprzedaży remaku Silent Hill 2 od studia bluber Team okazuje się że sprzedano już łącznie dwa miliony egzemplarzy tego horroru Silent Hill 2 zdaje się utrzymywać dobry poziom sprzedaży długofalowej bo Pierwszy milion sztuk trafił do graczy w ciągu niecałego tygodnia po premierze No a teraz mamy już drugi milion na liczniku jednocześnie bluber Team wiąże może duże nadzieje z premierą Kronos the new da oczekując że odbiór ten tej gry będzie porównywalny do sukcesu Silent Hill 2 a gra ma mieć premierę już w tym roku jak podkreślił prezes spółki Piotr babieno nowa produkcja oznacza dla firmy całkowitą zmianę kierunku jest trochę odejściem od psychologicznych horrorów na rzecz bardziej dynamicznej rozgrywki i bardziej dynamicznej akcji A to może znacząco poszerzyć grono odbiorców Kronos the new d chociaż spółka nie podaje prognoz sprzedaży to liczy Jednak tutaj na podobny sukces co Silent Hill 2 a według babieno na rynku jest duża luka dla wysokiej jakości horrorów science fiction które mogą trafić na szczyty list sprzedaży w najbliższym czasie firma będzie ujawniał kolejne unikalne elementy rozgrywki Kronosa a tymczasem Wyniki bluber które już mają uwzględniać część wpływów ze sprzedaży właśnie Silent Hill 2 są coraz bliżej No a w tym wszystkim kurs wydaje się że tylko czeka na takie pozytywne zaskoczenie El Labs potroi wycen do 3,3 miliarda dolarów założony przez Polaków startup dokonał spektakularnego skoku w swojej wycenie bo spółka pozyskała 180 milionów dolarów w nowej rundzie pozyskiwania kapitału i właśnie tym samym osiągnęła wartość ponad 3 miliardów dolarów czyni ją to potężnym graczem na rynku sztucznej inteligencji i największym Ai startupem powiązanym z Polską Eleven laabs specjalizuje się w syntezie mowy maksymalnie zbliżonej do naturalnej i został tak zwanym jednorożcem czyli z wyceną ponad miliard dolarów w styczniu 2020 ta kolejna runda finansowania potroiła tę wartość Co jednak jest rzadkością wśród firm z polskimi korzeniami nowe fundusze pozwalają spółce na ekspansję globalną oraz rozwój bardziej zaawansowanych modeli generowania głosu a założyciele Eleven laabs Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski poznali się jeszcze w polskim liceum po latach pracy w palantir technologies i Google w 2022 roku założenie własną firmę Ich celem było stworzenie technologii umożliwiającej generowanie mowy o naturalnej in akcentach i emocjach już w 2023 roku Eleven laabs zdobyło pierwsze finansowanie na poziomie 19 milionów dolarów a w styczniu 2024 status jednorożca po rundzie inwestycyjnej wartej 80 milionów dolarów obecnie z ich rozwiązań korzysta ponad milion użytkowników miesięcznie w tym branża mediowa i branża wydawnicza w najnowszej rundzie finansowania inwestorami zostali między innymi Deutsche Telecom i LG Technology ventures a od początku działalności Eleven LS pozyskało łącznie 281 milionów dolarów firma planuje dalszą ekspansję na rynki Azji Ameryki Łacińskiej i Europy chce także usprawnić technologię generowania głosu rozwijać narzędzia dla deweloperów i wzmocnić bezpieczeństwo Ai w Polsce spółka z kolei inwestuje w centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie gdzie jeszcze w tym roku planuje zatrudnić 30 Inżynierów a do 2027 nawet 100 specjalistów imponujące godne podziwu wielkie wow naprawdę brawa panowie czekamy na debiut na NZ daku za kilka lat a to już wszystko w tym gospodarczym przeglądzie wydarzeń Pamiętajcie że niezależnie od tego co dzieje się na rynkach i w gospodarce najgorsze co możecie zrobić dla swojego portfela to czekanie czekając z boku skazuje C się na pewną stratę a inwestując odpowiednio długim horyzontem możecie spać spokojnie do inwestowania z kolei przyda się dobre konto najlepiej takie gdzie nie ma prowizji na przykład takie jak w xtb bo w xtb nie zapłacicie prowizji do 100 000 EUR obrotu miesięcznie przy handlu akcjami czy ETF ami a do tego znajdziecie tam również naprawdę nieźle oprocentowane wolne środki i automatyczne plany inwestycyjne Jakby wam się nie chciało tym samodzielnie zarządzać to naprawdę jedno z najlepszych kont dostępnych na polskim rynku ilość napływających klientów Myślę że dobrze To potwierdza a link do niego założenia znajdziecie w opisie nagrania i w przypiętym komentarzu znajdziecie tam też link do pobrania fajnego raportu przygotowanego przez xtb o tym co może się wydarzyć w 2025 roku raport jest bezpłatny wystarczy podać maila Klik i będzie on na waszej skrzynce A jeśli też jesteście ciekawi co my sądzimy o 2025 roku to Pamiętajcie też że zawsze możecie dołączyć do wersji premium DNA Gdzie jest już ponad 1600 inwestorów którzy dostają od nas niemal codziennie różne analizy przemyślenia o rynkach o gospodarce i ode mnie i od całego naszego zespołu a do tego Mają możliwość obserwacji jak sam inwestuje własne oszczędności w portfelach o łącznej wartości prawie 3,5 miliona złot są duże pieniądze jest dużo emocji ale jest przede wszystkim jeszcze więcej nauki więcej na ten temat zajęci na stronie Premium dn rynków pl link oczywiście w opisie nagrania w tym materiale to już wszystko do zarobienia cześć [Muzyka]

Przewijanie do góry