Ormuz otwarty, złoto w dół | Bliżej Rynków, 19.06.2026 [Niepokoje geopolityczne i stopy procentowe]

XTB Polska 75 300 subskrybentów
3 940 136 19/06/2026

Analiza najnowszych trendów rynkowych: W émisji Michała Stajniaka z dnia 19.06.2026 roku omówione zostały kluczowe czynniki wpływające na rynek finansowy, m.in. otwarta Ciesnina Ormus, zmiany oczekiwań rynku dotyczące stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz skutki hipotetycznej umowy między USA a Iranem. W materale uwzględniono również sytuację na rynkach akcji (USDPLN, NASDAQ), surowców (złoto, ropa WTI) oraz relacje między indeksami takimi jak WIG20, DAX i theory.

Złoto w kryzysie czy okazja? Mimo otwarcia Ciesniny Ormus, złoto nadal traci na wartości. Stajniak analizuje, dlaczego inwestorzy tracą zainteresowanie ETF-ami złota i czy to visionarny moment inwestycyjny, zwłaszcza w kontekście rosnących oczekiwań inflacyjnych i potencjalnych podwyżek stóp przez Federalne Rezerwy. Obszerne komentarze skupiają się również na perspektywach rynku ropy oraz fluktuacjach kursu złotego dolara.

Techniczna analiza kluczowych indeksów: W filmie przedstawiono prognozy dotyczące WIG20, DAX i NASDAQ oraz analizy USDJPY i USDPLN. Szczególną uwagę zwrócono na to, jak geopolityczne wydarzenia i decyzje Federalnego Rezerwu Federalnego mogą wpłynąć na wzrosty i spadki konkretnych aktywów w najbliższym terminie. Wrażenia dotyczące potencjalnych wzrostów WIG20 powyżej 3800 punktów oraz indeksu DAX w kierunku 25 500 sono przedstawione z opartymi na historycznych wzorcach wnioskami.

Ryzyka i wyzwania na temat rybawy: W opisie uwzględniono również wpływ pokazów skalnych na rynek złota, a także skutki potencjalnych negocjacji między USA a Iranem. Materiał podkreśla, że obecna niepewność inflacyjna i geopolityczna są głównymi motorami dynamicznych zmian na rynkach walutowych i towarowych.

Zobacz pełną transkrypcję filmu

[muzyka] Dzień dobry. Witam państwa bardzo serdecznie w tym cudownym dniu, czyli oczywiście zbliża się weekend. Ja nazywam się Michał Stajniak i będę miał oczywiście przyjemność prowadzenia dla państwa dzisiejszy webinar. Oczywiście mamy bardzo fajny dzień, ładną pogodę, ale z drugiej strony na rynkach oczywiście no dzieje się dzieje się niedobrze. Mamy lekki niepokój, więc oczywiście na początku zachęcam do tego, żeby zwrócić uwagę na disclaimer i dosłownie za kilka sekund, za kilka sekund będziemy zaczynać. Jeśli chodzi Jeśli chodzi o Jeśli chodzi o to, co dzieje się tak naprawdę w kontekście Bliskiego Wschodu, no to trzeba zwrócić uwagę na to, że oczywiście mieliśmy podpisane to porozumienie w prawda w środę. E, mieliśmy, mieliśmy Trumpa, który podpisał ten papier ręcznie we Francji. Z drugiej strony mieliśmy prezydenta PZ Szkiana w Iranie, który podpisał to porozumienie, więc jakby doszło dużo wcześniej do do jakby rozpoczęcia tego całego procesu, gdyż miało tak naprawdę to wszystko mieć miejsce dopiero dzisiaj i nie na takim najwyższym szczelu, ponieważ tutaj miał przewodniczyć JD Vans, ale jakby dzisiaj też Miał się rozpocząć cały ten proces dotyczący dalszych negocjacji, ale się nie zacznie, więc to jakby wprowadza taki dodatkową niepewność na rynkach finansowych. Mieliśmy wczoraj lekkie cofnięcie na indeksach, ale to też można wiązać z tym samym, co dzieje się w przypadku rynku złota, czyli z dosyć mocnym wzrostem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. No oczywiście mieliśmy zwyżkę po samej decyzji Fedu, ale teraz już mamy wycenę ponad półtorej podwyżki w tym roku, więc to jest bardzo dużo. Ja tu pokażę państwu kilka rzeczy, z którymi ja się nie do końca zgadzam, jeżeli chodzi o właśnie te perspektywy dotyczące stóp procentowych. moim zdaniem jakby jest tu troszkę y ten rynek zbyt y agresywnie zaczął na to wszystko patrzeć. No ale oczywiście jakby biorąc pod uwagę to, że no te trendy mogą być krótsze, dłuższe, ale oczywiście też nie trwają zazwyczaj kilka godzin, no to oczywiście jakby zanim rynek sobie zda sprawę z niektórych czynników, no to może troszkę minąć czasu. A druga rzecz to oczywiście ja też nie siedzę w głowach bankierów centralnych, być może nie wiem czegoś, co jest dla nich absolutnie oczywiste i może się okazać, że takich oczekiwań, że takie oczekiwania, które ja mam, no są absolutnie błędne. Ale z drugiej strony warto zauważyć, że jeżeli chodzi o te oczekiwania, to mamy w Fedzie pół na pół, czyli jedna połowa wskazuje na podwyżki stóp procentowych w tym roku, druga połowa takich podwyżek nie widzi i zobaczymy jak się będzie ta sytuacja rozwijać i jak to wpłynie na rynki. Yyy, więc oczywiście jeżeli chodzi o y o to co dzieje się jakby globalnie, no to jakby mamy właśnie potencjał rozpoczęcia tych negocjacji. Y, są one opóźnione, więc to jakby wprowadza tą niepewność na rynek, ale dodatkowo jakby też mamy takie pozytywne informacje. Więcej statków przepływa przez cieśinę Ormus, więc faktycznie można powiedzieć, że jest ona otwarta. W jakim stopniu? No to oczywiście zobaczymy za kilka dni, bo tak naprawdę Stany Zjednoczone miały usuwać tą swoją tą swoją blokadę w perspektywie 30 dni też w perspektywie 30 dni Iran ma zacząć rozminowywać. Więc tu oczywiście 30 dni oznacza, że możemy to zrobić w pierwszym dniu, a możemy zrobić w połowie, a możemy zacząć prawda, w ostatni dzień. Więc tu jeszcze bardzo, bardzo sporo niepewności tak naprawdę, w szczególności, że no nie mamy y nie mamy rozpoczętych negocjacji, więc to wszystko wygląda tak naprawdę jak takie m jak takie przedłużenie tego zawieszenia broni z takimi dodatkowymi czynnikami w postaci otwartej cieśniny Ormus i bardzo dobrymi warunkami dla Iranu. Ale też Zjednoczone Emiraty Arabskie jakby wskazują na to, że zamierzają zwiększać swoje moce eksportowe poprzez rurociągi. W 2027 roku ma być ukończony nowy rurociąg i prawdopodobne, że niektóre państwa też pójdą tą drogą. przede wszystkim właśnie Arabia Saudyjska być może y dojdzie do budowy jakieś y większej sieci rurociągów, która mogłaby pozwolić na to, żeby kompletnie ominąć ciesinę Ormus, biorąc pod uwagę to, że to ryzyko na rynku będzie w dalszym ciągu widoczne. No i tak jak już mówiłem właśnie ta niepewność inflacyjna doprowadziła do tego, że mamy bardzo mocne oczekiwania dotyczące właśnie podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, więc mamy też mocniejszego dolara. No i to oczywiście rzutuje na wiele rynków, na indeksy giełdowe, ale również na metale szlachetne, które znajdują się pod presją. Więc no ciekawe, tak? mieliśmy mieliśmy spadki ze względu na wzrosty cen ropy naftowej, ze względu na oczekiwania inflacyjne. Teraz kiedy jakby duża część tych ryzyk minęła, złoto w dalszym ciągu spada. Y, bo niektórzy też to tłumaczą tak naprawdę w mediach o tym, że jakby ryzyko minęło, więc złoto może spadać. No ale tak naprawdę jeżeli chodzi o ryzyko, no to złoto absolutnie się tym ryzykiem nie przejmowało w ostatnich kilku miesiącach, tylko właśnie motywowane były przede wszystkim oczekiwaniami inflacyjnymi. I tak naprawdę jest również teraz i za moment to państwu pokażę. Natomiast jeżeli chodzi o dzisiejszy kalendarz to mamy produkcję przemysłową z Polski, mamy sprzedaż detaliczną z Kanady. Rynki, które sobie dzisiaj omówimy będzie to euro, dolar, USDJPY, USDPLN, NASDAK SNP 500, tropa złoto i gaz. I przechodzimy sobie dalej. Przechodzimy sobie dalej. No i jakby to jest wykres, który pokazuje nam liczbę statków, które przepływa, przepływają przez cieśninę Ormus. Jak widać grubo, grubo powyżej 100 statków, 120 140 przepływało przed wojną. Teraz mamy 12 statków. Więc podczas podczas wczorajszej sesji oficjalnie oczywiście, bo tutaj też może być tak, że jeszcze niektóre statki nieoficjalnie przepływają, prawdopodobnie irańskie albo gdzieś tam jakieś sankcjonowane, więc więc tu tych statków może być więcej, prawda? Tutaj y Vans mówił o tym, że wczoraj przepłynęło 8 milionów baryłek, więc całkiem sporo, ale oczywiście to nie jest to nie jest oczywiście liczba y, która byłaby satysfakcjonująca dla rynku, ale powoli, powoli tu się oczywiście pewnie to będzie będzie zwiększać. No generalnie no widać, że mamy mamy postęp jeżeli chodzi o liczbę statków, ale jest jeszcze no ekstremalnie daleko do tech do tych do tych warunków, które mieliśmy wcześniej, więc to też może wpłynąć na zmienność na rynku ropy naftowej, tak jak właśnie teraz mamy, prawda, tą niepewność dotyczącą rozpoczęcia tych negocjacji. Wydaje mi się, że jeszcze jest za wcześnie na to, żeby żeby ropa naftowa zaliczyła jakieś kilkrocentowe odbicie, ale oczywiście gdzieś ta baza zaczyna nam się budować. Tak jak wielokrotnie państwu pokazywałem ten wykres, który jakby porównuje nam te zmienności na rynku ropy naftowej w zależności od różnych kryzysów geopolitycznych, przede wszystkim tych związanych z Bliskim Wschodem, no to widać, że jakby trajektoria jest spadkowa, ale tak jak nam pokazuje właśnie wojna w 2022 roku czy 1990 czy również nawet, prawda 2025 rozpoczęcie tego konfliktu z Izraelem, bo tu oczywiście też wcześniej ropa reagowała, czy właśnie w 2024, czy w 2023, tu jest ta zmienność cały czas na rynku, więc to nie będzie jakby po sznurku będziemy spadać do poziomu 60 czy 70 $arów za baryłkę, tylko oczywiście to będzie zmienne. Natomiast przechodzimy sobie do kwestii monetarnych. Jak widać, bardzo, bardzo mocno nam wzrosły te oczekiwania. Na wrzesień już mamy niemal oczekiwanie jednej podwyżki, więc to jest dla rynku dosyć dosyć ważne. Mamy oczywiście do września, września, prawda, lipiec, sierpień, więc tu się dużo może jeszcze zadziać, ale no te oczekiwania są dosyć mocne. Na grudzień 1.6 wyceny. Wydaje mi się, że grudzień jest jeszcze za wczesny. Wiele też osób, przepraszam, wrzesień jest zbyt wczesne, jeżeli chodzi o wskazywanie na to, że na pewno ta podwyżka będzie. Wiele też ludzi mówi o tym, że jakby generalnie w Fedzie wszyscy gdzieś tam worsha mają daleko w tyle yyy i sami zdecydują o podwyżce stóp y procentowych. Z drugiej strony jednak ostatecznie, prawda, cały komitet zgodził się na przyjęcie obecnego oświadczenia, więc gdyby tam jakaś wielka niezgoda miała być, no to byłoby tak, że niektórzy członkowie za tym oświadczeniem ekstremalnie krótkim, polecam sobie zobaczyć to oświadczenie, też publikowaliśmy go na platformie, jak jak ono wyglądało. No dwukrotnie krótsze niż poprzednie. w zasadzie ciężko tam cokolwiek doczytać y takiego konkretnego. No ale jednak wszyscy zagłosowali za przyjęciem. No i ważna rzecz jest taka, że że wydaje mi się, że ta jastrzębia frakcja w Fedzie no jest jednak taka dosyć mocno mocno w tyle. Przede wszystkim w kontekście głosów, jak zaraz państwu to pokażę. Natomiast jakby tu uzasadnienie tego, dlaczego złoto złoto traci, tak tutaj w 2025 roku złoto było motywowane absolutnie innymi czynnikami. Przede wszystkim obawami geopolitycznymi, obawami o jakieś cofnięcie na rynku, prawda? czystą też spekulacją, więc to prowadziło nam do wzrostu. Teraz kiedy jakby ta bańka spekulacyjna pękła nam, bo pękła nam pod koniec stycznia, prawda? Geopolityka gdzieś tam po części się zrealizowała, złoto zaczęło ponownie się patrzeć na czynniki monetarne, mimo bardzo mocnego wciąż wsparcia ze strony banków centralnych. Ale odeszła też jedna rzecz, czyli wsparcie w postaci popytu ze strony ETFów. Tego nie ma teraz. ETFY się wyprzedają, najmniej ETFów od listopada, złota w ETfach od listopada, więc to jest oczywiście taki czynnik, który który no demotywuje w tym momencie inwestorów na rynku złota. No ale jakby zachowanie ETFów jest powiązane z tym, co dzieje się właśnie w kontekście oczekiwanej stopy procentowej. No i na yyy na prawda na czerwiec 2027 roku mamy oczekiwaną yyy środek przedziału stopy procentowej na poziomie 4.1, czyli to oznaczałoby dwie podwyżki. Tak? Jeżeli popatrzymy sobie na czerwiec z przyszłego roku, no to faktycznie prawie dwie podwyżki stóp procentowych są uzasad, znaczy wyceniane, więc więc moim zdaniem jest to absolutnie za dużo. Jak widać też po prognozach, teraz popatrzymy sobie na prognozy, ta inflacja jednak w przyszłym roku ma być niższa. Oczywiście ona teraz jest podwyższona, jest to efekt cen energii. Y, no i tak moim zdaniem ta 36 inflacja na koniec tego roku no wydaje się być wydaje się być y no ekstremalnie wysoka. Co więcej, Worsh zapowiedział zmiany w kontekście tego, na co Fed będzie patrzył i jak będzie liczył, więc to jest duża duża zmiana, moim zdaniem bardziej w kierunku gołębim. Y, no i oczywiście, no i oczywiście trzeba pamiętać, że to jest szok, szok podażowy, szok, szok energetyczny i o tym też Kevin Wars mówił. No i oczywiście jakby w kontekście tego, gdzie znajduje się mediana stóp procentowych, no to oczywiście gdzieś tam jest ta wycena podwyżki stóp procentowych. Oczywiście obniżka i powrót do normalnej stopy stopy w przyszłym w przyszłym roku i kolejna w 2028. Natomiast na co bym zwrócił uwagę, tak? Czyli mamy tak naprawdę fifty50y, ale jakby licząc statystycznie, tak? No to mediana gdzieś wypada, prawda, nam tutaj 38 39. Ta mediana nam wypada. No i weźmy sobie ta tą te jastrzębie kropki i sobie przeanalizujmy. Tak, jeżeli weźmiemy sobie pod uwagę gdzieś tam jak sobie tych członków Fedu y gdzieś tam analizujemy, czy są członkami jastrzębimi, czy gołębimi, no to zobaczmy sobie tych najbardziej jastrzębich według według rynku, prawda? Musalem, Kaszkali, Logan, Schmid, Hamak. No i raz, dwa, trzy, ctery, pięć. Pięć głosów. Jeżeli byśmy sobie odjęli te pięć głosów, prawda? W tym momencie prawdopodobnie to są to są gdzieś tam te kropki, prawda? No to mamy mamy trzy głosy tylko gdzieś tam za za lekką za lekką podwyżką, które mogą się zmienić. I co równie ważne, tak, mamy tylko raz, dwa, trzy, yyy, prawdopodobnie cztery, pięć głosów yyy za podwyżką yyy aresz, znaczy, którzy są głosujący w tym roku, a reszta jest członkami nieegłosującymi. Jak zobaczymy sobie na członków gołębich, na członków gołębich, no to mamy praktycznie wszystkich oprócz Meridali mamy wszystkich członków, którzy są w tym momencie głosującymi członkami, więc więc moim zdaniem rynek absolutnie przesadził. E, więc w takim średnim terminie, oczywiście jeżeli tu nie dojdzie do jakiś wielkich, wielkich przetasowań, ale moim zdaniem raczej będziemy iść w stronę takiej słabszej gospodarki, braku ciśnienia na inflację od strony popytowej, no to moim zdaniem rynek przeszarżował, choć amerykański dolar oczywiście gdzieś tam w jakimś krótkim terminie ma jakiś potencjał, ale z samymi rentownościami myślę, że powinni powiniśmy powinniśmy spaść, choć to też jest gdzieś tam ryzyko związane z ze zbyt dużym zadużeniem, ale z pewnością oczekiwania na podwyżki stóp procentowych powinny spaść, więc to jest moim zdaniem pozytywna uwaga dla złota. Więc moim zdaniem złoto jest potencjalnie niedowartościowane. Natomiast my przechodzimy sobie już do naszej platformy. Troszkę się rozgadałem, przepraszam bardzo, ale postaram się odpowiedzieć na państwa pytania. Dzisiaj kalendarz pusty, sprzedaż, przepraszam, produkcja przemysłowa w w Polsce. Oczywiście gdzieś tam były problemy, ale ale gospodarcze cały czas jest w miarę okej. Sprzedaż detaliczna z Kanady. Oczywiście waluty waluty związane z ropą znalazły się pod presją. I lecimy sobie teraz zgodnie zgodnie z z rozkładem, czyli prawda euro dolar. Euro dolar spadł nam naprawdę do bardzo niskiego poziomu. Wydawało się, że się zatrzymamy na 1.15. Byliśmy, prawda, na Fedzie po 116, prawda? Czyli tutaj 1,5% spadku. Bardzo, bardzo mocny spadek. Ale oczywiście tutaj też gdzieś tam widzimy, prawda, widzimy, że te okolice poziomu 114 są jakimś tam wsparciem. Jeżeli oczywiście przełamiemy to wsparcie, no to zaczyna być zaczyna być pewny problem, bo tu mamy yyy mamy w zasadzie mamy w zasadzie no wolną drogę do spadku do nawet poziomu 1 y 112. Natomiast tu też, prawda, mamy zniesienie 38,2 na 113,80, więc nawet jeżeli byśmy się tutaj wybili troszkę z tego wsparcia związanego z tymi lokalnymi dołkami z marca oraz z lipca 2025 roku, no to tutaj mamy to jeszcze jedno jedno ważne ważne wsparcie. Yyy, jeżeli popatrzymy sobie po stronie rentowności, to tak naprawdę tutaj yyy nie ma zbyt mocnego uzasadnienia tych ruchów. Jeżeli byśmy sobie to gdzieś tam przybliżyli, no to wcale te rentowności jakoś nie poszły mocno yyy mocno w górę, czyli czyli TNote TNote, czyli cenę obligacji w dół. Yyy, więc moim zdaniem rynek absolutnie przesadził z tym amerykańskim dolarem w tym momencie. Yyy, więc ja szczerze w tym momencie oczekiwałbym odbicia. Jeśli nie z tych poziomów yyy to z okolic tutaj 111380 USDJPY. Z kolei tutaj tak jak państwu mówiłem wielokrotnie spodziewałem się 162. Myślę, że jest jeszcze bardzo duża szansa na dojście do tego poziomu. Yyy, japońska waluta jest teraz w odwrocie. Y i myślę, że myślę, że z tych 162 powinniśmy zaliczyć zaliczyć korektę. Najprawdopodobniej gdzieś tam będziemy się szykować na jakiś taki test tej wzrostowej linii trendu i ewentualne przebicie. No i wtedy jeżeli przebicie to przetestowanie 160, a następnie 159. Ale tutaj musimy mieć oczywiście zmianę w kontekście tego, jak rynek postrzega sytuację mandatarną w Stanach Zjednoczonych. Więc teraz jeszcze krótkoterminowo do 162 oczekiwałbym dojścia USDPLN. Oczywiście tutaj bardzo wyraźne wyjście w górę. Moim zdaniem będzie szansa tutaj na korektę. Znajdujemy się w ważnym, przeważnym oporze na USDPLie. Nie sądzę, żeby dolar amerykański dostał teraz jakiegoś wyraźnego wiatru. w żagle. Ten deal z Iranem będzie ciążył Stanom Zjednoczonym. To nie jest wygrana, to nie jest postawienie jakiejś hegemonii. Z drugiej strony Chiny mają bardzo duże problemy, co widać po mocnych spadkach na Cen Cash. Ostatnio sobie o tym rozmawialiśmy. Technicznie mówiłem o tym, że spadki mogą być kontynuowane. Aczkolwiek sam fundamentalnie uważam, że y chińskie akcje są niedowartościowane, więc oczywiście też na to warto zwrócić uwagę. Technicznie oczywiście tutaj była szansa na kontynuację spadków na chińskich indeksach. Y, natomiast jeżeli chodzi o technikę na USDPLie, wydaje mi się, że y zbliżamy się do momentu, w którym w którym powinniśmy osiągnąć poziom przewartościowania i raczej szukałbym później zejścia z powrotem do okolic 368, 369. Teraz przechodzimy sobie do indeksów. Ważna uwaga oczywiście to, że mamy dzisiaj, że mamy dzisiaj sesję skróconą, więc y, więc do okolic godziny 19:00. Dokładnie nie pamiętam. Oczywiście to wszystko mogą sobie państwo zobaczyć na naszej stronie internetowej. Yyy, więc tam wszystko jest opisane. Mamy oczywiście to yyy to to cofnięcie to cofnięcie m prawda wczoraj. Oczywiście warto pamiętać, że mieliśmy wczoraj rolowanie kontraktów terminowych, więc tu oczywiście sporo się sporo się działo. Na początku mieliśmy wzrosty, teraz teraz mamy mamy cofnięcie, więc taka mieszana sytuacja y cały czas, ale myślę, że w przyszłym tygodniu będzie szansa na przetestowanie historycznych szczytów. No chyba, że się coś zadzieje w weekend bardzo niedobrego w kontekście USA Iran, ale myślę, że jest jeszcze na to zbyt wcześnie. Naszdaq tutaj mocne mocne wyjście w górę też po rolowaniu kontraktów terminowych. Dzisiaj lekkie cofnięcie, ale myślę, że powinniśmy powinniśmy celować w 31 000 punktów nawet w przyszłym tygodniu. WIG 20 wczoraj bardzo, bardzo mocne bardzo mocne spadki. Dzisiaj lekkie rolowanie. yyy na kontraktach y oczywiście, więc y więc myślę, że znajdujemy się na bardzo ważnym wsparciu skąd powinniśmy mieć szansę na wyjście y z powrotem w kierunku 3800 punktów. No i przechodzimy sobie do surowców na początku złoto. Złoto oczywiście no tu znajduje się pod presją, prawda? Ten amerykański dolar nam bardzo mocno zyskuje. Indeks dolara powyżej stówki. Więc tu oczywiście ta presja presja na złocie się nam pojawiła. No ale tu też byliśmy spychani przez tą spadkową linię trendu. Cały czas znajdujemy się powyżej poniżej dwusetki, więc tu powiedzmy jeszcze nie ma tego bardzo bardzo dobrego nastroju, ale myślę, że raczej nie powinniśmy się szykować powyżej 4000. Oczywiście poniżej 4000. Oczywiście mówiłem, że jeżeli bardzo mocno, jeszcze kilka tygodni, jeżeli bardzo mocno wzrosną oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, to możliwe zejście do 3800. Natomiast moim zdaniem to jest to jest absolutnie w tym momencie przeszarżowane przez rynek te oczekiwania na podwyżki, więc moim zdaniem bardzo atrakcyjne. City JP Morgan podnoszą swoje oczekiwania na na na złoto. City z tego co pamiętam w krótkim terminie na 4500 4500 doarów. No v kształtne odbicie nam się tutaj nie udało, prawda? E, ale oczywiście oczywiście jest potencjał podwójnego podwójnego szczytu. No i jeżeli przełamemy się przez tą spadkową linię trendu, no to myślę, że powinniśmy dojść nawet do 4700, 4800 w trakcie okresu letniego. Też teraz prawda nam minął ten okres konsolidacji na złocie, jeżeli chodzi o sezonowość, więc myślę, że tu będzie jak najbardziej szansa na złocie i na innych metalach szlachetnych. I przechodzimy sobie do ropy naftowej. Ropa naftowa, jak widać pojawił pojawił nam się sygnał prowzrostowy, więc tu oczywiście bardzo ciekawa sytuacja w kontekście zbliżającego się weekendu. Też mamy ograniczoną sesję na ropie. Jeżeli oczywiście coś miałoby się zdarzyć, to to oczywiście gdzieś tam ryzyko stoi po jakimś otwarciu luką. Yyy, jeżeli taka luka miałaby mieć miejsce, no to myślę, że ropa WTI w okolicach 80 może się otworzyć. Yyy, natomiast yyy Brand 83 m y, może troszkę troszkę wyżej. Jeżeli by się pojawiły jakieś niepewności dotyczące yyy tego dealu, no to wtedy Brand nam skoczy tutaj do 85, ale w tych okolicach oczekiwałbym później ponownego, ponownego zejścia. No jak widać właśnie ta dwusetka nam zadziałała jako wsparcie i dolne ograniczenie spadkowego kanału trendowego. Też mamy realizację właśnie tej korekty 1 do1, więc tutaj technicznie wychodziłoby na odbicie, ale jak wiadomo wszystko zależy nam tutaj od geopolityki. Nadgaz, nadgostaje w tej presji wzrostowej. Aczkolwiek, aczkolwiek też mieliśmy te wczoraj zapasy, zapasy niższe od oczekiwań, więc to jest gdzieś tam jakiś taki pozytywna rzecz. Yyy, też nam się troszkę tutaj zaczyna zmieniać ta pogoda. Y, było jeszcze zimno w perspektywie tych kilku najbliższych dni, ale te, y, perspektywy na koniec czerwca zaczynają nam się zmieniać na zdecydowanie cieplejszą pogodę, więc nam popyt powinien powrócić do do m do pięcioletniej średniej. Y, więc więc oczywiście myślę, że w przyszłym tygodniu może tutaj dojść do jakiegoś cofnięcia, ale ogólnie na koniec czerwca oczekiwałbym wyższych poziomów nawet 3500 3,5 dolara za milion brytyjskich jednostek grzewczych. I teraz tak, y, DAX, myślę, że możemy omówić. Nadgas omówiłem kakao, emisy i jeszcze kawę widziałem. Zobaczmy, zobaczmy, czy gdzieś tutaj te emisy mam. Mamy, mamy emisy. No w kontekście emisów, no to jakby tutaj są przede wszystkim takie dwa okresy, czyli z tego co pamiętam lipiec i grudzień, kiedy mamy zmniejszoną liczbę liczbę pozwoleń. Więc ten lipiec lipiec prawdopodobnie powinien być powinien być gdzieś tam gdzieś tam bardziej bardziej pozytywny, jeżeli chodzi o o te ceny. ceny gazu nam spadły, więc to też jest gdzieś tam pretekst z drugiej strony z drugiej strony do spadków, ale gdzieś tam znajdujemy się w tym trendzie wzrostowym, więc myślę, że nawet jeżeli nastąpi korekta do 76, to w lipcu powinniśmy wyjść na nieco wyższe wyższe poziomy. Technicznie w krótkim terminie mamy właśnie podwójny podwójny szczyt, więc gdzieś tam przynajmniej zejście do 78, ale w lipcu myślę, że będzie szansa na wyjście w górę. I teraz tak, była jeszcze prośba o Daxa. Dax, tak jak państwu mówiłem, jesteśmy po rolowaniu, więc tu oczywiście to też trzeba mieć na uwadze, ale jak państwu mówiłem, wydaje mi się, wydaje mi się, że właśnie ten pozytywny nastrój co do otwarcia ciśniny Ormus, zmniejszenie presji na podwyżki stóp procentowych w Europie, przede wszystkim niższe ceny gazu, to powinno nas wypchnąć na Daxie do okolic historycznych. szczytów, czyli tu oczekiwałbym przetestowania 25500 punktów w przyszłym tygodniu. I teraz tak, była prośba kawa kakao. Kakao jak widać łapie zadyszkę, łapie nam zadyszkę, więc to też nie jest, to też nie jest już takie ostateczne otwarcie tego trendu wzrostowego. Cały czas to są tylko i wyłącznie obawy o to, co może zrobić Elninho w kontekście w kontekście przyszłych zbiorów, bo ten sezon będzie bardzo mocny. Może być rekordowa nadpodaż generalnie na rynku od lat 80, więc moim zdaniem cały czas jeszcze tutaj nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, jeżeli chodzi o spadki. Oczywiście raczej bym nie oczekiwał zejścia poniżej 3000 $arów, ale myślę, że jeszcze to nie jest jakiś taki bardzo dobry poziom do kupowania, w szczególności, że znajdujemy się w Contango. Kontango będzie powodować, żeby przy kolejnych rolowaniach kontraktów terminowych, oczywiście one nie są częste, tak? Bo tutaj widzimy, że to y mniej więcej półtora półtora miesiąca, dwa miesiące różnie. To akurat tutaj nie mamy tak y tak takich kontraktów równych jak w przypadku ropy naftowej. No to mamy mamy Contango, czyli czyli kolejne kontrakty są notowane notowane na wyższych poziomach ze względu na to, że teraz nie ma popytu, a w przyszłych w przyszłych w przyszłych sezonach gdzieś tam nie ma nie ma na razie też jakby presji na to, żeby żeby żeby sprzedawać się też właśnie jakoś do przodu, więc tu też się nie tworzy w ten sposób backwardation, Ale od mniej więcej połowy przyszłego roku mamy właśnie dosyć płaską tą krzywą, więc to pokazuje, że przyszły rok powinien doświadczyć zmiany przede wszystkim popytowej, a podażowej. No to zobaczymy. Moim zdaniem jeszcze jest za wcześnie na jakieś bardzo mocne odbicie. moim zdaniem jeszcze 3700 przetestujemy, ale zobaczymy co nam się tutaj y tutaj ta sytuacja pojawi. No na razie jesteśmy gdzieś tam na granicy tej wzrostowej linii trendu. Jeżeli byśmy się przebili 4500, no to oczywiście możemy zmienić tą tą perspektywę wtedy z dojście nawet do 5000 w krótkim terminie, ale moim zdaniem jest jeszcze cały czas za wcześnie. Moim zdaniem cały czas ta presja spadkowa będzie kontynuowana. Yyy, jeżeli chodzi o kawę, to yyy, to gdzieś tam pojawiają się sygnały ewentualnych zmian. Yyy, El Ninho może mieć tak naprawdę mieszany wpływ na kawę, jeżeli chodzi o produkcję. W historii tak naprawdę przede wszystkim jeżeli popatrzymy sobie na 98 kiedy mieliśmy to to bardzo silne Elninio, to kawa rosła przede wszystkim w pierwszej połowie roku, później nam spadała, więc jeżeli sytuacja miałaby się powtórzyć to bym tutaj, przepraszam, 97 rok chyba było to mocne linio. Jeszcze jeszcze muszę sprawdzić. No to no to ja bym tu jeszcze uważał. Na razie mamy oczekiwania bardzo, bardzo dużych zbiorów. Wskazywałem na to państwu wielokrotnie, że do 250 spadniemy. Spadliśmy do 250, niżej nie spadliśmy. Ale nie wydaje mi się, żeby to już był moment, który powinien być atrakcyjny, jeżeli chodzi o jakieś kupowanie w kontekście jakiegoś większego odbicia. Yyy wydaje mi się, że jest jeszcze za wcześnie. Yyy na razie widzimy, że się redukujemy z pozycji netto. Hym, prawda? Tutaj ledwo, ledwo pozycje netto na plusie. Moim zdaniem jeszcze te pozycje długie będą redukowane, yyy, więc yyy, tu się może jeszcze ten yyy ten yyy ten trend zmienić. yyy i yyy prawdopodobnie gdzieś sierpień, wrzesień, wydaje mi się, że tu może dojść do jakiejś takiej fundamentalnej zmiany i wtedy yyy wtedy wskazywałbym na zakres 300 350. Na razie póki co, na razie póki co jeszcze bym się wstrzymywał z jakimiś ruchami, ponieważ no fundamentalnie, fundamentalnie w dalszym ciągu mamy tutaj zdecydowaną przewagę podażową po stronie po stronie kawy. Ja państwu bardzo serdecznie, Elninho, Elninho. Będę przygotowywał, będę przygotowywał na ten, na ten, na tą kwestię materiał wideo, bo jest bardzo ciekawa sytuacja, prawda? Bo właśnie wskazujemy na to, że może to być najsilniejsze El Ninho od 9798 roku. Mamy mamy tutaj podgrzane wody w Pacyfiku, poprzez co zmieniają się wiatry, zmieniają się prądy i to powoduje powoduje susze w niektórych rejonach Ameryki Południowej. yyy obfite deszcze w nieco powyżej yyy wyższe temperatury w Stanach Zjednoczonych, ale też deszcze dosyć spore yyy ale ogromne, ogromne susze yyy przede wszystkim w yyy Azji środkowo-wschodniej oraz w Afryce. Więc to oczywiście ma ogromny wpływ na notowanie surowców. Nawet tak naprawdę może to mieć wpływ na notowania metali, ponieważ obfite deszcze w Ameryce Południowej, przede wszystkim na południu, mogą spowodować obsunięcia w kopalniach. Więc, więc to jest bardzo ciekawa sytuacja, że jeżeli to El Ninho faktycznie będzie miało miejsce w najbliższym czasie, zachęcam do przeczytania sobie ostatniego, ostatniego przeglądu surowcowego. tam właśnie w sekcji Kakao pisałem o tym Elninho, ale będę też przygotowywał taki szerszy materiał, więc oczywiście też zachęcam do tego, żeby taki materiał obejrzeć, jak się oczywiście pojawi, powinien być w przyszłym tygodniu. Więc ja za dzisiaj bardzo serdecznie dziękuję, życzę powodzenia na rynkach, życzę miłego weekendu i oczywiście do zobaczenia.

Przewijanie do góry